Paní jezera

Díl o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba anebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá?

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/437/pani-jezera-tUC-437.jpg 4.51363

Zaklínač (7.)

Pani Jeziora (1999)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

amaenium

Naprosto překvapivé a dokonalé finále. Zajímavá forma vyprávění, nevadili mi skoky mezi postavami, časem a prostorem, čímž se dostávám k přeskokům Ciri, z kterých jsem byla velmi unešená a takový závěr knihy jsem opravdu nečekala! Bylo mi líto osudu některých hrdinů, ale co mě opravdu rozhodilo, byla skutečnost, že se hrdinka musela zpovídat lóži a všichni pro ní chtěli prakticky to stejné.

Vlastina67

Začátek knihy mě trochu vyděsil svým stylem vyprávění. Moc mě to nebavilo a doufala jsem, že takto nebude probíhat celý děj. Naštěstí se tak nestalo a vše se rozeběhlo tak, jak jsem si zvykla v předchozích dílech.
Ciriiny přenosy mezi světy, Ciri u Elfů, průběh války - to byly části knihy, které srazily jednu hvězdičku z hodnocení.
Čekala jsem, jak se autor z toho všeho vymotá, když přihlédnu k posledním kapitolám II. dílu série. Takový konec jsem ovšem nečekala a musím smeknout - popasoval se s tím dost dobře. Jen si musím ten druhý díl znovu vypůjčit a svatbu si přečíst znovu, protože teprve nyní budu vědět, kdo všechno se jí zúčastnil a jaké nepředloženosti v její předvečer vyváděl :-)
Série jako celek se mě bavila a opravdu jsem nerada, že vše skončilo.

Aniday

nejsmutnější, nejzamotanější... ale krásně...

ValKing

Tak i já se přidám k tak trochu zklamaným čtenářům, ne ovšem celé ságy, to ani zdaleka, pouze posledního dílu. Jak strašně nadšená jsem byla z Věže vlaštovky, kde mě vůbec ale vůbec nic nenudilo, několikrát jsem se opravdu od srdce zasmála a říkala si, že autor si očividně i připravuje půdu pro naprosto epický konec, tak jsem možná až příliš očekávala od posledního dílu, kde jsem se těšila, že navzdory obvyklým pomalým úvodním rozjezdům, na to autor vlítne a všechno hezky dokončí. No, Artušův svět mi hned na úvod trochu vyrazil dech. Postupné objevování střípků legendy v podání Nimue a její společnice mě taktéž trochu zarazilo, nicméně jsem si řekla, že je to vlastně pěkná změna formy vyprávění a i když to na můj vkus trochu zdržovalo, přetrpěla jsem to. Později, když se Nimue splnil její sen z mladých let, tak mě to i dost dojalo a tuto linku v mých očích ospravedlnilo.

Ovšem jak již bylo zmíněno, putování Ciri po všech možných světech a časech byl i pro mě trochu maglajz, připadala jsem si jako na tenisovém utkání, doprava, doleva, doprava, doleva... Říkala jsem si, že jestli se ještě jednou přenese někam blbě, tak přestávám číst, protože mi z toho hrábne... No, přenesla se ještě asi tak 3x a já číst nepřestala, tohle zase Sapkowskimu nikdo neupře, ví, jak připoutat ke knize čtenáře řetězem.

Honba za Ciri a jejími... ehm, určitými orgány... Taky už toho na mě bylo trochu moc, hlavně u elfů mi to přišlo obzvlášť úchylný. Říkala jsem si, že by už taky mohli dát tý holce pokoj, je to fakt chudák. Bitva mě zase tak moc nefascinovala, ačkoliv byla podána jistě mistrně, přeci jen jsem holka a ten popis byl na mě až vyčerpávajícně podrobný. Politika... oproti jiným dílům, kde z těchto konverzací většinou vyplývaly nějaké důležité, pro děj podstatné události, zde byla opravdu místa, kde jsem četla a neodnesla si z toho nic než změť jmen, titulů, oblastí a tak dále...

