Útěk do pekel

Útěk do pekel https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113426/bmid_utek-do-pekel-l1G-113426.jpg 4 297 77

Pavel Vencl série

Pavel Vencl sice vystudoval filozofii, ale samotné studium mu mnoho neříkalo. Tou nejužitečnější školou mu byl vždy život. Proplouvá jím jako profesionální karbaník, boxuje s přáteli v klubu na Žižkově a jeho náručí prošla řada dívek. 15. březen 1939, první den okupace, ho zastihne u milenky Katy. Byl by rád, kdyby se mu následující události v okupovaném Československu vyhnuly, ale brzy zjistí, že to není možné. Svoji situaci se rozhodne vyřešit útěkem. Opustí svoji matku, kamarády i milenky a přes Alpy se dostává nejdříve do neutrálního Švýcarska, poté do Francie, Anglie a jeho cesta pokračuje i za oceánem, kde také potká svoji životní lásku Inéz. Kvůli své konfliktní povaze se mnohdy dostává do značně dramatických situací, na vlastní kůži poznává různé způsoby brutality, ať už od mocenských složek států, nebo přímo od spoluvězňů. Je cynický, arogantní, pohrdá lidmi a neváhá zabít, přesto díky své inteligenci, nadhledu, břitkému smyslu pro humor a notné dávce štěstí dokáže přežít v každé situaci… Útěk do pekel je v české literatuře naprosto ojedinělou knihou, srovnatelnou jen s nejlepšími evropskými a světovými romány. Knihou nabitou dějem, vzrušením a kaskádou nepředvídatelných událostí, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho vydechnout do posledního řádku.... celý text

Kerberos
11.04.2020 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte,pan Niedl je skvělý vypravěč.Hlavní hrdina má snad sedm životů jak kočka.Zažije tolik dobrodružství,že by to vydalo na mnoho životů a bez cynizmu a schopnosti přežít by se daleko nedostal. Mnohé je až neuvěřitelné,ale stejně jsem zvědavá jak bude příběh pokračovat.

Jaruš7
10.01.2020 5 z 5

Kniha "Cesta do pekel" je mistrně napsaný příběh o životních útrapách a vítězstvích svobodomyslné vůle.

Citace: "Další dveře už nebyly zamčené a ten, kdo se za ně dostal, se najednou ocitl v jiném světě. Světě křišťálových lustrů, sametu a zelených palem. Prostor byl vyplněn lidmi se zlatými prsteny a zlatými zuby, vůní drahého tabáku a těžkých parfémů. U stolků seděli lidé různého pohlaví a různého věku, se soustředěnými nebo ležérními výrazy, podle toho jak jim šla hra, nebo podle toho , jak byli dobrými herci. Ano, nacházel jsem se v jednom z nejexkluzivnějších hráčských doupat Prahy."
***** SUPER *****

soukroma
08.01.2020 4 z 5

Začátek mne skoro odradil, hlavní hrdina mi byl natolik svou náturou a svými činy nesympatický od prvních stran, rádoby nad věcí, bonviván, ničím a nikým nevázán, bez špetky vlastenectví a mravních zásad. Nezvykla jsem si na jeho tvrdost a cynismus, soustavný drzý výsměch všemu a všem, ani na jeho profesionální karban jako hlavní výdělečnou činnost.
Ale ten řetěz dobrodružství za války - z Čech, přes Švýcarsko, Francii až do Anglie, poté New York, Texas a Buenos Aires, odtud zpět přes Anglii do poválečných, socialistických Čech - byl nevídaný. Stále na útěku, stále schopný se bránit i zabít (paradoxně ale už v úvodu zcela vážně přemýšlel, zda má v tu chvíli větší chuť se pomilovat, nebo zabít - ne sebe). Byl nezničitelný až zázračně, bez výcviku dokázal neuvěřitelné věci, s výcvikem ještě víc. Těch kabátů a identit co vyměnil. Neukotvený, nepolapitelný, stíhaný útěkář. Žádný vzor, solitér.
Ale nepěkné dějinné události hrozného desetiletí 1939-1948 se podařily autorovi připomenout pěkně. 75%

Ovšem výhrady mám největší ohledně té jeho epizody s čsl. perutí - aby do útočného letadla, s cílem bombardovat Berlín, posadili velitelé civilistu!, váhu navíc!, bez vojenského úkolu!, ale především bez jakéhokoli výcviku!!! - seděl v letadle snad vůbec poprvé a neměl dokonce ani průpravu seskoku padákem!!!??? To autor tedy přehnal, i dle mého laického, nevojenského chápání.

