Pařížská manželka

kniha od:

Pařížská manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94849/parizska-manzelka-94849.jpg 4.2 119

Dychtivost počínající lásky, proplétání citů a vztahů i bolest nečekaného, leč nevyhnutelného rozchodu, to všechno se vine příběhem manželství Hadley Richardsonové s Ernestem Hemingwayem. Na počátku je to jen mladík se sžíravou touhou uchopit mnohotvárnost světa a přetavit ji do slov, trpící děsivými nočními můrami z války a mučivou nejistotou. Poválečná Paříž je uvítá svými kavárničkami, uměleckými salony a nekonečnými večírky. Ernestovo ego trpí nedostatkem uznání, ale přesto hltá život naplno, fascinován jím stejně jako smrtí - na stránkách svých děl i v krvavé býčí aréně, kam se vrací, i když už se mu všechno hroutí pod rukama. Jejich divoká, bytostná láska jako by strávila sama sebe a dospěla k hořkému, přesto však osvobozujícímu konci…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Metafora
Originální název:

The Paris Wife , 2011


více info...

Komentáře (33)

Komentáře 33 Recenze 8

Eva P.
Eva P.
20.09.2023 4 z 5

Hadley jsem si oblíbila v autobiografii Ernesta Hemingwaye Pohyblivý svátek, ze které mimochodem Paula McLaine hodně čerpá, ale ráda jsem si přečetla víc o životě této zajímavé ženy. Byl to smutný příběh, zejména Ernestův.

Janca007
Janca007
19.03.2022 4 z 5

Na začátku knihy jsem se měla problém trochu začíst, ale potom už bylo čtení fajn. Jednalo se o smutný příběh popisujíví vztah Hemingwaye a jeho první manželky. Líbilo se mi vykreslení Paříže v oné době. Stojí za přečteni :-)


P-puma-
P-puma-
18.10.2021 5 z 5

Život první manželky Ernsta Hemingwae byl pro mě neznámí a tak pro mne byl příběh nový a originální. Kniha vypráví nelehký život ženy po boku může, který se touží stát velkým spisovatelem a je to pro něj priorita. Ženy, která žije v době a místě do kterého příliš nezapadá. A I přes to, se se vším vyrovná s grácií a vztyčenou hlavou. Hedley má můj velký obdiv a na její příběh jen tak nezapomenu.

juliesze
juliesze
11.05.2021 4 z 5

Velmi kladně hodnotím zpracování životopisu do románové podoby. Přečíst si odstavec o životě Hemingwaye v Paříži by mi asi nic nedalo. Ale toto bylo relativně čtivé, zajímavé, zábavné. Autorce se asi hodně podařilo vykreslit dobu, zvyky, přátelské vztahy a hlavně Paříž ve 20. letech.

nik077
nik077
10.08.2020 5 z 5

Tento druh knih moc nečtu, ale kniha se mi líbila.b

knihovniceVS
knihovniceVS
19.07.2020 5 z 5

Kniha téměř o ničem a přece o velké části života jedné ženy.
Zlomený srdce, to je prevít.

lištička123
lištička123
08.09.2019 4 z 5

Knížka určitě stojí za přečtení. Je zajímavé podívat se do jiné doby, na lidi, kteří žili úplně jiným stylem života. Nakouknou do prvního manželství E. Hemingwaye.

tereza1198
tereza1198
19.09.2018 4 z 5

Pořád jsem měla pocit, že bohémové té doby prožívali jedno velké drama. Napjaté vztahy, silné emoce, milenci, milenky, rozchody a usmiřování. Dlouhé noci plné alkoholu. Hadley se mi do té společnosti moc nehodila. Myslím, že ona to cítila stejně. Nakonec ještě dopadla dobře. Muselo být těžké být manželkou takového člověka.

asam
asam
01.09.2018 5 z 5

Beletristicky zpracovaná jedna z pohnutých etap života Ernesta Hemingwaye. Poutavý příběh, Život plný večírků, alkohol teče proudem, a i když chybí peníze žije se naplno.
Doporučuji přečíst.

m_friedlova
m_friedlova
11.02.2018 4 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha. Silný příběh. Zobrazení ztracené generace plné bohémů bořících tradice a konzervatismus.

medlovice
medlovice
11.10.2017 3 z 5

Když autorka létala za sluncem, hltala jsem každé její slovo od krásného obalu až po vděčný doslov a poděkování. Ale Pařížská manželka mě nenadchla, prokousávala jsem se těžko a dlouze. Kavárenští povaleči co od rána sedí a popíjí , žijí z milodarů a využívají pohostinnost přátel. Dítě odkládají chůvám, když není dostatečně roztomilé , když kašle ji to ani jako matku nezajímá , hlavně si užívat a opíjet se do němoty. Napsané dobře ale příběh pro mě není. Ani obal se mi nelíbil.

