Pařížská manželka

Pařížská manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94849/parizska-manzelka-94849.jpg 4 122 34

Dychtivost počínající lásky, proplétání citů a vztahů i bolest nečekaného, leč nevyhnutelného rozchodu, to všechno se vine příběhem manželství Hadley Richardsonové s Ernestem Hemingwayem. Na počátku je to jen mladík se sžíravou touhou uchopit mnohotvárnost světa a přetavit ji do slov, trpící děsivými nočními můrami z války a mučivou nejistotou. Poválečná Paříž je uvítá svými kavárničkami, uměleckými salony a nekonečnými večírky. Ernestovo ego trpí nedostatkem uznání, ale přesto hltá život naplno, fascinován jím stejně jako smrtí - na stránkách svých děl i v krvavé býčí aréně, kam se vrací, i když už se mu všechno hroutí pod rukama. Jejich divoká, bytostná láska jako by strávila sama sebe a dospěla k hořkému, přesto však osvobozujícímu konci…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Wife , 2011

marcela6425
24.08.2016 3 z 5

Životní příběh první manželky Ernesta Hemingwaye Hadley mě nalákal hlavně svou obálkou. Knížka zavádí do Paříže 20. let, do uměleckého prostředí, kde se ty osobnosti známé z jiných beletr.životopisů od Metafory prolínají. Samotný příběh mě ale nijak moc neuchvátil. Autorka jakoby jen "klouzala po povrchu". Hadley strašně miluje Ernesta - dokonce tak, že ač se o sobě domnívá, jakým je rodinným typem a touží po dítěti, neváhá jej co chvíli odložit k chůvě, aby mohla s Ernestem vymetat večírky a opíjet se. Neochvějně mu stojí po boku, chlácholící se tím, že "bez její podpory by to nikdy nedokázal", trpělivě na něj čeká, kdykoliv on "potřebuje být sám", přestože on se k ní chová evidentně sobecky, bezohledně a přezíravě.

77yasmin
23.08.2016 5 z 5

Tato kniha je dokončení mého okruhu kolem života E.H.. A dá se říct, že šťastné. Hadley je mou nejoblíbenější Ernestovou manželkou. A myslím ,že on to cítil a věděl rovněž. Krásně napsaná kniha, která vás vtáhne do děje a hnedka nepustí. Chci ještě říct jen Děkuji.

Shui-Xian
03.04.2016 3 z 5

Intenzivní zážitek... Právě proto, jak autenticky, barvitě a poutavě je kniha napsaná, jsem byla schopná ji dočíst do konce, ač jsem si popravdě upřímně přála, ať už jdou všichni její rozháraní a nesnesitelní protagonisté k čertu. Úžasné vylíčení dobové atmosféry i komplexnosti jednoho osudového vztahu.

RobertRoberts
23.12.2015 5 z 5

Hned na první pohled mě na této knize upoutal její přebal společně s informací, že jde o román první, veřejnosti nejméně známé manželky E.H., které literární historie nevěnuje příliš velou pozornost a musím říci, že autorka knihy udělala velmi dobře, když nechala tento příběh vyprávět samotnou Hadley. Jejími slovy a životní cestou představuje Hemingwaye jak ho doposud neznáme - jako mladého citlivého muže, zranitelného a lidského, probouzejícího se po nocích ze svých děsivých snů z první světové války a také současně začínajícího ještě nevydaného autora.

V první třetině této knihy se dozvíte, že Headley i Hemingway jsou poznamenáni svými traumaty z dětství. Headley se nikdy nedokázala vyrovnat s tragickou smrtí své starší sestry a dominantní matky a také sebevraždou svého tatínka. Ale protože vypravěčkou je právě Headley, je to především její příběh, je to osud viktoriánsky vychovávané Američanky z malého města, která se ocitne s egocentrickým a komplikovaným Hemingwayem v tehdejší bohémské Paříži a tak jako Paříž byla pro Hemingwaye doslova láskou na první pohled, byl naopak mladý Ernest ztělesněním lásky a štěstí pro tehdy osmadvacetiletou dívku s pochmurným dětstvím, která tyto pocity až do této doby vůbec nepoznala. Headley se však také na druhou stranu jen těžko seznamuje s životem tehdejší bohémy, protože ji vůbec v ničem nepřipomínal její dosavadní život na starém kontinentu. A i když měla ráda konverzace na inteligentní úrovni, velmi postrádala finesu evropanek...

Zatímco Hemingway se chtěl stát známým spisovatelem, ona toužila po stabilním manželském životě a rodině - tedy po všem čeho se Ernest tolik bál. Jinak si však velmi dobře rozuměli a navzájem se doplňovali. Ernest ji značně rozšířil obzory a nabádal ji k spontánnosti, ona pro něj byla domovským přístavem a stálicí, kde se cítil v bezpečí. A přestože bohémská opilecká setkání a diskuze do ranních hodin nevyhovovaly její představě rodiného života tak svého manžela v jeho tvořivé práci podporovala. Právě vytrvalé a trpělivé Headley vděčí Hemingway za své úspěšné začátky! Nakonec i ve svém memoáru Pohyblivý svátek se zmiňuje o tom, že častokrát v životě litoval své zrady vůči Headley a jeho rozvod s ní byla jedna z jeho největších životních chyb a byla to také právě Headley, které jako jediné! před svou sebevraždou (život ukončil výstřelem z brokovnice) zavolal. Byla to také jeho jediná manželka (celkem byl čtyřikrát ženatý), která nebyla novinářka..

