Parfém: Příběh vraha

Parfém: Příběh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14501/bmid_parfem-pribeh-vraha-l5K-14501.jpg 4 1321 229

Literárně vzdělaný autor Süskind vychází ve svém románě z velkých tradic E. T. A. Hoffmanna a E. A. Poea a nezadá si s jejich fantastičností ani napínavostí. Jeho kriminálně laděný příběh, jehož pachatel je nám od počátku známý, sleduje čtenář bez dechu až do morbidního konce, který je v těsném sousedství romantické ironie. Na jedné straně, pokud jde o parfémy a jejich výrobu, se blíží dílo literatuře faktu, na druhé straně svou fantastičností a ironizováním racionálnosti je blízké pohrdavému postoji romantiků k vládě absolutního rozumu. Neobvyklou smyslovostí čichových vjemů pak zavádí čtenáře do dosud neobjevených světů. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému, vedoucí až k vraždám, je Grenouille přímým příbuzným Hoffmannova zlatníka Cardillaca, jehož neovladatelná vášeň zavádí rovněž do zločinu a záhuby. Svou neobvyklostí vyvolalo dílo neočekávanou pozornost u světové čtenářské obce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

momo01
10.07.2022 4 z 5

Podobně jako některé pachy mě tento román odpuzoval i uchvacoval od první až do poslední stránky. Je děsivý, drsný a zároveň originální. Znepokojoval mě a přesto jsem musela číst dál. Teď ale ráda zapomenu na pach rybích vnitřností, mrtvého štěněte a kravských kůží. Zůstanu raději u levandule, máty, vanilky a růží.

MisakCZE
30.06.2022 2 z 5

Po přečtení knihy budete mít pocit, že z fleku úspěšně zvládnete státnice na chemické fakultě, až tak do podrobna je zde rozepsán vznik parfémů a jejich složek, důkladně je zde také popsána geniálně zvrácená (možná, že spíš zvráceně geniální) mysl hlavní postavy, avšak pro mě trochu nuda, 200 stran, ale i tak se mi to dost vleklo ... knihu doporučuji přečíst, pakliže vás zajímá jak uchovat odér čehokoliv a jak se z nýmanda může stát skorobůh

Arven2001
31.12.2021 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst proto, že to byla oblíbená kniha Kurta Cobaina. Hrozně mě zaujalo, co taková osobnost asi čte.
Jsem opravdu mile překvapená. Je to velmi dobrá kniha. Nejen příběh je velice zajímavý, především zajímavý je ten kontrast mezi precizností a vznešeností výroby parfémů, a krutostí hlavního hrdiny a prostředí Francie.

Aghatte
18.09.2021 odpad!

Fujtajksl!

cérka
22.08.2021 5 z 5

Příběh této knihy mi nebyl neznámý. Před pár lety jsem měla možnost shlédnout jeho filmové zpracování a už tehdy mi přišel skvělý, zvláštní a krutý. Tentokráte jsem příběh poslouchala jako audioknihu ve skvělém podání Jaromíra Meduny.
Francie 18.století a veškeré kulisy či myšlenky jsou zde popisovány velkolepě a důkladně a chápu, že pokud bych knihu četla, mohlo by mě to odradit. Já ji však poslouchala a nesmírně mě to bavilo,všechno!

petraj30
18.06.2021 2 z 5

Jako první jsem viděla film, který mě uchvátil. Čekala jsem, že kniha bude na podobné bázi, ale nedošla jsem ani do poloviny a knihu odložila.
Teď po mnoha a mnoha letech jsem tuto knihu opět vzala do ruky. Očekávala jsem, že mě kniha bude bavit víc, protože to je asi 15 let a já se za tu dobu změnila...nicméně můj úsudek nikoli.
První polovina se ještě dala čít, ale ten zvrat přišel v té polovině. Byla to absolutně zbytečná část. Je to jen velmi krátký román a něčím se ten děj zkrátka musí nafouknout. Jen s těží a silou vůle jsem knihu přečetla až do konce. Podle filmu bych čekala druhou polovinu akčnější a napínavější, ale nic z toho se nekonalo.
Nebyla tu téměř žádná přímá řeč. Myslím, že veškerá konverzace v knize, by se vešla s bídou na jednu stránku. Byl to jen popis informací, i ta výroba parfémů mi přišla psaná jako učební látka.
Omlouvám se, pokud jsem někoho svým výrokem urazila.
Film je rozhodně lepší. Knihu už do ruky nevezmu.

