Paní Láryfáry

Paní Láryfáry https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95543/pani-laryfary-95543.png 5 580 87

Paní Láryfáry série

Humoristický román, kde hlavní hrdinka paní Láryfáry řeší v šestadvaceti příbězích zákeřné dětské "choroby" tak, že ji všichni milují a stále se k ní vracejí.

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Lika klub

Mrs. Piggle-Wiggle , 1947

Lada800
včera 5 z 5

Tuto knihu jsem našla v knihovničce. Náhodně jsem ji otevřela, a začala číst. Myslela jsem si, že mě to nezaujme, to jsem se však mýlila.
Překvapivě jsem hltala jeden příběh za druhým, to jak je paní Láry Fáry chytrá, a vstřícná i na takové děti, jako v knize jsou, je naprosto okouzlující. Za dva dny s přestávkami jsem knihu měla přečtenou, a nyní dělá čest mé knihovně :)

Pepa_pig
20.03.2024 5 z 5

Docela se mi libí teď jí akorát čteme ve škole. Super kniha

elexmil
26.01.2024 5 z 5

Dětská, radostná, osobitě poetická.

sgjoli
21.01.2024 4 z 5

O téhle knize jsem slyšela už několikrát, ale dostala jsem se k ní až nyní jako dospělá. Ale to vůbec nevadí. Byť je to primárně pro dětské čtenáře, zajímalo mne, o co jde. A na rozdíl od "malého poseroutky" od J. Kinneyho jsem se tady upřímně bavila a kniha mi dělala větší radost. Respektive audiokniha v podání skvělé Dany Syslové.
Najdeme tu humor, ale takový milý a laskavý, který pohladí. Vidím tu přesah - pro děti je to nejen zábavné čtení, ale také docela poučné. Laskavým a milým způsobem tu autorka popisuje některé způsoby "zlobení" a proč takové chování může rodiče zlobit. A přitom autorka nehubuje, nedělá přísné kázání - spíš to bere s nadhledem a lehkostí.
Dospělý člověk se tu pak pobaví, a kdo ví, třeba tu i nabere inspiraci, jak se s některými situacemi vypořádat? Nevím, ale to nic nemění na tom, že i dospělý člověk si tu najde to svoje v podobě humoru.
Psané je to lehce, svižně a poutavě. Za sebe určitě mohu doporučit. Hodnocení nedávám plné, pravda - pořád je na knize znát, že to je určené hlavně dětem, ale za mne hodně dobrý počin.

Nuttelka
04.01.2024 5 z 5

Ooooo, paní LáryFáry do každé rodiny s dětmi :-))) Děti sice nemám, ale mám mladší sourozence a úplně jsem se do těch dětských chorob dokázala vžít, měla jsem je doma na denním pořádku :-))) Dana Syslová skvěle načetla, moc jsem si poslech užila, bavila jsem se :-)

Lienilda
13.04.2023 4 z 5

Koupila jsem si toto souhrnné vydání, které se skládá ze 4 menších knih o paní Láryfáry. V každém příběhu se opakuje stejný vzorec, seznámíme se s rodinou, nejčastěji nejdříve s maminkou a jejími dětmi. Tatínek má většinou vždy jen okrajovou úlohu (čte si noviny u snídaně, odveze děti do školy). Maminka je vždy (a to mě překvapilo)... vždy v domácnosti a nechodí do práce. Přitom Betty byla sama zaměstnaná žena a měla kolem sebe také spoustu zaměstnaných žen.
Takže maminka vaří snídaně, vaří obědy, vaří večeře, udělá si konvici kávy a u toho většinou zavolá nejprve svým známým okolí a pak paní Láryfáry kvůli "nemoci" jejího dítěte se kterou si neví rady. Paní Láryfáry vždy pomůže.
Všechny příběhy byly v pohodě, snad až na ředkvičky a dávkovala jsem si je postupně. Myslím, že se to nedá číst v kuse, neboť šablona je opravdu stále se opakující.
Jednou to svým dětem plánuji číst, ale spíše jednou za čas a příběhy klidně napřeskáčku. Nijak významně na sebe nenavazují. Ale rozhodně je to originální a nadčasová myšlenka psát o těchto zákeřných dětských chorobách :)

haki34
24.02.2023 3 z 5

nalezena v knihobudce...jak já tu Betty miluju, tak jsem ji musela vzít...říkám si že přečteme s dětmi, nakonec jsem četla zatím sama...
A ze začátku jsem byla hrubě rozpačitá...protože ta šablona byla neskutečně ubíjející..nějaký záhadný moribundus, telefonát paní Láry Fáry a ta poradila něco zázračného...(ředkvičky jsou opravdu děsivé a odporné...). Pak je část ještě více nereálná, kde jsou nějaké ty kouzelné prášky a vodičky...a pak farma...
No, laskavé a milé to bylo..hezký návrat skoro 100let zpět...ale upřímně, první 2, 3..dobře, 5 příběhů jsem přečetla se zájmem..ty další byly ta samá kaše, jen s trochu jinou posypkou...
Nejlepší snad byl ten o hledání pokladu na farmě...takový...fakt dojímavý ;)
podstrčím dceři a váhám, co s ní dál...asi podle dětského čtenáře...

