Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

ivka67
ivka67
28.09.2020 5 z 5

Nádherný příběh
vždy když tu takové smutné osudy lidí za války ,tak si uvědomuji jak se máme krásně a vážím si toho co mám.

Kekik
Kekik
26.09.2020 5 z 5

Čtivý příběh z druhé světové války a současnosti.
Elsie ve válečné době provozuje s rodiči v nacistickém Německu pekařství. O ruku ji požádá nacistický důstojník Josef. S rozpaky přijímá. Jenže pak se objeví na scéně židovský chlapec Tobias.
V druhé dějové linii sledujeme život Reby, která chce napsat článek o Vánocích za války. Zároveň řeší dilema- miluje svého snoubence natolik, aby si ho vzala ? Ani snoubenec Riki nemá jednoduchý život. Současná práce je citově náročná.
Ženy se spolu setkají v pekařství. Především Rebě se setkáním s Elsie změní život. Uvědomí si, kdo ve skutečnosti je.
Příběh je vyprávěn pomocí čtyř postav. Škoda, že důstojník Josef nedostal více prostoru.
Přečtení Pekařovy dcery doporučuji.

daniska
daniska
30.08.2020 5 z 5

Právě jsem dočetla. Slzy mi ještě nezaschly na tváři. Příběh je dobře napsaný hezky se čte. Určitě budu doporučovat.

Denisar92
Denisar92
25.08.2020 5 z 5

Četlo se samo

18.08.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Moc hezká kniha. V některých částech vehnala i slzy do očí.

18.08.2020 5 z 5

renakr
renakr
15.07.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, mám ráda prolínání dějových linek a postav

Venny345
Venny345
14.07.2020 5 z 5

Skořice, kváskový chléb, vůně čerstvých housek, to všechno jsem z knihy cítila. Zároveň jsem však cítila ten smutek, krutost, utrpení a neštěstí způsobené válkou. I přesto všechno ale Elsie projevila odvahu, loajalitu a toleranci. Nedala na předsudky a to se mi líbilo. Některé knihy na vás působí zvukomalebně, ale Pekařova dcera je doslova útokem na všechny vaše smysly. Uvidíte, že se při čtení zasmějete, bude vám do pláče, naskočí vám husí kůže a budete mít chuť na čerstvé pečivo z pravé německé pekárny. Dlouho jsem nebyla literaturou takto potěšena!
Vřele doporučuji!

LéňaM
LéňaM
08.07.2020 5 z 5

Moc krásný příběh, který vtáhne a nepustí

helenkan
helenkan
30.06.2020 5 z 5

Tohle mně do slova a do písmene pohltilo. Příběh a vyprávění o tom,že obyčejní němečtí obyvatelé to za války taky neměli lehké a jednoduché. Životem si nebyli jistí ani oni. Moc hezké čtení.

Amitiel76
Amitiel76
26.06.2020 5 z 5

Další ze silných a nezapomenutelných příběhů ze 2. světové války, který se vám rozhodně dostane pod kůži a zanechá za sebou spousty emocí.
Pro mě poněkud nezvyklý, protože tentokrát nepřináší pohled za zdi koncentračního tábora, ani přímo nevypráví o osudech a útrapách nějaké české rodiny. Naopak... Zavádí nás přímo do nacistického Německa, kde sledujeme životní příběh mladičké německé dívky Elsie.
Na stránkách se odvíjí srdceryvný příběh její rodiny. Plný strádání, strachu, útrap a osobních tragédií. Ale také veliké odvahy, a morální síly. Síly lásky, a naděje.
A také nám ukazuje, jakému utrpení a hrůzám, byli vystaveni sami němečtí občané, z řad "svých vlastních"..... Stačil jeden chybný krok. Jedno špatné slovo, pronesené v nevhodnou chvíli. Odlišné názory, nebo projevení nesouhlasu s nacistickou idealogií. Podezřelé chování... A celá rodina nesla následky.
Jsem ráda, že jsem měla možnost také jednou nahlédnout na válečné útrapy i z pohledu druhé strany. Rozhodně poučný zážitek. Doporučuji k přečtení.....

1trza
1trza
15.06.2020 5 z 5

Dlouho jsem nepřidávala přečtené knihy, ale tahle za to stojí. První stránky jsem zkoušela číst několikrát cestou do práce a nemohla se začíst. Dnes jsem si odpoledne knihu otevřela a teď, krátce před půlnocí, jsem dočetla.
Nepamatuji si, která kniha naposledy zanechala tolik dojmů a která by mě ke konci rozbrečela. Mohu jen doporučit.
Překonání prvních stránek za to opravdu stálo.

elenai
elenai
04.06.2020 5 z 5

Poklad z Levných knih, ne nepodobný Vypravěčce, hlavně tematikou pečení. Román o tajemstvích, vině a trestu, ale take o lásce, naději a velké odvaze. Příběhu dominuje hned několik žen, přičemž ta nejhlavnější, Elsie, se objevuje v obou příběhových liniích - válečné i novodobé. Je to velmi pěkně popsaná postava a byla bych strašně ráda, kdyby opravdu existovala. To bych si snad koupila letenku za oceán a šla ji navštívit do jejího úžasného pekařství. Jednu chybu ta kniha ale má. Nikdy ji nečtěte hladoví. Já mám před obědem a při pročítání německých recepisů na konci jsem začala slintat jako náš baset.

tereza0684
tereza0684
25.04.2020 5 z 5

Velice krásná kniha s námětem 2. světové války i novověku. Jedna z knih, od kterých se člověk jen tak neodlepí a hltá příběh

Veroba
Veroba
24.04.2020 5 z 5

Chytne za srdce.

Kája95
Kája95
24.04.2020 3 z 5

Příběh Reby jsem přeskakovala - byl zbytečně natažený a předvídatelný. Příběh Elsie byl zajímavý,ale drobet přiřazeny za vlasy a to hlavně konec

Lulu2329
Lulu2329
13.04.2020 5 z 5

Mám ráda knihy z této doby. Krásný příběh.

Janca007
Janca007
11.04.2020 5 z 5

Příběh mě naprosto pohltil. Opět jsem sáhla po knížce s tématikou války - ale knížka je psána z pohledu obyčejného člověka. Knížka měla dvě dějové linie, které se prolínaly a krásně doplňovaly. Celou dobu pro mě byla hlavní postava pekařovi dcery z Garnische Elsie, společně s Tobiasem, a druhá linie novinářka Reba, a jejich osudy. Určitě knížka stojí za přečtení :)

Pianistka
Pianistka
05.04.2020 5 z 5

Zpočátku jsem se začítala ztěžka, ale pak jsem se nemohla odlepit. Kolik takových příběhů je dnes pozapomenuto...? Děkuji autorce byť za smyšlené memento. V dnešní nelehké době je dobré si uvědomit, že lidé trpěli a trpí více než my sami... A přesto je bolest posílila a byli schopni pomáhat potřebným, ač sami neměli co do úst.

Mr.Pajek
Mr.Pajek
21.03.2020 5 z 5

Nadherny pribeh,skvele napsane. Dost me mrzelo,ze uz je konec..az jsem si musela upect neco ke kaficku,abych neztratila tu atmosferu :-)