Dunkelhell
09.06.2021 5 z 5

Četl před mnoha lety, nyní podruhé. Román časem zraje jako víno. Perfektní úvod do studia misantropie a mysoginismu skrze olfaktorické vjemy. :-) Před autorem smekám.

Kmotr99
18.04.2021 2 z 5

Námět, atmosféra staré Francie i lehce horororvá nálada fajn, celá kniha mi bohužel přišla dost na efekt napsaná a ve výsledku zdlouhavá a trochu odtažitá. Rozumím pokusu o napodobení stylu 19. století, zčásti to i funguje (hlavně na začátku), nakonec jsem Parfém dočítal s pochybami, zda jsem neměl strávit čas s něčím míň pozérským a vyprázdněným (navoněným?), a to pozoruhodnému konci navzdory. Zajímavé psychologické otázky ohledně hlavního hrdiny tak zůstaly pouze načtrnuty a zaobaleny kopcem metafor.
PS: Jsem jediný, kdo si při pasáží v horách vzpomněl na Nietzscheho nadčlověka?

cukrovka
11.04.2021 4 z 5

Zajímavé téma a extrémně nesympatická hlavní postava. Zvláštní příběh o psychopatovi se skvělým čichem. Přes pomalý začátek se příběh dobře četl a autor nám předložil dokonale propracovaný portrét vraha.

harena
06.04.2021 4 z 5

"V osmnáctém století žil ve Francii muž, který patřil k nejgeniálnějším a zároveň nejnestvůrnějším postavám této epochy, která nebyla nijak chudá na geniální a nestvůrné postavy."

Touto větou začíná psychologicky dokonale propracovaný příběh vraha, milovníka vůní. Příběh je hlavně popisný, dialogy tam téměř nejsou vůbec, ale přesto vás to nutí číst dál a dál. Čekala jsem klasickou detektivku, proto mně chvilku trvalo se do tohoto způsobu psaní začíst, ale bavilo mě to, i když to někdy bylo pěkně odporné bahno. A na konci stačí jen vyplivnout kostičku a zavřít knihu. Chvilku počkám, než budu číst jeho další román Holub.

R47
04.02.2021 3 z 5

Nápad dobrý. Tak na povídku.

rozina351
31.01.2021 5 z 5

Velmi podmanivé čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Tak naturalisticky vylíčená geniální lidská zrůda nemá v ničem, co jsem dosud přečetla, obdoby!

Kontryhelka
26.01.2021 3 z 5

Tak 50 na 50. Číst se kniha dala, ale znám lepší. To film byla jiná jízda, ten se mi líbil daleko více.

Knihomolka97
17.01.2021 3 z 5

Před pár lety jsem viděla stejnojmenný film, který se mi moc líbil. Kniha mě ale bohužel docela zklamala, čekala jsem něco jiného. Na mě tam bylo moc popisů. Bylo to zdlouhavé a chvilkama vyloženě nudné. 100 lidí 100 chutí, ale mně tenhle styl nesedí. Nemohla jsem se pořádně začít.

Některé popisy byly fakt nechutné a zvrácené, ale to jsem čekala. Byť mi bylo ze začátku hlavního hrdiny (nebo spíš záporáka) líto, už jako miminko to měl těžké, postupně se mi znechutil. I když za to vlastně ani nemohl, byl prostě "jiný". Narodil se "jiný" a neměl nikoho, kdo by mu pomohl...

Abych ale nepsala jen samá negativa, protože to nebylo tak hrozné, jak to zatím hodnotím. Samozřejmě tam bylo i pár velice zajímavých a poutavých částí. Už jenom ten námět stojí za pozornost. Výborné vykreslení hlavního záporáka - jeho myšlenky, pocity, povaha.
Největší plus má posledních cca 60 stran a hlavně konec.

Lubošovo
09.01.2021 4 z 5

Skvělý příběh, bohatá slovní zásoba a velký důraz na zajímavé detaily. Velmi povedené dílo. Vřele doporučuji. Nenechte se odradit pomalejším začátkem. Styl trochu připomíná Umberta Eca.

