Paní Parkingtonová

Z chudobného dievčaťa v malom baníckom mestečku až po jednu z najbohatších a najmocnejších žien v Amerike - taká bola životná dráha Susie Parkintonovej. Keď sa vydala za Parkingtona, netušila, že je to muž, ktorý chce veľa - peniaze, ženy, slávu a pohodlie...

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365942/pani-parkingtonova-8yK-365942.JPG 447
Vydáno:, Svojeť Košice

Mrs. Parkington (1943)

Kniha Paní Parkingtonová

Mabie

Kniha se mi líbila, třebaže je rozvláčnější, než je u současné literatury běžné. Četla jsem ji jako velice mladá a i po letech byl pro mne příběh příjemný. Navíc s hlubokou myšlenkou, že to co člověk dostane zadarmo a bezpracně, nemá pro něj cenu - i když je to třeba veliký majetek. A že veliké peníze, které si člověk nevydělá vlastním přičiněním, většinou kazí charakter.

rozvera
30.09.2018

Zajímavá kniha z prostředí americké zbohatlické společnosti burziánů, bankéřů a mafiánů různého druhu. Román je zasazen do období poslední třetiny devatenáctého století, až po dobu druhé světové války.Ústřední postavou příběhu je stará dáma, která v této společnosti strávila život a jeho průběh ožívá v jejích vzpomínkách. Autor jejím prostřednictvím vyslovuje svůj kritický názor na život a praktiky této společnosti, který však má stálou platnost.

Efeméra
22.12.2017

Paní Parkingtonová bylo k uzoufání nudné čtení. Vadilo mi neustálé zdůrazňování, jaká je Susie pozoruhodná postarší dáma, jak ji všichni obdivovali, zatímco většina lidí kolem ní byla naprosto nemožná. Podle mě přitom byla hlavní hrdinka neskutečně nesympatická a příšerně nesnášenlivá. Už jen její porovnávání vlastních dětí Herberta a Alice, pro kterou neměla nejmenší pochopení, mě nutilo jen znechuceně kroutit hlavou. Když se na ni někdo obrátil s problémem, tvářila se, jak všechno za všechny řeší, ale ve skutečnosti nedělala téměř nic. Proto taky na konci vznikla ta peripetie s Janou. Čtenáři je taky opakovaně zdůrazňováno, jak zajímavý život Susie měla, ale v knize jsem žádný takový život nenašla. Jediné pozitivum vidím v tom, že jsem se alespoň dozvěděla něco o náladě a uspořádání té doby.

Marla
15.11.2017

Zvláštní, na jedné straně klidně plynoucí a na straně druhé velice dramatické čtení o dámě, jíž život přináší neustálá překvapení a která nepřestává doufat, že zase bude lépe a že její rodina není zas tak úplně nemožná.....Tuhle knihu mám obzvláště ráda.

aktijnov
03.08.2017

Kniha byla dost rozvláčná. Někdy mě nudila, jindy fascinovala...

"Lidi jsou šťastní úměrně k tomu, kolik toho dávají sami ze sebe. Někdy si myslím, že ani moc nezáleží na tom, co to konkrétně je, pokud ze sebe dávají vůbec něco."

VladiKlaisner
25.07.2017

Druhá kniha od Bromfielda (před časem jsem četla Farmu), celkem zajímavá rodinná sága z počátku 20. století, kde postav je tak akorát. Zajímavé bylo i pravidelné střídání dějové linie. Občas jsem se těšila jak se příběh rozvine, někdy ale až příliš zdlouhavé vyprávění o předem jasném tématu. Byla mi doporučena od maminky do Čtenářské výzvy a myslím tím splnila svůj účel i v tomto tématu.

adelinka
18.04.2014

príbeh sa mi páčil, pani Parkingtonová spomína na život v banskom mestečku, kde jej zahynuli rodičia....ona sa vydáva za bohatého a silného muža. Život potom prežíva v bohatstve a má ho toľko, že ani nestíha mínať. Samotná pani Parkingtonová sa stala silnou ženou a je oporou pre svoje deti, aj vnúčatá....je to milá stará pani, ktorá neustále musí riešiť problémy celej rodiny.....

kattyV
15.02.2013

Jedna z knih, kde se střídají pohledy různých hrdinů a různá časová období. Vždycky, když se to stane, mne to mírně rozladí, protože chci vědět, jak bude pokračovat osud hrdiny, o kterém právě čtu. To rozladění pak trvá asi deset řádků - než se stačím začíst do jiného osudu. Však on se autor k tomu prvnímu zase vrátí.