Paralelní světy

Paralelní světy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493988/bmid_paralelni-svety-Y6A-493988.jpg 5 94 13

Známý fyzik a zkušený popularizátor vědy Michio Kaku vykresluje ve své nejnovější knize fascinující a pozoruhodný obraz vesmíru, jak jej předkládá moderní fyzika na počátku 21. století. Ukazuje, že žijeme ve zlaté éře kosmologie: astronomické observatoře a družice poskytují záplavu unikátních dat, zatímco teoretikové čím dál odvážněji spekulují o zrození našeho kosmu, existenci paralelních světů, cestování v čase i o konečném osudu vesmíru.... celý text

Literatura naučná , Vesmír , Přírodní vědy

Vydáno: , Argo , Dokořán

Parallel Worlds , 2005

zedir
12.08.2023 5 z 5

Pokud plánujete výlet do vyšších dimenzí, cestovat warpovým pohonem, cestovat černými, červími a bílými dírami, chcete se dozvědět něco o paralelních kvantových světech, chystáte se sestrojit si stroj času nebo náš starý (vlastně mladý) dobrý vesmír rovnou opustit, tato kniha je přesně pro vás. Zrovna tak já jsem přesná cílovka této knihy, v níž Kaku - jak je u něj zvykem - neuvěřitelně čtivě a srozumitelně podává i tak složitá témata, která jsem zmínil. Samozřejmě bych lhal, že jsem vždy rozuměl všemu, ale Kakuovy knihy mi vždy přinesou ohromnou řadu poznatků a podnětů k zamyšlení či k dalšímu studiu. Jednoznačně doporučuji.

soukroma
16.01.2023 4 z 5

Kniha sice již postarší, s informacemi 20 let starými, ale přesto (možná právě proto) jsem si objasnila pár základů o vesmíru...

DreamerX9
30.07.2021 3 z 5

Za mě hodně odborne ale zas ne tolik aby se ro nedalo pochopit. V knize se propleta historie vědy se současnosti zároveň je vysvětleno mnoho paralel a jsou k nim přidané zajímavosti aneb co vám ve škole neřekli. Zajímavá a krásně doplňující kniha k vědeckým poznatkům o vesmíru

capricorn__
01.02.2021 5 z 5

Mně bylo úplně jasný, že ve chvíli, kdy se budu moct (s nadšením) přestat učit fyziku, si k ní najdu cestu sám. :D

Na začátek je nutno podotknout, že já fyzice a kosmologii opravdu, ale opravdu nerozumím. Můj mozek je silně humanitně orientovaný, ale je úžasný, že jsem si i tak z této knihy odnesl spoustu znalostí. Jestli tedy dávám za něco plný počet, pak rozhodně za autorovu schopnost všechno dobře popsat tak, aby si to každý - i já - dokázal dobře představit. Téma paralelních světů (kosmologie obecně) je nesmírně obtížné, protože není nijak dokázané, vědci o něm stále spekulují, takže "Paralelní světy" je vědecká kniha plná (záživných) vědeckých poznatek "jak by něco mohlo být, kdyby...", což mě moc bavilo. Nevím, jestli po nějaké podobné knížce sáhnu, ale tahle mě moc zaujala a nevyvracím možnost, že se k ní někdy vrátím. Sice nevím, jestli bych byl schopen nějaké hlavní principy převyprávět, já si spíš z knížky odnesl to, co jsem potřeboval (především onen filozofický přesah a pár zajímavostí), ale jsem spokojený.

