Panoptikum hříšných lidí

Panoptikum hříšných lidí https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/4629/panoptikum-hrisnych-lidi-4629.jpg 5 141 21

Panoptikum série

Soubor Panoptikum hříšných lidí je druhou knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum starých kriminálních příběhů a Panoptikum Města pražského. Soubor povídek obsahuje další případy rady Vacátka a členů mordparty, inspektorů Bouše, Mrázka a Brůžka. V každém příběhu díky jemnému humoru a jazykovému mistrovství Jiřího Marka opět ožívá nostalgický svět prvorepublikové Prahy a jejích tehdejších periferií, spolu s řadou osobitých postav, které prožívají všední dramata s nešťastnými, ale někdy i se šťastnými konci. Většina povídek z tohoto souboru se dočkala seriálové či filmové podoby. Snad nejznámějšími filmy natočenými podle příběhů Jiřího Marka jsou Vražda v hotelu Excelsior a Pěnička a Paraplíčko.... celý text

Emik87
15.02.2024 5 z 5

Pánové ze "čtyřky" jsou prostě klasika. A je jedno, jestli v seriálu nebo v téhle úžasné knížce. Plný počet hvězd a doporučuji.

Mirek240
21.01.2024 5 z 5

Pohodova kniha, panove Bouse, Bruzek, Mrazek a pochopitelne rada Vacatko nas provazeji atmosferou stare Prahy. Zajimave pribehy plne obycejnych lidskych pribehu autor lici krasnym jazykem. Vrele doporucuju :)

milan2310
07.04.2023 5 z 5

Velmi čtivé

Petr874
30.11.2022 5 z 5

Děkuji ti tati, že jsi mi tenhle skvost daroval. Opravdu, jedna z nejlepších českých knížek, kterou jsem kdy četl. Velice doporučuji si přečíst, nebo se podívat na zfilmovanou verzi na ČT.

Kochy84
09.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Když jsem byl malej, Hříšné lidi dávali o víkendu před polednem když moje babi vařila a já se jí motal pod nohama. A ten seriál mě nebavil, bylo to černobílé a mluvili divně, do toho ta zvláštní muzika a Květa Fialová v jednom díle trávila chlapy zubní pastou a měla výraz, že teď, pomalu ve čtyřiceti když si na to vzpomenu, mi přeběhne mráz po zádech. A tak mi hříšní lidé dlouho unikali, protože kdykoli jsme na ně někde narazil, dal jsem radši před pražskou galerkou přednost nějaké importované krvárně ze severu. Jak já byl blbej!
To je tak výborně napsané, že by se to mělo učit na základkách! Ukázat na tom stinnou stránku Prahy před druhou světovou válkou. Mordparta páně Vacátka by mohla naší mládeži přiblížit opravdový život ( "Vidíte, i před sto lety jste ve čtrnácti ještě smilnit nesměli a v tomhle příběhu se kvůli tomu dokonce zabíjelo" )
Dodnes jsem netušil, že jsou jednotlivé příběhy psány perspektivou různých postav a tyto jsou taky poměrně dobře vykreslené, to je holt faktotum. Líbí se mi jazyk jakým je kniha psaná, líbí se mi atmosféra, postavy a zápletky. Baví mě chvíle, kdy rada Vacátko ukáže lidskou tvář a pomáhá padlým v dalším životě i když to ne vždycky vyjde. Některé případy jsou trochu naivní, většina hodně usměvná, ale neměli tenkrát databáze DNA, dokonce ani policejní fotografy, neměli magnetofony na dokonce ani auta a stejně to nějak dohromady fungovalo.
Myslím, že si brzy doplním další knihy pana Marka a taky se možná znovu dospělýma očima kouknu na ten seriál, třeba se tentokrát Květy Fialové nebudu tolik moc bát..

Česneksmedem
01.05.2022 5 z 5

Tak toto je přesně ta správňácká četba v době, kdy to všude stojí akorát tak za uleželý exkrement. To je prosím faktórum! Když si člověk porovná dobu z knihy a dnešek, tak si připadne jako by byl na úplně jiné planetě.
Tohle se dá číst pořád a pořád dokola.

DuncanIdaho
08.03.2021 5 z 5

Asi jako většina z nás jsem si při čtení představoval herce, kterří hráli jednotlivé postavy v seriálu. Tam nejvýraznější byl p. Marvan. Příběhy byly takové nenáročné, věda v nich byla ale minimální. Případy se řešili logikou, dedukcí a znalostí lidí a prostředí. Líbil se mi i způsob, jakým se postavy vyjadřovali. Toto dílo řadím ke klasice české literatury.

