Paracelsus - Jeho život a doba

Paracelsus - Jeho život a doba https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99076/paracelsus-jeho-zivot-a-doba-99076.jpg 3 10 2

Byl lékař a alchymista, provokatér a mág, oslňující osobnost, jež dodnes zůstává v mnoha ohledech záhadou. Muž, který do dějin přírodních věd a medicíny vešel pod jménem Paracelsus, působil jako teoretik i praktik, byl revolucionář blízký lidu a břitký kritik. Především však samotář obestřený tajemstvími, jehož život nás dodnes okouzluje a podněcuje naši fantazii. (jeho život a doba)... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Höchste Grund der Arznei ist die Liebe - Leben und Zeit des Paracelsus , 2006

Hanka_Bohmova
01.01.2024 2 z 5

Těžko souhlasit se závěrečným tvrzením autora, že Paracelsus je nejznámějším Evropanem raného novověku. Knížku hodnotím na 2,5 hvězdičky, pilně se věnuje vykreslování určitého Paracelsova obrazu, ale podstatného jsem se z ní dozvěděla pramálo (asi bych potřebovala spíš něco od historika vědy) a ani mi nepřipadala nijak zvlášť čtivá.

Jordanka9
02.03.2021 5 z 5

Paracelsus, pravým jménem Theophrastus Bombastus von Hohenheim, v Basileji v den svatého Jána, kratce po letním slunovratu se do dějin zapsal spálením díla velkého islámského lékaře Avicenny.
Tak začíná úvodní kapitola knihy spisovatele a novináře na volné noze Franziska Kerssenbrocka, žijícího ve Vídni. Tak to jsem nevěděla.....O Paracelsovi se toho mnoho napsalo, jedni ho pokládají za zakladatele farmaceutické chemie, jiní za praotce homeopatie, další za mystika a alchymistu, astrologa a teologa. Někteří za šarlatána......Byl to možná to všechno , především však teoretik i praktik, tajemstvim opředený samotář, fascinující člověk....Více se dočtete v knize vydané v českém překladu
Ivany Vízdalové v roce 2008 v nakladatelství IKAR .Kniha nepostrádá dobové ilustrace, časovou tabulku, použitou literaturu.
Dokonce rukopis jeho receptu ze dne 1.1.1527 uložený v Městském archivu Štrasburk. Byla to skutečně renesanční osobnost!
Máme dnes takové?
Hezké čtení a snad i zamyšlení...

16. století Evropa

Autorovy knížky