Páté srdce

Páté srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304720/bmid_pate-srdce-sBr-304720.jpg 4 90 34

V roce 1893 se slavný detektiv Sherlock Holmes a spisovatel Henry James vydávají do Ameriky, aby rozluštili záhadu svázanou se sedm let starým úmrtím Clover Adamsové, manželky váženého historika Henryho Adamse (jehož rodina dala Spojeným státům dva prezidenty). Podle všeho se za údajnou Cloveřinou sebevraždou skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. A dokonce by se mohlo jednat o násilný čin související se záležitostmi státního významu. Tou dobou se Holmes právě nachází uprostřed tříletého období po událostech u Reichenbašských vodopádů, během něhož ho Londýňané považují za mrtvého. Holmes svou smrt předstíral, neboť pomocí vlastních dedukčních schopností dospěl k závěru, že je pouhou fiktivní postavou. Tohle zjištění pro Henryho Jamese představuje celou řadu dalších problémů: je-li jeho spoluvyšetřovatel pouhým dílem fikce, co to dělá z něj? A co si má mistrovský vypravěč počít se zlověstnou silou – nesoucí možná jméno Moriarty –, která je nejspíš ze stínů všechny ovládá?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Mystery Press

The Fifth Heart , 2015

Lettrice
03.02.2017 4 z 5

Zdálo se mi, jako by autorovi v průběhu psaní kniha uhnula někam jinam, než původně zamýšlel. Ač se kniha jmenuje Páté srdce a začíná pátráním po této záhadě, děj se najednou začne ubírat někam úplně jinam a záhada pátého srdce je najednou tak nějak podružná a vyřeší se takřka mimochodem. Ale i tak je kniha zábavná, napínavá, i když někdy postupuje kupředu hodně pomalu. Je evidentní, že autor dobu a reálie pečlivě nastudoval a cítí velkou potřebu nastudované čtenáři předat, takže až zahlcuje čtenáře spoustou odboček, detailů a historických postav, jejichž role je někdy přitom zcela marginální. Mě naštěstí historie hodně zajímá, ale věřím, že pro některé čtenáře to může být až příliš. Co se týče postavy Sherlocka Holmese, je tu poněkud mimo kánon. Ale největší překvapení pro čtenáře se skrývá v Moriartym. Ale proč ne?
A ještě poznámka - skvělý překlad Alžběty Lexové, ostatně stejně jako u jiné sherlockovské knihy, Sherlockova učednice.

orson
27.01.2017 3 z 5

Od Simmonse jsem četl jen Terror a ten se mi hodně líbil. Sherlock mě zlákal zdejším hodnocením (recenze moc nečtu abych se nepřipravil o zážitek) a teda docela mě zklamal. Ještě tak v půlce knihy to bylo zajímavé a čtivé, ale někde ve třech čtvrtinách jsem se musel do čtení hodně nutit a pokračoval jsem spíše jen proto, abych to konečně dočetl a mohl se vrhnout na nějakou zajímavější knihu. Nějak mi to prostě nesedlo, jakoby autor od půlky knihy nevěděl, jak se z toho vyplést, tak to rychle nějak dokončil.

