Parfém: Příběh vraha

Parfém: Příběh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14501/bmid_parfem-pribeh-vraha-l5K-14501.jpg 4 1321 229

Literárně vzdělaný autor Süskind vychází ve svém románě z velkých tradic E. T. A. Hoffmanna a E. A. Poea a nezadá si s jejich fantastičností ani napínavostí. Jeho kriminálně laděný příběh, jehož pachatel je nám od počátku známý, sleduje čtenář bez dechu až do morbidního konce, který je v těsném sousedství romantické ironie. Na jedné straně, pokud jde o parfémy a jejich výrobu, se blíží dílo literatuře faktu, na druhé straně svou fantastičností a ironizováním racionálnosti je blízké pohrdavému postoji romantiků k vládě absolutního rozumu. Neobvyklou smyslovostí čichových vjemů pak zavádí čtenáře do dosud neobjevených světů. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému, vedoucí až k vraždám, je Grenouille přímým příbuzným Hoffmannova zlatníka Cardillaca, jehož neovladatelná vášeň zavádí rovněž do zločinu a záhuby. Svou neobvyklostí vyvolalo dílo neočekávanou pozornost u světové čtenářské obce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

Mngwa
23.12.2019 5 z 5

Nepochybně jedna z nejlepších a zároveň nejjediněčnějších (hrozné slovo) knih, jaké jsem kdy četla. Nejde nijak zaškatulkovat, je to tak trochu historický román, trochu sci-fi, trochu horror, trochu krimidrama ... tohle všechno a zároveň nic z toho. Strhující, napínavá a mrazivě fascinující kniha, kterou můžu doporučit úplně všem.

soupik2012
19.10.2019 3 z 5

Kniha je rozdělena na 4 části. 1. část je perfektní. Od samotného začátku je nesmírně poutavá. Jak Grenouille přišel na svět a jak se ho již od peřinky každý bál. Úchvatné a navnadilo mě to na nevšední zážitek. Jenomže 2. část příběhu je úplně jiná. Je to dost velká a zdlouhavě popisná nuda. Odchodem z jeskyně se příběh znova rozjíždí, ale předchozí nudu to již nevyváží. 3. část je znova dobrá i když ne tak jako 1. část této knihy. A 4. část? Nestává se příliš často, aby mne něco tak šokovalo. Už jenom kvůli tomu konci stálo za to po této zvláštní knize sáhnout. Audioknihu čte pan Rudolf Pellar a zasloužil se o to, že jsem si nakonec tento ponurý příběh docela užila.

Taralcielle
03.09.2019 3 z 5

Film jsem viděla a příběhem jsem byla zaujata, ale knihu jsem nemohla dočíst...

MirrorIsis
30.06.2019 5 z 5

Zabývám se aromaterapií a parfémy, proto kniha pro mne byla přínosná i z hlediska popisování výroby parfémů v dané době, apod.Také jak může být mistrovský čich nebezpečný, když se zvrhne v touhu uchovat vůně...Viděla jsem i film, ale scénárista pracoval podle své fantazie, takže se mi víc líbila kniha...

rutto45
20.06.2019 5 z 5

Nevšedné dielo, ktoré v naších končinách preslávilo (zrejme) jeho filmové spracovanie, ktoré som ako mnohí videl skôr, než čítal knihu. Čo sa dĺžky týka, autor na 200 stranách vystihol všetko podstatné bez nudnej omáčky a tak to mám rád. Obsahovo dostanete smradľavú spoločnosť 18. storočia, ktorá sformovala budúceho sérioveho vraha, z ktorého perspektívy príbeh pozorujeme a vidíme, že vražda, ako taká, bola len nevyhnutná záležitosť k naplneniu vyššieho cieľa, tak ako to pri slávnych vrahoch častokrát býva.

Kaktus98
13.06.2019 5 z 5

Kniha se mi stejně jako film moc líbila. Originální námět s ještě speciálnější hlavní postavou, kterou všichni využívají ve vlastní prospěch, ale on je vůči světu prakticky bez emocí a jeho jediným životním smyslem jsou pachy..Rozhodně trochu zvrácený příběh o podivínovi, se kterým soucítíte, ale na druhou stranu jej zavrhujete..Skvělá kniha

Andrea K.
07.06.2019

Knihu jsem si přečetla, protože jsem viděla film. Některé pasáže v knize byli velmi nudné a zdlouhavé. Na druhou stranu v knize byly popsány pohnutky, myšlenky a detaily, které z filmu nebyly patrny. Ve filmu děj "odsejpal" :-) Spojení filmu a knihy se mi zdá v tomto případě nejlepší jak pro pochopení doby a zvyků 18.století, tak všeho co se v příběhu událo.

