Panský dům

Panský dům https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351412/bmid_pansky-dum-AvO-351412.jpg 4 1324 372

Panský dům série

Augsburg 1913 Mladá Marie nastupuje jako kuchyňská pomocnice v impozantní vile, sídle průmyslnické rodiny Melzerů. Zatímco si děvče ze sirotčince vydobývá své místo mezi personálem, panstvo si užívá zimní plesové sezony, v níž má být uvedena do společnosti nejmladší, krásná dcera Katharina. Jenom Paul, dědic rodiny, se drží stranou společenského mumraje – dokud nepotká Marii...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Die Tuchvilla , 2014

LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Hezký dobový román s romantickým a čtivým příběhem. Děj byl poměrně předvídatelný, ale tuto rodinnou ságu považuji za odpočinkové čtení, takže za mě spokojenost.

EvikU.
16.01.2023 4 z 5

Tyhle rodinné ságy z dřívější doby já prostě miluju. Tajemství, panstvo, služebné,… Kniha se mi četla opravdu dobře.

Postavy jsem si oblíbila, hlavně tedy Paula a Marii. Ale i Kitty. Elizabeth už méně. Moc se mi líbilo, jak v takovém domě probíhala šuškanda, intriky a jiné. Zamlouvala se mi odvaha Kitty utéct s milencem.

Melzera jsem si hnusila. Ale tak už to bývá, že ne všechny postavy nám přirostou k srdci. Jaký to nabralo konec jsem se divila. Jsem za to ráda, jen si říkám, co bude v dalším díle, určitě to bude mít ještě nějaký háček.

Nejhezčí na knize byla ta doba před válkou. Z knihy na mě krásně dýchla dřívější doba. Moc ráda si doplňuji střípky historie zkrz beletrii. Knihu doporučuji. Já se postupně vrhnu na další knihy této série. Už teď se těším, protože mají ještě lepší hodnocení.

MiraRunaway
16.01.2023 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Děj není nijak strhující. Takové oddechové plácání o rodině továrníka a služebnictvu v jejich domě. Moc se mi líbilo čtení pana Pavla Soukupa. To byla hlavní motivace k poslechu, jinak bylo totiž víceméně jasné, co se bude dít a jak to dopadne. Pro milovníky tohto typu knih/ság (Čokoládovna, Vinařství, seriál Panství Downton) určitě perfektní.

Ennie
02.01.2023 3 z 5

Velmi oddechové poklidné čtení. Postavy jsem si oblíbila a kdyby mi někdo řekl, shrnutí jejich příběhu (počet dětí, krize v manželství apod), tak budu ráda. V knize se totiž toho moc neděje a když už tak to je předvídatelné. Velké plus je audiokniha, u které se dobře usínalo (i přítel, když slyšel část, tak tvrdil, že je to dobře uspavací hlas a to ještě nevěděl, že příběh je na tom dost podobně). Vykreslení postav se povedlo, ale to je tak všechno. Jinak průměrný příběh.

adela.hol
27.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha má větší formát, takže mi chvíli trvalo, než jsem ji přelouskala. Ale přesto se četla dobře, popis prostředí a postav byl takový, že jsem měla pocit, jak když se dívám na seriál a toto byla jeho první série.

Ze začátku jsem měla trochu problém orientovat se v postavách, protože jich tu bylo přece jen dost, ale ty hlavní byly natolik dobře popsané, že si čtenář mohl na každou udělat názor.
U Marie se mi líbilo, že to nebyla žádná plochá, naivní hrdinka, ale že se za sebe dokázala postavit a říct i nepříjemné věci, které si v té době ženy nemohly jen tak dovolit a už vůbec ne služebné. A Paul byl samozřejmě pravý gentleman, který trpělivě čekal, ale zároveň si chtěl Marii vzít ještě mnohem dřív, než vyšla najevo jejich propletená minulost.
Pak tu byly Paulovy sestry. Ta mladší, Katharina, veselá, bezprostřední a obletována muži a starší, Elizabeth, která byla vždy ve stínu té mladší, protože nebyla tak krásná a ještě měla pár kilo navíc. Katharina byla rozmazlená, dělala si co chtěla (viz ten útek s Gerardem) a není se co divit, že Elizabeth byla často zapšklá. Vlastně jsem ji chápala.
I když Katharina měla plusové body za ten vztah s Marií.
A hlavy rodiny - Alicia, která se "starala" o rodinu a domácnost a Johann, vážený továrník, který ale ukrýval jedno zásadní tajemství, díky kterému byl nakonec vztah Marie a Paula posvěcen. I když to byla pro některé spíš jen záminka, jak si očistit svoje svědomí.

Mám tyhle rodinné ságy ráda a koukala jsem, že série má šest dílů, takže mě ještě čeká kus cesty, ale ráda se budu do tohoto světa postupně vracet.