SPOILER
No a konec? Tak ten je pro mě temný se vším všudy, počínaje už pomordováním Gearltovy party. Doufala jsem, že Cahir Bonhartovi aspoň pořádně zavaří, když už se konečně ke své vysněné Ciri dostal, že překvapí... Takovejhle předem prohranej souboj, do kterýho ho autor poslal bezmocnýho jak nemluvně, to mě fakt naštvalo, takovej bojovník a hrdina a on s ním zamete ani ne za minutu snad... Sebevražedná Milwa, zničehožnic vykrvácející Angouleme... A Regis... Přijde mi, že takový konec si nezasloužili. Ale osudu holt neutečeš, jak ví i Geralt. :/ Smrt fakt k naštvání. Musím ale říct, že pogromy a hony na nelidi mě "nadchly" ve své pravdivosti. Podobnosti můžeme vidět i v tom našem světě... Konec s Geraltem a Yennefer vlastně nevím, jak si mám vyložit. Tedy tuším, ale nejspíš nechci. A možná to je účel, aby si každý mohl vyložit to, co je mu předkládáno, po svém. No a co se týče Ciri... Pro mě je to sice smutné, že to takhle skončilo, ale na druhou stranu mi přijde, že pro ni to vlastně bylo to nejlepší řešení. Zde ji nikdo nezná, nikdo se za ní nepožene kvůli dítěti, krvi, odměně, politice... Má šanci se doopravdy zamilovat do někoho, kdo ji bude milovat na oplátku a nebude ji chtít zneužít. (Jinak ten šok s Emhyrem ala Ježkem... tak to mi dobře vyrazilo dech, nečekala jsem to ani náhodou!! Už jsem jen čekala, odkud vyleze chaluhama obrostlá Pavetta, která přežila na dně Sedny a přidá se do děje. P.S. V tý rodině jsou fakt zvrácenýýýý. Tohle byla zdaleka ta nejnechutnější představa v celé knize. Ble.)

Zkrátka a dobře, Zaklínačská sága mě nadchla, určitě se k ní s radostí vrátím, svět a příběh je to vynikající. Poslednímu dílu vyčítám jen zdlouhavé (i oproti ostatním dílům opravdu zdlouhavé) pasáže, které by zde na můj vkus mohly být v kratší podobě, a v podstatě to, že trochu nesplnil má očekávání. Nicméně i tak určitě stojí za to ho přečíst až do konce.

malpet

Sapkowského svět se mi moc líbí, každou z knih jsem přečetl skoro jedním dechem.

Romžiry

A je konec :-( Sága byla naprosto Fantastická.

Charlie119

Že je tento díl hodnocen o 3% hůř, než jeho předchozí kolegyně? Pro mne teda ne. Přečtěte si tu bitvu ještě jednou, ano?
Vše musí někdy skončit. Úplně vše.

Kabátice

To docela časté přeskakování v čase mi dalo zabrat, ale musím uznat, že celkově byl závěr vydařený. Zaklínače zařazuji mezi své srdcovky

LadyAlis

Dočteno a spokojenost :) jen jednu hvězdičku ubírám za to, jak se neustále někdo pokoušel se Ciri mít dítě ;) to bylo až moc už na mě asi :/ ale jinak jsem ráda, že jsem dočetla. Rozhodně mě konec dostal.

zpevSusannah

Zazvonil zvonec a pohádky je konec...
Ach joooo, já nechciiiiiii!!! Byl to neuvěřitelně fantastický příběh. Geralt, Ciri a Yennefer se stali za tu dobu mou knižní rodinou. Zamilovala jsem si je a myslím, že dlouho na ně nezapomenu. Bylo mi s vámi krásně! Díky Sapkowski :)

Heisenberg

"Něco končí, něco začíná."
Tak, a ságu o Zaklínači mám přečtenou, tohle by si zasloužilo další díly, škoda že pan Sapkowski se sérií skončil... Kniha je určitě důstojným zakončením této skvělé série, ale podle mě je ten konec trošičku divný. Až na konec nemám k finále série žádné výtky, všechny dějové linky byly důstojně ukončeny. Devátá kapitola knihy je podle mě tou úplně nejlepší kapitolou celé série (vůbec jsem nemohl odtrhnout oči od příběhu). Bitva u Brenny taky byla hodně zajímavá, ale mohlo zde být větší zapojení hl. postav. Tak teď když jsem přečetl všechny Zaklínačské knihy, si zahraji všechny Zaklínačské hry, které prý předčily tuto sérii.
Za finální knihu 9/10. Za celou ságu 11/10.
EDIT: Kdybych měl tedy zhodnotit hry - Zaklínač 1 - 9/10 (milé ale i drsné překvapení), Zaklínač 2: Vrahové králů - 9/10 (důstojné pokračování prvního dílu a předehra k finální hře), Zaklínač 3: Divoký hon - 11/10 (Tak u hlavního příběhu i DLC musím říct, že tahle hra je geniální, nemám dalších slov, je to možná i nejlepší hra co byla kdy stvořena)

Maser

Již nesčetněkrát jsem si ve své fantazii představoval, že jsem cestovatelem mezi světy. Na místech plných různorodých ras a stvoření jsem poznával obyvatele těchto světů. Na konci každého dne, když slunce začalo ustupovat noci, rozděláme oheň a vyprávíme si příběhy. Od dnešního dne bude jeden z příběh zasvěcen i zaklínači Geraltovi z Rivie.

