Pařížský polibek

Pařížský polibek https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309729/bmid_parizsky-polibek-cd7-309729.jpg 4 113 44

Bohémská Paříž konce 19. století… Jessie, toužící stát se sochařkou, dostala příležitost učit se od samotného Augusta Rodina! Otevřel se jí tím nový, podivný i vzrušující svět, a především neuvěřitelná příležitost, v té době naprosto nevídaná. Záhy poznala novou přítelkyni Camille Claudellovou, která s ní studuje v mistrově ateliéru. Spolu se vášnivě vrhly do zkoumání pařížského polosvěta. Průvodci jim byli nekonvenční umělci jako Toulouse-Lautrec, malířka a modelka Suzanne Valadon, lesbická malířka Rosa Bonheurová či Camillin bratr, básník a dramatik Paul Claudel. Jessie se stává svědkem vzestupu a pádu skvělé Camille. Ta se během let etablovala jako vynikající sochařka, jejíž dílo se objevilo i na pařížském Salonu. Rozhodně se nevyhřívala na slunci odraženém od Rodina, propadla však zoufalé lásce ke svému učiteli. Jessie sama byla rozpolcena mezi povinností ke svému anglickému snoubenci a pokušením, které představoval svůdný umělecký kolega. Vztah Camille a Augusta trval mnoho let, jenže sochař odmítal kvůli milence opustit svou životní partnerku. Do hry vstupily žárlivost, zrada a paranoia. Ztýraná duše a dávné tajemství přivedli Camille až do ústavu choromyslných, kde nakonec prožila třicet let života.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

Paris Kiss , 2015

putpuda
07.11.2018 4 z 5

Pěkně napsaný příběh ze světa umění ... o lásce, zradě a odpuštění. Četla se mi dobře... A ráda jsem si zavzpomínala na Paříž. Byla jsem tam sice už před 20 lety, ale kdo Paříž navštívil, dá mi za pravdu, že tamní atmosféra je nezapomenutelná :)

Bobina74
27.08.2018 3 z 5

Tak tohle by možná šlo, kdybych neměla velký výběr a byla zavřená na samotě u lesa. Znám daleko lepší knihy o bohémském životě na Montmartru. Tady se vše točí kolem otázky, která zazní na začátku knihy - proč se pohádaly Camille s Jessie, aby jste se to na konci knihy dozvěděly. A to je dle mého na pěknou knížku málo.
Ale na druhou stranu musím také přiznat, že kniha se četla příjemně a přiblížila osobnost Claudelové.
P.s. Zajímá vás Rodin ? Doporučuji knihu - Nahý jsem přišel na svět ;-)

Barbora815
20.07.2018 5 z 5

Super. Čtivé. Atmoška doby pro mě vystihnuta, jak si ji představuju. Kus umění, kus života. Za mě palec nahoru.

alva1
17.07.2018 4 z 5

Zajímavý příběh v knize s krásnou obálkou o dámách-sochařkách, které chtěly prorazit v umění v době, kdy v něm vládli muži. Je to také kniha o lásce, přátelství, nepochopení, zradě a odpuštění.
Camille musela být velkou část svého života velmi opuštěná a nešťastná.

Alizon
17.04.2018 4 z 5

Ocekavala jsem "cervenou knihovnu" a dostalo se mi vkusne napsaneho pribehu z bohemske Parize. Kniha, ktera svym stylem a nametem zaujme hlavne zeny zajimave kombinuje fikci a skutecne postavy. Take jsem si behem cteni a po docteni knihy dohledala dalsi informace - o existenci Camille jsem predtim nemela ani tuseni. Prijemne pocteni, jen skoda ze druha cast knihy byla trochu moc rychla, klidne bych par stranek pridala. Chtela jsem ted napsat - prijemne pohlazeni po knizce Kral Krysa (z japonskeho zajateckeho tabora v dobe II svetove valky), kterou jsem cetla pred tim - ale vlastne to takova selanka nebyla. Na jedne strane je tu laska, umeni a bohemsky zivot, na strane druhe lidska malost, intriky a velmi smutny osud Camille.