Taralcielle
02.09.2019 5 z 5

příběhy rady Vacátka z pera Jiřího Marka, zfilmováno mnoho z příběhů, škoda, že ne všechny. Jaká byla galerka začátkem minulého století? Jaké byly vyšetřovací metody pánů ze čtyřky? Krásně napsané příběhy se čtou samy a hltají jedním dechem :) Není potřeba potoků krve pro super detektivku!

moničina
27.11.2018 5 z 5

Výborné. Len škoda, že niektoré príbehy neboli sfilmované, ako napr. Jednací číslo smrti.

Vojslava
09.09.2018 4 z 5

Ačkoliv valnou většinu kapitol jsem znala ze seriálu nebo filmů, přesto jsem si ráda příběhy připomněla a občas zjistila, že někde je sem tam něco jinak. :-) Nicméně je to soubor milých a v jistém smyslu "domáckých" detektivek, které stojí za přečtení.

minek
09.03.2018 4 z 5

Příjemný exkurs do období kdy policajt byl váženou osobou a pánové ze "čtyřky" si vystačili s notesem a zločince honili v drožkách.

Sandik
21.12.2017 5 z 5

Srovnání s Čapkovými "Povídkami z jedné kapsy" je velmi přesné a je evidentní, že Marek na mnohé z Čapka navazuje. Jistě to ale nebude jediný zdroj jeho detektivkářské imaginace. Jak už bylo také zmíněno, Marek vychází ze skutečných kriminálních případů té doby. Ba co víc, nepochybně i z vlastní hluboké znalosti prvorepublikové Prahy. Cenným autorovým vkladem je ovšem i bezchybná psychologie postav. Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: trudoš

Kaleigh
11.11.2017 5 z 5

Napsáné jazykem, který pohladí na duši a čte se jedna báseň. Dobře napsaná kniha, člověk měl pocit jako by tam byl.

Eicherik
24.09.2017 3 z 5

Některé povídky z této knihy byli zfilmovány a zejména starším čtenářům bude jejich filmová a nebo seriálová podoba notoricky známa. A tady se člověk nevyhne srovnání. U mě většinou vítězí ty zfilmované, protože jsou propracovanější a ucelenější. Jako nejlepší z této psané sbírky hodnotím povídky Pěnička a Paraplíčko a V tom starém domě na Malé Straně.

Bumeso
13.07.2016 5 z 5

Opět velmi dobré dílo

trudoš
26.11.2015 5 z 5

Je to jen díky detailům, ale přesto mi Panoptikum hříšných lidí přišlo o chlup lepší než předchozí Panoptikum starých kriminálních příběhů. Povídky jsou delší, ucelenější a autor se už zcela vyhýbá uzavřeným zábavným anekdotám. Zároveň jsou zápletky propracovanější a z valné většiny se soustředí přímo na práci pražské mordparty. Už nedochází k časovým skokům a případy se drží stejných hrdinů, pročež charaktery jednotlivých vyšetřovatelů lépe krystalizují a hlavně se lépe pamatují. Některé texty jsou navíc podkresleny hlubším sociálním podtextem a ten funguje na jedničku, přestože si Jiří Marek drží lehce humoristický nadhled. Smuteční nostalgie předválečných let se pak možná nevyrovná depresivní atmosféře moderních severských či angloamerických thrillerů, ale našince vezme daleko víc za srdce.
Za mě skutečně brilantní dílo české kriminalistické tvorby. I když má dneska sbírka bratru pětačtyřicet let, rovnocenného sparing partnera by mezi současnými tituly hledala těžko.

Hrefna
22.04.2015 5 z 5

Líbezná kniha...pohladila mě po duši. Je vtipná, napínavá, uvěřitelná...

Finskej
28.12.2014 5 z 5

Podobně jako nesmrtelný seriál s Marvanem v hlavní roli i knižní předloha sama je skvostné čtení. Vybroušený jazyk, osobitý vypravěčský styl... nádhera.

technik1965
07.10.2014 3 z 5

Suprové poviedky, prirovnával som si to k seriálu s J.Marvanom, keď som čítal jeho pasáže ako keby som ho počul z tohto seriálu.

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Nostalgicky prvorepubliková Praha pohledem kriminalistů. Řešení zapeklitých případů a mnohdy překvapivé odhalení a rozluštění.