Pařížská švadlena

Pařížská švadlena https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432806/bmid_parizska-svadlena-sAO-432806.png 4 343 124

Estella a Fabienne – dvě propletená vlákna jednoho neobyčejného příběhu o snech, lásce a trnité cestě za úspěchem v zářivém newyorském světě módy. Osud Fabienne a její milované babičky Estelly, legendární módní návrhářky, propojuje Paříž s New Yorkem navzdory času, dějinným zvratům, předsudkům i tíze rodinného dědictví.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: ekniha , Metafora

The Paris Seamstress , 2018

tittanie
20.09.2020

Prvních dvě stě stran se mi četlo samo, ale pak se začal příběh komplikovat a rozvíjet více směry, než mi bylo milé. Bylo to, jako by se autorka snažila nacpat do knihy, co nejvíce zápletek. Čekala jsem, že to bude více o vzniku módní firmy, ale najednou tam byla zápletka s Lenou, Alexem, Harrym....

Petra88991
07.09.2020 5 z 5

Nadhera, uzasny dej a krasny styl psani. Neni co vytknout!

PéEm
04.08.2020 4 z 5

Bavilo mě to číst. Sice do značné míry ženský románek, ale pozadí historických událostí tomu dodá šmrnc. Nezasáhne, ale je to milé čtení.

aralka
04.08.2020 3 z 5

Podbízivé, líbivé, červenoknihovní, ženské čtení, kape z toho cukr, ještě teď jsem celá olepená ... zhltla jsem to během dvoudenní dovolené, ale za měsíc určitě nebudu vědět, o čem to bylo.. nicméně se to četlo pěkně, asi tak jako se čtou pěkně pohádky, taky mě to tak osvěžilo, ale těch chyb v textu - příšerně odfláklá práce !!
zaujal mě v knize epitaf, sice tam není celý, je ho použitá jen, ale jinde jsem ho našla v plném znění a je to nádhera....
"Nestůjte u mého hrobu a neroňte slzy. Nejsem tam. Nespím, to zjistíte brzy. Jsem tisíc větrů a všechno jejich vlání. Jsem jiskření stříbřitých sněžných plání. Jsem sluneční svit na zralém obilí. Jsem podzimní déšť, všechno zaliji. Když se probudíte do ranního ticha, já jsem ten čilý ruch, co na vás svěže dýchá. Zpěv ptáků, co v kruhu víří ve výškách. Jsem hvězdy, co nocí září jako zlatý prach. Nestůjte u mého hrobu a neroňte slzy. Nejsem tam. Nespím, to zjistíte brzy..."

Libi.livres
04.08.2020 5 z 5

Toto je asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Pro mě měla všechno, poutavý příběh prolínající se ve dvou časových rovinách, postupné odhalování rodinných tajemstvích, historické pozadí událostí spojených s druhou světovou válkou, a navíc zajímavé a okouzlující prostředí vzkvétajícího vysokého krejčovství, tedy haute couture. Přičemž autorka věnovala opravdu mnoho času přípravě knihy, tudíž průzkumu daných věcí, který se odrazil v dokonalém dobovém popisu měst, kde se děj odehrával, nebo historických faktech, co se válečných událostí v konkrétním místě a haute couture dané doby týká.
V knize zaujme určitě barvité prostředí a život v nelehké době, plno napětí, které nenechá při čtení jen tak vydechnout a silný příběh, který rozjitří emoce. Postava Estelly jako odhodlané, cílevědomé a odvážné ženy ať už jde o život či o módu byla úžasná... neskutečně zamotaný děj plný překvapení. Za mě fascinující kniha, o které jsem ještě dlouho po přečtení musela přemýšlet.

hanap
02.08.2020 2 z 5

Naprosto souhlasím s eva3992.
Čekala jsem, ze budu číst o módě v době světové války a vzniku módní značky,ano to tam bylo, ale to kolem pro mě byla hodně červená knihovna.

eva3992
24.07.2020 3 z 5

Příběh dvou žen - Estelly a Fabienne. Babičky a vnučky. Pohled obou z nich na jejich složitou rodinnou historii. A hlavně móda – Estella, jež se stala legendární módní návrhářkou a propojila tak Paříž i New York navzdory času, dějinám i předsudkům.