lazarus
25.01.2017 4 z 5

Jsa velkým fanouškem Sherlocka a ve víře, že zároveň ne jedinným kdo od A.C.Doyela nic nečetl, chci zde vyplodit osobní dojmy z příběhu páně Simmonse a jeho Pátého srdce. Veleslavného detektiva znám z doslechu i od vidění. V prvním případě jsem si dovolil naposlouchat snad většinu rozhlasových her po nesčetně večerů a cest do roboty a v druhém shlédnout co stříbrné plátno vyplodilo ať už před mnoha a mnoha lety ,tak i dnes s Benedictem v hlavní roli. Dan Simmons má poslední dobou zřejmě dojem, že má patent na historickou fikci. Jenže jeho dílka mají sestupnou tendenci, řekl bych. Terrorem nasadil si laťku nehorázně vysoko a následující jeho tvorba ubírá se nemastně neslaným směrem k čím dál větší rozplizlosti příběhu a zároveň neschopnosti udržet konstantní tempo vyprávění. Děj Pátého srdce se odvíjí ve stylu Drooda, kde čtenáře nadchne fantastickou atmosférou a navnadí několika, v tomto případě dvěma, excelentními zápletkami. Jedna je drobátko povrchní a v kontextu celku vesměs zbytečná a druhá je tradičně svět zachraňující a megalomanská. Člověk se kochá, baví a má radost ze čtení a v tom nejlepším proběhne jakési superrychlé finále a rozuzlení a šmytec. Konec knížky. Nehezké na tom je, že jde o posledních cca dvacet stran. Překvapivé? Rozhodně. Očekávané? U Simmonse? Rozhodně. On, pan autor je už tak trochu znám svou neschopností dotáhnout myšlenky a příběh k uspokojivému závěru. Psát umí opravdu mistrovsky, ale to King taky. Finále pak mají oba hodně podobná. Rychlá, plytká a čtenáře vytáčející. Pominu-li několik nelogických kotrmelců v ději a "vymazlené" finále, nebylo Páté srdce až tak špatné, ale Hyperion je jen jeden a pochybuji, že Simmons ještě dokáže něčím překročit svůj stín.
Mimochodem, tady za 68Kč https://www.booktook.cz/p/pate-srdce/

ziriant
29.12.2016 4 z 5

Pořádně začíst se mi podařilo až přibližně v druhé polovině knihy. Zda to bylo spíše knihou, mnou, nebo vnějšími okolnostmi, to si ovšem jistá nejsem. I tak bych ale řekla, že příběh dostává spád až v této druhé půlce (na rozdíl od některých komentářů níže, zajímavé). Také jsem zde byla spokojenější se závěrem, než u Simmonsových knih obvykle bývám. Každopádně je to jako vždycky po dočtení Simmonse - už se nemůžu dočkat, co pan autor vymyslí příště :-). A možná mě toto díle přivede i k příběhům o panu Holmesovi.

ondrula
12.12.2016 2 z 5

Působilo to na mne jak zjevení: můj oblíbený autor nečekaně napsal román o mém oblíbeném hrdinovi; tohle přeci nemůže selhat! Selhalo. Simmons přivedl Holmese na území Spojených států, aby zde vyšetřoval prapodivnou vraždu a simultánně pak rozkrýval anarchistické spiknutí kolosálního rozsahu. Slibný rozjezd románu je ale po chvilce Simmonsem zcela paralyzován salónními scénami, na jejichž pozadí vychytralý Holmes a slabošský Henry James vedou nekonečné a prázdné žvásty s nezajímavými a odpudivými americkými snoby. Bez hlubšího smyslu si asi na 400 stranách knihy u jídelního stolu společnost vykládá různé historky, zážitky, vtipy a drby a čtenář nevěří vlastním očím, že autor se rozhodl stopáž knihy natáhnout právě takovými prázdnými bláboly. A to přesto, že víme z románu Terror, že Simmonsův tlustopis dokáže být neobyčejně atraktivní na každé své stránce. Prokousal jsem se ke konci s tím, že mě za to nudné utrpení jistě čeká nějaké Grand Finale, nějaká dramatická a náležitě propracovaná akční scéna, kterou Holmes neustále mezi řečí předjímá. No, nestane se tak; závěrečná scéna je odbyta poměrně vágně a z klíčové záhady (titulní záhada pátého srdce) se vyklube taková banalita, že mi bylo k pláči. Dost možná se jedná o mé největší literární zklamání roku 2016. K pocitu hořkosti přispívá skutečnost, že Simmons se odvážil pobořit některá zažitá fakta o životě Sherlocka Holmese, které vystavěl sám A. C. Doyle, k čemuž mu mj. slouží zřejmé logické rozpory či nedostatky Doylových povídek. Holmes poměrně brzy dospěje ke skandálnímu poznatku, že on sám je fiktivní postava, ovšem s tímto zjištěním se v dalším knižním ději prakticky vůbec nepracuje a nakonec podivně vyvane do ztracena.