LibraryGirl
06.02.2018 5 z 5

Naprostý skvost! Krásný příběh!

jluky
17.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha...umelecky spracované skutočné udalosti a postavy, výborne "vystavaný" román.Krásna obálka, ktorá fakt skôr pripomína červenú knižnicu, ale s obsahom má pramálo spoločné. Doporučujem všetkým, ktorí majú radi príbehy
z prostredia umelcov, bohémov a to všetko zasadené do mnou milovaného Paríža.
Už v priebehu čítania som si vygooglila postavy a musím uznať, že spisovateľka sa v románe s historickými skutočnosťami vynikajúco vysporiadala.

85098211
20.11.2017 5 z 5

Kniha dobře napsaná, příběh zajímavý. Pro mne však (opravdu výjimečně) platí pravidlo: opakování je matkou moudrosti, protože jsem si teprve letos v létě přečetla knihu Camille Claudelová, která je ovšem vyprávěna z pohledu této Rodinovy milenky. Kniha Pařížský polibek je ale podle mého názoru ještě čtivější a jinak zpracovaná. Líbila se mi a opakuji znovu: Camille její osud vůbec nezávidím...

hanča34
28.10.2017 4 z 5

Když tak čtu ty komentáře, nemám co dodat. A celkem se skoro všichni shodnou, že je to pěkný a čtivý příběh. Takže doporučuji přečíst, venku už je stejně pošmourno.

intelektuálka
27.08.2017 4 z 5

Mladá anglická sochařka přichází do Paříže a setkává se s Augustem Rodinem a jeho žačkou Camille. Poznáváme svět pařížských umělců ,komplikované mimomanželské vztahy. Pro milovníky Paříže a umění doporučím.

Jana283
05.07.2017 2 z 5

Paříž a umělci... Věčné a vděčné téma. Tady to ale moc nefunguje, rozvláčné a ploché vyprávění postrádající skutečou vášeň a city. Nedostatek pařížské atmosféry má zřejmě suplovat prokládání textu hojnými francouzskými frázemi, které ale čtenáře neznalého jazyka ruší.

francouzska
18.06.2017 5 z 5

Kniha pro ty, kteří mají rádi Paříž a umělecký život v ní a svět na přelomu 19. a 20. století a samozřejmě je tam také láska. Ta přece k Paříži patří. Moc hezké čtení.

iška
15.05.2017 4 z 5

Jména Camille Claudelové a Augusta Rodina hned nad titulem jsou lehce zavádějící. Hlavní hrdinkou je méně známá britská sochařka Jessie Elbournová, která jejich příběh vypráví na pozadí toho svého. Velmi dobře napsáno a určitě stojí za přečtení.

niknikita
23.04.2017 5 z 5

Jedinečný zážitek a nemám dostatek slov chvály. Tohle je kniha, kterou musím mít doma!

NeradovaKatka
26.03.2017 5 z 5

Kniha mě pohltila, měla jsem ji za jeden den přečtenou. Líbil se mi styl, jakým byly životní osudy postav podány, zvláště, že se jednalo o skutečné osobnosti. Krásný a dekadentní popis Paříže,doporučuji.

hajrys
06.03.2017 5 z 5

Romantická, zamilovaná, bohémská, excentrická a intrikářská .... taková je a vždy budě .... Paříž.

vladka1695
03.02.2017 3 z 5

Pohodová knížka, ale nic hlubšího ve vás asi nezanechá. Zkrátka obyčejný příběh ze života.

Imis
24.01.2017 4 z 5

Příjemné čtení, které mě bavilo od začátku do konce. Rodinova díla obdivuji, měla jsem možnost vidět je na vlastní oči, takže tento reálnými fakty inspirovaný příběh mě okamžitě zaujal. K tomu trochu lásky, romantiky, zklamání i odpuštění...pro mě správně namíchaná kombinace. Ničeho tam není moc ani málo. Doporučuji číst s připojením na internet - často jsem dohledávala konkrétní díla uvedené v knize a také dobové fotografie hlavních hrdinek jsou dobře dohledatelné a dávají čtení zajímavý nádech díky propojení s reálnými životy hlavních hrdinů. Doporučuji každému koho zajímá život umělců 19. století i milovnicím romantiky.

bookcase
29.12.2016 5 z 5

Velmi francouzské, velmi bohémské a pikantní, zároveň melancholické čtení.

MartinaF
07.12.2016 4 z 5

Další z beletrizovaných životopisů, který se četl neuvěřitelně lehce.