PMR
28.07.2020 5 z 5

Výsledky strunových teoretiků jsou samozřejmě spíše pohádky.
Ale autor je velmi sympatický i přes to, že se zabývá takovými "zvěrstvy" :-)

Vidlička
22.10.2019 5 z 5

Jak to jenom všechno dokážou vymyslet, vypočítat a změřit?! Obdiv.
Můj druhý nejoblíbenější účastník Vetřelců dávnověku absolutně perfektně vysvětluje vše od vzniku vesmíru, přes jeho vývoj, až k několika možným koncům, se všemi možnými odbočkami paralelními vesmíry skrz červí díry i jinudy, s pomocí teorie strun či multiverza, a nebojí se i zafilozofovat na teologické téma, které k tomu neodmyslitelně patří.
Pochopí i absolutní jantárek i díky tradičnímu slovníčku a poznámkovému aparátu na konci knihy. A že si ohřívá i vlastní polívčičku? Proč by se nezapočítal ke všem ostatním fyzikům, kteří něco důležitého či přelomového vyfyzikovali...
Prostě lábuš!

marekjakes
13.02.2019 5 z 5

Autor to prostě umí, je dobrej a vtáhne člověka do jiného světa, moc moc dobrý, za 6 hvězd

VesmirnaOndatra
09.01.2019 4 z 5

Kniha o tom, že možno niekde tam, za M-bránou zo strún a zmačkaných kvarkov žijú miliardy iných Vesmírných Ondatier. A ja len dúfam, že aspoň jedna z nás má v sobotu večer lepší program ako písanie tejto recenzie

Nesúrodé a s ničím nesúvisiace poznámky:

Koniec sveta, ako ho poznáme:
"Prostor mezi galaxiemi sa bude zvětšovat nadsvětelnou rychlostí, a z vesmíru se tak stane děsivě prázdné místo."
Ale zas koľko miesta bude v rannej 212-ke

Podivné dôsledky kvantovej fyziky:
"Představte si, že chcete přejít místnost. Podle Newtona prostě zvolíte nejkratší trasu mezi bodem A a bodem B. Ale podle Feynmana je nutné uvážit všechny možné dráhy spojující bod A a bod B. To znamená, musíte vzít v úvahu i cesty vedoucí přes Mars, Jupiter, přes nejbližší hvězdu, a dokonce i dráhy vedoucí zpátky v čase."
Tak a už mi je jasné, prečo sa dokážem stratiť aj na návšteve v trojizbáku. Ja proste pri tej Proxime Centauri vždy nejak zle odbočím.

"...takže kdykoliv přecházíte místnost, vaše tělo přitom pročmuchává všechny možné dráhy včetně těch, které sahají až ke vzdáleným kvazarům, či k velkému tresku"... a neomylne si vyberie tú, kde leží zabudnutá kocka lega

Všetko čo ste chceli vedieť o cestovaní v čase, ale báli ste sa spýtať
Všetci vieme, že cestovateľ v čase naráža na kdejaké logické paradoxy, môže spôsobiť zánik civilizácie, prípadne, ak si nedá pozor, môže zavraždiť svojich rodičov ešte predtým, ako sa im stihne narodiť a tak ďalej a tak podobne. Ale sú tu aj ošemetnejšie záležitosti. Napríklad sa môžete stát svým vlastným otcem (že sa toho Freud nedožil!) A pár filozofov sa dokonca pohrávalo s myšlienkou, že ak by ste popri tom cestovaní v čase podstúpili i zmenu pohlavia, mohli by ste sa stať nielen svojím otcom ale současne svou matkou, otcem, dcerou, i synem - tedy celou rodinou*
No, predpokladám, že sociálka by vám vás odobrala, ale minimálne by odpadol problém čo kúpiť mame na narodeniny.
(Ináč jedno mi nie je jasné, bola by som v tom prípade aj svojím vlastným bratom?)

Čomu sa vyvarovať pri cestovaní červími dierami:
"Stephen Hawking sa svojho času nechal počuť, že pokud červí díry existují, byly by ideální pro rychlé lety vesmírem. Mohli by ste projít dírou na opačnou stranu galaxie a vrátit se včas zpátky na večeři"
To je síce pekné, ale ak to u nás bude prevádzkovať ŽSSR, mohlo by sa stať, že sa na tú večeru vrátite rovno ako hlavný chod. A o pol hodinu neskôr ešte raz ako dezert #VerySlovakProblems

Temná hmota:
"Na odvážní jedince, kteří dokážou odhalit tajemství temné hmoty a temné energie, určite čeká police plná Nobelových cen." No upratovačky na intráku, ktoré po semestri čistia chladničky v spoločnej kuchynke vedia o pôvode temnej hmoty určite svoje.