KiraCuratio
05.06.2019 4 z 5

Velmi povedený a nevšední příběh zasazený do historického kontextu. Kniha disponuje výrazným smyslovým laděním a prvky literatury faktu. Je zajímavé sledovat vývoj protagonisty, i když jej kvůli jeho podivné povaze nejde tak úplně pochopit. Některé scény byly zdlouhavé (například jeskyně a vědec), ale ke konci má dílo dobrý spád. Nečekaný zvrat na posledních stranách rozhodně překvapí nejednoho čtenáře, a konec jako takový, ten absolutně odzbrojuje!

zipporah
22.04.2019 4 z 5

Výborné čítanie cez veľkonočné sviatky s jarou v rozpuku a vonnými olejmi doma. Keby napísal knihu o vôni Marcel Proust, bola by to dvojnásobne silná kniha, pretože zatiaľ čo Proustov štýl je intímny, téma Parfumu je tiež osobná, takže by bol z toho zaujímavý siahodlhý román storočia:D Pri čítaní Parfumu sa ponoríme aj do vlastnej histórie vôní, ktoré nás v živote oslovili a zanechali stopu v spomienke. Je pravda, že vôňa prechádza až do srdca, ktoré sa rozhodne, či bude pôvodcu vône milovať alebo nenávidieť, bude mu naklonený alebo ním pohrdne.

ondrej-efra7649
07.04.2019

Naprosto fascinující a originální příběh o nešťastným monstru, narozeným ve špatný době na špatným místě. Suskind dokáže neuvěřitelně malovat slovy a jeho popis všech těch odporností člověk díky vžití se do Grenouilla vnímá vlastně jako něco krásnýho. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

Tooomik
20.01.2019 5 z 5

Parádní hororový příběh, úžasné umělecké dílko. Každá nechutnost zde má svou funkci, námět je originální, zpracování i přes minimum přímých řečí poutavé. Nezapomenutelná atmosféra, nezapomenutelný pocit, že se popisované vůně a pachy ze všech těch vět z knihy přímo linou, nezapomenutelný zážitek...

Víc chválit už není třeba, knihu doporučuji všem knihomolům a zhlédnutí filmu taktéž.

Nikusha
16.01.2019 5 z 5

I já lehce omámena nechala se touto knihou unášet a nevnímat okolní svět. Hezká záležitost.

nanana
12.12.2018 4 z 5

„Vpíjel do sebe tuto vůni, utápěl se v ní, impregnoval se jí až do posledního póru, stával se sám dřevem jako dřevená loutka, jako Pinocchio ležel na hranici, jako by byl mrtev, až po dlouhé době, možná teprve po pulhodine ze sebe vypravil slovo „dřevo“. Jako by naplněn dřívím až po uši, jako by mu dřívi sahalo až ke krku, jako by měl přeplněné břicho, jícen a nos dřívím, tak ze sebe přímo vyvrhl to slovo.“

Měňavka
25.10.2018 5 z 5

Neuvěřitelné, že dokáže člověk napsat tolik stránek o jedné jediné věci - posedlosti a vášni k vůním. Dočtete se o tom skoro na každém řádku, ale přitom pokaždé jinak. Ačkoliv může někomu kniha připadat morbidní, já osobně ji považuji za umělecké dílo. Film je výborný, ale kniha je (jak to už bývá) o hodně lepší - má více detailů a některé události ani ve filmu nebyly (a přitom mi přišly velice důležité). Velice doporučuji pro literární labužníky :)

Mooneylan
20.08.2018 5 z 5

Pokud jste stejně jako já napřed viděli film a poté četli knihu, budete nadšení! Film je úžasný, ale kniha vám dodá vše potřebné, abyste se ponořili do Jean-Baptistovi zvláštní mysli. Detaily vás pak donutí přečíst knihu jedním dechem.

katerinn
04.08.2018 5 z 5

"Lidé mohou zavřít oči před hrůzností, před krásou, mohou zavřít uši před melodií nebo omamujícími slovy, ale nemohou se ubránit vůni.. Neboť vůně je sestrou dechu. S ním vchází do lidí, přímo do srdce. Kdo ovládá pachy, ovládá srdce lidí.." Pach pařížských čtvrtí 18. století, plné obchodníků, bláta, much a tlejících ryb snoubící se s vonným jihem Francie, kdy vám do nosu zavane jemná, omamující vůně květin, bylin a směsi vonných esencí, kroužící v baňkách při výrobě parfémů.. Vůně mokrých kamenů, vůně krásných neposkvrněných dívek. Doporučuji i film, který vynechal hluchá místa knihy, a kde hlavní postavu naprosto famózně ztvárnil Ben Whishaw. A dal jí i něco navíc..

Torgal
26.07.2018 5 z 5

V páchnucom Pariži sa v tých najhorších podmienkach zrodil geniálny parfumár s dokonalým čuchom, ktorý je inak bezcitné monštrum a pre svoj cieľ – stvoriť dokonalú vôňu – sa nezastaví pred ničím. Tento príbeh je v podstate rozprávka, hoci dosť zvrátená. Inak sa schopnosti hlavnej postavy a niektoré dejové zákruty interpretovať nedajú – rozhodne to ale nemyslím ako kritiku! Vďaka tomu si autor mohol dovoliť omnoho viac a využil to naplno. Výborná, znepokojivá atmosféra a skvelé, živé opisy podtrhujú výborný dojem. Výnimočná kniha, na ktorá utkvie v pamäti aj dlho po dočítaní. 9/10

vendysantos
04.07.2018 5 z 5

Velmi zajímavý a děsivý příběh, originální zápletka, avšak konec mi už přišel opravdu přehnaně morbidní.

eme
13.06.2018 4 z 5

Dobra kniha, ale ocekaval jsem, ze me kniha vic vtahne do deje. Nektere casti knihy se mi zdali prehnane.

Petr1977
10.06.2018 5 z 5

Skvěle napsaný román. Má takovou zvláštní, silnou a divnou atmosféru, nenechává člověka v klidu. Takové romány mám rád. Přečetl jsem ho jedním dechem. Kupodivu se mi líbil i film podle románu natočený, což se mi nestává často, kniha je prostě kniha.