Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

adel_pe
10.01.2022 5 z 5

Dostala jsem se k ní náhodou a bez očekávání a jak to tak bývá, tak mi přinesla mnohem víc, než bych vůbec doufala. Moc hezky propletené dějové linky, celá knížka je čtivá a působí nenuceným dojmem. Navíc obsahuje spoustu skvělých myšlenek. A náhled na dějiny druhé světové války z úhlu německých civilistů je opravdu zajímavý. Určitě stojí za přečtení.

Raddkaa
25.09.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, která nás vrátí do Německa do období druhé světové války, ukáže život obyčejných německých lidí a statečnost mladé Elsie a její rodiny.

JankaV80
21.09.2021 5 z 5

Mně se knížka líbila, jak děj z minulosti (ten o trochu víc), tak ze současnosti. Ač se zdá, že příběhy nelze propojit a budou mít společného jen hodně málo, opak je pravdou. Obě hlavní hrdinky (Elsie a Reba) se musí poprat se svojí minulostí, mají své "démony". Troufla bych si říct, že Reba své démony zvládá daleko hůř, než Elsie. Náhoda tomu chce, že se jednoho dne potkají, protože novinářka Reba chce napsat článek o Vánocích v Německu za války. Jak už tomu bývá, najde mnohem víc, než jen námět na článek.

Zoulinda
14.09.2021

Silný příběh, čtivé a občas jsem tajila dech. Vřele doporučuji

raty
14.09.2021 5 z 5

Oblíbené střídání příběhů z minulosti a ze současnosti. Pekařova dcera je trochu jiná tím, že linka z minulosti představuje rodinu německé dívky Elsie za druhé světové války. "Německý" pohled byl pro mě zajímavý. Současná linka přivádí čtenáře do Texasu, kde mladá novinářka Reba hledá námět pro svůj článek o Vánocích za války. Nakonec najde mnohem víc. A koho asi při tom potká?

Enxinka
14.08.2021 5 z 5

Popravdě jsem od příběhu moc nečekala, ale ve finále se mi moc líbil.

Dendyna
13.06.2021 4 z 5

Patřím k těm, které Rebina linka zaujala o něco méně, na druhou stranu si člověk uvědomí jak banální byly některé starosti současnosti vůči válečným rokům. Mám načteno více titulů kde se současnost prolíná s minulostí, a pokaždé je ten jeden prostě spádovější. Z toho důvodu mám teď chuť orientovat se na jednu dějovou linku. Jinak kniha psaná s citem a oceňuji pěkný popis některých ročních období. Recepty na konci jsou příjemným spečetěním celého díla.

Josh
10.04.2021 5 z 5

Dva příběhy - jeden za 2SV v Německu a druhý ze současnosti na hranici USA-Mexiko. Jak jdou spojit? Mají více společného než si myslíme. Spíše bohužel, protože bereme 21.století za dobu, kdy války jsou lokální a ne světové, a tak se nás jakoby netýkají. Ale bolest, beznaděj, smrt jsou na tomto světě stále, a v hojném měřítku:o(

Propojení obou příběhů skrze „pekařovu dceru“ je přirozené, pravdivé, hluboce uvěřitelné, emotivní, bez patosu. Díky autorce, stylu a lehkosti se stanete součástí příběhu. Tedy obou příběhů:o) Budete sdílet strach i odvahu, bolest i radost, lásku i nenávist, a to jak k jednotlivcům, tak národu. Nic není jen černé nebo bílé, na obou stranách „fronty“ jsou lidé co chtějí žít a přesto mohou zemřít. Není tak snadné někoho odsoudit osobně, i když stojí na straně nepřátel. Nebo ano? Naopak někdy překvapí koho jste si skoro nevšimli….

Svědomí a empatie zvláště v novodobém příběhu z Mexika mi připomněli nějaký film, kde zaznělo: „Než by začali na sebe střílet nechal bych je se seznámit, podat si ruce a pokecat. Pak by se každému tak lehko nestřílelo.“

Moje sbírka osobních TOP knih je tímto rozšířena!

jluky
08.04.2021 4 z 5

Príbeh Elsie sa mi páčil viac, ako Rebin. Recepty na pekárenské výrobky ma vôbec nezaujali, pokladám ich v závere knihy za zbytočné....ešte tak jeden recept by som dokázala akceptovať...

oskarina
15.01.2021 4 z 5

Jak píší i ostatní. Historická dějová linka mne moc bavila, mnohem víc, než ta současná. Možná by autorka udělala lépe, linky spolu nemíchat:) Každopádně i tak hodnotím velice kladně.