Tento román má zcela jistě drobné vady na kráse, a odborníci na Hemingwaye mohou sem tam zapolemizovat. Jenže v tomto případě nejde o knihu pro akademiky, ale o knihu pro příznivce kvalitního a zajímavého čtení, pro ty kteří čtou pro potěšení a toho se právě těmto lidem dostane měrou vrchovatou..

-----

Dobře,“ souhlasil. „Jen se snažím říct, že nikdo nejspíš nechápe, že já tohle potřebuju. Potřebuju tě.“ Sedl si a pak mi pohlédl do tváře, až jsem měla pocit, že se pod jeho pohledem rozpustím. „Doufám, že budeme dost šťastní na to, abychom spolu zestárli. Člověk na ulici potkává takové ty páry, které jsou spolu už tak dlouho, že jednoho od druhého sebe nedokážeš rozeznat. Jaké to bude?“

„Chtěla bych vypadat jako ty,“ řekla jsem. „Chtěla bych být tebou.“

Neo1tex
01.11.2015 3 z 5

Kniha o Hadley Hemingway. Kdybych musel vynechat to jméno, tak bych napsal: kniha o neskutečně iritující osobě, ukňučené, nesamostatné ženské, která je chorobně závislá na člověku, který ji pravidelně plive do tváře, bez vlastních ambicí, názoru, pohledu na věc. Žena, která devadesát procent času odkládá své dítě k chůvě, aby mohla vymetat večírky, výlety a opíjet se s přáteli, kdykoliv to ji a jejího manžela napadle.

Dá se to číst, ta kniha není špatně napsaná, ale, a to je cítit i z ostatních komentářů, hlavní hrdinku budete buď milovat nebo jí pohrdat. Já cítím tu druhou možnost.

Alfinek
22.07.2015 5 z 5

Moc krásná knížka o velké lásce.... Není možné, aby si někdo Hadley Hemingway nezamiloval... Ostatně stejně jako Ernesta...

Audrey Nixon
02.01.2015 5 z 5

Tahle knížka mě naprosto pohltila, rozzlobila i dojala. Hadley mi byla sympatická už od první kapitoly. Ernest mi svou přelétavostí a sobeckostí občas lezl na nervy ale to nic nemění na tom, že je to dobře napsaná, elegantní a napínavá knížka s dobře vykreslenou atmosférou 20.let.

Pistácie
28.12.2014 5 z 5

Už jsem měla možnost přečíst si Paní Hemingwayovou od Naomi Wood. Získala jsem tak skvělý vhled do tvůrčího i osobního Ernestova života. Seznámit se s těmi, které si mohly říkat paní H. A ze všech mi stejně byla vždy nejsympatičtější právě Hadley, o které je skoro celá tato velmi povedená kniha. Téma, život a příběhy Hemingwaye a jeho rodiny mě baví čím dál víc. Těším se na další knihy....

vlcatko
23.02.2014 5 z 5

Uchvatně popsané tehdejší meziválečné období, barvitě a strhujíce vystižená Paříž - hned jsem se vžila do tehdejší doby! Miluju PAŘÍÍÍŽ!... Hadley....neuvěřitelná žena... má muj obdiv! Nadherná kniha, která si u mne zasloužila místo v popředí knihovny.. určitě se k ní vrátím!

chatterbox
26.12.2013 5 z 5

Moc hezká a zajímavá knížka, ať už z hlediska velmi dobře popsaného silného milostného příběhu mezi Hadley a Ernestem, tak jako taková sonda do života v 20. letech minulého století.

kam-pak
20.08.2013 4 z 5

Chci jet hned do Paříže. Tuto větu jsem napsala ještě, než jsem si přečetla komentář Misap :-). Hned jsem zjišťovala, jak vypadala mladá Hadley, jaké měla další osudy, jak asi žil syl Bumby. Díky tomu, že román je psaný očima Hadley, působí opravdově.

misap
01.07.2013 2 z 5

Knihu jsem na základě nadšených komentářů začala číst s velkým očekáváním a opravdu jsem se na ni těšila. Hodně mě tedy překvapilo, když jsem se od poloviny příběhu musela do jeho čtení opravdu nutit, v poslední třetině mě hlavní hrdinka už rozčilovala natolik, že jsem knihu dočetla jen s přemáháním. Neskutečně hodná Hadley, ochotná obětovat cokoliv pro svého psychicky labilního a sobeckého manžela pro mě byla opravdu nesympatickou postavou a její příběh mě rozhodně nepřiměl k zakoupení letenky do Paříže.

KKlara
04.01.2013 5 z 5

To, ze byl partnerem - manzelem vypravecky Hemingway, jsem nakonec prilis nevnimala. Pro me to byl velmi bolavy milostny pribeh. Byla to krasna a ctiva kniha, velmi poutavy byl i popis prostredi a tehdejsich vztahu obecne.

iška
26.04.2012 5 z 5

Taqhle kniha mě vzala rovnou za srdce. Pro mne kouzelné ztvárnění meziválečného období Paříže a Evropy vůbec. "Zlidštění" těch, které zná člověk víceméně z čítanek. Prostě mi u této knížky bylo báječně.