L.Helena
31.12.2020 4 z 5

Audiokniha na ČRo Vltava, četba s hvězdičkou.
Musela jsem si dát časový odstup, abych knihu mohla hodnotit. Když si představím, co se dělo, tak to bylo hrůzostrašné, odporné, odpuzující, ale bylo to podané způsobem, že to působilo až normálním dojmem. Teď nemyslím hlas Miroslava Moravce, ten je vynikající, ale spíš způsob, jak děj předkládá čtenáři samotný autor. Z toho, co se tam dělo, by měl běhat mráz po zádech, jenže to působilo pouze jako fakta, která se dějí a emoce se moc nekonaly. (Teda kromě úvodní pasáže, kde jsou popsány porody na tržišti… z toho mi bylo fakt nanic.) Prostě ta absence emocí jakoby se z hlavní postavy přenesla i na čtenáře (posluchače). Ovšem celkově je příběh hodně nevšední a poslouchala jsem ho s opravdovým zájmem.

hanavka
25.12.2020 4 z 5

Myslím, že neznám jiného hlavního hrdinu, který by se vyznačoval tak nízkou mírou jakékoli emocionality. Jediné, co se v Jean-Baptistovi Grenouille občas vzbudí, je strach ústící v posedlost. Možná, cítíme-li všechny pachy světa, na emoce už nezbyde místo.
Kniha se mi líbila díky sugesci v každé sepsané větě. Je plně vykreslující, svádivá a děj díky ní uteče jako nic, přestože hlavní hrdina, a většina jeho "neveřejného" chování, je jednoznačně odpuzující.

evelýny
24.12.2020 5 z 5

Audiokniha: čte Miroslav Moravec, geniální, v žilách krev tuhnoucí

Slovo parfém je odvozeno z latinského perfumare - „prokouřit.“

Zhluboka se nadechněte. Prchavá vůně Paříže se právě chystá ,,prokouřit" až k vám. Paříž je totiž největší čichový revír světa.
A geniální nestvůra speciálně pro vás vyrábí andělsky dokonalou vůni způsobem, z kterého mrazí. K dokonalosti stačí maličkost: Jít přímo za nosem...
Zaposlouchejte se do podmanivě hypnotického hlasu Miroslava Moravce. Jeho interpretace je geniální.
Příběh neobvyklý, fantaskní, sugestivní, syrový, odporně páchnoucí, přesto omamující, originální.

,,Vůně je sestrou dechu. Kdo ovládá pachy, ten ovládá srdce lidí.

P.S.: Zhluboka se nadechněte. Nad Příběhem vraha totiž svůj dech ztratíte...

kob
21.12.2020 4 z 5

Zvláštní příběh - psychologicky dokonale propracovaný portrét vraha, který je plný vůní libých i nelibých. Při čtení je vyloženě cítíte, jak jsou přesně popsány.

Lotti
18.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Nedávno jsem viděla filmovou podobu knihy a musím říct, že jsem nemohla odtrhnout oči od televizoru. Hned jsem se začala pídit po knize. Narazila jsem na audio verzi na pokračování a příběh mě dokonale vtáhl. Akorát mám trochu problém se srovnáním knižní předlohy a filmové verze, při čtení jsem stále viděla filmového hrdinu, který mi navíc vůbec nepřišel ošklivý :) ;-) Mimo to, filmový Grenouille v sobě měl přece jen špetku citu a také lásky, takže jsem v něm spíš viděla chudáka než bezcitného vraha, zatímco knižního hrdinu jsem vnímala jako skutečně emočně oploštělého psychopata. Příliš mi do knihy neseděla kapitola o letálním fluidu, říkala jsem si, jestli by Grenouille při své misantropii něco takového dobrovolně podstupoval. Na konci mě překvapil jen ten obrat. Celou dobu se s tím parfémem tak prplá a najednou si řekne, že na všecko kašle? :D Chápu pohnutky, ale konec mi i tak přišel unáhlený, mezi popravou a definitivním koncem mi prostě ještě něco scházelo... Až na těchto pár věcí skvělá kniha a určitě se k ní ještě vrátím.