fvalek

To byl tak úžasný konec ságy. Jedině Sapkowski dokáže dělat takové dějové vlny, kdy je to lepší, lepší, horší, ještě horší, trošku lepší, zase horší, nejlepší a konec :D
Příběh měl asi největší vývoj, kdy se vlastně ze skoro ničeho stane všechno. Postavy, staré i nové, byly jako vždy super. Cestování světy a časy bylo parádní, všechny bitvy, ať už velké nebo malé, byly strhující. Dost se mi znechutila Lóže, ale to se dalo čekat. Vyřešilo se sice hodně otázek, ale pár hlavních se zase vynořilo. No a ten konec... Skoro jsem u toho fňukal :D
Já tam taky byl, víno a medovinu pil... a bylo to krásné :)

Devil-Ivet

Skvělé uzavření téhle série. Nemám co vytknout, příběh jsem si užívala plnými doušky. Bylo to čtivé, zábavné, napínavé. Ale až po druhém přečtení jsem dokázala ocenit závěr knihy.

Evickar

Musím upřímně říct, že celou sérii jsem byla spíše zklamaná. Tento díl byl rozhodně nejlepší, ale jinak je celá série lehce nadprůměrná. Zbytečně mnoho politiky. Sérii jsem asi 2krát odložila. Přečíst ji celou mě donutila až hra, a to Zaklínač 3: Divoký hon. Řeknu Vám, že hra je mnohem, mnohem lepší, i co se týče děje :-D Tady se jen naznačuje nějaký konec světa, nějaká zmínka o divokém honu, jinak samá válka, kde koho z jakého vojska potkali atd. Vzhledem k mé lásce k Divokému honu si přečtu i Bouřkovou sezónu, ale jedná se u mě spíše o povinnost.

BoredCop

A to je konec, přátelé. Nelituji jediné minuty strávené u celé ságy a stydím se, že jsem se k ní nedokopal dřív.

Dovolím si každopádně poznatek směrem k hernímu zaklínači. Všechny 3 hry jsem hrál předtím, než jsem si přečetl knihy, ačkoliv nějaké základní povědomí o Sapkowského světě a důležitých figurách v něm jsem měl. Velká chyba! Když o tom totiž přemýšlím, nevybaví se mi moc postav z celé herní série, které by nevytvořil už Sapkowski v knihách. Tohle všechno vědět, hned by ten herní příběh dával úplně jiný smysl :)

jan14s

Závěr ságy byl velice podařený. Škoda, že nemohu zapomenout a začít od začátku.

tomas5327

Něco končí a něco začíná... Geralt je asi moje nejoblíbenější postava ale i přesto bych celou ságu hodnotil 4/5. Dle mého někde nadbytek politické pletichy která prostě patří do ságy ledu a ohně a né sem. Geralt jako takový je nejlepší na cestách ve společnosti svých různorodých kolegů. Tam tkví jeho síla. Když zbavuje svět monster...Lidé si rádi vymýšlejí různá monstra a strašidla, sami si pak....:)

meloun466

Proč se do pytle konec nikomu nelíbí?
Tohle není Hra o Trůny ( ale to mám taky rád!!!)..., tohle je fantasy!
Zaklínač je moje nejoblíbenější fantasy sága a mrzí mě, že většina lidí nepochopila úžasnost této mega ságy!!!

CharlieDKR

Moc jsem si ji užila. byla velice napínavá a i kyž opčasná politika trochu pro mě zbytečná tak nelituji ani jedné hodiny strávené u této knihy.

Dark_Librarian
27.12.2016

Nádherné završení série, i přesto s trochu nejasným koncem.

Majkrofon
09.12.2016

A je tu koniec jednej éry pre mňa. Záverečný diel je strhujúci, napínavý a mne sa len veľmi ťažko lúčilo s hrdinami, ktorých som si za tých 9 mesiacov, čo som čítal 7 dielne Sapkowskeho fantasy veľdielo, veľmi obľúbil. Ale nezúfajme, ešte nás čaká Búrková sezóna! :)

dadako
07.12.2016

Zaklínače mám rád, abych se ve všech královstvích a městech vyznal sehnal jsem si raději mapu. Myslím, že jsou lepší fantasy, i když jen pár. Celý příběh mě bavil až na konec. To je ale něco čím se autor těžko zavděčí. Každý čtenář má rád něco a je těžké knihu zakončit tak aby se to líbilo všem. Ovšem konec této série mi přijde hodně ujetý...

whiolet
01.12.2016

Geralt je moje srdcovka!

kara
29.11.2016

Ještě bych klidně snesla jeden díl.