Cacolinka
14.12.2022 2 z 5

Nic nového pod sluncem...a to jak a kde našli ty blueprinty na ty stroje, tak to si vysloužilo jen moje zakroucení hlavou.

martisek21
09.12.2022 3 z 5

Ale jo....takový milý dobový román, podobný Panství Downton. Vcelku předvídatelný, ale docela mě to bavilo, určitě si přečtu minimálně další díl.

maminaOlina
21.11.2022 2 z 5

přečetla jsem všechny díly a přesto mě to nezaujalo, bylo to tak strašně vychvalované, že jsem byla Eva zvědavá, ale už vím, že to není můj žánr.

Šárka_D
03.11.2022 3 z 5

Autorka v podstatě obšlehla Panství Downton, jen ho zasadila do Německa, příběh je předvídatelný, stejně tak jako postavy, je to ale napsané čtivě a s celkem pěknou atmosférou. Solidní tři hvězdy.

Leonita
17.09.2022 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila, ale nakonec mě trochu zklamala. Bylo to takové velmi poklidné čtení "o ničem". Neurazí, ale emoce to ve mně rozhodně nevyvovalo.

Vikk
15.09.2022 3 z 5

Taková příjemná romanťárna. Kdo má rád tento styl, dobu a téma, bude určitě nadšený. Já nadšená nejsem, ale líbilo se mi to a další díly si někdy možná ráda přečtu, až zas budu mít chuť odpočinout si od těch depresivních severských krimi thrillerů, které čtu převážně :))

Starmoon
05.09.2022 4 z 5

Tisíc prvá variácia Popolušky, tentoraz v kulisách honosného sídla pána továrnika, ktorý pod svoju strechu prijíma krásnu, hrdú a talentovanú sirotu, ktorá sa medzi služobníctvom neteší veľkej popularite, no zato si ju obľúbi slečna Kitty a aj jej brat Paul... A čitateľ nemusí byť práve génius, aby už po tomto úvode tušil, ako to celé dopadne. Tých takmer 500 strán je skôr o skvelej atmosfére (napríklad tie vianočné scény, jéééj), poctivo naštudovaných a umne zakomponovaných dobových detailoch a o síce neobjavných, ale zato dobre vykreslených vzťahoch medzi jednotlivými postavami aj spoločenskými vrstvami. V rámci oddychovej literatúry veľmi slušný román.

Lejdy
17.08.2022 2 z 5

Autorka má ohromný talent popsat i dramatické situace, které by snadno vydaly na celou kapitolu, popsat způsobem "Byla jsem nakoupit a neměli chleba, tak jsem vzala housky." Prostě za každou cenu drží linku poklidu a fádnosti, jen něco nezdůraznit nebo - nedej Bůh - zvednout hlas! A ani jako červená knihovna to proto není nic moc.

2368
21.07.2022 2 z 5

Upřímně, jsem zklamaná. Všude čtu jak je sága úžasná, skvělý děj co vtáhne, promyšlené postavy atd. Děj tu není snad žádný, v prvním díle se skoro nic podstatného nestalo. Jelikož jsme si koupila všechny knihy, které do teď vyšly tak budu číst dál a doufat že dlesi díly budou lepší.

michaella03
14.07.2022 5 z 5

Po přečtení zdejších komentářů jsem se čtení bála, kniha mi ležela v knihovně pár let a moc jsem od ní raději neočekávala. Byla jsem ale velmi mile překvapena, knížka byla velmi čtivá a vždy jsem se těšila na další kapitolu. Autorka umí líbivě popisovat nejenom prostředí, postavy vykresluje v mnoha podobách - od těch, které byste nejradši přerazili až po ty, které si zamilujete a oblíbíte, a přitom nikdo není černý nebo bílý. Já jsem si začátek příběhu o rodině Melzerových užila, moc ráda si přečtu další pokračování této ságy.

dominika8192
28.06.2022 2 z 5

Nevím proč jsem čekala seriózní historický román. Dostalo se mi ZASE jen červené knihovny. Personál vily mě sral od začátku - hned bych ty starý čarodějnice vzala hákem po držce. Stejně jako rozmazlenou Lízu. Už nikdy více, stačilo.

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Krásná kniha! Doporučuji.

Fzuzik
10.05.2022 2 z 5

Do čtení jsem se musela velmi nutit.
Celkový dojem je, že se jedná o slátanou romantiku s naprosto nereálným dějem.
Už teď se děsím, že mám doma kompletní sérii a musím ji dočíst.

Jaklová.katka
02.05.2022 3 z 5

Oddychová záležitost
Docela dobře se četlo.

Nikei
30.04.2022 4 z 5

Za mě byla knížka nenáročná, oddechová. Na Marii jsem si hned oblíbila její odvahu, i když v reálném životě by to vypadalo trošku jinak, zato Kitty doteď moc nechápu. Jinak příběh byl čtivý, avšak nenadchl mě tolik, abych se pouštěla do dalších dílů.