trudoš
09.12.2016 5 z 5

Přes osočování Dana Simmonse z literárního manýrismu mu nelze upřít fantastický sloh, který je opravdovým uměním. Sherlock Holmes sice v jeho podání není zádumčivým gentlemanem s loveckou hučkou, ale o to víc mi byl bližší, protože tuhle ikonografickou představu nesnáším. Ne, Simmonsův Velký detektiv je sympaticky arogantní chlapík, který má problém porozumět společenským finesám, ale úspěšně je napodobuje, aby mohl nepovšimnut bojovat se zločinem. A třebaže není bytostí dokonalou, brilantní mysl mu dává punc naprosto neodolatelného hrdiny.
Zápletku však autor pojal až příliš rozšafně. Dějově nelze nic vytknout, konstrukce příběhu krystalizuje pomalu, nicméně strhujícím způsobem. To ještě umocňuje paleta neskutečně živých postav a detailní vykreslení exteriérů. Osobně jsem si pak nejvíc užil Jamesovy rešerše nelogismů v Doyleho povídkách. Jenže při zpětném pohledu lze říci, že množství odboček je nepodstatných a metafyzický podtext zbytečný. Přesto jsem si Páté srdce užil se vším všudy.

zahadum
03.12.2016 2 z 5

Sherlock Holmes..čo Vás ako prvé napadne pri tomto slávnom mene ? Tajomná atmosféra, zložité rébusy, dedukčné metódy, Dr. Watson, staré dobré Anglicko...atď...iste každý z nás má rád to svoje na príbehoch so slávnym detektívom. Ani jedno z toho nehľadajte v tejto knihe, žiaľ...to čo nájdete je nesúrodý mix blábolov a filozofických rozjímaní o literárnych dielach,politike, starých hriechov a asi milión nelogických faktov ktoré bijú do očí až žasnete ako sa to dostalo do knihy od Simmonsa...Holmes je tu postava ktorá nemá ani štipku postavy zo starých príbehov...odohráva sa to v Amerike kde je Holmes ako doma ( wtf ? ) má 39 rokov a za sebou kariéru 100 ročného človeka ..všade bol..všetky reči pozná...vydal tucty kníh a pozná sa s polkou planéty a tú druhú polku má v hlave ( wtf ? ) aby toho nebolo málo tak Sherlock Holmes je na stope aj tomu či je fiktívna postava pisálka menom A.C.Doyle !!! skutočne...budú sa tu viesť reči o knihách A.C.Doyla a Sherlocka Holmesa a Dr. Watsona ...totálny chaos...do toho ešte asi traja americký prezidenti..Mark Twain...a v jednej vete sa mihne aj .....Hercule P. ( wtf ? ) anarchisti..socialisti...ovládnutie celého sveta postavou známou z príbehov Sherlocka Holmesa ktorý svoj plán na vraždy prezidentov a polovici polície sveta oznámi len tak medzi tlupami povaľačov ...ach škoda preškoda...ani vo sne ma nenapadlo,že Simmonsová kniha bude niečo také strašné,že čítať to do konca bude utrpenie :( som smutný a je mi ľúto koľko som za knihu dal € ... obal a spracovanie knihy pripomína Simmonsov klenot Terror...ten ale nemal len krásne spracovanie vonkajšku ale bola to aj super kniha obsahom, neporovnateľná s týmto paškvilom...ani nemôžem uveriť,že to písal jeden a ten istý človek.