-----
*Na túto tému vám môžem odporučiť jeden výborný film (na základe poviedky známeho scifi autora). Nepoviem vám, ako sa volá, lebo by to bol donebavolajúci spoiler, ale keď ho uvidíte, spomeňte si, že som vám ho odporúčala :)

alef
06.11.2017 4 z 5

„Básník se jen touží dostat hlavou do nebes. Logik chce dostat nebesa
do své hlavy. A je to jeho hlava, jež se rozskočí.“
G. K. Chesterton

Nositel Nobelovy ceny Lev Landau zase rád vtipkoval, že "kosmologové se často mýlí, ale nikdy nepochybují"...

„Stále víc fyziků soudí, že náš vesmír opravdu vznikl v divokém kataklyzmatu velkého třesku, ale že současně koexistuje s jinými vesmíry v oceánu věčnosti. Pokud se nemýlíme, velké třesky se někde odehrávají i v okamžiku, kdy čtete tuto větu. Fyzikové a astronomové po celém světě nyní spekulují o tom, jak by takové paralelní světy mohly vypadat, jakými zákony se řídí, jak se rodí a jak mohou nakonec zanikat. ... Vesmír, ve kterém jsme se vynořili my, patří pak do neobyčejné podmnožiny světů, které dovolují, aby se v nich vyvinula složitost a vědomí.“

Množství argumentů podporujících myšlenky existence multiverza roste exponenciální řadou ... nové vesmíry se „rodí“ z jiných vesmírů ... a je-li tomu tak, znamená to mj. „sjednocení dvou velkých náboženských mytologií, Stvoření a nirvány ... Stvoření jež by se neustále odehrávala v předivu bezčasé nirvány.“

Jsou paralelní světy pusté, bez života nebo jeho předpokladů? ... anebo vypadají tak jako náš svět, vesmír? ...a liší se jen v jediné kvantové události, která je oddělila od našeho světa? ... otázky, které si spolu s autorem při čtení této knížky určitě položíte ... je to přeci důvod proč jste po ní sáhli ... toužíte, stejně, jako autor (nebo já) ... po POZNÁNÍ :-) ...

„Historie (nejen) kosmologických teorií je zástup opuštěných modelů pro nové radikálnější teorie. Po celé 20. století se s každou teorií zdálo, že plejáda konceptů dosáhla vrcholu a konečný model byl nalezen, vždy až do nového zlomu...“

V dnešní době možná víc než kdy jindy máme ambice ... vytvořit komplexní a konzistentní teorii všeho, teorii, která by co nejlépe odpovídala všem dosud zjištěným faktům, jsme přesvědčeni, že už toho víme dost, že ji máme na dosah ... ale je to skutečně tak? Už v minulém století jsme byli přesvědčení že odpověď už máme na dosah ... že vesmír se skládá z necelé stovky různých druhů atomů uspořádaných do periodické tabulky prvků, která začíná vodíkem (to je základ chemie, která se dodnes učí na základních školách) ... ale ejhle ... s novými objevy dochází postupně k falzifikaci převažující teorie a na její místo nastupují nové a nové ... a tempo se obrovsky zrychluje ...a tak už dnes víme, že obvyklé prvky, z nichž je stvořen náš svět, tvoří jen 0,03 % vesmíru, 23% je tvořeno blíže nepoznanou a neurčitě tušenou temnou hmotou a zbývajících neuvěřitelných téměř 77% je dosud zatím NEPOZNANÝCH, či nám lidem s našimi limitními možnostmi poznání ... NEPOZNATELNÝCH? ... vědcům v jejich snaze o poznání fandím, ... jak jsem řekla, taky toužím po poznání :-) ... proto jsem taky po téhle knize sáhla a moc se mi líbí, že kromě teorií, představujících hlavní proud bádání, představuje i teorie alternativní, nabízející ... jiné scénáře ...