Kniha, která má rozpolcená hodnocení a i já se po jejím dočtení tak cítím. Kniha je plná událostí, zvratů, lásky, módy, je tam všechno. Navíc některé z postav byli v reálu opravdu skuteční lidé (tato informace mi trošku chyběla na začátku příběhu a bylo mi líto, že jsem se to dozvěděla až z poznámky autorky).

Bohužel, co mi však vadilo bylo, že toho všeho bylo prostě až moc a bylo to těžko uvěřitelné. Tolik náhod, tolik situací, které si tam autorka dala, aby se díky nim až okatě dostala tam, kam chtěla, mi prostě vadilo. Také mi nevyhovovalo, že spoustu informací k zápletce, dala autorka čtenáři dřív, než by měla, tím pro mě chyběl wow efekt. Jak už jsem někde psala, nemám ráda, pokud čtenář zná vraha dřív, než vyšetřovatel. Tady nejde o vraha, ale o důležité skutečnosti, které nás dovedou k vyřešení zapeklité rodinné situace. A také spousty událostí jsou podány tak, že jejich vývoj je snadný odhadnout.

Věřím, že kniha si své čtenáře rozhodně najde. Určitě doporučuji všem velkým romantikům a hlavně milovníkům módy, které je v knize opravdu hodně a nádherné šaty jsou zde popsány tak, že i já jsem si je dokázala živě představit. A další plus knihy je určitě její čtivost, i přesto, že má více jak 400 stran, tak když se do ní ponoříte, nepřestanete číst, dokud nebudete na konci.

dagmar7365
16.07.2020 2 z 5

Tak toto nebyl můj šálek kávy. Nečekala jsem žádnou vysokou literaturu, pouze odpočinkovou četbu, lovestory zasazenou do atraktivního prostředí, ale toto bylo až moc odtržené od reality. Osudová láska od prvního okamžiku, kdy se jejich pohledy střetly; spalující vášeň, pochopitelně spousta pochybností o sobě, nevhodnosti svazku a neschopnosti převzít štafetu; rodinné tajemství, šílený sadista, a to vše zabaleno do "obalu" utkaného ze směsi druhé světové války, Paříže a prostředí krejčovských salónů...bylo to zkrátka až moc "sladké".

LucieT
01.07.2020 1 z 5

Pro mě bohužel zklamání, nějak jsem se pořád nedokázala začíst. Je tam strašně moc náhod (několikrát se dva lidé jako náhodou potkají uprostřed New Yorku), některé situace jsou psané hodně stručně (jeden odstavec je hrdinka v New Yorku, druhý už je v Austrálii), jiné naopak zbytečně dlouze. Rodinná zápletka mě vůbec neoslovila. Kniha je navíc na můj vkus moc červená knihovna a romantika, proto jsem po ní nesáhla.

LilianaFalcon
03.06.2020 3 z 5

Prostředí se mi strašně moc líbilo. Jednotlivé příběhy už tolik ne. U Estelle to bylo všechno strašně překombinované a u Fabienne takové nijaké.

slecnapeta
21.05.2020 3 z 5

Muj zazitek ze cteni velmi ovlivnilo mnozstvi preklepu v textu, to me obtezovalo a bylo jich tam tolik, ze nad nimi jen nemavnu rukou. Nasledne nemam rada ty osudove romanove lasky, kdy neuveritlne krasna zena s neuveritelne krasnym muzem vytvori neuveritelne krasny par, ktery spolu dokaze komunikovat pomoci pohledu a pri jejich letmem doteku vsude letaji jiskry. Jinak me zapletka bavila a kniha se cetla snadno (az na ty zminene preklepy, ktere ovsem nejsou vinou autorky).

