Pátým tahem mat

Pátým tahem mat https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82048/bmid_patym-tahem-mat-fDh-82048.jpg 3 10 4

Na základě oznámení matky, že pohřešuje syna Bena Wooda, zahajuje Scotland Yard pátrání. Stal se Ben obětí trestného činu, nebo si jen užívá života s neznámou milenkou? Na případu spolupracuje inspektor John Chapman s novinářem Jackem Huckmanem, oba výborní šachisté. Pak je v Temži objevena mrtvola muže a anonymní telefonát sděluje policii, že mrtvým je pohřešovaný Wood. Je to pravda, nebo někdo jiný a neznámý chce zmást policii? Případ se komplikuje, když dochází k přepadení novináře a krátce nato je z Temže vylovena další mrtvola. Zdá se, že vše organizuje neznámý šachista... Kniha kromě titulní povídky obsahuje další dva příběhy, a to z československého prostředí, Vražedná smyčka a Fantom strachu s majorem Gazdou... celý text

trudoš
trudoš
07.11.2021 2 z 5

Příliš mnoho figur na šachovnici a příliš komplikovaná hra. Rudolf Soukal má nezpochybnitelný talent psát humoresky, jakmile však přejde do vážnější tóniny, nedokážu jeho postavám věřit vůbec nic. Podobné je to i u zápletek všech tří povídek v knize obsažených, jež bezděčně zdůrazňují neschopnost policie usvědčit pachatele ze zločinu, není-li dotyčný chycen přímo při činu. Což v praxi znamená opakované líčení pastí a čekání na štěstí. Jestli se u nás vyšetřuje takovýmto způsobem, tak potěš koště.
Zatímco příběh Pátým tahem mat mě zaujal alespoň stylistikou, další dvě epizody – Vražedná smyčka a Fantom strachu – už jen nudily fádním obsahem a ještě fádnějším odhalením. Spíš než o tom, kdo je vrah, jsem přemýšlel, proč se na scéně vyskytuje tolik protagonistů a proč je kladen důraz na tu kterou scénu, když nakonec pro vývoj událostí neměla smysl. Až si říkám, z jakého důvodu si v nakladatelství Moba nedali práci a nevykřesali z knihy něco víc, namísto toho, aby ji vydali na první dobrou.

jprst
jprst
08.07.2020 1 z 5

Tak nevím, jestli mám při výběru ze současných českých detektivek prostě jen smůlu, ale opět jsem vylovil něco, co za přečtení snad ani nestálo.

konicekbily
konicekbily
06.05.2018 3 z 5

Průměrný výběr původních českých krátkých detektivních příběhů českého autora. Pokud knížku nepřečtete, tak nic světového nevynecháte!

medvedice3
medvedice3
18.02.2018 5 z 5

Nejen stručné dějiny šachu :-), ale hlavně napětí až do poslední stránky. Jako u partie.

české detektivky

Rudolf Soukal
česká, 1940
2011  58%Pátým tahem mat
2017  0%Levné sešity detektivek 1/2017

Kniha Pátým tahem mat je v