Osada

Osada https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261237/bmid_osada-261237.jpg 5 138 43

Pavlyš série

Uprostřed lesa se ukrývá malý shluk chýší. Žijí v nich lidé – či lépe řečeno přežívají, neboť okolní svět živých stromů a nočních netvorů je zlé a nepřátelské místo, kde je člověk nevítaným hostem. Záhuba zde číhá v tisíci různých podob a každičký krok může přinést smrt nebo šílenství... Obyvatelé osady den co den svádějí boj o přežití i o zachování své lidské důstojnosti. Sní o tom, že se jim podaří proniknout na vzdálený sever, kde se možná nachází naděje na záchranu. Cesta k ní je dlouhá a nesnadná. Vede divočinou plnou dravých bestií a zasněženými velehorami s jediným schůdným průsmykem. Přesto se lidé na začátku každého léta, jež je v tomto světě vzácností, vydávají na cestu. Až dosud končily všechny výpravy nezdarem, avšak nyní na strastiplnou pouť poprvé vyráží nové pokolení, mladí lidé, kteří vyrostli v osadě a doby před jejím založením znají pouze z vyprávění...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Posjolok , 1988

Bilky
13.11.2019 4 z 5

O Kirillovi Bulyčovovi (KB) som už písal priamo v jeho profile, ale neodpustím si zopakovať to hlavné o mojom obľúbencovi, ktorý navyše nosí rovnaké iniciály ako ja:

Ako bol v žánri SCI-FI
I.Asimov prototyp filozofujúceho technicistu,
A.C.Clarke technického optimistu,
P.K.Dick civilizačného pesimistu,
R.A.Heinlein sci-fi militaristu,
D.Adams environmentálneho humoristu,
tak bol K.BULYČOV vo svojich dielach hlavne humanistom a vedeckým rojkom.

Altruizmus a neutíchajúci optimizmus presadzujú jeho postavy úplne okato a vôbec sa za to nehanbia. Možno práve pre tieto atribúty je Bulyčovove dielo pre mňa optimálnou protiváhou k dystopiám a hororovým scenárom iných autorov sci-fi. Pri románe OSADA som však trocha zakolísal v mojom obdive. Kým v knihách pre deti a mládež je jeho prístup želaným a prospešným, tak v jeho „dospeláckej“ tvorbe to narúša dôveryhodnosť a uveriteľnosť.

Samotná premisa je zaujímavá, aj keď pomerne sprofanovaná. Hŕstka ľudí ocitnuvších sa na cudzej planéte, v inom ekosystéme, vydaná napospas tamojšej klíme, faune a flóre, nezriedka dôsledkom autorovej bujnej fantázie krásne premiešanej. Nič origoš: len ďalšia “robinsonáda na vesmírny spôsob”. S danou témou vyrukovali snáď všetci velikáni tohto žánru. KB ju ale ozvláštnil zaujímavými ruskými charaktermi a nikdy sa nevzdávajúcimi hrdinami. Veď poznáte Rusov ;)

Príbeh, aj keď príliš priamočiary, je dobrodružný a zaváňa patinou, na dnešné pomery je staromódny. Štýl mi pripomínal Edgara Burroughsa, tvorcu Tarzana, či Johna Cartera - pana Marsu. Dejová línia je nalinkovaná jednoducho a čitateľsky príťažlivo, no náročnejším scifistom určite stačiť nebude. Mne ako jednobunkovému organizmu, jednou nohou na materskej dovolenke, však poslúžila bohato za 76%

ODPORÚČAM: Po ťažkých a mäsitých jedlách od šéfkuchárov Philipa Dicka, Kurta Vonneguta, Dana Simmonsa alebo po čínskych špecialitách od Liou Cch´-sina, prípadne po maškrtách od Atwoodovej odporúčam dávkovať pár kvapiek/kapitoliek KB. A kľudne si môžete nakvapkať aj plný pohár KáBéčka a ešte lepšie KBŠ (Karpatské brandy - špeciál) Nazdravie!

olle3
26.09.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem, nemohl jsem se odtrhnout. Třicetiminutová pauza na oběd ještě nikdy nebyla tak krátká...