„Překvapivě prvním člověkem, jenž „vytvořil“ počátek vesmíru, byl Edgar Allan Poe, který jej spatřil v „superatomu“...“

Otázkou pak je, zda ten výše uvedený nový zlom tu není třeba právě teď? ... v podobě změny způsobu nahlížení ... možná si to věda ještě ani moc neuvědomuje, ale pomalu se začíná potýkat s problémem, na který narazila všechna velká světová náboženství ... lidé už nevěří velkým metanarativním příběhům o stvoření, jak ho předkládají náboženství, ale svou legitimitu ztrácejí i velké příběhy vědy, ... ve své snaze o poznání, se totiž lehce může stát, že jejich teorie stojí na postupně nastavovaných teoriích, jejichž díly do sebe tak zcela nezapadají, kdy díly jsou patřičně nebo nepatřičně? „obrušovány“, aby zapadly ... a proto je možná čas, ptát se i trochu jinak ... i věda naráží na své limity ... nemůže víc, než podat možná vysvětlení, jak se věci udály ... a poskytnout tak přijatelný a co nejucelenější náhled na věc, který nám umožní jev uchopit ... a bylo by fajn, kdybychom si pak začali klást i jiné otázky, nebo spíš klást otázky jinak ... možná, že (a já v to tak trochu doufám :-)) ... nastává čas věnovat pozornost opět filozofii (ale taky třeba umění a jeho nekonečné fantazii :-)) ... protože mají onu moc, pokládat otázky trochu jinak ... a tak iniciovat diskuzi, ze které by třeba mohl vyjít nový směr ... na cestě za poznáním :-) ... protože i dnes, ještě hledání odpovědi na to, co se dělo před velkým třeskem stále zůstává spíš sci-fi otázkou ...

... možná to nejdůležitější, co jsem si z téhle knihy odnesla je, že fantazie je strašně důležitá a pak, že strašně důležité jsou i všechny tyhle převraty, změny a možná i to "obrušování" dílků skládačky ... prostě všechno to vylepšování, poměřování, přeměřování modelů a teorií a ... hlavně, nahrazování myšlenek :-)

... a pak, pan Kaku mi je sympatický ... řekla bych, že je celkem otevřený ... alternativám a nahrazování myšlenek :-)

ALadin1905
03.08.2017 5 z 5

Kdo pátrá po tajích univerza, nebude zcela jistě zklamán, a ani nemusí být teoretickým fyzikem :)

Fox83
21.11.2016 5 z 5

Pěkná kniha, ačkoliv občas trochu odbornější. Přesto čtivá a velice poučná.

vitek.sk
07.01.2015 4 z 5

Možná proto, že jsem dříve četl jiné knihy od Michia Kaku, se mi tato zas tak nelíbila. Téma je velmi zajímavé, to ano, ale některé věci se hodně opakují. A opět je spousta tvrzení založeno na vysoce spekulativní strunové hypotéze. Také se mi zdá, že Kaku je zde trochu sebestřednější než v jiných svých knihách. Celkově tedy za 4 hvězdy.

pfa
05.11.2014 5 z 5

Báječné putování a zasvěcení do tajů vesmírů a vlastně i tajů našich myšlenek a našich řešení našich hypotéz. Podíváme se na některá řešení Einsteinových rovnic a projdeme si problematiku černých děr, cestování v čase i prostoru - červí díry nebo možnosti stroje času, probereme jiné možné dimenze a paradoxy, projdeme se paralelními světy a prodereme se kvantovou a strunovou teorií. Některé krásy vesmíru a vesmírů nám budou již povědomé, jiné naši fascinaci zase obohatí a zvýší. Krásné to čtivé přehledné čtení, leč přecejen nedoporučuji knihu jako celek zrovna úplným nováčkům na poli vesmíru. Ale určitě si ji schovejte na později, jen co si trochu osvojíte pojmy a představu o tom, co si leckdy neumíme ani představit. Mimochodem, tohle je vlastně mé první knižní setkání s Michiem Kaku a oznamuji spokojenost nadmíru...

[10/10] Naučná literatura; Přírodní vědy, Vesmír (☉)