Papírová města

Papírová města https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252291/bmid_papirova-mesta-3qZ-252291.jpg 4 3698 721

Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Paper Towns , 2008

tulipa
16.06.2015 3 z 5

Těžko se mi kniha hodnotí, jelikož to není žánr, který běžně čtu. Musím ale říct, že na začátku jsme se začetla lehce, kolikrát jsem si i pousmála. Ke konci to bylo již horší a nejsem si jistá, zda se mi líbil konec. Začátek příběhu pro mě lepší než je ho zakončení. Ovšem slovní spojení autorovy geniální mysli jsou bravurní..
I přesto je to podle mého názoru příběh pro náctileté.. tomu dojmu se nemohu ubránit..

greetchen
15.06.2015 3 z 5

Kdo je sakra John Green? Tahle otázka mi vrtala hlavou už nějakou dobou, protože jeho jméno na mě vykukovalo více než často. Hvězdy nám nepřály jsem viděla jako film, první knihou, která mi přišla pod ruku, jsou opěvovaná Papírová města. Přečteno během chvilky, je to jednoduché, čte se snadno. Ale popravdě, tu mánii nechápu. John Green bude zřejmě autor primárně pro mladší čtenáře. Papírová města jsou knihou o svobodě, budoucnosti, síle přátelství i lásky, o životních milnících a šancích, o sebevědomí a strachu z dospělosti. Pro puberťáka je tam vše, co cloumá i jeho obtížným životem. Pro dospělého, který už má vykročení do dospělosti za sebou a stojí před jinými překážkami a hranicemi, je to spíše plytké čtení, které by uneslo spíše rozsah povídky. Líbí se mi některé nápady, autorův jazyk, motiv papírových měst a papírových lidí (i mně dosud utajená existence papírových měst), ale to už knihu nevytrhne.

Barbra06
14.06.2015 4 z 5

Mě se to překvapivě docela dost líbilo. Nutno říct, že jsem jí četla v pořadí jako třetí (po Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky) a s vědomím, že je to prý Greenova nejslabší kniha . A i když se srovnávat nemá, udělám to, protože podobnost obou knížek je znatelná. Líbilo se mi to o něco víc než Aljaška. A to z toho důvodu, že Papírová města měly podle mě daleko lepší příběh. Záhada, kde Margo je, totiž byla odhalena až na posledních pár stránkách. U Aljašky to bylo v půlce a od té doby se nedělo už nic zajímavého. I když společná věc je, že Aljaška i Margo byly na ránu. Celkově mě ten příběh bavil a všechny postavy až na Margo jsem si oblíbila. Jediná negativní věc byla, že ke konci už byly myšlenky na ztracenou Margo lehce protáhlé a nudné. Nicméně konec byl fajn. A stejně tak se přidávám, že informace o existenci papírových měst byla pro mě hodně zajímavá.

srutkovaa
14.06.2015 2 z 5

Velké zklamání. Posledních 50 stránek jsem jen proletěla. Zápletka mě vůbec nenadchla.

Raszkulce
08.06.2015 4 z 5

Po Fault in our stars jsem prostě čekala víc ... možná jen ten konec překvapil protože neměl typický happyend ( což se mě na Greenovi líbí). Nicméně, jediné co mě na knížce zaujalo byla ta celá myšlenka papírových měst, které jsou schválně přidávány do map :)

Roselunda 1928
07.06.2015 4 z 5

po úžasných Hvězdách jsem se Rozhodla si přečíst další Johnovy knihy. Půjčila jsem Si tedy papírová Města. a jsem teda Zklamaná.
Čekala Jsem další geniální dílo, které mě dostane. A ono Nic.

Quentin (mimochodem, To jméno je divné :D) Byl celkem fajn, ale takový nevýrazný. jeho kamarádi to Samé. Margo se mi Moc nelíbila. prostě Postavy Mě moc neokouzlily.

co se mi Nelíbilo?
- Neuměla jsem se Začíst.
- ty narážky na Všechno možné -,- smála Jsem se jim zplna Hrdla, Ale občas mi vadily.
- Takové Celé nezáživné... rozjelo se To až v třetí části, která Byla dost krátká.
- konec taky nijak extra.

