Panoráma populární hudby 1918/1978

Panoráma populární hudby 1918/1978 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164623/panorama-popularni-hudby-1918-1978-164623.jpg 4 29 3

Hlavní částí knihy jsou hesla o více než 500 osobnostech ze světa hudby, je zde přes 200 hudebních skupin a orchestrů, vše uspořádáno do kapitol s doprovodným textem. Je zmapováno období let 1918 až 1978 a to jak ve světě, tak z Československa. Značná část obsahu je věnována jazzovým osobnostem a orchestrům, autor se věnuje i skladatelům. Je zde řada tabulkových souborů pod názvem Tabulky slávy I až VII, obsahující chronologicky řazená data.... celý text

vvikingg
01.10.2021 2 z 5

Kniha se mi dostala do ruky jako 23 leté máničce, odchované na LP vozených tajně od šífáků z bývalé NSR, Jethro Tull,Pink Floyd, Genesis, Yes, King Crimson, Frank Zappa atd. Takže v knize jsem našel toho pro mě zajímavé málo zmínka byla jen Frank Zappovi a Pink Floyd, ale bylo pamatováno na sovětské umělce Alla Pugačevová,Bulat Okudžava, Vladimír Vysockij atd., tvrdá normalizace a oslava všeho sovětského. Kupoval jsem občas časopis Melodie, kde psal Dorůžka recenze , o umělcích z bývalého RVHP jste se dočetl o všech, podstatně lepší byl slovenský časopis Populár. O proti Melody Maker a popovém Bravu to byl ale hodně slabý odvar :-)

ber-tram
02.02.2016 4 z 5

Ne že bych knihu přímo zhltal, na to se zaobírá nepříliš atraktivními žánry pro mé ucho (takhle kdyby byla o filmové hudbě nebo o metalu!), ale přečetl jsem ji s hlubokým zaujetím, protože málokdo dokázal tak kultivovaně, jako dr. Dorůžka, v rozumných proporcích a živým jazykem přiblížit směrodatné vývojové osy hudby ve 20. století. Doporučení každému, kdo chce posílit základnu svých hudebních vědomostí i chuť k dalšímu průzkumu.

Finskej
19.02.2014 5 z 5

Povinná četba pro každého, kdo o sobě bude chtít tvrdit, že disponuje základním přehledem v moderních žánrech nevážné/neklasické hudby. Dorůžka byl pan Publicista a bude chvíli trvat, než najdeme druhého takového. Systematické, přehledné a záživné čtení, až mě překvapuje, že není všeobecně známější. Mělo by.

hudba

Lubomír Dorůžka