Ten čtivý, věcný, starospisovný (vím, že to není slovo) a jaksi pragmatický styl psaní mi učaroval už od první stránky. A onu striktní pragmatičnost jsem pak obdivoval i na postavách, pro které nebylo tváří v tvář vyhynutí myslitelné, dělatelné nebo říkatelné cokoliv, co by nesměřovalo k právě jedinému úkolu - přežít. Čili zajistit si potravu, porazit nemoci, predátory i počasí.

A nezdivočet. S tím spojená nutnost zachování vědomostí a hluboké myšlenky kolem samotného tématu jen podtrhovaly, jak moc o tom autor přemýšlel, a jak moc mu to pálí.

Nevím proto jestli obdivovat víc postavy a jejich psychologii, originální popis exotických a smrtonosných rostlin a živočichů nebo krásně vykreslené prostředí úpadku a beznaděje, do kterého byl děj vsazen.

Kladným hrdinou tu byla každá postava knihy a já jsem mu přál nad záporákem, matkou přírodou, vítězství z celého srdce. Nerad to přiznávám, ale ke konci mi málem ukápla slza...

Hodnocení: 5/5
Verdikt: Ztvárnění fauny a flóry stylem, že by se i Avatar měl někam zahrabat

VincentHS
08.08.2019 5 z 5

Knihu jsem četl poprvé v 80. letech minulého století, kdy vycházela na pokračování v Sedmičce pionýrů. Tehdy jsme se spolužáky na základní škole dychtivě čekali každý týden na nové číslo, vyměňovali mezi sebou jednotlivá pokračování, když někomu nějaké uniklo. Se zájmem jsem tedy po letech sáhl po novém vydání a byl jsem až překvapen, jak vynikající to je i po těch více než 30 letech. Možná se mi to líbilo ještě o krapet víc než tehdy. Knihu teď řadím v mém soukromém žebříčku společně s Nadací, Dunou, prvním dílem Rámy či Nonstopem k mým nejoblíbenějším vědeckofantastickým knížkám. Jsem rád, že dílo nyní vyšlo v novém překladu a v jednom svazku. Jediné, co mi trochu kazí radost, je skutečnost, že si kniha podle mého názoru zasloužila pevnou vazbu a lepší papír.

thorir
12.05.2019 4 z 5

Tohle nebylo vůbec špatné. Nalákala mě tajemná anotace a příběh splnil očekávání. Kniha je čtivá, dobrodružná, postavy celkem sympatické, motivace uvěřitelné. Představa cizího světa je fascinující a domýšlení důsledků podobné situace, ztracených a zapomenutých skupinek lidí, uváznutých na cizích světech, někdy v daleké budoucnosti, považuji za největší devizu knihy a hlavní důvod, proč by si ji měl každý fanoušek SF přečíst.

MaxQ
29.04.2019 5 z 5

Já byl nadšený. Přesně takový styl sci-fi mám rád. Trochu tajemství, trochu vědecké techniky, trochu ponaučení, do toho napětí, neotřelý námět a to vše psané jednoduchým srozumitelným jazykem autora, který se nehoní za počtem popsaných stránek. A jako třešnička na dortu hypnotický závěr, kdy jsem nestačil obracet strany knihy a držel palce tak, až jsem si je málem vykloubil.

tes.nik
24.04.2019 5 z 5

Velmi poutavé pokračování prvního dílu Slyšel jsem zemi.. Obsahuje vlastně i tento díl plus pokračování. Opět napínavý děj, spousta zvratů, obyvatelé osady použijí veškerý um, znalosti a vytrvalost k tomu, aby se dostali k průzkumné skupině, jež skýtá naději na cestu domů.

Zaslouží si plný počet bodů..

sbijecka
09.04.2019 5 z 5

Jedním slovem: SKVOST

Belisima
19.03.2019 5 z 5

Dočteno. A co teď budu dělat?... Sakra. Už vím, budu čumět do jiné knihy a myslet na hrdiny Osady. To mi bude trvat tak týden, než se vše vstřebá a budu moct zase číst. Nejradši mám dobrodružné knížky a pak sci-fi. U této byly 2 v jednom. Tak že pro mě nádhera. Celý svět byl úžasný a uvěřitelný. Jediné co bylo neuvěřitelné, že to Pan spisovatel napsal před 30 roky? Já žasnu.

