Pasažéři

Pasažéři https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434836/bmid_pasazeri-mEL-434836.jpg 4 235 77

Osm potenciálních obětí. Kdo přežije? Rozhodněte sami! Když se někdo nabourá do systému osmi samonaváděcích aut, jejich pasažéři se ocitnou ve smrtelném nebezpečí. Je mezi nimi televizní celebrita, těhotná mladá žena, hendikepovaný válečný hrdina, týraná žena na útěku před manželem, nelegální přistěhovalec, rodiče dvou dětí – jedoucí v oddělených vozech – a sebevrah. Kdo z nich má právo přežít? O tom ať rozhodne veřejnost! Situaci komplikuje zjištění, že zdaleka ne všichni pasažéři jsou tím, čím se zdají.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Passengers , 2019

Bara52
17.09.2022 3 z 5

Ctive to nepochybne bylo, to ano, ale 89 %? Ja jsem spis mela celou knihu stridave pocit, ze ctu nejaky béčkový román. Asi bych si umela predstavit, ze budu napjata, kdyby byl rok dejme tomu 2010. Ale v roce 2022, kdy jsou tyhle auta da se rict za rohem, a treti uroven nam uz realne jezdi po silnicich, mi zapletka pripadala ponekud priblbla. Ostatni knizky se mi libily vic.

Marketa1994
03.08.2022 4 z 5

Super.
Od první stránky nasednete do auta a zjistíte, že nemáte pod kontrolou vůbec nic. Rychlé kapitoly, v některých pasážích se s tím John Marrs moc nemazal a knížce to prospělo.
Četlo se to rychle. Stejně, jako byla ta jízda v autě.

Mandlevest
28.07.2022 5 z 5

Podle anotace bych neřekla, že mě příběh bude bavit, ale byla jsem zvědavá, zárukou dobrého čtení pro mě byl autor, jeho Staré křivdy se mně před časem hodně líbily. A tak jsem absolvovala tu jízdu do neznámá spolu s Pasažéry a musím říct, že to byla nervydrásající cesta, zvláště v druhé polovině. Autor nejde příliš do hloubky, přesto se mu daří originální zápletkou a napínavou pointou udržet vaši pozornost a popřemýšlet o otázkách , které, nehledě na žánr, ve Vás kniha vyvolá . Kdo má větší právo přežít a kdo má právo o tom rozhodnout? Přečtěte si to a já určitě vyhledám další knihy tohoto autora. Výborné čtení.

FoxFox
27.07.2022 3 z 5

Autora musím pochválit za zajímavé a originální téma, ostatně jak tomu bylo i u jeho první knihy Spřízněné duše. Na ty nalezneme v knize Pasažéři i několik odkazů. :) Rozhodně mě inspirovala o tématu samořídících aut několikrát přemýšlet či diskutovat.
Na Pasažéry jsem slyšela spoustu nadšených recenzí, proto mě tak mrzí, že musím jít proti proudu. U mě se nadšení ze čtení bohužel nekonalo. Nemám žádnou konkrétní výtku, jednoduše mi kniha asi zrovna nesedla. Johna Marrse už asi dále zkoušet nebudu.

kate9326
10.07.2022 5 z 5

Super, zajímavé sci-fi o high-tech future...možná :-)
ohromně čtivé, originální a šokující
ani nevadilo, že předchozí knihu jsem nečetla /zatím./...

Míša176
27.01.2022 5 z 5

Tohle byla jízda od začátku až do konce. Naprosto skvělá kniha plná zvratů a překvapení.

Hvězdinka
16.01.2022 4 z 5

Autor je vždy originální, jeho knihy jsou velmi čtivé a plné zvratů. I tady tomu tak bylo, ale místy mi to přišlo rozvleklé. Obsahem je kniha takovou předělávkou RUR. Doporučuji.

NelaMaty
12.01.2022 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a už se chystám na další. Za mě skvělý nápad na zamyšlení. Kombinace thrilleru a lehkého scifi mě naprosto dostala.

katerina94958
29.12.2021 5 z 5

Moje druhá kniha tohoto autora a opět se klaním k zemi před jeho spisovatelským umem. Způsob jeho psaní je aspoň dle mého názoru výjimečný v tom, že kniha je chytlavá od první stránky. A pak když čtete stránku po stránce a myslíte si že víte jak se bude děj ubírat, zjistíte, že se hrozně pletete. To co přišlo jste rozhodně nečekali a dál čtete s otevřenou pusou. A když pusu postupně zavíráte, přijde další neuvěřitelný zvrat a tak to pokračuje až do poslední stránky. Přeji pěkné čtení a já si jdu koupit další z jeho knih :).

