Panna na Skálholtu (I. a II. díl)

Panna na Skálholtu (I. a II. díl) https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14504/bmid_panna-na-skalholtu-UAa-14504.jpg 4 40 8

Skálholt série

První dva díly (Panna Ragnheidur, Mala domestica) čtyřdílného románového cyklu Skálholt významného představitele zakladatelské generace moderní islandské literatury (1888-1945). Široce koncipovaná sága o tragické lásce dcery islandského biskupa je vyprávěna podle skutečného příběhu z druhé poloviny 17. století. Hrdinka se odmítá provdat za muže ze vznešeného a bohatého rodu, kterého jí zvolil otec, a podléhá svodu mladého kněze a má s ním dítě.Nepochopení a nepřátelství otce pro tento domněle hříšný čin přerušuje jen její nemoc a nakonec smrt.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Svoboda

Jomfru Ragnheiður (1930) / Mala domestica (1931)

brunettlibrary
brunettlibrary
12.08.2021 2 z 5

Jsem zklamaná… Příběh a jeho námět byl opravdu silný a zajímavý, ale asi mi nesedl styl autorova vyprávění, protože já jsem si příběh vůbec neužila (což mě velmi mrzí). Hlavní hrdinka panna Ragnheidur mi byla s Dadim sympatická od úplného začátku, což se ale nedá říct o biskupovi (jejím otci). To mě ale neodradí a jdu zkusit přelouskat druhý díl, ve kterém má být on v hlavní roli.

TipsyChipsy
TipsyChipsy
10.02.2019 5 z 5

Kniha zavede čtenáře na daleký Island do nádherného kraje, mezi lidi zvláštních jmen. Na dvoře luteránského biskupa se odehraje zakázáná láska, za kterou se platí vysoká cena, jak podle starých vigingskych pravidel, tak podle křesťanských. Rozehrává se hluboké drama vášně, vzdoru, hrdosti, osudových situací, duševní síly, boj vůlí, kde není vítěze. K tomu nahlédnutí do historického kontextu, kdy je Island vykořisťován nadvládou dánsko- norského krále. Autor zobrazil složitost a hloubku prožitků hlavních hrdinů, pro mě je to dílo nejvyšší kvality, srovnatelné se světovou klasikou.

ivanaci
ivanaci
02.11.2018 4 z 5

Krásná kniha o známých místech

Luccy78
Luccy78
20.04.2016 3 z 5

Docela silný a smutný příběh tragické lásky dvou mladých lidí. Biskup Sveinsson chystá pro svou milovanou dceru Ragnheidur skvělou budoucnost a sňatek s mužem ze vznešené a bohaté rodiny. Mladá dívka jde ale za hlasem svého srdce, zamiluje se do Dadiho Halldórssona a to i proti otcově vůli. Bohužel tento román nemá šťastné pokračování.. Autor napsal tento román na základě starých kronik a vytvořil skutečný příběh z druhé poloviny 17.století.

Atuin
Atuin
18.11.2015 5 z 5

Velice silný a velice smutný příběh, plný očekávání že to nedopadne dobře ale že by to mohlo v kontextu s dobou dopadnout i hůř. Ragnheidur a její osud mi dali zabrat.

Natique
Natique
08.12.2013 4 z 5

Pěkný historický román. Spíše oddychová četba.

s.macuska
s.macuska
08.04.2011 4 z 5

Moc pěkné a obzvlášť pokud máte představu o nehostinné islandské krajině.

lucajda
lucajda
23.12.2010 5 z 5

Nádherná kniha, romantická a smutná. Druhý díl je taky super Biskup ze Skálholtu