Sbohem, baby

Sbohem, baby https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32514/bmid_sbohem-baby-Eqa-32514.jpg 4 116 27

Ročně je uneseno několik set dětí. Některé se najdou, po jiných se slehne zem. A je otázka, zda ty, které se vrátí k rodičům, na tom nejsou hůř. Čtyřletá Amanda, která zmizí z bytu své matky, je jedním z případů, které zvednou na nohy nejen policisty, ale i soukromé detektivy, zahajující komplikované a neúspěšně pátrání. Lehane vytváří silné napětí mezi jednotlivými subjekty příběhu: mezi hodnými chlapíky, kteří Amandu hledají, a těmi zlými, kteří zřejmě vědí, kde je. Mezi soukromými očky a policisty. Mezi policejními a federálními úřady. Mezi znepřátelenými bostonskými gangy. A mezi soukromými detektivy Patrickem a Angií, kteří jsou zároveň milenci i obchodními partnery. Brutálni metody - nafouklé a zohavené mrtvoly, popravy, sexuální zneužívání dětí, hrozby znásilnění či vraždy - nejsou v podsvětí výjimkou. O to hrůzostrašnější se zdá Amandin možný osud.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Olympia

Gone, Baby, Gone , 1998

Jack Bauer
02.02.2024 1 z 5

Nejprve jsem viděl velmi vychvalovaný dobře hodnocený film, který se mě vlůbec nelíbil, tak jsem se po delší době pustil do velmi vychvalované dobře hodnocené knihy, která se mě také vůbec nelíbila a po nelelých 100 stránkách vzdávám, abych neztrácel drahocený čas. Napětí žádné,vyšetřovaní v zaplivaném pajzlu s mnoha opakujícími se dialogy, stálé omílání únosu malého děvčátka , proč, kdo a jak, a děj se nikam neposouvá .Jen dialogy bez napětí.

jarda155
29.11.2023 5 z 5

Opět naprosto dokonalé čtení.Postupné odhalování a vazby několika postav nás od počátečního směru pátrání přesunou naprosto jiným směrem.
Střední část je tedy hodně drsná.
Konec výborný a určitě má moc rozdělit čtenáře, stejně tak, jako A a P.

kap66
15.01.2023 5 z 5

Každý díl je trochu jiný, ale všechny jsou výborně napsané. Tenhle mě dostal. Filozofováním, které nepůsobilo prázdně, bylo pochopitelné a akceptovatelné. Vystižením postavy matky, jejíž dítě zmizelo – takovou bezmoc jsem už dlouho necítila, ze zcela jiného důvodu, než by se podle tématu zdálo. Hlavně ale střetem morálky a zákona. Rvalo se to ve mně tak, jak autor naplánoval; musela jsem to v sobě nechat uležet, ale stejně… Lidská spravedlnosti, kulháš na obě nohy, ale nic lepšího jsme zatím nevymysleli.

Mona-Lisa
10.07.2022 5 z 5

Tajemnou řeku od tohoto autora jsem nedávno dala skoro na jeden zátah a doporučuju na potkání, když hledáš kvalitní thriller. Sice spíš ulovíš v knihovně, ale stojí to za to.
Tento další kousek je detektivního rázu. A je nejlepší, co jsem zatím v žánru četla. Atmosféricky pochmurná věc v hávu 'noir'.
V příběhu jde o nalezení pohřešované
čtyřleté holčičky, kterého jsi svědkem očima soukromého detektiva z jehož perspektivy je knížka vyprávěna.
Jsme v Americe, v Bostonu a kouzlo autorových knih pro mě spočívá právě v těchto reáliích, které má nažité a jejiž autentičnost a důležitost v příběhu je pro mě za tisíc hvězdiček.
Z docela jasných podezřelých a plánu na výměnu výkupného za Amandu se postupně stává chaos, kdy nevíš komu máš věřit. Pohybuješ se v prostředí drog, podsvětí, prostituce a matek, kterým spíš sedí označení vyžilá troska.
Miluju, jak od první stránky potřebuješ vědět, co se stalo a to nejlíp hned. A jak ti postupem času začíná v hlavě problikávat- chci to vůbec vědět?
Taková temnota proboha. A bez monster a nadpřirozena samozřejmě.
Ta beznaděj s absencí dobrých řešení mi vzala dech.
Skvost, nechutný s lidskou temnotou, nad kterou drsní poldové pláčou, ale skvost.

zbuy
10.07.2022 5 z 5

Výborný detektivní román, hledající tenkou hranici mezi dobrem a zlem. Skvělé dialogy, čtivé.