Vojslava
Vojslava
07.10.2017 5 z 5

Jak jsem "pařížské manželce" Hadley rozuměla! Kniha je skvělým seznámením s pozadím literární historie, o kterém se vždycky ráda poučím, navíc úžasným příběhem dvou duší, které se potkávají jenom někde a občas a jejichž rozchod byl jasný už od začátku. A některé scény jako bych nedávno někde u někoho sama viděla. Rozhodně stojí za přečtení...

hanča34
hanča34
01.10.2017 5 z 5

Smutný, ale zřejmě pravdivý příběh první manželky E. Hemingwaye. Hlavně zajímavý obraz té doby, ve které oba žili.

Lindah
Lindah
13.09.2017 5 z 5

Moc hezky napsaná knížka o manželce Hemingwaye a jejich manželství. Zajímavý obraz do tehdejší doby a světa začínajího autora.

niknikita
niknikita
20.06.2017 5 z 5

Výborně napsaný životopisný román, který nenechá nikoho bez názoru.Život s rozervaným Hemingwaem asi nebyl jednoduchý, a tak nebudu hodnotit věčné odkládání malého Bumbyho a bujaré večírky, protože tady nejde o kritiku charakterů.Jde o knihu, která nám odhalí mnohem víc ze soukromí Ernesta a Hadley, než by si oni sami možná přáli.

Lupe
Lupe
03.01.2017 5 z 5

Kniha je stejně skvělá jako jo skvělý sám Ernest Hemingway. Zajímavý pohled do jeho života . Jak už tu bylo řečeno, často si člověk ani neuvědomí, že jde "pouze" o beletrizovaný životopis jeho manželky. Kniha mě bavila od začátku do konce.

Kočičáci
Kočičáci
11.12.2016 5 z 5

Krásné, o to krásnější, že je to pravdivý příběh. Mám ráda tyto romány, které vycházejí z reality a jsou tak silné a skvěle napsané. V poslední třetině kniha nabrala takové grády, že jsem se nedokázala odtrhnout od čtení, emoce se mnou cloumaly, pořád jsem si říkala, jak to ta Hadley může vydržet? ... jak jí to Ernest může provádět???.... no láska je nevyzpytatelná...
"Ty trpíš kvůli jeho kariéře. Co tím nakonec získáš?"
"Uspokojení z vědomí, že beze mne by toho nedosáhl."
Úžasné, emotivní, dokonalé...

"Láska je jako rána, čím je hlubší, tím víc musí bolet..."

clouds
clouds
11.11.2016 5 z 5

Paula McLainová dokáže své příběhy psát tak poutavě, že zcela zapomenete, že nečtete opravdovou autobigrafii, ale pouze beletrizovaný životopis. Tak silně vás vtáhnou prožitky a emoce zobrazovaných postav. Kniha o Hadley Hemingwayové zobrazuje nevšední milostný cit, silné citové pouto, který v Hadley přetrvalo i přes vzájemné odloučení do konce života. Ona sama v knize prochází určitým zráním a po těžkém traumatickém dětství, vášnivé lásce k Hemingwayovi a několika letech manželství - nakonec dospívá k určité bolestné katarzi. Nevnímám Hadley jako nesamostatnou, ukňučenou ženskou, jak zaznělo v některých komentářích. Myslím, že ona i Hemingway si prošli těžkými traumaty, které je poznamenaly a jejich láska pro ně znamenala svým způsobem vysvobození. Oba toužili být vysvobozeni ze sebe sama, ze svých depresí a uzkostí, prázdnoty... Ale Hemingway byl tím, kdo více přijímal a Hadley tím, kdo lásku zcela bezpodmínečně dával. Tím byl vztah determinován a už předem předjímal pro Hadley budoucí bolest. Román je krásně napsaný, míří hluboko pod povrch a ačkoli není snadné ho číst, vřele doporučuji...