Co se mi Líbilo?
- Hezký Nápad.
- Ten nijak extra konec ve Mě něco zanechal... prostě to Knihu pozdvihlo.
- občas jsem se Fakt řechtala.
- Hezké myšlenky.

No, pěkná kniha, ale Čekala jsem víc. Kdybych předtím nečetla Hvězdy, Líbilo by se Mi to víc. 3,5*

veronika5179
07.06.2015 4 z 5

Pro mě lepší než hledání Aljašky. Užívala jsem si pátrání po Margo, líbila se mi filosofie knihy, obdivovala jsem přátelství hrdinů. Nemohla jsem přestat číst. Nicméně jedna věc mi u Greena trochu vadí a to je jistá předvidatelnost. Stejně jako u Aljašky je zde hrdinka-krásná, všemi obdivovaná žena, do které je zamilovaný hlavní chlapecký hrdina. Nakonec se ukáže, že není tak hloupá a povrchní (záměr autora, ale nepovedlo se ;)...Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Nemůžu si zvyknout na to, že školní královny krásy mávají s nesmělými chlapci a ti jim leží u nohou, aby jim splnili každé přání...Tohle jediné schéma bych vytkla, jinak paráda.

AyameAkamatsu
06.06.2015 5 z 5

Naprosto geniální kniha, John je geniální spisovatel. O malinko víc se mi líbilo Hledání Aljašky...

niknikita
06.06.2015 5 z 5

Opravdu jsem si tuto knížku hezky užila. Už proto, že jsem se vrátila o hodně roků nazpět a tak díky, že jsem mohla jejím prostřednictvím znovu navštívit Orlando.
Inteligentní a vtipné dialogy mne nalákaly, abych si přečetla i další příběhy od Johna Greena.

lea6493
05.06.2015 3 z 5

tak tato kniha celkem zklamání pro mě, zatím se mi od autora nejvíc líbily Hvězdy. Zklamání pro to, že jsem podle první půlky čekala nějakej "velkej" konec, obrat, cokoliv, co by mě šokovalo, ale to se bohužel nestalo :(

Schullerka
03.06.2015 4 z 5

Papírová města mi přišla mnohem lepší než Hledání Aljašky. (ano nemůžu si pomoct s porovnáváním knih od Greena) Příběh se v určitých věcech podobal. Hlavní hrdina je zamilovaný do hl. hrdinky, ale nezná jí tak moc, jak by chtěl. A nakonec si uvědomí, že ji neznal skoro vůbec.

Papírová města měly hodně velkých plus. Nejlepší části knihy byly ty, které se odehrávaly v autě. Obzvláště závěrečná cesta, která byla chvílemi opravdu vtipná. Opravdu se mi taky líbil pravý význam 'papírových měst', člověk se zas dozvěděl nějakou zajímavost.

Co se mi na knize nelíbilo byl konec. Nevím ani proč, ale nějak mi tam neseděl. A taky jsem neměla ráda Margo, už od začátku. Přišla mi falešná a sobecká - od začátku do konce. Ostatní postavy byly celkem fajn, obzvlášť jsem si oblíbila Radara. Q byl trochu trouba a Ben trochu pitomec, ale dalo se to překousnout.

Tahle kniha je pro mě zatím od Greena nejlepší, taky je ze zatím vydaných knih (v ČR) nejpozitivněji naladěná, protože přece jenom Hvězdy ani Aljaška moc veselé nebyly. Těším se, až si přečtu Příliš mnoho Kateřin. :)

Venea7
01.06.2015 4 z 5

Klasicky Greenovská kniha.
Originální styl psaní, který je blízký hlavně lidem v nižším věku, zápletka nějak spojená s psychikou a lidským myšlením, spousta krásných myšlenek, ke kterým se můžete vracet zas a zas, ale stejně jim nebudete úplně rozumět.
To je John Green.
Jeho příběhy jsou vlastně na "na stejné brdo", ale jak už jsem řekla, každá má myšlenko. Jakoby měly jeho knihy duši.
Příběh se místy sice nesnesitelně táhne, ale když to Green rozjede, tak je to něco.