ber-tram
09.03.2022 3 z 5

Vliv na tak přemrštěné hodnocení musel snad mít pozdější film či co (nevím), protože knížka sama o sobě po mém soudu snese náklonnosti méně. Až polopaticky obyčejná únosová detektivka, marně vzhlížející k zemitému profesnímu reálu (např. Dominika Dána), a štítící se utopických pátracích sprintů (např. Jeffery Deavera). Tj. obapolně vzdálena pózám, po kterých čtenář prahne. 7/22

maličkán
05.10.2021 3 z 5

Kdysi dávno už jsem tuhle knihu četla. Už to musí být spoustu let. Nyní se mi dostala do rukou a byla jsem z ní v rozpacích. Po 50 stránkách, ve kterých jsem se ztrácela, jsem se podívala na filmové zpracování. Pak jsem se do ní pustila, a dočetla jsem do konce. Nejasnosti z filmu se mi vyjasnily a nakonec jsem byla spokojená.

petrarka72
11.02.2021 5 z 5

Zdrcující a nezapomenutelné. Lehane je pokračovatel Chandlera - v zapamatelnosti postav, v noirové logice, podle které se dobrá řešení vyšachují navzájem, v totální beznaději reality...

fénix56
27.06.2020 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem si přečetla knihu. Přestože dle mých zkušeností kniha většinou vysoce předčí film, toto je výjimka. Kniha i film, přestože jsou v lecčems rozdílné, jsou vynikající. Téma je otřesné, pátrání po zmizelé malé holčičce. Ale když příběh končí, přejete si, aby vlastně ve skutečnosti skončil špatně. Někdy jsou důležitější jiné věci než zákon....

Kamil2
15.01.2020 5 z 5

Vše co se týká utrpení a krutosti páchané na malých dětech málokoho nechají chladnými. Vím že je to jen kniha, ale také vím jak kruté příběhy dokáže napsat život sám. Při všech těch překvapivých zvratech jsem si přál alespoň dobrý konec, ale byl ten konec pro malou Amandu skutečně dobrý?

zahadum
06.11.2018 5 z 5

Dávnejšie som videl vynikajúcu filmovú adaptáciu tejto knihy a tak som zatúžil po knihe aby som to porovnal. Kniha je o triedu samozrejme lepšia a vyzdvihujem hlavne perfektné dialógy ktoré sú verné prostrediu v ktorom sa tento smutný príbeh odohráva. Autor je génius v opise ľudí a prostredia kde žijú a vierohodne priam z úst reálne žijúcich ľudí nám približuje ich myslenie. Kniha je miestami drsná, vulgárna a neukazuje nám ľudstvo v dobrom svetle, či už policajtov, média a samozrejme rodičov. Je tam kopec zvráteného v podobe pedofilov. Zákony na hlavu ktoré viacej škodia ako chránia. Napriek tomu je to silne morálne dielo ale na konci knihy si musíte sami položiť svoju vlastnú morálnu otázku...

Calinda
25.09.2018

Bohužel nedočteno, co vypadalo dle anotace jako zajímavé téma, je pro mě psáno velice nezáživnou formou, bez napětí, nezajímavé hlavní postavy, nedokázala jsem se prostě začíst a myšlenky mi utíkaly jinam.

Baiba
01.04.2018 5 z 5

Málokterá kniha si těch pět hvězdiček zaslouží jako Sbohem, baby. Lehane dokazuje, že i detektivky se mohou stát silným společenskokritickým románem, a přesto neztrácejí napětí. Skvěle rozpracované postavy, vynikající znalost prostředí a dokonale promyšlená zápletka. Ale čtivo to není jednoduché a na některé výjevy se zapomenout nedá a budou vás ještě dlouho pronásledovat. Četla jsem už podruhé a přiznám se, že tentokrát jsem vynechala konec. Helene je jednou z neodpornějších postav matek, s jakou jsem se v literatuře setkala.

Roubas
19.02.2018 5 z 5

Ohlasy nelhaly. I když příběh znám z filmového zpracování, dokázala mě kniha i tak bavit, znechutit, znepokojit a hlavně díky svému, v této sérii zatím největšímu, myšlenkovému přesahu dokonale zaměstnat pokládáním si otázek. Právě ten sociální podtext je Lehaneho nejsilnější zbraň. Ukazuje všechno bez příkras, všechnu tu špínu a marnost každodenního života. Dialog v parku u flašky alkoholu o tom, jak tenhle svět absolutně nefunguje, si budu určitě pamatovat hodně dlouho. Těžko říct, co si teď přečtu, aby se to téhle skvělé sérii alespoň vzdáleně přiblížilo.

