Panna na Skálholtu

Jeden z největších romantických románů našeho věku. Příběh krásné a vzdělané Ragnheidur, jejího milence Dadiho a biskupa Sveinssona je nezapomenutelným čtenářským zážitkem. Tato rozsáhlá rodinná sága, odehrávající se v druhé polovině 17. století v čarokrásné islandské přírodě, je ale především velkým tragickým dramatem o síle a nesmrtelnosti lásky. Autor románu čerpal námět pro tuto historii ze starých kronik a přetvořil jej v monumentální milostný historický román....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14504/panna-na-skalholtu-14504.jpg 429

Skálholt (1.)

Skálholt (1932)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Svoboda

Kniha Panna na Skálholtu

TipsyChipsy

Kniha zavede čtenáře na daleký Island do nádherného kraje, mezi lidi zvláštních jmen. Na dvoře luteránského biskupa se odehraje zakázáná láska, za kterou se platí vysoká cena, jak podle starých vigingskych pravidel, tak podle křesťanských. Rozehrává se hluboké drama vášně, vzdoru, hrdosti, osudových situací, duševní síly, boj vůlí, kde není vítěze. K tomu nahlédnutí do historického kontextu, kdy je Island vykořisťován nadvládou dánsko- norského krále. Autor zobrazil složitost a hloubku prožitků hlavních hrdinů, pro mě je to dílo nejvyšší kvality, srovnatelné se světovou klasikou.

ivanaci
02.11.2018

Krásná kniha o známých místech

MOu598
10.05.2017

Četla jsem v březnu 2008. Podle mých poznámek:
Jde o první díl z třídílného románu.
O vzniku lásky, o intrikách, o vztazích, o době kolem roku 1660 na Islandu.
Hezké.
Panna na Skalholtu II je pokračováním rodinné ságy.
Citát:
"Osud má v záloze nepřekonatelné překážky."

Luccy78
20.04.2016

Docela silný a smutný příběh tragické lásky dvou mladých lidí. Biskup Sveinsson chystá pro svou milovanou dceru Ragnheidur skvělou budoucnost a sňatek s mužem ze vznešené a bohaté rodiny. Mladá dívka jde ale za hlasem svého srdce, zamiluje se do Dadiho Halldórssona a to i proti otcově vůli. Bohužel tento román nemá šťastné pokračování.. Autor napsal tento román na základě starých kronik a vytvořil skutečný příběh z druhé poloviny 17.století.

Atuin
18.11.2015

Velice silný a velice smutný příběh, plný očekávání že to nedopadne dobře ale že by to mohlo v kontextu s dobou dopadnout i hůř. Ragnheidur a její osud mi dali zabrat.

Natique
08.12.2013

Pěkný historický román. Spíše oddychová četba.

s.macuska
08.04.2011

Moc pěkné a obzvlášť pokud máte představu o nehostinné islandské krajině.

lucajda
23.12.2010

Nádherná kniha, romantická a smutná. Druhý díl je taky super Biskup ze Skálholtu