Sally3
29.05.2015 5 z 5

Jakmile se mi dostala tato kniha do rukou, začala jsem okamžitě číst. Potom jsem ale knihu musela na několik měsíců, kvůli školy, odložit. Nechtěla jsem. Ale jinak to nešlo. Jakmile jsem se ale do knihy pustila znovu, už jsem se od ní nemohla odtrhnout.
První část mě bavila asi nejvíce. Margo s Quinem zažijí za jednu noc spoustu dobrodružství. Margo jsem si oblíbila. Líbí se mi, jak se do všeho hned vrhne a neohlíží se na ostatní. Quina jsem si také oblíbila. Ale postavu, kterou jsem naprosto milovala, byl Ben. Jeho hlášky neměly chybu a já se občas musela smát i hodně nahlas.
Druhá část mi přišla z celé knihy nejnudnější. Nic moc se tam nedělo, ale i tak jsem se přes ni dostala.
Třetí část už byla hlavně o tom, jak se všichni vydali hledat Margo. Vtipná ale zároveň lehce dramatická cesta autem. A to mě bavilo.

I přes nudnější druhou část ale musím dát pět hvězdiček. John patří mezi mé nejoblíbenější autory. Líbí se mi jeho myšlenky, které dává do knížek - jeden z důvodů, proč pět hvězdiček. Za ten konec bych mu nejraději řekla pár nehezkých slov. Ale to proto jsou jeho knihy tak úžasné.

Ke konci července čekejte v kinech filmovou adaptaci této knihy. Já se na ni neskutečně těším a už jen odpočítávám dny.

Margarete
29.05.2015 3 z 5

Hrozně jsem se těšila až si tuhle knížku přečtu a musím přiznat, že jsem byla trochu zklamaná. Ze začátku mě kniha bavila a bylo pro mě těžké se od ní odtrhnout,ale postupem času tempo i děj příběhu slábl a už bylo o něco těžší knihu dočíst,ale i přesto jsem ji přelouskala. Mimo to mi některé postavy mi přišly strášně umělé a styl psaní mě taky nějak nezaujal. No,asi nic pro mě.

Kaka.cs
27.05.2015 5 z 5

Knížka mě bavila od začátku až do konce. Naprosto geniální příběh, který mě nechal v napětí až do konce.
Určitě si od Greena přečtu i další knížky.

Verunka289
27.05.2015 3 z 5

Druhá knížka, kterou jsem od tohoto autora četla (první byla Hvězdy nám nepřály). Knížka byla sice taková milá a čtivá, ale stejně se pořád nemůžu zbavit pocitu, že autor píše knížky určené spíš pro náctileté, styl jeho psaní mi připadá velmi jednoduchý...

annavobornikova
26.05.2015 5 z 5

Jeto krasná kniha ale doporučila bych ji spíš holkám

RadkaKabát
26.05.2015 3 z 5

Byla jsem natěšená, ale nic moc. Čekala jsem víc. Dobře se čte, člověk se zahloubá, zamyslí, jsou tam hezké obraty, ale málo akce a napětí

Aingeal
24.05.2015 4 z 5

Moc zvláštní příběh - hezky zpracovaný, opět nutící k přemýšlení nad životem, ale trochu víc akce by této knize neuškodilo. I z konce jsem byla poněkud rozpačitá, nicméně nejlepší na knize byly opět brilantně vykreslené postavy a to zcela vyvažuje mé hodnocení téhle greenovky :).

DAVRE
23.05.2015 5 z 5

První knížka tohoto autora. Musím se přiznat příjemně strávený týden čtením této knihy ( ebook za 69,- Kč ). Děj se mi líbil,tak i myšlenkové pochody postav. Byl jsem docela napnutý jak to nakonec dopadne.Zase jsem o něco chytřejší. A docela se těším na filmové zpracování, trailer vypadá dobře.