Killingjoke
27.07.2017 5 z 5

Čtvrtá kniha parádní detektivní série o dvojici soukromých oček Kenzie a Gennaro. Pro mne osobně nejlepší kniha série a není tedy divu, že po ní sáhli i filmaři a je zpracována v neméně skvělém filmu. Dennis Lehane svým postavám žijícím v jeho rodném Bostonu opravdu rozumí. Hledat v tomto počinu obyčejnou kriminálku by byl největší omyl, kterého by se čtenář mohl dopustit. Tohle je čistokrevná, moderní drsná škola, jejíž hrdinové nejsou černobílí a hranice mezi dobrem a zlem ztrácí svou tradiční definici. Lehane prostě nepíše příběhy plochých policajtů a ani pasáci, dealeři a šlapky nejsou jednoznačnou stranou zla. Osudy detektivní a partnerské dvojice Kenzie a Gennaro jsou tak nutně protkány velmi znepokojujícím sociálním podtextem. Kriminální linka je sice velmi důležitá, ale už po několika stránkách si člověk začne pokládat otázky ohledně dobra a zla, nebo zda musí být vždy správné to, co je podle zákona. A nejvíc v člověku tyto otázky rezonuji v samotném závěru knihy, jenž ve vás vyvolá velmi znepokojující pocit a nepřekonatelnou nutnost pokusit se sami sobě tyto otázky zodpovědět... Je škoda, že více knih z této série u nás patrně nevyjde...

ArwenAragorn
16.06.2017 5 z 5

Je to velice slušně napsaný psychologický thriller, zároveň hodně drsný a krutý.. Pomalejší rozjezd nevadí, pak se dá napětí krájet a do poslední chvíle vlastně nevíte nic. Ta kniha vás přinutí zamyslet se a když ji definitivně zavřete, v hlavě vám zůstane hodně dlouho.

tamila
01.03.2015

Přiznám se, že nejdříve jsem viděla film a byla jsem unešena. Pak jsem si přečetla knížku a byla jsem unešena ještě víc. Jeden z mála případů, kdy kniha i film jsou výborné. A po dlouhé době jsem u knihy plakala, bezmocí...

Renka9
03.11.2014 5 z 5

Kniha vynikající, dějově zvratová, skvělá konfrontace lidskosti a práva. Příběh ve mě nechal a asi ještě hodně dlouho zanechá stopu.. Ještě ten den jsem si pustila film, údajně natočený podle předlohy této knihy. Byla jsem znechucená. Základní kostra je více či méně zachována, ale i tak působí zmatečně a nesouvisle. Co mi ale vadilo ze všeho nejvíc, je, že jsou ve filmu vynechalné postavy! a tím i děj a provázanost celého případu. A klíčové situace taktéž. O tom, že postavy nejsou vykreslené, režisér nás s nimi neseznámí, ani nemluvím. Z filmu jsem velice, ale opravdu velice zklamaná.

Inozuka
11.05.2014 5 z 5

Drsné. Kruté. Syrové. Lehane si nebere servítky a neúprosně máchá čtenáře v tom nejhnusnějším a nejsmradlavějším bahně současné společnosti. Nic nazatajuje a nic neodpouští. Po dočtení budete pár minut zaručeně hypnotizovat zeď. Hodně působivé je vystihnutí bostonského kriminálního prostředí. Moc mě bavily i dobře napsané dialogy, vtípky detektivů Broussarda a Pooleho jsou nádherně suché a slovník týpků v barech nevybíravý... Lehane zkrátka nemůže zklamat. Přečetl jsem jedním dechem a nemohl se odtrhnout. Napínavé, akční, promyšlené... Vůbec se nedivím, že jeho knihy si tak oblíbil Hollywood a že výsledky jsou vždy nadprůměrné.

Ládja
12.08.2013 4 z 5

Nejdříve film, pak kniha a pak v rychlém sledu opět film. Zklamání bych to určitě nenazval. Spíše něco jiného. Něco mezi thrillerem, detektivkou a psychlogockým románem. Jen samotná myšlenka...pozor možný SPOILER...že vlastně co je zákon či právo, tak nemusí být lidské, stojí za to. V tomto podání to bolí, je to smutné, ale více to vyzní ve filmu než v knize. Jinak, co k tomu dodat? Četlo se samo, nenudil jsem se. Určitě to není poslední kniha od tohoto autora, kterou si přečtu.