chlo0opek
27.09.2022

Kniha mne původně zaujala velmi dobrým hodnocením a také příslibem, že kromě dětí ji čtou i jejich rodiče. Tak jsem se do ní začetl… a po několika příbězích zase odložil s tím, že se k ní už asi nevrátím. Příběhy na mne byly už asi moc dětské, se skutečnými praktickými radami neměly nic společného. Nečekal jsem vyloženě konkrétní rady, jak se zachovat v těžkých situacích ve vztahu rodič-dítě, spíš jen nějaký ten nástin, či nápad na řešení těchto problémů, ale kniha se udávala naprosto odlišným směrem. Paní Láry Fáry měla tu kouzelnou věc, tu geniálního papouška, kteří problém vyřešili za ostatní, což samozřejmě se skutečností nemá nic společného, tak jsem knihu odložil jako pro mne bezcennou.
Jelikož jsem nedočetl (a asi skutečně už asi nikdy nedočtu), hodnotit hvězdičkami nebudu.

Sauron
05.09.2022 5 z 5

Jako dítě jsem nikdy příliš neuznával poučné pořady, knihy, nebo škola hrou. Tato kniha mě definitivně přesvědčila, že je úplně v pohodě možné něčeho takového dosáhnout. Od té doby se na už zmíněné věci dívám úplně jinak.

Tůčomil1234
24.08.2022 5 z 5

Je to moc hezká kniha. Když jsem jí četla bavilo mě to tak, že jsem seděla a četla 2 hodiny. Doporučuji:)

Mikanadeta
24.07.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem jako dítě přečetla mockrát. Teď jsem ji oprášila a čtu svým dětem. Mám 3 a každou chvilku je postihne čurbesajda, hubatida, nimravka, žalobajda, hádavka a mlátilka i buli-bulitida. Tak vždy vyberu kapitolu aktuálně podle potřeb u nás doma :-D

MadlenkaM
13.06.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala v dětství a byla báječná a tak zábavná! Miluji ty barvité popisy. Všechno jsem si díky tomu dokázala představit do nejmenšího detailu. :-) Ráda si knihu kdykoliv zase přečtu. A moje děti ji dostanou taky. Je to srdcovka.

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Paní Láryfáry mě provázela celé dětství a jsem ráda, že mě provází dál. Moc mě to baví.

ADE138
25.04.2022 5 z 5

Kniha, co se nikdy neomrzí. Poslouchala jsem načtenou paní D. Syslovou - skvělý zážitek.

ErikaJ
11.03.2022 4 z 5

Vzpomínka na mé dětství. Přečteno již poněkolikáté a jistě ne naposledy.

Kiwicatko
13.02.2022 5 z 5

Knizka z meho detstvi, kterou jsem milovala a diky svym detem jsem se k ni vratila :)

Márv1990
08.01.2022 5 z 5

Pěkná kniha.. Velmi poučná a zábavná.

Lucc93
22.07.2021 5 z 5

Nejlepší kniha mého dětství, dodnes na ní vzpomínám. Kniha mě neskutečně bavila, oceňuji humorně napsané příběhy. Pro zlobivé děti jako dělané :).

burg
21.07.2021 4 z 5

Výzva 2021 - jedna z knih, které jsem jako malý kluk vážně žral. Z nostalgie (a za stáří knihy) za 4*, i když vím že dnes se dá sehnat kvalitnější četba. Navíc - až naše mládě chytne jednu ze známých dětských nemocí jako je čurbesajda nebo hubatida, tak alespoň víme po jaké medicíně sáhnout...:-)
A zajímavost: vždy jsem si myslel, že paní MacDonaldová je jak dle jména, tak dle stylu vyprávění britka jak poleno, ale to se s její US národností docela vylučuje, že?

KirstenCohen
07.07.2021 5 z 5

Tohle je beze sporu jedna z mých nejoblíbenějších knih z dětství, ke které se ráda vrátím i v dospělosti - kniha se mi totiž před pár dny dostala po X letech do ruky. A znovu jsem ji celou přečetla, jedním dechem! Nicméně - část knihy se odehrává ve městě, kde paní Láry Fáry bydlí, část knihy poté na vesnici. A ta část na vesnici se mi líbí o trochu méně. Paní Láry Fáry je zde až moc didaktická. Přesto dávám 5 hvězd.

Betty MacDonald
americká, 1908 - 1958