Nerieš to

Nerieš to https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393966/bmid_patrick-melrose-neries-to-ixD-393966.jpg 4 13 4

Patrick Melrose série

Edward St. Aubyn nám otvára dvere do sveta dekadencie, nemorálnosti, nenásytnosti, snobstva a krutosti – vitajte vo svete upadajúcej britskej smotánky. Knižná séria o Patrickovi Melrosovi sa stala predlohou pre mimoriadne úspešný britský televízny seriál z roku 2018 v hlavnej úlohe s fenomenálnym Benedictom Cumberbatchom. Od nevinného detstva k sebadeštrukcii. Viac ako dvadsať rokov písal Edward St. Aubyn kroniku života Patricka Melrosa. Stvoril tak nezvyčajný portrét uzavretého a sebeckého sveta privilegovaných. Nerieš to, prvá časť románovej pentalógie, sa odohráva počas jedného dňa a večera na rodinnom zámočku v južnom Francúzsku. Odhaľuje, ako sadistická a hrozivá postava Davida Melrosa riadi životy päťročného Patricka i jeho bohatej a nešťastnej matky Eleanor. Na večeru očakávajú hostí, no tento večer bude celkom iný ako predchádzajúce letné okamihy naplnené šťastím. Šokujúce udalosti navždy zmenia Patrickov svet a rozdelia ho na dve polovice.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Absynt

Never Mind , 1992

HalllkaB
05.06.2019 5 z 5

Autor v knize otevřeně mluví o nemorálnosti, zlobě, snobství a krutosti. Odhaluje tajemství na první pohled pohádkového života ve vyšších, britských vrstvách.
Na pár stránkách se autorovi podařilo ukázat hrozivou bolest a strach kterému hlavní hrdina, pětiletý Patrick musí čelit a jak i jedna jediná noc může navždy ovlivnit naše životy a pohled na celý svět.
Kniha je napsána velmi poutavým stylem a každá kapitola odkrývá nová tajemství a názory.
Po dočtení jsem měla jistý pocit prázdnoty a nenávisti (převážně vůči postavě otce Patricka- Davida Melrose) .
I s těmito pocity ve mně kniha zanechala mnoho otázek, které snad z dalšími částmi budou zodpovězeny.

Iamdreamer
06.03.2019 4 z 5

Príbeh podaný bez servítky.
Reálne opísané správanie vyššej vrstvy. Sadistická postava Davida Melrosa vo mne vyvoláva pocit znechutenia a opovrhnutia. Kniha je autobiografiou preto obdivujem autora za jeho otvorenosť. Od knihy som sa nedokázala odtrhnúť nakoniec som ju prečítala za jedno poobedie.

JanaŠ.051
04.02.2019 5 z 5

Neviem, či sa od Jane Austen našiel v Anglicku spisovateľ, ktorý by tak dokonalým štýlom vystihoval prázdnotu a povrchnosť tamojších vyšších vrstiev. Nerieš to je prvý z piatich dosť autobiografických románov o Patrickovi Melrosovi. Je skvelé, že vychádzajú v slovenčine!!!

adorjas
07.01.2019 1 z 5

Prvý šok- kniha má ledva pár stránok- čítala som ju v elektronickej podobe a tam mala 127 strán- to snáď ani nie je kniha, ale len novela, čudovala som sa. Prečo nemohli všetkých 5 častí vydať v jednej obsiahlej? V konečnom dôsledku som ľutovaľa vyhodené peniaze, pretože kniha mi nedala nič, možno tak pseudobláboly rozmaznanej smotánky....

anglická literatura zfilmováno – TV seriál

Edward St. Aubyn
anglická, 1960
2019  86%Patrick Melrose I.
2015  73%Marně hledám slov
2020  85%Patrick Melrose II.
2018  83%Nerieš to
2019  86%Zlá správa