Pařížská kravata

Kniha obsahuje 3 příběhy – Pařížská kravata, Fine van Brooklyn a Živá voda věčnosti. Pařížská kravata: Tento příběh je o starším muži, který má 2 děti a jeho manželství už moc neklape. Jednoho dne jde se svou sekretářkou Inge na večeři ke svému příteli Jullemu Cypressovi. Byl zde i divadelní herec, který měl pařížskou kravatu. Tento „kus hadru“ vyvolával v hlavním hrdinovi Valtrovi vzpomínky na mládí, kdy studoval v Paříži a miloval letní studentku Jeane. Valter přemluvil herce, aby si s ním kravaty vyměnili a od té doby ji téměř nesundal z krku. Začal si s Ingou, která měla stejně hnědé oči jako Jeane a Valtrova manželka ho také údajně podváděla. Valter pracoval u svého tchána. Ten jel jednou do Tampere a vzal s sebou i Inge. Valter se rozhodl rozvést, ale nakonec se se svou manželkou usmířil a Inge si vzala Valtrova tchána. Fine van Brooklyn: Mladý muž jel za vzděláním do Francie. Po čase byl velmi vyčerpaný a odjel na dovolenou do Orientu, ale nedojel tam. Místo toho zůstal v Quiberonu, kde se seznámil s holanďankou, jejíž otec zde studoval menhiry. Mladík se do dívky zamiloval, ale ona ho jen trápila, a tak se vrátil a po dodělání studia odjel do Finska. Dívku už v životě neviděl. Živá voda věčnosti: Fin žijící v Paříži trpěl nespavostí. Jednoho dne se vydal se svou ženou Yvonne k akváriím a potkali starého uprchlíka. Dali mu peníze a pozvali do bistra. Barman není zrovna nadšený, protože je před otevírací dobou. Po chvíli vyšel Fin ven a šel ke koni zaparkovanému poblíž. U něj stál Američan. Odvázali koně a i s kočím ho doprovodili do bistra, přičemž zdemolovali dveře. Všichni se nakonec spřátelí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31096/parizska-kravata-31096.jpg 3.349

Pariisilaissalmio (1952)

Literatura světová
Vydáno:, Vyšehrad

Devil-Ivet

Povídky o lásce a nespoutaném mládí. První dvě byly pěkné, ta poslední byla už horší. Ale přesto má každá z nich své kouzlo.

Hospodyňka

Čteno před lety. Čekala jsem asi od autora víc. Tehdy mi to nesedlo, poslední povídka se mi líbila v zápletce. Pořád ji mám doma, možná si ji vezmu na dovolenou a dám druhé kolo a změní názor.

Lessana
19.12.2017

Veľmi dobre sa čítajúce poviedky. Kvalitatívne pre mňa presne v poradí, v akom idú za sebou - prvá (Parížska kravata) ma oslovila najviac, hneď za ňou druhá (Fine van Brooklyn) a pri tretej (Živá voda večnosti) som si akosi nevedela zvyknúť na autorovu zvláštnu surrealickosť. Šlo o druhú knihu, ktorú som od Waltariho čítala, našla som ho aj v tejto - jeho neopakovateľný, často sebaironický štýl, plný poznania človeka a vtipných konštatovaní je nezameniteľný. Rada si aj najbližšie vezmem z knižnice niečo od neho. Bez mihnutia oka "obhájil" svoje miesto medzi mojimi obľúbencami :).

MOu598
26.04.2017

Citát:
" Je až přespříliš těch, co pěstují jenom užitečné věci. Někdo se musí starat i o to neužitečné."
" Čím méně vlastním, tím méně mohu ztratit."

MOu598
26.04.2017

Četla jsem v březnu 2009. Podle mých poznámek:
Tři hezké čtivé povídky, ze života.
Psáno v ich formě a snad se i příhodilo autorovi ve Francii.
První je o tom, jak manželka ukáže svému muži, co je jeho nevěra. A to svým příkladem.
Druhá je o dívce Holanďance, která si zahrává se vztahem. Vzbudí lásku a konec, to jí asi baví.
Třetí je trochu bláznivá. O tom, že se život nemá brát moc vážně.
Hezké.

Hedwik
06.06.2016

Tak trochu zklamání, je to zhýčkáním od Walteriho, může si za to sám :)

poetree
14.09.2013

četla jsem to už dávno, ty dvě první povídky mi moc nesedly, ale Živá voda věčnosti - ta mi přišla skvělá.. :-)

Mika Waltari

Mika Waltari