obrobr
02.03.2019 5 z 5

Skvělé sci-fi

Lessana
28.08.2018 5 z 5

Skvelé! Úplne ma to vtiahlo do deja, prečítala som to na dve posedenia. V prvej časti autor šikovne, vôbec nie rušivo, preskakuje zo súčasnosti príbehu do minulosti, aby sme sa postupne, v čriepkoch informácií orientovali. Keď sa vyjasní hlavná zápletka (dôvod vzniku osady), s napätím sledujeme pokračovanie, aby sme po toľkých a toľkých gradujúcich scénach s hrdinami, ktorých si nemožno neobľúbiť, došli do vytúženého konca s nimi a vydýchli si po parádnej jazde!
A odkaz? Aké je náročné uprednostniť záujem skupiny pred tým osobným (Oleg). Ako vydržať a nevzdať sa aj v tých najnáročnejších podmienkach. Aké je nezmyselné potláčať svoju prirodzenosť (Klaudie) a mnoho ďalších.
Pre mňa jednoznačne najlepšie sci-fi, aké som kedy čítala (od skvelého nápadu cez napínavý príbeh a dokonalo zvládnuté postavy až po presah do dneška). Čo značí, že sa určite poobzerám aj po ďalších skvostoch od autora.

Makaja
28.12.2017 5 z 5

Super. Jako malá jsem četla několikrát Alenku (jedna z mých nej dětských knížek) a tak jsem byla zvědavá i na knihu pro dospělé. A nezklamala, kam se hrabou některé americké scifi kousky. Parádně promyšlený a vystavěný příběh, momenty překvapení, četlo se to samo.

Miro.slav
24.10.2017 5 z 5

Pri tejto knihe som ostal totálne onemený! Myšlienka osady na neznámej planéte je fakt bombový nápad. Ak k tomu prirátate ešte nehostinné prostredie mimozemskej fauny i flóry, a nasledovné výpravy k miestu, kde sa nachádza stroskotaná vesmírna loď, tak nemáte nad čím váhať. Kniha je dynamická, postavy vás oslovia, prostredie zaujme a vy už len čakáte ako to všetko dopadne. Skvelé! A samozrejme, odporúčam.

roso.mak
23.03.2017 4 z 5

Jak to, že jsem dříve o této legendě sci-fi neslyšela? První část velmi dobrá, ta druhá o chlup horší, ale i tak... Je to fajne, je to tenké, s chutí do toho!

zvěřinec
19.10.2016 5 z 5

Výborná kniha. Vše bylo "jako živé". Autor má bohatou představivost, postavy, místa, děj - vše skvěle propracováno, měla jsem pocit, že tam jsem s nimi. A ten konec - měla jsem husí kůži, jak to dopadne - náznak - pak všechno jinak, zas naděje - všechno jinak. Ježiši jak já trnula, aby to dopadlo podle mých představ ....

Bulba
06.09.2016 5 z 5

Výborná kniha, znal jsem autora z humorné sci-fi (Mimozemšťané v Guslaru), tato vesmírná trosečnická sci-fi mě nadchla, jak dějem, tak idejemi boje o přežití a popisem vztahů mezi starší a mladou generací. Stáří 35 let jí na kvalitě vůbec neubírá. Za pár let si ji určitě přečtu znova.

vandalka
06.08.2016 4 z 5

Výborná napínavá sci-fi. Představte si vzdálenou planetu, která sice oplývá (ne rozumným) životem, ale je na první pohled tak nebezpečná a nehostinná, že si vnější pozorovatel nedovede představit, že by zde nevybavení lidé přežili déle než několik hodin. A přesto tu je - Osada trosečníků ze Země, hrstka zbídačených, sešlých a malomyslných dospělých, několik více odolných dospívajících, kteří už nic jiného než tento svůj domov neznají, a děti. Postupně se vyjevuje, jak se sem vlastně dostali, ale úplné vysvětlení je až prakticky na konci druhé části. Bulyčovova divoká planeta se mi nesmírně líbila - tedy ne jako místo na dovolenou, ale její fantastická promyšlenost, nádherně matoucí způsob, jakým se zde lidé vyrovnávali s cizostí místního prostředí a lokálním životním formám přidělovali jména známých pozemských tvorů a rostlin, jen aby se pro nás, neznalce, chovali naprosto neočekávaně a oplývali fyzickými atributy, které by u "kozy" či "medvěda" nikdo nehledal.