Meda77
03.12.2021 4 z 5

Je radost narazit na spisovatele, který opravdu umí psát a John Marrs mezi ně určitě patří. Není důležité zda se jedná o thriller nebo lehkou scifi, či detektivku,to záleží jen na vkusu čtenáře. Důležité je aby se kniha příjemně četla, dávala smysl a splňovala svoje zaměření, ostatně nikdo snad neočekává, že v beletrii bude chtít číst podrobnou jadernou fyziku. Tahle kniha splňuje vše a je vidět, že autor si je toho vědom. Děj nebudu spoilerovat, ale čte se skoro sám, Marrs se velmi lyšácky vyhýbá hluchým místům a tím udržuje napětí a nevědomost čtenáře, za což palec nahoru. Každopádně velmi zdařilá záležitost v knižní beletrii a mohu v klidu doporučit. Čtenáři, kteří by snad chtěli proudy krve a hromadu akce, ze které se jim rozpletou ponožky a uplete šála, musí sáhnou po Rambovi. Tady najdou napínavou lehkou scifi a taky trochu náhled kam bychom mohli směřovat v blízké budoucnosti, ale zatraceně dobře psanou. Doporučuji. Silné 4starsy.

Mirin1349
01.12.2021 4 z 5

Autonomní vozidla mě děsí sama o sobě, protože když si sama sebe představím jako pasažéra, měla bych obavu přesně z toho, co autor vykresluje, že se všechno může stát. Být odkázán na milost a nemilost nějaké jiné instance není vůbec hezký pocit a autor z něj skvěle těží. Jak je u něj zvykem, postav je poměrně dost a osvědčilo se mi si je vždycky napsat mimo na papír, abych se ze začátku lépe orientovala. Autor si také nezapomněl udělat promo při zmiňování DNA seznamky z jeho předchozí knihy Spřízněné duše. Celkově vzato se mi kniha moc líbila, přečetla jsem ji skoro jedním dechem.

orinka3
21.11.2021 5 z 5

Marrs opět nezklamal. Brilantní a znepokojivé. Zatím sci fi, ale s vývojem techniky a morálkou těch, co tahají za nitky, to brzy může vypadat reálněji. Autor si pohrál se čtenářem i postavami. Nic tu není, jak se zprvu zdá. A krutá reality show dokazuje, kam až jsme se dostali. Čtivé, napínavé.

HankaHail
13.10.2021 4 z 5

Když toužím po kvalitním thrilleru plném zvratů, tak sáhnu pro Johnu Marrsovi a ani tentokrát nezklamal. Velmi mě potřešily odkazy na jeho minulou knihu Spřízněné duše.

Karina_
11.08.2021 4 z 5

Knihu jsem koupila příteli s přesvědčením, že z něj udělám knihomola :D
Nic moc, je to už rok a on je na 15. straně, ale já mám dočteno. Sama bych si takovou knihu nekoupila, podle obalu by mě nezaujala a příběh taky není můj šálek kávy. Ale TY KRÁÁSO, to jsem fakt nečekala, byla jsem napnutá jak šňůra na prádlo až do poslední strany. Téma této knihy mě donutilo přemýšlet nad tím, kam spěje vývoj elektroniky atd.. Nejeden spisovatel už předpověděl, co se stane ve světě. (PS. Karel Čapek - Bílá nemoc..)

Erlif
04.08.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu a doslova JÍZDA !
Druhá kniha od autora, co jsem četla a opět pecka, už jsem si myslela, že jeho styl znám.. že mě jen tak nepřekvapí a stejně se mu to v závěru knížky opět povedlo :) Stejně jako ve Spřízněné duše i tady se střídají dle kapitol postavy, takže se člověk ze začátku může lehce ztrácet a listovat zpátky... Knížka se rozjíždí od prvních stran a nepustí až do konce.
Ano i z téhle knihy jsem si sedla na... zadek :) TOP

ThomasRuhe
21.06.2021 3 z 5

Kniha má dobrý námět. Osm samořiditelných vozů začne ovládat únosce, který je chce nechat hromadně nabourat. Autor v příběhu dovedně používá vlivu veřejného mínění, které má rozhodnout o osudu pasažérů...
Každý se musí pro svou záchranu obhájit, aby se stal jediným který přežije...
Kromě solidního napětí nechybí ani zvraty a překvapení...
Čtení mě bavilo a s výsledkem jsem spokojený.

