Sbohem, baby

Sbohem, baby https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32514/bmid_sbohem-baby-Eqa-32514.jpg 4 116 27

Ročně je uneseno několik set dětí. Některé se najdou, po jiných se slehne zem. A je otázka, zda ty, které se vrátí k rodičům, na tom nejsou hůř. Čtyřletá Amanda, která zmizí z bytu své matky, je jedním z případů, které zvednou na nohy nejen policisty, ale i soukromé detektivy, zahajující komplikované a neúspěšně pátrání. Lehane vytváří silné napětí mezi jednotlivými subjekty příběhu: mezi hodnými chlapíky, kteří Amandu hledají, a těmi zlými, kteří zřejmě vědí, kde je. Mezi soukromými očky a policisty. Mezi policejními a federálními úřady. Mezi znepřátelenými bostonskými gangy. A mezi soukromými detektivy Patrickem a Angií, kteří jsou zároveň milenci i obchodními partnery. Brutálni metody - nafouklé a zohavené mrtvoly, popravy, sexuální zneužívání dětí, hrozby znásilnění či vraždy - nejsou v podsvětí výjimkou. O to hrůzostrašnější se zdá Amandin možný osud.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Olympia

Gone, Baby, Gone , 1998

soukroma
11.08.2013 2 z 5

Zklamání, zejména po Prokletém ostrově (ten je samozřejmě z autorovy pozdější tvorby, obrácená situace by byla horší...). Zápletka kolem samotného únosu byla dobrá, a k zamyšlení toho rozhodně nebylo málo, ale vadila mi celá (navíc zdlouhavá a mnohomluvná) střední část knihy, v níž o únos samotný ani tak nešlo a jednalo se spíš o gangsterku s příliš mnoha aktéry...Celkové vyznění je značně ponuré, protože je zřetelně ukázáno, že domov a rodina znamená pro různé jednotlivce velmi odlišné prostředí, a mnohdy se naneštěstí nejedná o žádné zázemí a útočiště před zlým světem.

calfa
29.08.2012 4 z 5

Sbohem, baby je hodně dobře napsaný thriller, problematika únosů dětí je zde vylíčena opravdu originální zápletkou. Napínavé od začátku až do konce.

guru
22.07.2012 5 z 5

Opäť kvalita od Lehanea.
Detailný popis zložitého, zdanlivo nikam nevedúceho vyšetrovania, s nečakaným vyvrcholením.
Okrem toho však je do detailu rozpitvaný problém únosov detí, a to ako z filozofického a psychologického hľadiska, tak aj z problémovosti zákonov.

bosorka
24.05.2012 4 z 5

Přemýšlím, jestli takové knížky mají číst matky s malými dětmi (či vůbec dětmi), už dlouho se mě nějaká knížka tak bolestně nedotkla a nevisela mi v hlavě. Z některých věcí mi bylo smutno až na dřeň. Již jsem před časem viděla podle tohoto příběhu relativně dobře zpracovaný film, ale knížka prostě v mnohém obrázky předčí, i proto, že máte sami možnost představit si. V knize je moc hezky rozebrán problém toho, co je mravní a co ne a jak nic není černobílé. Je vinný ten, co udělal mnoho zlého a přitom to, proč to udělal, je dobré? Má matka opravdu bezmezné právo na výchovu svého dítěte, když to z toho bude mít doživotní následky na psychice? Knížka je kontroverzní a vyvolává mnoho otázek. A já byla stejně jako Angie tak moc naštvaná koncem! A jako žena bych taky jednala jinak, i když nejspíš v rozporu s logikou.
Čtyři hvězdičky jsou asi za jinak standardně psanou detektivku, i to, že hlavní hrdinové, ač se mnohokrát dostanou do ohrožení života, bez poskrvny (dobře - s jednou zlomenou nohou) narozdíl od mnohých jiných vše přežijí.

kiddlinka
29.09.2011 3 z 5

Má to úžasně silnou myšlenku, z které mrazí o to víc, když se po dočtení hned vrátíte k prologu. Problém je, že ten detektivkový obal je zcela standardní a ve své zašmodrchanosti nudný a navíc nás jím provází dvojice dokonalých nepravděpodobných princátek, co hážou děsně kůl namachrované filmové hlášky i v zaplivaném pajzlu při hrozícím znásilnění.

Izu
27.08.2011 5 z 5

Super kniha,doporučuju!

asam
30.11.-0001 4 z 5

Určitě napínavá detektivka, ale únosy a týrání dětí??? -o tom už číst nechci.