Po patnácti letech strávených v této zoufalé situaci, v místě, kde sněží i v létě, jedlé houby před vámi utíkají a kousnutí blechy vám způsobí dočasnou smrtící nepříčetnost, se osadníci z posledních sil drží zbytků civilizace. Mladší generace se může stát nositeli lidské kultury a nebo se může dokonale přizpůsobit planetě a vyšší ambice zahodit. A nebo je skutečně možné obnovit spojení se Zemí a nevyhnutelnému sžívání s místním ekosystémem uniknout?

Druhou polovinu románu jsem prostě nedokázala odložit. Je to moje první setkání s Bulyčovem a tak jsem netušila, co všechno je svým postavám schopen provést a byla jsem jak na trní. No a teď je mi jasné, že to setkání nebude zdaleka poslední, Bulyčov je zjevně báječný autor :)

Byra
12.02.2016 4 z 5

Příběh pěkně a srozumitelně utíká a prakticky v každém momentu se něco děje. Moc se mi líbil podrobný popis všech organismů planety a jejich principů fungování. Výborná napínavá sci-fi. Hstka zbídačených a sešlých dospělých, několik dospívajících, kteří už nic jiného než tento svět neznají a děti. Po patnácti letech strávených v místě, kde sněží i v létě, kde jediné šlápnutí vedle či chybný odhad vedou k jisté smrti či alespoň pořádným komplikacím, není dost potravin ani léků, a co je horší, začínají „docházet“ sami obyvatelé osady a je jasné, že děti, které přežily ztroskotání či které se narodily v osadě, budou muset velmi rychle dospět.

mitko
05.02.2016 4 z 5

Bulyčov tu priam vynikajúco opísal krajinu, všetko a to naozaj všetko sa tu pokúša ľudí zabiť, stromy, vegetácia, živočíchy, hlavne som si obľúbil snežné blchy, no proste aj Antarktída je pohostinnejšie miesto ako táto planéta. No ale človek je tvor húževnatý, a tak dokáže prežiť aj v týchto podmienkach. Máme tu starú generáciu, ale už aj novú, ktorá sa naučila existovať aj v týchto podmienkach a hlavne na tejto generácii ukazuje, že stačí byť chvíľu od civilizácie a nastáva morálny a vedomostný úpadok a o pár generácii by sme žili už ako divosi. No ale 5 hviezd nemôžem dať, jednak z dosť useknutého konca, taktiež stred mi prišiel ako najslabšia časť, kde sa dosť prešľapovalo na mieste, ale hlavne neponúklo mi to nejaký nečakaný alebo ohromujúci moment (ale musím priznať, že záver gradoval dobre a moje motto že vždy sa niečo môže pokaziť tu bolo pekne ukázané)

mysterygirl
19.01.2016 5 z 5

Kniha to byla krásná, ale...mohlo to ještě klidně pokračovat..

pajonek
02.01.2016 5 z 5

..mohl bych vyjmenovat desítky knih, které jsem si vloni oblíbil, ale zmíním se jen o jedné.
Je to už čtvrt století fenomén a v roce 2015 konečně vyšel v nezkráceném vydání.
Už když jsem někdy v roce 1960 přečetl první ruské scifi povídky od Jefremova
/7 podivuhodných příběhů/ , bylo jasné, že ruská scifi bude mít u mne čestné místo...
A když jsem kupoval Sedmičku pionýrů svým synům, četl jsem všechny povídky a vycházel Saturn, kde bylo přehršle ruské scifi.....A v Sedmičce /vyšel Průsmyk/ a Saturnech vyšel "dvojromán" pod názvy Slyšel jsem Zemi v roce 1984, druhá v roce 1988 coby Země je příliš daleko....
A to byla /sice redakčně silně krácena!!!!!/ v tehdejší produkci bomba.
V roce 2015 se uchopil překladu pan K.Šindelář a přeložil knihu celou, která v Rusku vychází pod názvem OSADA .....a to je úplně nejlepší kniha mezi scifi, kterou jsem loňského roku přečetl....
Od vydání knihy jsem s překladatelem, panem Šindelářem v mejlovém spojení a docela často diskutujeme o knihách a třeba audioknihách ....hodně fajn člověk....