Jiří.H
01.12.2016 4 z 5

Čekal jsem trochu víc. DROOD a dvojice Dickens/Collins mi sedla víc. Zde po první velké akční scéně ala Hollywood nějak spadne řemen. Je to samý džentlmen u večeře, džentlmen v klubu, džentlmen u dýmky, džentlmen u whisky, džentlmen s džentlmenem...Nicméně atmosféra doby z příběhu doslova dýchá a být kniha kratší a přímočařejší, mohla být vyloženě skvělá. Potěšily mě i zmínky a narážky na ostatní autorovy knihy a postavy. Za mě ****. Být fanouškem Holmese, asi bych si dílo užil víc. Mnoho odkazů a indicií mi určitě uteklo.

STARKAN
30.11.2016 2 z 5

Z knihy je vidět, že si autor dal s knihou obrovskou práci, aby dokázal popsat toto historické období Ameriky s jejími historickými osobnostmi, popisem prostředí a duchem doby. Bohužel mě Páté srdce vůbec neoslovilo. Shrnuto podtrženo 40% obsahu je o , promiňte, "tlachání" známých osobností Ameriky, 40% je popis reálií a 20 % příběh. Čekal jsem napětí, tajemno, postupné odkrývání stop a překvapivý nečekaný závěr, ale nic z toho jsem nedostal. U Dana Simmonse rozlišuji období "před Droodem" a "po Droodovi". To první se mi zamlouvalo mnohem víc. Další knihu autora nebudu očekávat s tak velkým nadšením.
Obálka knihy je naprosto úžasná.

Simi
29.11.2016 4 z 5

Úplně jiná kniha o S. Holmesovi než příběhy A.C.D. Detektivní zápletka byla vedlejší. Trochu nádech Holmese z posledních filmů. Závěr naznačuje pokračování. Pro mne první kniha od autora, proto jsem nejspíš překvapená tím, že se nejedná o pokračování původního stylu, ale o zcela originální prostředí.

Gracian1964
16.11.2016 5 z 5

Akonáhle som sa dopočul, že vyšla ďalšia Simmonsova kniha, musel som ju mať. Neľutujem. Som spokojný. Napísané je to bravúrne. Mám rád košaté príbehy a hrubé knihy. Ani spočiatku pútavé pasáže sa pre mňa nestali menej pútavými. Práve naopak. Nestali sa nezáživnými. Neviem si predstaviť, že by som dal menej ako 5 hviezd. Potešilo ma kratučké intermezzo s hlavným hrdinom knihy Black Hills - Pahá Sápom, ktorého Holmes stretne na svetovej výstave v Chicagu.
"Znovu tě spatřím okem svého srdce. Nechť se tak stane. Všichni jsme jedno! Mitakuya oyasin!

maphiosso
06.11.2016 4 z 5

Dan Simmons od první kapitoly potvrzuje pověst skvělého vypravěče. Čtenář je díky svižnému úvodu rychle vtažen do příběhu a velmi záhy se seznámí s autorovým smyslem pro detail. Simmons je známý svými historickými výzkumy a veškeré jeho popisy věrně vykreslují období konce 19. století. Žánr „historická fikce“ nabízí mnoho zajímavých možností a autor si je tohoto faktu dobře vědom. Popouští uzdu své fascinaci historií, literaturou a filozofií. Hlavní hrdiny usazuje ke stolu k velikánům americké historie jako jsou Theodore Roosvelt, Rudyard Kipling, Mark Twain a dalším a nechá je vést vznešeným dobovým jazykem intelektuální rozhovory o literatuře, filozofii a umění. Tyto zpočátku poutavé pasáže knihy brzy překročí únosnou mez a stanou se nezáživnými. Prostřední část knihy ovšem není jen jeden velký banket americké smetánky. Děj oživují Holmesovy a Jamesovy výpravy z domu svého amerického hostitele a postupně odhalují tajemství případu. Kniha je protkána odkazy na díla Arthura Conana Doyla a nejednou je z některým z nich Sherlock Holmes přímo konfrontován, což vede k mnoha vtipným situacím. Například, když se Sherlock pohoršuje nad ilustracemi k povídce v magazínu Strand:
„Sice podobnou čapku vlastním, ale rozhodně ji nenosím v jednom kuse, jak Pagetovy ilustrace naznačují. A ano, příležitostně cestuji ve vlněném, cestovním svrchníku, stejně jako tisíce jiných britských džentlmenů, kteří odjíždějí z města.“
Závěr se nese v duchu špionážního thrilleru a uspokojivě objasňuje všechny otázky a motivace hlavních postav, včetně Sherlockova metafyzického problému.

