Parabible

Parabible https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395127/bmid_parabible-jbw-395127.jpg 4 139 50

Tisková zpráva o našem prezidentovi Ježíši z Nošovic je aktuální, místy až provokativní biblickou parafrází. Dávný příběh o Ježíši Nazaretském zasazuje do kulis současného Česka, především ale staví dnešního čtenáře před nově obnažené pointy dávných evangelijních příběhů a výroků. Jak v předmluvě uvádí prof. Martin C. Putna, v Parabibli jde o rozlousknutí jádra biblických textů ze slupky jejich dobového kontextu a o jejich nové „zabalení“ do současné literární formy. Evangelický teolog Alexandr Flek je známý jako překladatel Bible21, bestselleru roku 2009. Tentokrát ale namísto snahy o maximální přesnost překladu volí jiný přístup: aktualizované převyprávění. Reflektuje tak původní záměr biblického textu: vyprovokovat čtenáře k reakci, překvapit, konfrontovat, rozesmát nebo rozčílit. Parabible je tedy dílčí, zaujatou, subjektivní, ale vážně míněnou odpovědí na otázku: Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes. Předmluva: Martin C. Putna.... celý text

Duchovní literatura

Vydáno: , Biblion

Kryštofka
02.02.2019 4 z 5

Velmi dobrý nápad, příběhy doladěné do posledního slůvka.
Knížka je vizuálně velmi zdařilá, ovšem částečně na úkor hlavního účelu knihy. Citace z Bible, které autor parafrázuje, jsou vždy uvedeny na levé stránce, bohužel velmi malým písmem a navíc oranžovým, takže je pro mě čtení nepohodlné. Z praktického hlediska bych nenechala tolik prostoru na stránce ladem a raději zvětšila písmo. Chápu, nebylo by to tak vizuálně zajímavé.

Zuck01
02.02.2019 4 z 5

Parabiblí jsem nadšena. Velmi se mi líbí přirovnání k paraořechu – člověku to dá dost práce, než se dostane k tomu sladkému jádru. Aby člověk mohl Bibli vnímat v její původní síle ( a leckdy i kontroverznosti), je často potřeba znát dobové reálie i kulturu – což je něco, k čemu běžně přístup nemáme. Saša Flek se mnoho let zabývá studiem a překládáním Bible a poznala jsem ho i jako nadšeného kazatele. Zde nám předkládá to, co při četbě sám vytěžil – přenesené do naší současnosti. Myslím, že jeho parapřeklad úžasně vystihuje původní poselství. Ne náhodou jsou tu uvedeny originální texty – při jejich porovnávání teprve člověk žasne, jak trefně se ty leckdy staré a stokrát slyšené fráze podařilo vyjádřit. Bible se tu znovu stává tím, čím byla ve své době – originální, provokující, šokující, vzbuzující nadšení… Díky za ten skvělý nápad!
PS: SugarDolly pise, ze ji to pripomina De Mella, a presne to same napadlo i mne. De Mello je casto povazovan za burice - a vida, tyto texty jako by byly vystrizene z Minutove moudrosti..

SugarDolly
27.01.2019 4 z 5

Jak název napovídá, jedná se o nekonvenční parafráze vybraných pasáží z Nového Zákona. Autor vedl projekt Bible21, zabývající se překladem bible z aramejských, řeckých a hebrejských originálů. Cílem Parabible je přiblížit biblické myšlenky modernímu člověku jejich převyprávěním postaveným na ústřední myšlence: Ježíš přišel mezi nás, do naší doby, a prožívá tu vše, co je popsáno v Novém zákoně. Ne všechny úryvky mi přišly přínosné, ale řada postřehů mě fakt zaujala. Třeba, že se bůh nevejde do kostela - to je podle mě velice výstižné. Nebo tento citát z parafráze setkání Ježíše se Samaritánkou: "Náboženství nikdy není řešení. Lidé uctívají Boha různými způsoby, ale to neznamená, že ho znají ... lidé nebudou řešit, jaké je to pravé náboženství, ale jak opravdově žít ... dotýkat se nebe a žít smysluplně a pravdivě". Tato úvaha jak vystřižená z de Mella ve mně hodně rezonuje.

Musvar
27.01.2019 4 z 5

Dobrý nápad. Není to tak vtipné, jak slibovala reklama :), ale určitě zajímavé. Některé příběhy aktualizace moc neposunula, ale u některých jsem si skutečně konečně upřesnil, co znamenají. Výborné grafické zpracování včetně obálky a výběru papíru. Celkově kniha, která může být velmi užitečná, zvlášť pro ty, kteří nejsou zvyklí na zastaralý jazyk bible a matou je neznámé historické reálie. Což byl také jeden z hlavních cílů.

Ládja
25.01.2019 2 z 5

Nápad určitě zajímavý, ale že by bylo zpracování nějak vtipné? Pro mě zklamání, čekal jsem něco více...

Pepasch1
05.01.2019 5 z 5

Výborný nápad, krásně se čte.

georgearrow
01.01.2019 5 z 5

Tak tohle je totální pecka. Asi si ji užijete, pokud bibli trochu znáte, ale i neznaboh ocení vtipnou aktualizaci Knihy knih. A hlavně se můžete zamyslet nejen nad smyslem křesťanství, což nikoho asi moc v dnešní době nezajímá, ale hlavně nad poselstvím života Ježíše Krista, a možná vám vyjde, že to byl docela cool týpek.

Olsovcova
29.12.2018 5 z 5

Vtipná - a provokující. Poté, co se člověk přestane smát - je nucen přemýšlet nad novým úhlem pohledu na dávno známé texty.

LogoloG
15.12.2018 5 z 5

Geniální. Přečteno jedním dechem, nadšený smích, vlhké oči, překvapení, nesouhlas a brouk v hlavě. Takže to účinkuje asi podobně, jako to účinkovalo tehdy před dvěma tisíci lety. Je to plné života!

lenka0383
28.11.2018 5 z 5

Účel splňuje. Je provokativní, nutí k promyšlení věcí, které člověk znal a měl tak hluboko vryté v paměti, že už ho ani nenapadlo nad nimi přemýšlet. Skvělý počin. Mnoho formulací mi tam nesedí, ale to nevadí, protože i to vybízí k tomu, aby to člověk zkrátka vytáhl na světlo a znovu promyslel.

příběhy Bible Bible

Alexandr Flek