Pozn.: podobnost (jistě čistě náhodnou) s jinými výraznými postavami literárního (i filmového) průmyslu ("originály každým coulem") zmiňují v předchozích komentářích trefně jiní čtenáři. A musím souhlasit. Takový Stařík by si ovšem argentinské tango jistě zatančil přímo s Evitou a oslnil by při tom svým šarmem i Juana...

Citace v dalším komentáři svádí k dojmu, že to bude o vyšší (hráčské) pražské společnosti předválečné, ale o tom tedy tato kniha rozhodně není...

mata57
06.10.2019 5 z 5

Pro mne čtivá oddechovka s lehkým filozofickým přesahem "jak v životě zůstat v pásmu nikoho" a první příjemné seznámení se s autorem.

Andrea7272
28.09.2019 5 z 5

Moc dobře se mi četla. Moc se mi líbila a už se těším na další díl Hráč :-)

zdendula31
18.03.2019 5 z 5

Nenapadlo by mě,že se u příběhu z války zasměju.Kniha je plná dramatických situací,zvratů a zápletek.Moc hezky se četla.

Greenfingers
07.03.2019 5 z 5

Až téměř neuvěřitelný příběh, ale skvěle napsaný. Životní peripetie mladíka, který se téměř nepřetržitě dostává do nesnází, většinou ne svou vinou. Děj má spád, nepostrádá dramatičnost a vcelku slušnou dávku humoru. Už se těším na druhý díl (Hráč).

Jamira
08.02.2019 4 z 5

Velmi, velmi ctiva kniha.. Jen.. Ja nevim.. Trosku mi pripominala Stoleteho starika.. Pavel Vencl taky vsude byl, vsecko vzdycky vyresil, vsechny zbil a sel dal. Neco mi na ni malinko nesedelo, proto davam hvezdu dolu. Ale uznavam, ze se cetla sama.

Zdenda20
22.09.2018 3 z 5

Kniha pěkná. Pavel Vencl je asi James Bond.

leucantha
28.08.2018 5 z 5

Další parádní kniha...ačkoliv hlavní hrdina skutečně není výlupek všech ctností, celou dobu jsem mu držela palce!

hnusák
13.08.2018 5 z 5

Nemám slov, kniha mne opravdu nadchla. Pan Niedel je můj oblíbený autor a jeho romány jenom hltám a toto dílo nebylo jiné. I když se mne občas zdála v jistých okamžicích paralela s některými americkými filmy, např: Uprchlík z Harrisonem Fordem - převrácený vězeňský autobus a následující útěk a jiné. Když to vezmu z patra, tak Pavel je vlastně takový hajzlík a snaží se proplouvat životem bez větší námahy, ale v každým případě jsem mu fandil, protože se dovedl o sebe vždy postarat.

Andrea81
11.08.2018 5 z 5

Strhující děj, akce následuje akci. Nemohla jsem se odtrhnout. Pavel je opravdu velice "nadaný", vše mu jde snadno a rychle, i to dostávat se permanentně do ohrožení života. Dávám všech pět a těším se na pokračování, jak to vše dopadne.

witko
20.07.2018 3 z 5

Neuvěřitelný příběh člověka, který neustále musí utíkat. Má talent, na co sáhne, to za pár dní umí, největší jeho um je však, jak snadno se díky své povaze dostane do maléru. Chvílema mi lezl na nervy, chvílema jsem to žral. Čtivě napsáno.

Keddie
11.07.2018 5 z 5

Další výborná knížka od mého oblíbeného autora. Sice úplně jiná, než ty předešlé, ale opět mne vtáhla do děje. Hlavní hrdina je sice takový hodně svérázný, ale v podstatě klaďas.

