Paprsek smrti

Paprsek smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203393/paprsek-smrti-203393.jpg 5 1 1

Jde o dobrodružný příběh točící se kolem posvátné skříňky, jejíž otevření přináší smrt.

Detektivky, krimi Dobrodružné Literatura česká
Vydáno: , Josef B. Zápotočný

Spravedlnost osudu

braunerova
25.12.2019 5 z 5

Detektivka s jednoduchou zápletkou, předvídatelným koncem a naivním lovestory. Dnešní čtenáře tento zapomenutý autor neosloví, mě ale jeho knihy magicky přitahují. Příběh je vždy spojený s výkladem historie, filosofickými otázkami a vědecky podloženými hypotézami. Podrobně je třeba popsán kult bohyně Kálí, dějiny Pársů, lov na tygry nebo historie používání jedů.

"Syn Gautami, moudré ženy, zemřel uštknut kobrou a lovec jí chytil. Jak mám hada usmrtit? tázal se matky.
Vrátíš tím mému synovi život? Jistě že nikoliv.
Had slyše to ozval se: Pravdu díš ženo, neboť já nejsem vinným, nýbrž Martyu, smrt, která si mě zvolila za nástroj.
V tom se však zjevila smrt. Ani já nenesu viny pravila, nýbrž Kala, čas. On je původcem všeho, co se stane, neboť vše se děje časem! Čas je osud!
Sotva domluvila, ozval se Kala. Ani mne nesmíte viniti, neboť ani had, ani smrt, ani čas nedopustil se tohoto zla. Viníkem jest pouze Karman, čin. Člověk si vytvoří činem vše v životě, a ti tři, čin, jeho původce a výsledek, jsou nerozlučně spojeni."