Xaveza
07.01.2021 3 z 5

Dvě časové linky. Elsie x Reba. Před otevřením knihy, jsem si nejprve přečetla komentáře a byla jsem zvědavá, jak se mi kniha bude líbit. Že jsou v knize 2 příběhy mi vůbec nevadilo. Ale dávám za pravdu všem, co hodnotili, že je příběh Reby - ze současnosti - moc nebavil, mě také ne. Pokaždé jsem se těšila, až kapitola skončí a budu zas číst příběh Elsie. Kdyby byla celá kniha příběhem jen Elsie, byla by to pecka na plný počet hvězdiček.

zimolka
06.01.2021 5 z 5

Nádherně napsaná kniha.

Congo
28.12.2020 4 z 5

Měla jsem na doporučení a opravdu velice strhující příběh. Zase trochu jiný pohled.

gigi77
27.12.2020 2 z 5

Z knihy mám rozporuplné dojmy ... dějová linka 1944-1945 byla určitě zajímavým hnacím motorem, vše brzdila současná linka. Za mě se měla autorka držet jednoho příběhu, konkrétně mladé Elsie.
Autorka vsadila s prvotinou na dobře prodejné téma, toť vše, co bych pochválila

Květ
17.12.2020 3 z 5

V románu Pekařova dcera se prolínají dvě časové linky, jedna válečná v nacistickém Německu, druhá o šedesát let později v Americe. Knížka mě bohužel příliš neoslovila, příběh ze současnosti mě nezaujal vůbec a bojovala jsem s tendencí přeskakovat jej, historická část byla poutavější. Ani dojemný závěr už mě nedokázal pro knížku nadchnout. Za mě slabší průměr. (2,75*)

mona.benny
10.11.2020 4 z 5

Nemohla jsem se zakousnout do děje, přišel mi zdlouhavý úvod do příběhu jako takového. Překousla jsem to. Občas jsem měla problémy se orientovat v letopočtech, kdy se příběh odehrává a musela jsem se vracet, abych si to ujasnila. Příběh jinak moc pěkný, i rozuzlení super. Taková byla doba, zde je ukázáno, že ani domorodí Němci si nežili za války v bavlnce, což se obávám, že si někteří lidé myslí dodnes.4*

ANDY28
24.10.2020 5 z 5

Ach! Já se nemohla odtrhnout. Karanténo díky!

Evaho73
19.10.2020 5 z 5

Pekárová dcéra je viacrozmerný román, ktorý u mňa vzbudil záujem hlavne svojím spracovaním, kde autorka zaujímavym spôsobom spracováva minulosť s jej dôsledkami prelínajúcimi sa do súčastnosti.
Najviac ma oslovili zmienky o nacistickom reprudukčnom programe Lebensborn, ktoré autorka spracovala dosť objektívne.
Ďalej chválim celkové vystihnutie nemeckej mentality, kde vyniká hlavne nemecký perfekcionizmus, vlastenectvo, chladnosť alebo odťažitosť v prejavovaní citov, záujem o nastolenie a udržanie poriadku, ako v samotných rodinách tak aj v celej spoločnosti i na úkor najvyšších obetí.
Vina a trest za dôsledky fašizmu zatieňujúce aj obyčajných nemeckých občanov s ušlachtilými skutkami si rovnako zaslužili svoj priestor v tomto románe.
Ďalšou nemenej závažnou témou bolo aj spomenutie problematiky mexických utečencov.
Nakoniec nesmiem opomenúť úžasne zachytenú atmosféru malej rodinnej pekárne, kde som pri čítaní doslova pociťovala vôňu a lahodnú chuť pečiva.
Prekvapenie na záver v podobe receptov, kde niektoré určite stoja za vyskúšanie sú príjemným bonusom.

Eduarda
01.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Ten přesah z minulosti do současnosti mě baví, ta propojenost, to, že Reba není jen "příjemkyně" historie, ale má svůj život. Hvězdu dolů za pocit, který občas přišel... nevím, jak ho nazvat, aby to v kontextu té doby neznělo banálně nebo hrubě... snad jistá nepravděpodobnost akce a reakce - např. že se Tobias snaží vypátrat Elsie až po desítkách let (byť pokus o vysvětlení tam byl). Ale celkově, výborná kniha!

JaKa1974
29.09.2020 5 z 5

Krásná kniha, je neskutečné, že doba války, která je symbolem pro zlo a hrůzné činy, může být i dobou dobra.