piliticek
10.05.2020 2 z 5

Zpracování knihy bylo pro mě spíše podprůměrné.
Začnu tím, že mi velmi vadilo množství chyb v textu. Od čeho je v nakladatelství korektor?
Zápletka mi přišla často dost křečovitá. Takové to vymýšlení nějakého senzačního zvratu, který je ale neuměle našroubovaný.
Jednání a motivy hlavních osob byly tak excentrické a jejich pohnutky mi připadaly sobecké a egoistické. Postavy nebyly příliš sympatické.
Děj se lehce otíral o hrůzy války, ale tak mi to přišlo nějaké laciné.
Sama neholduji módním ikonám a oděvnímu průmyslu, proto mě ani téma módy nezaujalo.
A co mě vždy rozesmálo, jak shodou okolností hlavní hrdinové byli ti nejkrásnější muži, netrpěli nedostatkem peněz, byli nezadaní a oči měli jen pro své vyvolené, vždy elegantní a krásné dámy...
No, budu se muset poohlédnout po nějaké kvalitnější literatuře, ač po dobrém románu pro ženy sáhnu taky ráda. Toto bylo ale zklamání.

knihomolkadorfa
01.05.2020 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem si nejprve chtěla pouze půjčit v knihovně. Ale nebavilo mě na ni dlouho čekat, tak jsem si ji koupila a rozhodně nelituji. Je v ní vše, co mám ráda. Střídání minulosti a přítomnosti, romantika, láska a hlavně svět módy, šití a krásných šatů. Přesto, že knížka má poměrně hodně stran, ani chvilku jsem se nenudila. A již teď se moc těším na autorčinu druhou knihu Skříň plná Diora :)

Iwaeu
22.04.2020 5 z 5

Je to takova ta kniha, od ktere nic moc neocekavate, ale nakonec se od ni nemuzete odtrhnout. Ctivy, napinavy dej, sice misty pusobi kycovite a predvidave, ale to bych teto knize odpustila. Neskutecne sympaticky pocin, jak se da poutave a zajimave prolnout II. SV a soucasnost.

luckach
16.04.2020 5 z 5

Dokonalý odpočinek

Radííí
13.04.2020 4 z 5

Strašně se mi líbila knížka s tématem z oděvního průmyslu. ;) Klidně bych byla ráda za nějaké volné pokračování ;)

Jirinamac
05.04.2020 5 z 5

Mám ráda rodinné příběhy, kde se prolíná minulost se současností. Příběh babičky Estelly a jejich rodinných příslušníků byl dost složitý. Jen škoda, že musel být vnučce sdělen pouze formou dopisů. Bylo zajímavé dostat se i do módních kruhů. Doporučuji těm, kdo mají rádi romantické příběhy, válka tu hraje velkou roli, ale v příběhu je spíš okrajová.

LadyCotton
22.03.2020 5 z 5

Přečetla jsem knihu jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout.
Knihu jsem ale četla jinak. Nejprve jsem přečetla příběh Estelly, jelikož ten je stěžejní. Příběh Fabienne sice do příběhu zapadá ale odehrává se až po vyprávění příběhu Estelly, tudíž není nutné kapitoly číst přesně tak jsou v knize za sebou.
Skvělá četba nejen pro milovnice módy a příběhů z druhé světové války

marara
10.03.2020 3 z 5

Tak nakonec nevím. Začátek měl výbornou atmosféru a sliboval příběh ze světa módy a cesty hlavní hrdinky k úspěchu navzdory válce. Prostředí válečné Paříže, New Yorku 40. let, dílny haute couture, vznik krásných šatů, to vše mě pohltilo. Jenže pak přišla milostná linie příběhu, která čím déle pokračovala, tím více z románu dělala červenou knihovnu, nakonec byly důvody hrdinů k odchodům ze vztahů, či k odkládání vztahů na pozdější dobu úplně banální. Kniha jakoby se nemohla rozhodnout, o čem má být. Je to milostný příběh rozdělený válkou či oceánem? Je to sonda do životů lidí týraných svými rodiči a zpráva o tom, jak jim hrůzné dětství rozbilo duši a budoucnost? Nebo je to příběh silné ženy a její cesty k úspěchu v haute couture? Škoda, začátek byl tak slibný.

4xbabča
08.03.2020 5 z 5

Tak to byl opravdu nádherný příběh lásky, hledání, porozumění a i překvapení spojeného s minulostí hlavních hrdinek Estelly a Fabienne. Přestože je to prvotina autorky, kniha je opravdu krásně napsaná a čte se výborně, nelze jinak, než ji obdivovat a dát plný počet hvězdiček a knihu doporučit ke čtení, stojí to za to!