lenulitah
lenulitah
09.09.2016 5 z 5

Ani jsem nečekala, že mě tahle knížka bude tak bavit. Dobře se to čte, měla jsem problémy se odpoutat..Téma je zajímavé, jen z toho vztahu Ernest - Hadley, hlavně jeho konce, mi bylo trochu nanic..

marcela6425
marcela6425
24.08.2016 3 z 5

Životní příběh první manželky Ernesta Hemingwaye Hadley mě nalákal hlavně svou obálkou. Knížka zavádí do Paříže 20. let, do uměleckého prostředí, kde se ty osobnosti známé z jiných beletr.životopisů od Metafory prolínají. Samotný příběh mě ale nijak moc neuchvátil. Autorka jakoby jen "klouzala po povrchu". Hadley strašně miluje Ernesta - dokonce tak, že ač se o sobě domnívá, jakým je rodinným typem a touží po dítěti, neváhá jej co chvíli odložit k chůvě, aby mohla s Ernestem vymetat večírky a opíjet se. Neochvějně mu stojí po boku, chlácholící se tím, že "bez její podpory by to nikdy nedokázal", trpělivě na něj čeká, kdykoliv on "potřebuje být sám", přestože on se k ní chová evidentně sobecky, bezohledně a přezíravě.

77yasmin
77yasmin
23.08.2016 5 z 5

Tato kniha je dokončení mého okruhu kolem života E.H.. A dá se říct, že šťastné. Hadley je mou nejoblíbenější Ernestovou manželkou. A myslím ,že on to cítil a věděl rovněž. Krásně napsaná kniha, která vás vtáhne do děje a hnedka nepustí. Chci ještě říct jen Děkuji.

Shui-Xian
Shui-Xian
03.04.2016 3 z 5

Intenzivní zážitek... Právě proto, jak autenticky, barvitě a poutavě je kniha napsaná, jsem byla schopná ji dočíst do konce, ač jsem si popravdě upřímně přála, ať už jdou všichni její rozháraní a nesnesitelní protagonisté k čertu. Úžasné vylíčení dobové atmosféry i komplexnosti jednoho osudového vztahu.

RobertRoberts
RobertRoberts
23.12.2015 5 z 5

Hned na první pohled mě na této knize upoutal její přebal společně s informací, že jde o román první, veřejnosti nejméně známé manželky E.H., které literární historie nevěnuje příliš velou pozornost a musím říci, že autorka knihy udělala velmi dobře, když nechala tento příběh vyprávět samotnou Hadley. Jejími slovy a životní cestou představuje Hemingwaye jak ho doposud neznáme - jako mladého citlivého muže, zranitelného a lidského, probouzejícího se po nocích ze svých děsivých snů z první světové války a také současně začínajícího ještě nevydaného autora.

V první třetině této knihy se dozvíte, že Headley i Hemingway jsou poznamenáni svými traumaty z dětství. Headley se nikdy nedokázala vyrovnat s tragickou smrtí své starší sestry a dominantní matky a také sebevraždou svého tatínka. Ale protože vypravěčkou je právě Headley, je to především její příběh, je to osud viktoriánsky vychovávané Američanky z malého města, která se ocitne s egocentrickým a komplikovaným Hemingwayem v tehdejší bohémské Paříži a tak jako Paříž byla pro Hemingwaye doslova láskou na první pohled, byl naopak mladý Ernest ztělesněním lásky a štěstí pro tehdy osmadvacetiletou dívku s pochmurným dětstvím, která tyto pocity až do této doby vůbec nepoznala. Headley se však také na druhou stranu jen těžko seznamuje s životem tehdejší bohémy, protože ji vůbec v ničem nepřipomínal její dosavadní život na starém kontinentu. A i když měla ráda konverzace na inteligentní úrovni, velmi postrádala finesu evropanek...

Zatímco Hemingway se chtěl stát známým spisovatelem, ona toužila po stabilním manželském životě a rodině - tedy po všem čeho se Ernest tolik bál. Jinak si však velmi dobře rozuměli a navzájem se doplňovali. Ernest ji značně rozšířil obzory a nabádal ji k spontánnosti, ona pro něj byla domovským přístavem a stálicí, kde se cítil v bezpečí. A přestože bohémská opilecká setkání a diskuze do ranních hodin nevyhovovaly její představě rodiného života tak svého manžela v jeho tvořivé práci podporovala. Právě vytrvalé a trpělivé Headley vděčí Hemingway za své úspěšné začátky! Nakonec i ve svém memoáru Pohyblivý svátek se zmiňuje o tom, že častokrát v životě litoval své zrady vůči Headley a jeho rozvod s ní byla jedna z jeho největších životních chyb a byla to také právě Headley, které jako jediné! před svou sebevraždou (život ukončil výstřelem z brokovnice) zavolal. Byla to také jeho jediná manželka (celkem byl čtyřikrát ženatý), která nebyla novinářka..

