Past

Past https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130668/bmid_past-9aI-130668.jpg 4 137 35

Válka nezná vítězů, jenom poražených. A kdo je v ní hrdinou a kdo obětí? Románem se jako červená nit odvíjejí životní příběhy tří hlavních postav. Georga von Wasserhof, majora wehrmachtu, který zažil běsnění u Stalingradu a těsně před jeho pádem byl odvolán do Berlína. Kapitána německé ponorky Kurta Tallera, vyplouvajícího s vlčími smečkami do vod nemilosrdného Atlantiku potápět plavidla spojeneckých konvojů, s nimiž nacházejí smrt na dně moře stovky a tisíce lidí, mnohdy nevinných civilistů, a kapitána britské válečné lodě Harryho Holma, který naopak tyto konvoje chrání. Co nakonec svede tyto tři muže dohromady, kdy jsou si navzájem nepřáteli a zároveň jsou jejich životy závislé na tom druhém? Je to jen zpravodajská hra se smrtí, odehrávající se mezi německými a britskými tajnými službami? Román o tom, že i vítězové válek jsou zároveň poraženými... celý text

triatlet
26.07.2018 3 z 5

Příběh Pavla Vencla (https://www.databazeknih.cz/knihy/pavel-vencl-utek-do-pekel-113426) považuji za jednu z nejhorších knížek, které jsem četl. A hlavní postavu za jednu z nejnesympatičtějších.
Jsem rád, že jsem dal autorovi druhou šanci. Příběh tří důstojníků - dvou německých a jednoho anglického - je čtivý, blíží se válečným románům Jiřího Šulce. Autor po kapitolách střídá osudy tří hlavních postav. Zatímco Venclova sexuální dobrodružství jsou trapná a pro příběh nefunkční, v Pasti působí přirozeně.
Protnutí osudů ústřední trojice v poslední třetině příběhu působí nevěrohodně. Potěšilo, jakou formu závěru autor zvolil.
Přesvědčivá je hlavní myšlenka - zlo nenesou vojáci a jejich velitelé, ale původce války.
Příběh mi připomněl filmovou sérii Válka generací (Naše matky, naši otcové).

Sarah01
25.02.2018 4 z 5

Na začátku jsem se v těch hrdinech trochu ztrácela, pak už to šlo a nebylo to vůbec špatné. Zase jiná historie, ale určitě zajímavá a poučná.

francouz
24.10.2017 3 z 5

Taky jsem musel zakoupit v papírové podobě, což mě vůbec nevadí, ba naopak. Jsem na tom s panem Niedlem podobně jako Astroweb, nicméně tentokrát to bylo přece jenom trochu překombinované. To aby se protnuli příběhy jednotlivých aktérů, bylo přece jenom malinko přitažené za vlasy. Na druhou stranu, styl psaní, poetika, vůně střelného prachu a dálek, v době, kterou nikdo z nás neprožil, byla jako vždy vykreslena perfektně. Jenom ten příběh tentokrát malinko kulhal, ale i mistr tesař se někdy utne.

astroweb
21.09.2017 4 z 5

Jediná kniha, kterou jsem nemohl sehnat jako e-knihu, tož jsem si ji koupil celou papírovou. Niedl je prostě moje srdcová záležitost. Píše zajímavě, poutavě, poučně i napínavě.

Sméťa11
27.06.2017 5 z 5

Začátek slabší, chytlo mně to až později, ale dobré

Evišťátko
02.03.2017 5 z 5

Skvělé, čtivé, poučné!!!!

Boby17
20.03.2016 2 z 5

Tak tato kniha se mému oblíbenému autorovi vůbec nepovedla. Příběh je velmi vykonstruovaný a nedůvěryhodný.

Endy17
01.10.2015 4 z 5

Tři nezávislé dějové linie, které by vydaly na tři samostatné příběhy, se protnou až v poslední třetině knihy. Na začátku každé kapitoly jsem si musel uvědomil, který příběh a který z hlavních hrdinů je teď právě na řadě, ale pak už byl velký problém dát knihu z ruky a tak se stala mým nejrychleji přečteným dílem v tomto roce.

klokan.1905
16.04.2015 4 z 5

Román Past - další výborný kousek od Františka Niedla... Sice nedosahuje, dle mého mínění, kvalit serie o Pavlu Venclovi - Útěk do pekel, Hráč, nicméně i tato knížka se četla velice dobře ;-) Za přečtení určitě stojí a v mé knihovně už si i našla své místečko... :-)

nero 13
31.10.2013 5 z 5

Je to velmi čtivě napsáno,ale trochu moc mi to přišlo inspirováno knihou Kruté moře.

čef
24.10.2013 4 z 5

Kniha, která se tzv. dobře čte. Příběh jedné epizody 2. světové války vyprávěný jednoduchým, přehledným stylem bez zvláštních příkras. Pro mne tam však jakoby trochu něco chybělo, snad nějaké neznámé zajímavé detaily válečných událostí nebo života v dotčených zemích. Připadalo mi to nějaké všechno vyšpekulované a sestavené z dílů vyrobených v našich krajích. Příběhy z dávné historie českých zemích rytíře Tase působí alespoň na mne lépe.

Zuzaa
13.06.2013 4 z 5

Je to prostě František Niedl a ten mě baví. Píše o zajímavých událostech, čtivě, poutavě, v tématech se vyzná a hrdinové jsou sympatičtí a jedineční. Doufám, že o tomhle autorovi ještě hodně uslyšíme a hodně toho napíše!

simonabr
05.04.2013 4 z 5

Zajímavé propojení osudů postav z obou stran "válečné barikády", ale od autora jsem už četla lepší věci. Tady se člověk nedozvěděl ani moc nového z historie:-(

hadak
16.02.2013 1 z 5

Dobře se mi to četlo, dobře napsané

dalimoni
15.02.2013 5 z 5

Má druhá kniha od tohoto autora a i tentokrát z období druhé světové války. Nyní se děj odehrává hlavně na moři a soubojích ponorek s válečnými loděmi v Atlantiku. Autor má velmi čtivý styl vypravování, děj je svižný, rychle ubíhá a člověk si při čtení připadá jako v kině, kdy sleduje film s daným příběhem. I když je samotný příběh smyšlený, autor prokazuje velmi dobré znalosti dané problematiky války i samotných ponorek a válečných lodí.