Páté srdce není Simmonsovou stěžejní knihou, jistě ale patří k těm zdařilejším, které v žánru historické fikce napsal. Především je pak důstojnou poctou Arthuru Conanu Doylovi a jeho dílu. Velká pochvala patří nakladatelství Mystery Press za velmi povedenou grafickou úpravu a zpracování knihy a také Alžbětě Lexové za překlad, který si autor jakým je Dan Simmons, zaslouží.

Sirius
06.11.2016 4 z 5

Ze všeho nejdřív velká poklona nakladatelství Mystery Press​ za to, že Páté srdce vyslalo do světa v takhle úžasné grafické úpravě. Grafické úpravě neskládám hold často, ale tentokrát prostě musím. Už jen kvůli ní doporučuju mít doma knihu ve fyzické podobě a ne jen v ebooku (ostatně já sám knihu uložím vedle Kvítku karmínového a bílého). Další poklona pak patří překladatelce Alžbětě Lexové za to, jak se s tím popasovala. Podle mě to zvládla parádně. No a samozřejmě obrovská poklona Danu Simmonsovi. Protože Simmons je prostě bedna. Simmons se nespokojil jen s tím, aby napsal "jen dalšího Sherlocka". Simmons na to šel z jiné strany a rozhodl se propojit fikci s historickými událostmi (podobně jako to udělala i Lyndsay Faye u Prachu a stínu). Páté srdce v sobě propojuje detektivku, potažmo špionážní thriller a něco, co bych nazval studií/rozborem/ dobrodružství Sherlocka Holmese z pera A. C. Doyla/doktora Watsona (tady potěší četné odkazy na Doylovy příběhy a nedivil bych se, kdyby čtenář po dočtení Pátého srdce oprašoval Doylovy příběhy). A je samozřejmě otázka, která z těch dvou složek čtenáře uspokojí víc, případně jestli bude u obou stejný tah na branku. Ovšem tenhle román má ještě třetí složku a tou je perfektní znalost reálií (a Shakespeara), díky které má celý román naprosto úžasnou atmosféru. Každopádně by to mohlo být o čtvrtinu kratší, aby byla dynamika lepší.

Ládja
27.10.2016 4 z 5

Po pár letech čekání opět nový Simmons. Zázraky se ještě dějí. Možné spoilery.
Ideální kniha pro znalce Doyla a Sherlocka Holmese, pro znalce Henry Jamese a vlastně i americké historie na konci 19. století. Určitě bych si knihu užil více, kdybych aspoň něco z toho více znal, ale i tak je kniha plná zajímavých nápadů, vtipných detailů ze života Sherlocka Holmese a prostě všeho co dělalo to období tím obdobím:). Začátek zajímavý a svižný, ale někde kolem čtyřsté strany se ztratilo tempo a už to nebylo až do konce ono. Ale i tak je radost tuto knihu číst. Opět číst Simmonse. Je vidět, že se Simmons na knihu opět perfektně připravoval a i překlad je v tomto případě hodně dobrý(ani jsem nenašel nějak moc překlepů, co se v poslední dobou docela často stává, ale pár jich bylo). Skvělá kniha pro znalce příběhů Sherlocka a dobrá kniha pro všechny ostatní. Mohu jen doporučit. Snad vyjde od Simmonse v dohledné době opět něco nového...můžeme si to jen přát.

Sherlock Holmes

Dan Simmons