Tento román má zcela jistě drobné vady na kráse, a odborníci na Hemingwaye mohou sem tam zapolemizovat. Jenže v tomto případě nejde o knihu pro akademiky, ale o knihu pro příznivce kvalitního a zajímavého čtení, pro ty kteří čtou pro potěšení a toho se právě těmto lidem dostane měrou vrchovatou..

-----

Dobře,“ souhlasil. „Jen se snažím říct, že nikdo nejspíš nechápe, že já tohle potřebuju. Potřebuju tě.“ Sedl si a pak mi pohlédl do tváře, až jsem měla pocit, že se pod jeho pohledem rozpustím. „Doufám, že budeme dost šťastní na to, abychom spolu zestárli. Člověk na ulici potkává takové ty páry, které jsou spolu už tak dlouho, že jednoho od druhého sebe nedokážeš rozeznat. Jaké to bude?“

„Chtěla bych vypadat jako ty,“ řekla jsem. „Chtěla bych být tebou.“

Neo1tex
Neo1tex
01.11.2015 3 z 5

Kniha o Hadley Hemingway. Kdybych musel vynechat to jméno, tak bych napsal: kniha o neskutečně iritující osobě, ukňučené, nesamostatné ženské, která je chorobně závislá na člověku, který ji pravidelně plive do tváře, bez vlastních ambicí, názoru, pohledu na věc. Žena, která devadesát procent času odkládá své dítě k chůvě, aby mohla vymetat večírky, výlety a opíjet se s přáteli, kdykoliv to ji a jejího manžela napadle.

Dá se to číst, ta kniha není špatně napsaná, ale, a to je cítit i z ostatních komentářů, hlavní hrdinku budete buď milovat nebo jí pohrdat. Já cítím tu druhou možnost.

Alfinek
Alfinek
22.07.2015 5 z 5

Moc krásná knížka o velké lásce.... Není možné, aby si někdo Hadley Hemingway nezamiloval... Ostatně stejně jako Ernesta...

Audrey Nixon
Audrey Nixon
02.01.2015 5 z 5

Tahle knížka mě naprosto pohltila, rozzlobila i dojala. Hadley mi byla sympatická už od první kapitoly. Ernest mi svou přelétavostí a sobeckostí občas lezl na nervy ale to nic nemění na tom, že je to dobře napsaná, elegantní a napínavá knížka s dobře vykreslenou atmosférou 20.let.

Pistácie
Pistácie
28.12.2014 5 z 5

Už jsem měla možnost přečíst si Paní Hemingwayovou od Naomi Wood. Získala jsem tak skvělý vhled do tvůrčího i osobního Ernestova života. Seznámit se s těmi, které si mohly říkat paní H. A ze všech mi stejně byla vždy nejsympatičtější právě Hadley, o které je skoro celá tato velmi povedená kniha. Téma, život a příběhy Hemingwaye a jeho rodiny mě baví čím dál víc. Těším se na další knihy....

vlcatko
vlcatko
23.02.2014 5 z 5

Uchvatně popsané tehdejší meziválečné období, barvitě a strhujíce vystižená Paříž - hned jsem se vžila do tehdejší doby! Miluju PAŘÍÍÍŽ!... Hadley....neuvěřitelná žena... má muj obdiv! Nadherná kniha, která si u mne zasloužila místo v popředí knihovny.. určitě se k ní vrátím!

chatterbox
chatterbox
26.12.2013 5 z 5

Moc hezká a zajímavá knížka, ať už z hlediska velmi dobře popsaného silného milostného příběhu mezi Hadley a Ernestem, tak jako taková sonda do života v 20. letech minulého století.

kam-pak
kam-pak
20.08.2013 4 z 5

Chci jet hned do Paříže. Tuto větu jsem napsala ještě, než jsem si přečetla komentář Misap :-). Hned jsem zjišťovala, jak vypadala mladá Hadley, jaké měla další osudy, jak asi žil syl Bumby. Díky tomu, že román je psaný očima Hadley, působí opravdově.