Patnáctiletý kapitán

Patnáctiletý kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46375/bmid_patnactilety-kapitan-QBb-46375.jpg 4 823 93

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a odvahu mladých lidí. Edice Podivuhodné cesty, svazek 3.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Un capitaine de quinze ans , 1878

Holmann
06.05.2019 5 z 5

Moje 1. verneovka a vůbec první kniha, kterou jsem hltal v 2.-3. třídě pomaličku, stránku po stránce. Úžasný vstup do světa Literatury. :-)

Miro.slav
19.02.2019 3 z 5

Kiež by som to bol čítal v mojich pätnástich. Možno by to vo mne zarezonovalo oveľa viac ako teraz, keď mám dvakrát tak. Preto je moje hodnotenie čisto subjektívne, ale na "Dvadsaťtisíc míľ pod morom" to nemá.

Hani77
26.01.2019 4 z 5

Líbilo se mi, ale méně než 2 roky prázdnin nebo Tajuplný ostrov, proto dávám o * méně.

Damato
17.01.2019 5 z 5

Vernovi knihy - to je čtení, které si beru, když na mě přichází nějaká nemoc a já v teple peřin čtu o nádherných dobrodružstvích, které pan Verne tak krásně vymyslel, že je může číst nejen malé dítě , ale i dospělá , trochu postarší čtenářka, která ráda utíká ze svého světa do světa knih. Sice mi dost podstatně ten věk překáží, protože se nemohu tak úplně odreagovat a dostat se do knihy tak, jak malé dítě, ale za přečtení a to v jakémkoli věku tahle kniha rozhodně stojí , takový návrat do dětství se hodí vždycky.

6839
15.08.2018 5 z 5

Geniální, z Verneovek mně zatím oslovila nejvíce. "Patnáctiletý kapitán", sirotek, dostane se na loď jako plavčík a díky mnohým nešťastným náhodám, podlé zradě je postaven před mnohá nebezpečí. Jen si jí přečtěte, a koukejte jak se s nimi popere. Je zde také opravdu grandiózně vykresleno otroctví. Sám autor, píše (parafrázuji) "Pero se zdráhá vypsat tak krutý výjev, pouze snaha o vylíčení podle pravdy nutí člověka, aby to odporné -divadlo- věrně popsal. To s zatrhnutým divadlem, pochopíte. Čtení zdar!

Napoli
03.08.2018

Není to první kniha tohoto autora, ke které se ráda vracím. Je napsaná poutavě a je čtivá.

juni
06.07.2018 5 z 5

První kniha od Vernea, co jsem přečetla a ne poslední. Miluju knihy a filmy od Vernea. Každého milovníka Vernea je povinností si ji přečíst.

topi80
23.02.2018 2 z 5

Nezaujalo mě to jako jiné verneovky, možná i proto, že jsem si to přečetl až ve věku, kdy už se nedalo úplně říci, že jsem byl mládež.

OldFirehand
17.02.2018 4 z 5

Dielo v celku perfektné, dobre som sa ako chalan bavil. Dobrodružné, napínavé, vyzdvihuje hodnoty. Spomínam si však, ako mi parádne liezli na nervy "tajomné" narážky na Afriku. Stále som neveriacky krútil hlavou, kedy už konečne bude odhalené to veľké tajomstvo, o ktorom čitateľ už dávno vie (a to nie je jediná verneovka s rovnakým problémom). Ale inak naozaj perfektné.

PlayEasy34
08.01.2018 5 z 5

Jules Verne opět přestavuje geniální veledílo. Tentokrát ale z jiného pohledu. Jedna z nejlepších verneovek u které se pobavíte, u které budete napjatí a od ní se neodtrhnete:-)) 100%

AnickaP
28.11.2017 5 z 5

výborná oddechovka, jako doposud každá verneovka :)

85098211
25.08.2017 5 z 5

Podle mého názoru definitivně jedna z nejlepších verneovek! :-) Není v ní tolik popisných pasáží jako u jiných knih - například Dvacet tisíc mil pod mořem jimi oplývá mírou až nadměrnou... Naopak, tato kniha je napínavá a doslova nabitá dobrodružstvím ;-). A také více realistická, než jak je to u autora obvyklé. A právě to jí dodává na výjimečnosti a originalitě.

konicekbily
28.06.2017 5 z 5

Četl jsem knihu jako patnáctiletý kluk, jenom jsem koulel očima, jak je svět rozmanitý a co se všechno dá prožít. Hodně z toho jsem si vzal doživota.

Loginus
08.06.2017 5 z 5

Tahle Verneovka mě dostala asi nejvíc a možná to bylo i věkem. Vzpomínám na ni s láskou a občas si ji znovu přečtu, jen pro zlepšení nálady. Doufám že se mi někdy poštěstí znovu zkouknout ruské filmové zpracování, které bylo mimořádně vydařené.

Gimli
08.05.2017 3 z 5

Ano, jde o román pro děti a mládež. Ano, je to dobrodružství a má to ty atributy, které to má mít. Ale tentokrát těch různých souher náhod bylo až příliš (např. vychýlení kompasu, setkání v boudě v džungli apod.) a tudíž i přitažení za vlasy bylo častokrát nad únosnou mez...

Kolobajda
25.04.2017 5 z 5

Také jedna z nezapomenutelných a romatických klasik pro desetileté kluky, keří v té době (1958) byli nejdál necelých sto km od svéh bydliště... plavil jsem se s nimi... Poslední komentáře jsou sice od čtenářek, ale to se přece nevylučuje.

Hanjimka
22.04.2017 5 z 5

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

radusak9806
06.02.2017 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila, nemohla jsem ji prostě odložit. Já jsem docela flegmatik, takže mě popis otrokářských praktik a obrázek uříznutých rukou nijak nevykolejil, ale rozhodně to není tak, že bych k tomuto tématu byla lhostejná, to ne, člověku je líto Nan ale pak daleko víc osob, které toto skutečně zaplatily životem.

Začínám mít jen jedinou starost a totiž čím více verneovek má člověk za sebou, tím více je schopen předvídat děj a spát celého příběhu. Nakonec to ale nic upírá na velikosti člověka, který měl tak úžasnou fantazii a dokázal vymyslet příběhy, které v té době, byli pouhou scifi.

Postupem času je pro mě i těžší knihy hodnotit, pořád se k nim vracím a říkám si je to jasných 5 hvěz, ale tahle kniha mi přišla o stupeň lepší než druhá a naopak. Zároveň se omluvám, že toho není úplně hodnocení knihy, u těhto knih ho ovšem musí každý udělat sám.

Madlenka_Knihy
22.12.2016 2 z 5

V první polovině knihy jsem byla nadšená, že jsem po této knize sáhla, opravdu byla napínavá a moc mne bavila. (myslím do části, než zjistili, že jsou v Angole) Poté se ta kniha pro mně zvrhla.. Knihu čtu před spaním a možná, že je to moje chyba, že mne moc zaskočily ty ruce na zemi, které objevili Dick Sand s Tomem, ale potom jsem už nechtěla pokračovat dál... (než v té čtivé stránce mne zaskočil obrázek, kde byly nakresleny...)

houbaaa
15.11.2016 3 z 5

Po letech jsem si knihu přečetl znovu. Jako tehdy i teď byla kniha poutavá a poučná zároveň. Popisy otrokářských praktik nebo pohřbu krále stále berou dech. Ne tolik mě již bavila neohroženost Dick Sanda a postava bratrance Benedikta, která mě už spíše provokovala. I tak ale pořad kvalita na to, jak staré to je.