Patnáctiletý kapitán

Patnáctiletý kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46375/bmid_patnactilety-kapitan-QBb-46375.jpg 4 824 93

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a odvahu mladých lidí. Edice Podivuhodné cesty, svazek 3.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Un capitaine de quinze ans , 1878

Rup
19.09.2016 4 z 5

Tentokrát nám autor utekl z oblasti sci-fi, a též nás nebombarduje takovým množstvím faktografického materiálu. Jedná se spíše o dobrodružný cestopis (Děti kapitána Granta, Cesta kolem světa za 80 dní, ...) se sociálními prvky. Poněkud mi vadí, že veškeré hrdinské skutky sebral hlavnímu hrdinovi a nechal je uskutečnit všemi ostatními. Ačkoli jeden hrdinský skutek, možná ten největší, mu přeci jen ponechal: přes všechna protivenství zůstat slušným člověkem. Kdosi níže si postěžoval, že jej verneovky neberou, neboť je už 27 let stár. No, já miluji verneovky stále pro jejich jednoduchou přímočarou fantazii, pro jejich svým způsobem naučnou hodnotu, pro jejich důraz na rozlišení dobra a zla, ale především asi proto, že lidský věk nepočítám podle kalendáře. Pokud by to někoho zajímalo, o čemž silně pochybuju, pak jsem 65 let mlád. Knihu, jako asi autorovy všechny, doporučuju.

Blancheerka
16.07.2016 3 z 5

Další ,,verneovka,, co nezklamala. Děj parádně frčí a je napsán napínavě a poutavě. Moc mě bavila

RudýOnkel
15.07.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře, jen si na jeho styl budu muset chvilku zvyknout :)

reader.007
11.04.2016 5 z 5

Jedna z celkem mála verneovek kterou jsem přečetla od A do Z a každopádně tak strhující a čtivá, že si vůbec nezasloužila nějaké "přežvýkávání" pro současnou mládež. To může být užitečné třeba pro takový Tajemný hrad v Karpatech nebo dokonce i Cestu kolem světa (...), ale tady je převyprávěná verze naprosto zbytečná. Spíš myslím, že se tím čtenář jen ochudí.

choze
09.01.2016 4 z 5

Jedna z verneovek, které se mi v dětství nejvíc zadřely pod kůži. A to díky napínavému a drsnému příběhu, odehrávajícím se převážně v rovníkové Africe a točícím se kolem otrokářství. Jako obvykle je to dost popisné, ale z pasáží zabývajících se otrokářstvím mrazí.

Benjiki
02.01.2016 5 z 5

Společně s Dva roky prázdnin moje nejoblíbenější a asi i nejlepší Verneovka. Jules se vykašlal na vynálezy, dokonalé děti - i když i tady máme hned hlavního hrdinu toho nejvíc dokonalého ale to překousnu - a rozjel monumentální baladu o rasismu a otrokářství. A to ve velkým stylu. Má to klasické mouchy všech Verneovek a proto je to tak úžasná kniha vonící historií a tentokrát i pořádná sociální sonda. Četl jsem to poprvé jako třináctiletý a tahle kniha je jeden z důvodů proč jsem se považoval za mnohem moudřejšího, než moji vrstevníci. A vlastně jsem moudřejší byl. Díky Verne. Tohle by měla být povinná četba.
9/10

farbi
25.10.2015 4 z 5

Kto by si bol pomyslel, že pod týmto nevinne vyzerajúcim názvom sa skrýva popis takých hrôz... Nič z toho som o tomto hroznom období poľovačiek na černochov netušila a veľmi ma mrzí, ako strašne krutý vie byť človek k človeku. Praktiky nemcov v Hitlerových koncentračných táboroch sú oproti tomuto zaobchádzaniu s černochmi humánne. Dnešné doby sú takisto poznačené neľudským vraždením tých najmenších, ktorí by mali byť v najväčšom bezpečí práve tam, kde ich nájde krutá smrť - v lonách vlastných matiek.

