Pasačka koz aneb Návrat marnotratné dcery

od:


KoupitKoupit eknihu

Rozsáhlá románová freska je humorným pohledem na poměry zapadlého brazilského městečka. Do tohoto městečka na severu Brazílie přijíždí po 26 letech žena, kterou kdysi otec v mládí vyhnal pro nemravný život. Už jí odpustil, protože jej i své sestry finančně podporuje a je považována za bohatou a váženou ženu. Další událostí, která rozvíří poklidnou hladinu života je připravovaná stavba chemické továrny. Tato stavba a očekávaný turistický ruch mají pozvednout městečko. Když se však ukáže, že továrna by zamořila okolí a zničila život v moři, reagují obyvatelé svérázným způsobem. Rovněž zjistí, že bohatství rodačky má choulostivý charakter....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32806/pasacka-koz-aneb-navrat-marnotratne-dcery-32806.jpg 416
Orig. název:

Tieta do Agreste (1977)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Skip
11.10.2012

Děj se odehrává ve Svané Anně z Agreste, zkráceně Agreste, malém zapadákově na severovýchodě Bahíe, kde není nic jen čistý vzduch, léčivá voda a nádherné pláže v Mangue Seco. Titulní hrdinku Antonietu (zdrobněle Tietu) vyhnal otec, protože byla poněkud povětrná. Když se po letech vrátí jako bohatá vdova ze Sao Paula, mají ji lidé div ne za světici, protože je ke všem velmi štědrá, vlastní rodinu i s otcem nevyjímaje. V románu je spousta barvitých figur a figurek, jak už to tak na venkvě bývá, zvlášť když autor píše poněkud satiricky. Ze stránek přímo dýchá ta ospalá atmosféra, která vlivem mnoha událostí, jež jsou osnovány na nejvyšších místech pěkně houstne. No a nic není, jak se zdá být. Amado se opět ukazuje jako jedinečný vypravěč a tuto velmi dobrou knihu bych v jeho bibliografii přiřadil k románům Dona Flor a její dva manželé a Mulatka Gabriela.

Docela by mě zajímalo, kdo vymyslel ten český název. V originále je to Tieta do Agreste (Tieta z Agreste). On ten český název v podastatě vystihuje, o co v knize jde, ale vypadá tak šíleně brakově, že mi to připadá, jako by jím chtěl nějaký soudruh v roce 1983, kdy u nás kniha vyšla, vyloženě odradit lidi od koupě.

Polly
26.03.2011

Perfektní kniha. Opravdu se mi líbila a je to jedna z nej knih co jsem kdy četla. Dokonale vykreslená atmosféra. Dýchá z ní na mně i trochu exotika a taky smutek . Lidé jsou všude na světě a ve všech dobách pořád stejní..... .

Štítky

brazilská literatura

Autor a jeho další knihy

Jorge Amado

Jorge Amado
brazilská, 1912 - 2001

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených23x
v Doporučených4x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst6x
v dalších seznamech1x