Highlander
14.11.2016

Po nějaké době se vracím, abych se k poslednímu dílu Zaklínače vyjádřil... hlavně taky proto, že všemu dávám 5 hvězdiček, protože mě prostě vše baví... 4, když mi na tom přijde něco.... že to není ono.
Ale tady jsem prostě musel dát 3.
Proč?
Co já vím? Je to už skoro rok, co jsem to četl - což je pro moji paměť věčnost. :-/
Ale sepíšu dojmy, které na mě působily tak, že si je pamatuji ještě teď - tak obecně bych k Zaklínači řekl, že jsem četl i lepší fantasy. Mám Zaklínače rád, ale... zas tak moc mi k srdci nepřirostl, prostě jen další dobré fantasy.
Bylo pro mě dost obtížné orientovat se v té spoustě postav, jejich funkcí, hodně královstvích... možná je to o to realističtější, ale abych si pomalu dělal výpisky a poznámky u čtení - k čemuž by mě nedonutila ani pistole u hlavy. Stejně bych se pak ztrácel i v těch poznámkách, protože by jich bylo tolik... ale to je asi převážně chyba mé děravé hlavy plné sena.
Ale k tomuto dílu - vážně bylo nutné takhle skákat v realitách? Nebo čase, či co to bylo? To bylo fakt divný... a nudný. Aspoň pro mě.
A ten konec... přišel mi uspěchaný, možná trošku megalomanský... po všech těch skvělých povídkách tohle? Mno, stejně jsem měl ty povídky raději než tu dějovou linii.

Archie
29.10.2016

Neuvěřitelně komplexní sága. Maniakálně promyšlené politické podhoubí, intriky čarodějnic, sobecké motivy a spousta obyčejné lidské malosti. Postavy z masa a kostí, které nepronášejí otřepané fantasy fráze ale působí dojmem živého, originální povahou vybaveného, sobeckými zájmy zmítaného člověka. Země zbídačená válkou, útrapy jeho obyvatel, strašidla, xenofobie, děsivá lidská povaha. Všechny dějové linky uvázané v kompaktní spletenec pestrý tvarů i barev. Yennefer, Regisy, Ciri, Geralte.. zůstaňte!

Bublinka.
10.10.2016

Jsem z konce hodně zklamaná, nejde ani tak o to, že konec je dost neuchopitelný a já takové konce nemám v oblibě, protože potřebuju mít jasno a nerada si domýšlím, ale nejvíc mě zklamala ta část s Emhyrem. Už z věže vlaštovky jsem byla dosti rozpačitá.
SPOILER! Napíšu to trochu neurvale asi, ale strašně mi přišlo postavené na hlavu, že Emhyr v podstatě zpustoší celou zemi válkou, aby měl dítě s vlastní dcerou a pak se holka rozbrečí, v něm se cosi probudí a nechá ji jít a zachrání dalěší lidi, kteří znají celé jeho tajemství? Prostě tohle jsem nezvládla a dočetla jsem knihu strašně naštvaná. Mimo to mě štve ta svatební povídka. Chci to mít komplexní, tohle tu milou povídku snižuje na fan-fiction.

tovlasek
25.09.2016

Konečné zakončení této zaklínačské cesty, která mi tolik přirostla k srdci. Paní Jezera se mi knižně velmi líbila, nebyla podle mě tak dobrá jako Věž Vlaštovky, ale po přemítání jsem se ji rozhodl udělit 5/5 jakožto poklonu celé sérii. Konec mi přišel podivný, přesto se mi líbil, teď si stačí přečíst už jen Epilog: Něco Končí a Něco Začíná z Meče Osudu a jsem opravdu rád, že dobrodružství Geralta, Yennefer a Ciri dopadlo tak jak dopadlo. Už jen s nostalgií a slzou v oku vzpomínám na skvělé povídky Menší Zlo, Hlas Rozumu a Poslední Přání, trhá mi srdce vzpomínat na brilantní Trochu se obětovat, vzpomínám na Meč Osudu a Geraltovo setkání s Ciri. A na všechna románová dobrodružství zvláštně na Potkany, na Geraltovu suitu, která hledá Ciri. Na Triss, Yennefer, Coena, Vesemira a další. Jedna z nejlepších knižných sérií a jedno z mála fantasy, které jsem četl s takovou láskou. Hodně jsem se toho při četbě naučil a odnesl si. Jsem rád, že se Bílý Vlk stal tak velkou součástí mého života. A svoje sentimentální vzpomínání ukončím citátem z povídky Menší zlo - "Zlo je zlo, Stregobore, ... Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec."

IvoB
14.09.2016

Sapkowski zakončil svou sérii knih s grácií. A to i přes konec, jenž nemusí každému vyhovovat. Mně osobně docela sedl do zaklínačského světa, kdy nic není černobílé, a ne vše dopadne jak v pohádce. Je to čtivé, dojemné, napínavé, pochmurné i vtipné, s různorodým světem a postavami... Jednoduše povinnost každého milovníka fantasy. Plný počet bez váhání – 5*