GYROTOURBILLON
20.06.2021 5 z 5

Ano, tato kniha mně tedy dostala. Už jen to, co vše je propojeno se sociálními sítěmi, info o nás a technologické budoucnosti, z knihy dělá "dobrou" předzvěst, co nás čeká. Kniha je velmi uvěřitelná a trochu děsí, kam až ty všechny pokroky můžou zajít.
Plně souhlasím se všemi 4 -5* . Doporučuji , ale generacím mých rodičů nikoliv, ty by tato vize zabila.

martenkaaa
13.06.2021 5 z 5

Perfektní, perfektní, perfektní.. John Marrs to zase dokázal! Skvěle si pohrál s tématem, které se na první pohled může zdát nereálné, na druhý si ale moc dobře uvědomíte, že vzhledem k rychlému vývoji technologií, je reálné až příliš. Trend sociálních sítích byl v knize vykreslen až děsivě realisticky.
Stejně jako u Spřízněných duší, jsou i v knize Pasažéři kratší kapitoly, jejichž konec čtenáře vždycky nutí číst dál a dál.
Menší mínus dávám za trošku slabší poslední třetinu, ale celkový dojem z knihy to rozhodně nekazí.
Snad se brzo dočkáme dalšího Johnova excelentního díla.

Biba_with_Book
29.05.2021 5 z 5

Tahle knizka me hodne bavila.
Jak vime, technologie se neustale vyviji a jde dopredu milovymi kroky. Co kdyz se ale v budoucnu jednoho krasneho dne obrati proti nam?
Neskutecne skvele vyuzite tema s pridavkem psychologie, tento zanr bych mohla cist od rana do vecera.
Trosku jsem tam videla obraz dnesni doby - a to chovani lidi na socialnich sitich.

Tesim se na autorovy dalsi knihy, predpokladam, ze to budou stejne pecky.

NoraHudecová
07.04.2021 5 z 5

Technológie neustále napredujú. V nie až tak vzdialenej budúcnosti sa môže stať, že na cestách budú prevládať autonómne vozidlá. Ako sa umelá inteligencia zachová v prípade, keď ide o ľudské životy? Bude softvér nastavený tak, aby za každú cenu ochránil svojho pasažiera? Morálne hodnoty sa predsa nainštalovať nedajú,alebo...?

Veľká Británia je prvou krajinou, v ktorej sa majú stať autonómne vozidlá povinnosťou. To však ešte nikto netuší, že práve samoriadiace automobily budú prostriedkom pre jeden z najväčších heckerských útokov. V jeden moment osem nič netušiacich ľudí nasadne do svojich áut či taxíkov. Tehotná žena, vojnový veterán, žena unikajúca pred manželom tyranom, imigrantka, manželský pár, muž žijúci v aute a starnúca filmová hviezda. Náhle však osem vozidiel zmení svoj cieľ cesty a začína sa hra o život, ktorú bude sledovať celý svet.
V tom istom čase prebieha zasadnutie Vyšetrovacej dopravnej komisie, ktorá určuje kto nesie zodpovednosť za vzniknuté dopravné nehody. Zasadnutie je prerušené a členovia komisie vidia na obrazovkách osem ľudí uväznených v autách, nad ktorými nemajú žiadnu kontrolu. Nastáva čas odhaliť tie najtemnejšie tajomstvá.

V prvom rade sa určite nenechajte odradiť nádychom sci-fi. ,,Pasažieri“ sú niečo medzi seriálom "Black Mirror",tak trochu viac psychologickými "Hunger games", zvrátenou reality show a dobrým trilerom. Dôležitú úlohu v knihe zohrávajú morálne zásady, sila sociálnych sietí a čiastočne aj politika.
John Marrs ani po druhý krát nesklamal. Čitateľ sa opäť môže tešiť na krátke kapitoly, dobrú zápletku a gradujúci dej. V knihe odkazuje aj na " Spriaznené duše", svoju predchádzajúcu knihu o zoznamke, ktorá vám určí ideálneho partnera na základe DNA. Obe knihy vrelo odporúčam.

thrillery auta, automobily doprava

John Marrs