TaLu
28.09.2015 5 z 5

Druhá nejoblíbenější Vernerovka.
To je vlastně úžasné, když si uvědomím, že knihy nějakého autora si získaly souhrnné označení.
Autor s nekonečnou fantazií a se schopností předávat dobrodružství dalším a dalším generacím.
Zajímalo by mne, jakým způsobem by pracoval a psal v současnosti.
Kolik těch jeho snů se uskutečnilo.
A kolika dětem předal svými knihami vědomí, že je dobré se nevzdávat, že statečnost je hodná obdivu a že přátelství není jen slovo.
Díky, že jeho knihy byly součástí i mého dětství.

petrvyhy
26.08.2015 5 z 5

Jedna z mých oblíbených od J. Verna. Jako malý hoch, který se na této knize "učil" číst, jsem litoval, že toto dobrodružství nemohu zažívat také. Vlastně jsem si to říkal u každé knihy, kterou jsem od J.V. četl. Rád se k ní někdy vrátím. Ať žije klasika.

Luccy78
14.06.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější Verneovka! Jsem z ní nadšená už od dětských let, přímo jsem hltala její stránky :-)

mira.l
06.05.2015 5 z 5

Patnáctiletého kapitána jsem jako malý kluk nečet, dostal jsem se k němu až teď, a musím říct, že mě Verne opět nezklamal, ani po letech. Tohle je ta z jeho knih, kde se tolik nesetkáme s výplody jeho fantazie z oboru techniky.
Jak se píše v doslovu k vydání z r. 1989, Verne tuto knihu psal už jako téměř padesátiletý, kdy si mimo jiné za prvé uvědomoval, že obsáhlá pojednání přírodovědecká, zeměpisná i jiná čtenáře poněkud unavují a za druhé po stránce technických vymožeností už nedokázal příběh posunout nikterak moc do nové neskutečnosti. Stvořil tedy příběh víceméně dobrodružně cestopisný s prvky pokroku spíše sociálního, mladý Dick Sand je jakýmsi ztělesněním neuskutěčněných dobrodružných snů autora samotného a celá otázka kolem otrokářství v Africe, která tvoří rámec druhé poloviny příběhu, nebyla v době vzniku knihy žádným dějepisem...
Pro mě to byl krásný návrat do dětských let a na řadě budou jistě další knihy tohoto velikána světové dobrodružné literatury.

sandra.sancho
31.12.2014 4 z 5

Trošku lituju že jsem se k ní nedostala dřív. Stejně byla ale skvělá a napínavá.

vitek.sk
17.11.2014 3 z 5

V dětství se mi velice líbila a byla to navíc druhá kniha od Verna, kterou jsem přečetl. Dnes už ji hodnotím poněkud střízlivěji, podobně jako další Vernovy knihy jde v podstatě o brakovou literaturu pro děti, ačkoli Verne osobně si ymslel, že píše literaturu faktu. Obsahuje opět jako spousta Verneových knih určité nepřesnosti. Ale přesto si 3 hvězdičky zaslouží.

Jan Vodňanský:
"Totální zkáza knihovny.
karkulčin výstřel varovný.
A v nevěstinci nachytán.
patnáctiletý kapitán."

vlkodlaq
06.11.2014 4 z 5

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s Pět neděl v balónu, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

Nelly
31.07.2014 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější verneovka. Napínavý příběh, který možná dnes už tolik dětí neosloví, ale moje generace tyto knihy přímo hltala...

NicolettaViolet
27.03.2014 5 z 5

Patnáctiletý kapitán mne natolik oslovil, že jsem od knihy nemohla odlepit oči. Hltala jsem to jedním dechem. naprosto geniální dílo Julesa Verna.

moonchild
28.02.2014 4 z 5

Knihu jsem hltala jedním dechem.Je to vynikající kniha.

WODAUS
06.02.2014 2 z 5

Nikdy jsem J.V. nečetla i když se říká že je literatura pro dědi jako stvořená. Možná je to tím, že už na to nemám věk, ale kniha mě zklamala. V některých částech až nudila. Asi už ne nedonutím číst od něj další knihu, ale kdo ví ...

st18321
03.02.2014 3 z 5

Po pravdě čekal jsem něco lepšího. Příběh byl celkem předvídatelný navíc jsem se nedokázal s postavami nějak vcítit. Čekal jsem něco jako příběh z knihy Děti kapitána Granta. Možná je to tím, že už je mi 27.

Verunka289
04.01.2014 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství!