Sbohem, baby

Ročně je uneseno několik set dětí. Některé se najdou, po jiných se slehne zem. A je otázka, zda ty, které se vrátí k rodičům, na tom nejsou hůř. Čtyřletá Amanda, která zmizí z bytu své matky, je jedním z případů, které zvednou na nohy nejen policisty, ale i soukromé detektivy, zahajující komplikované a neúspěšně pátrání. Lehane vytváří silné napětí mezi jednotlivými subjekty příběhu: mezi hodnými chlapíky, kteří Amandu hledají, a těmi zlými, kteří zřejmě vědí, kde je. Mezi soukromými očky a policisty. Mezi policejními a federálními úřady. Mezi znepřátelenými bostonskými gangy. A mezi soukromými detektivy Patrickem a Angií, kteří jsou zároveň milenci i obchodními partnery. Brutálni metody - nafouklé a zohavené mrtvoly, popravy, sexuální zneužívání dětí, hrozby znásilnění či vraždy - nejsou v podsvětí výjimkou. O to hrůzostrašnější se zdá Amandin možný osud....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32514/big_sbohem-baby-Eqa-32514.jpg 4.5110

Patrick Kenzie & Angela Gennarová 4.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Olympia

Gone, baby, gone, 1998

Kniha Sbohem, baby

kap66

Každý díl je trochu jiný, ale všechny jsou výborně napsané. Tenhle mě dostal. Filozofováním, které nepůsobilo prázdně, bylo pochopitelné a akceptovatelné. Vystižením postavy matky, jejíž dítě zmizelo – takovou bezmoc jsem už dlouho necítila, ze zcela jiného důvodu, než by se podle tématu zdálo. Hlavně ale střetem morálky a zákona. Rvalo se to ve mně tak, jak autor naplánoval; musela jsem to v sobě nechat uležet, ale stejně… Lidská spravedlnosti, kulháš na obě nohy, ale nic lepšího jsme zatím nevymysleli.

Mona-Lisa
10.07.2022

Tajemnou řeku od tohoto autora jsem nedávno dala skoro na jeden zátah a doporučuju na potkání, když hledáš kvalitní thriller. Sice spíš ulovíš v knihovně, ale stojí to za to.
Tento další kousek je detektivního rázu. A je nejlepší, co jsem zatím v žánru četla. Atmosféricky pochmurná věc v hávu 'noir'.
V příběhu jde o nalezení pohřešované
čtyřleté holčičky, kterého jsi svědkem očima soukromého detektiva z jehož perspektivy je knížka vyprávěna.
Jsme v Americe, v Bostonu a kouzlo autorových knih pro mě spočívá právě v těchto reáliích, které má nažité a jejiž autentičnost a důležitost v příběhu je pro mě za tisíc hvězdiček.
Z docela jasných podezřelých a plánu na výměnu výkupného za Amandu se postupně stává chaos, kdy nevíš komu máš věřit. Pohybuješ se v prostředí drog, podsvětí, prostituce a matek, kterým spíš sedí označení vyžilá troska.
Miluju, jak od první stránky potřebuješ vědět, co se stalo a to nejlíp hned. A jak ti postupem času začíná v hlavě problikávat- chci to vůbec vědět?
Taková temnota proboha. A bez monster a nadpřirozena samozřejmě.
Ta beznaděj s absencí dobrých řešení mi vzala dech.
Skvost, nechutný s lidskou temnotou, nad kterou drsní poldové pláčou, ale skvost.

zbuy
10.07.2022

Výborný detektivní román, hledající tenkou hranici mezi dobrem a zlem. Skvělé dialogy, čtivé.

ber-tram
09.03.2022

Vliv na tak přemrštěné hodnocení musel snad mít pozdější film či co (nevím), protože knížka sama o sobě po mém soudu snese náklonnosti méně. Až polopaticky obyčejná únosová detektivka, marně vzhlížející k zemitému profesnímu reálu (např. Dominika Dána), a štítící se utopických pátracích sprintů (např. Jeffery Deavera). Tj. obapolně vzdálena pózám, po kterých čtenář prahne. 7/22

maličkán
05.10.2021

Kdysi dávno už jsem tuhle knihu četla. Už to musí být spoustu let. Nyní se mi dostala do rukou a byla jsem z ní v rozpacích. Po 50 stránkách, ve kterých jsem se ztrácela, jsem se podívala na filmové zpracování. Pak jsem se do ní pustila, a dočetla jsem do konce. Nejasnosti z filmu se mi vyjasnily a nakonec jsem byla spokojená.

petrarka72
11.02.2021

Zdrcující a nezapomenutelné. Lehane je pokračovatel Chandlera - v zapamatelnosti postav, v noirové logice, podle které se dobrá řešení vyšachují navzájem, v totální beznaději reality...

fénix56
27.06.2020

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem si přečetla knihu. Přestože dle mých zkušeností kniha většinou vysoce předčí film, toto je výjimka. Kniha i film, přestože jsou v lecčems rozdílné, jsou vynikající. Téma je otřesné, pátrání po zmizelé malé holčičce. Ale když příběh končí, přejete si, aby vlastně ve skutečnosti skončil špatně. Někdy jsou důležitější jiné věci než zákon....

Kamil2
15.01.2020

Vše co se týká utrpení a krutosti páchané na malých dětech málokoho nechají chladnými. Vím že je to jen kniha, ale také vím jak kruté příběhy dokáže napsat život sám. Při všech těch překvapivých zvratech jsem si přál alespoň dobrý konec, ale byl ten konec pro malou Amandu skutečně dobrý?