Partyzánská válka

Partyzánská válka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256678/bmid_partyzanska-valka-pyC-256678.jpg 5 13 4

Zkušenosti jednoho z komandantů kubánské revoluce, významné pro všechny latinskoamerické bojovníky proti monopolům, napsané formou "polního řádu" partyzánských jednotek.

Válečné , Literatura naučná

Vydáno: , Naše vojsko

La guerra de guerrillas , 1960

Cojekomupotom
08.02.2023 5 z 5

Ano. Když je někdo hovado jako já a/nebo se rád toulá v lese, tak se hodí si pamatovat, že největším nepřítelem partyzána jsou zaschlé zbytky jídla na špatně umytém nádobí. A odnesl jsem si z této zajímavé knížečky smutné vědomí, že nemůžu svůj mrzký resentiment plně přeměnit na chvályhodnou revoltu, poněvadž ozbrojená revoluce je v naší republice neproveditelná, jelikož naprosto chybí dva základní faktory. Boubínský prales (coby náhražka všudypřítomné džungle) prostě nestačí. A podporu lidu nikdy nezískám, protože polovina nejspíš vážně trpí mentální retardací, když nechápe ani základní poučky typu "s jídlem roste chuť" a nadšeně podporuje vůdce typu agent Bureš se slovy "on nebude krást, on už má dost". A velká část ostatních jsou domácí skřítci, ano, pane, né, pane, díky, pane. Anarcho SPOŽÚS se prostě nechytá. Ale minimálně vyznavače populární genderové rovnosti by určitě potěšilo, že Guevara přiznává ženám plnoprávné místo v revolucích jeho typu s tím, že ženy jsou sice slabší tělesné konstituce, ale snesou stejnou fyzickou zátěž jako muži, plus ještě mile podotkne, že oproti mužům mají ženy výhodu (schovku na tajné zprávy navíc). Chlast ala victoria siempre!

Ivan53
02.10.2022 4 z 5

Pojem partizánska vojna zahŕňa veľmi širokú paletu spôsobov boja. Partizánska vojna na Slovensku (1944), na Ukrajine (UPA) či v Afganistane sa od tej kubánskej priepastne odlišuje (podnebie, zahraničná podpora, miestne pomery, obyvateľstvo...), a čitateľ to vďaka tejto knihe môže pochopiť, a vojnu na Kube lepšie poňať. Samozrejme obsahuje kniha zaujímavé rady a postrehy aj pre ľudí, čo sa radi zdržujú v lese (hoc aj bez zbraní). Naozaj výborná kniha.

jirka_karas
23.12.2020 5 z 5

Za mě výborný. Není nad to číst knihu o něčem, co naprostá většina z nás nikdy nezažila a autor si tím procházel řadu let. Je to zajímavý, poněkud netradiční pohled na věc, ale kniha opravdu stojí za to.

JirkaVaňas
14.11.2020 5 z 5

Super!

partyzáni Ernesto Che Guevara, 1928–1967 kubánská literatura hispanoamerická literatura

Ernesto Che Guevara
argentinská, 1928 - 1967