Bolomsson
11.02.2018 5 z 5

To byla panečku jízda! I tohle se panu Niedlovi povedlo a po sérii knih ze středověku od tohoto autora jsem se zkusil pustit do něčeho trochu jiného a zase nemohu jinak, než tvorbu pana Niedla zahrnout superlativy!
Příběh Pavla Vencla byl pro mě jako neřízená střelba z kulometu, kdy si po chvíli uvědomíte, že munice v zásobníku vůbec neubývá:-)).
Knihy příliš přitažené za vlasy mi povětšinou vadí...brzy se při nich sám přistihnu, že obracím oči v sloup a rázem můj zájem a zápal pro hlubší vnímání děje opadá a blíží se bodu mrazu. Ale u tohoto románu, sám nevím proč, se tak nestalo a jestli jsem při čtení toho díla na sobě něco zaregistroval, tak leda to, že mnohé vtipné hlášky a bezprostřednost Pavla Vencla mi na tváři vykouzlily úsměv, pobavení a neskutečně jsem si ten cynický a svérázný příběh hlavního hrdiny užíval.
Moc doporučuji a druhý díl s názvem "Hráč" na sebe nenechá dlouho čekat a nepochybně se brzy objeví v mých rukou;-):-).
P.S. Knihy pana Niedla pro mne začínají být vysoce návykovou záležitostí!:-))

cace
08.02.2018 2 z 5

Knihu jsem dočetla, ale je to neuvěřitelná slátanina. Je to čtivé, proto varuji, radši nezačínat. Hrdina byl sympatický svojí nezdolností, ale časté mučící a karetní scény byly trochu úmorné. Machr, který na co sáhne, to mu jde, ale nedokáže v ničem najít uspokojení. Překombinované. Ani nevím, co k tomu ještě dodat. Že bych si půjčila další díl? Doufám, že odolám to neudělat.

Schamila
06.11.2017 5 z 5

Četla jsem od autora zatím dávnou historii, z blízké historie tato kniha byla jedinečná. Takový český Já, poutník. Je psaná v první osobě, je to převážně o chlapech, ale nedalo se nic vynechat - ani písmenko. Zkrátka k té pouti světem sedí co jest napsáno "Už jsem byl unavený tím nekonečným kličkováním mezi těmi smradlavými vejci, z nichž jsem občas na některé šlápl." Velice poutavý příběh, krásně použitá slova, zkrátka bomba, pan Niedl to prostě umí - všem moc doporučuji a já jdu na druhý díl.

Don-Leo
28.09.2017 5 z 5

Pro mě další pecka od Mistra Niedla. Sice to není středověk jako u série Platnéř, ale přesto skvělý román, který mě donutil stavit celý den v posteli. Hlavní hrdina stále před něčím utíká a pořád nemá vyhráno. A rozhodně se na útěku nenudí. Dost ironie a sarkasmu. To mám rád. Už se těším na druhý díl, ale po malé pauze. Nehodlám kvůli Niedlovým knihám strávit 4 volné dny v posteli.

Damato
15.09.2017 4 z 5

Moje první kniha od pana spisovatele a byla to neuvěřitelná smršť, Arogantní a zpočátku mně z duše protivný hrdina knihy se mi během čtení měnil před očima a získával i mé jakési sympatie. Čekala jsem původně další pohled na dění ve druhé světové, ale takovouhle - jak to říct? - jízdu? - jsem nečekala. Něco mi teda vyloženě šlo "proti srsti", ale jako celek- ****.

hankapimi
25.08.2017 4 z 5

Já prostě knížky od Fr.Niedla můžu... Po Platnéřovi a Hynku Tasovi z Boru jsem se pustila do další. Arogantní a cynický karbaník Pavel mě z počátku pěkně iritoval, ale pak šly do kytek jeho představy o příjemném způsobu života a stal se z něj útěkář. Jeho osudová setkání, životní dramatické zvraty, břitký humor, vtipné hlášky, nepředvídatelný rychlý děj, moc dobře se četlo... Nakonec mi byl Pavel sympatický . V těžké době a ještě těžších podmínkách si za každých okolností dokáže zachovat svoji vnitřní svobodu a neshrbená záda. Jdu na pokračování Hráč.