Paní Dallowayová

Paní Dallowayová https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2113/bmid_pani-dallowayova-4MM-2113.jpg 4 774 122

Londýnské jitro, červen 1923. Paní Clarissa Dallowayová jde do květinářství pro výzdobu na svůj dnešní večírek. Než však tahle událost pro lidi z lepších kruhů nastane, strávíme v její společnosti obyčejný den, který nás nenechá na pochybách, že pod slupkou stárnoucí, průměrné středostavovské paničky bije srdce se stejně vroucí pravidelností, s jakou se na Toweru každou čtvrthodinu hlásí Big Ben. Woolfová však nejenže rozbíjí klišé o jedné snobské madam. Technikou proudu vědomí a s přispěním vedlejších postav tohoto okouzlujícího letního capriccia před námi postupně odhalí skutečné nitro paní Dallowayové, které působí věrněji než sebetrefnější realistický popis, a také její obrovskou žízeň po životě. Próza inspirovala světoznámý román M. Cunninghama Hodiny a stejnojmenný oscarový film.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Odeon

Mrs Dalloway , 1925

Blondebookdevil
05.04.2018 2 z 5

To byla za poslední dobu dost těžká četba.
Autorka užívá hodně přídavných jmen, přirovnání a dlouhých souvětí. Při procházení Londýnem poznáváme lidi, její známé; ty, které pozvala na svůj dnešní večírek. To byl pro mě kámen úrazu - přeskakování od jedné postavy ke druhé a jejímu myšlenkovému pochodu. Závěrečné strany mě bavily - veselé, konečně s přímou řečí a paní Dallowayovou, kterou všichni tak milují, i když je prostá a ne moc hezká.
Sama sobě slibuji, že za nějakých čas bude dobré ji přečíst znova a bez přestávek.

Nomia
04.04.2018 2 z 5

Přes veškerou snahu jsem se s Virginii Woolfovou nedokázala sžít a ani Paní Dallowayová nebyla výjimkou. Woolfová má hodně svérázný a zapamatovatelný styl psaní, ale její knihy mi prostě nejsou sympatické, postrádám u nich čtivost a větší spád.

Opět budu za nekulturního barbara, ale mě prostě Clarissa Dallowayová, všechno to pozlátko i smutek, jen a jen nudilo. Hutné a místy rozvláčné, oceňuji maximálně její mistrnou hru s jazykem.

amaenium
24.03.2018

Hodnotit knihu nebudu, jelikož jsem ji nedočetla. Dostala jsem se po stranu 26, aniž bych pořádně věděla, o co šlo. Psané myšlenkovým pochodem, ale právě těkavé myšlenky, jenž se vrkádají jedna do druhé , mi nedovolili se pořádně začíst. Možná se ke knize vrátím za pár (desítek) let.

Peyka
18.03.2018 3 z 5

Virginia Woolf je pro mě snad jediná z avantgardní moderní literatury 20. let, která se dá jakž takž číst. Obzvlášť Paní Dallowayová je jedno s těch stravitelnějších děl. Hezky čtěnáři popisuje jeden den v životě snobské paničky Clarissy Dalloway, která netouží po ničem jiném než naplno žít. Není to jednoduché čtivo, protože styl psaní myšlenkovým proudem může být pro čtenáře nezáživný, ale je to jedna z klasik světové literatury. Určitě doporučuji inspirativní i dílo M. Cunninghama Hodiny i filmové zpracování, kde uvidíte Paní Dallowayovou v trošku moderním pojetí.

Acamar
16.02.2018 4 z 5

Už dlouho jsem si knihu chtěla přečíst, z nějakého iracionálního důvodu mne autorka vždy něčím přitahovala, ale pořád nebyla ta správná nálada.

Přestože se kniha opravdu nečte zrovna snadno a je velmi náročná na soustředěnost (až tak do poloviny minimálně jsem měla chvíle, kdy jsem se dost ztrácela a četla totéž několikrát), čím více jsem se s ní zžívala a blížila se ke konci, tím to šlo lépe a lépe, poslední třetinu už jsem zhltla na jeden zátah.

Dějová linka je prostá, strávíme s hlavní postavou pár hodin ve dni, kdy chystá večírek. V první části knihy jde pro květiny, což je pasáž věnující se hodně popisu soudobého Londýna a postaviček, které cestou potká, některé zná, jiné ne. Pro mne nejobtížnější část, vyprávění přeskakující od jednoho kolemjdoucího ke druhému a k jeho myšlenkám (trochu mi to připomínalo pasáže filmu Nebe nad Berlínem, kdy anděl prochází městem a cítí myšlenky míjených lidí), zde jsem opravdu měla problém udržet pozornost a četla několikrát...Mám-li být poctivá, musím přiznat, že tyto lyricko-popisné permanentně těkající pasáže mne až tak nebavily, či spíše jsem nebyla schopná se s nimi sladit, vniknout do této části vyprávění.
V pozdější části dne už se vyprávění více koncentrovalo na titulní postavu i ty další, v knize významnější osoby, a to mne bavilo mnohem více (ačkoli i zde byly lyrické vjemy, už na menší ploše a vztažené k hlavním postavám, proto stravitelnější). Prostřednictvím střípkovitých popisů, drobných událostí, ohlédnutí do minulosti i současných myšlenek vytvořila autorka krásně živé obrazy postav v celé jejich šíři i pestrosti. Vévodí jim samozřejmě paní Dallowayová, kterou čtenář může pozorovat opravdu zblízka, číst její myšlenky i vidět ji očima ostatních postav. Její obraz mi myslím v paměti zůstane dlouho...

Autorčin styl je velmi osobitý - v doslovu popisován jako impresionistický a to jej myslím výborně ve zkratce vystihuje. Už kvůli tomu jej poznat stojí za to knihu přečíst. Je velmi specifická, výrazná a zapamatovatelná, a o to více to má pro mne význam v době dnešních knih, které zůstanou v hlavě jen pár dní po přečtení.

sassenkka
13.02.2018 3 z 5

Existují knihy, které mají 150 stránek, ale čtete je klidně dva měsíce, protože prostě nezvládnete dát víc než 10 stran v kuse. To je pro mě Paní Dallowayová.
Tato knížka je velice intimní dílko. Virginia velmi zvláštně pracuje s časem i se stylem vypravování. Na 150 stránkách prožíváme jeden jediný červnový den, avšak během čtení máme chvíli pocit, že jsme s hlavní hrdinkou právě strávili aspoň 10 let. Postupně nahlédneme do myšlenek několika postav, každý z nich je jiný, každý řeší jiné problémy, ale přece je vždy něco spojuje.
Paní Dallowayová je kniha plná květin, lásky, přátelství, depresí, smutku, radosti, obyčejných věcí, ale i přetvářky a snobských akcí. Asi si v ní každý musí najít to svoje, já nějak nevím. Tři hvězdičky za velmi hezký, avšak místy složitý styl psaní, za krásný popis prostředí, za neúnavný proud myšlenek.

jaro999
27.09.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha, četla jsem ji již 3 x a pokaždé v ní objevila něco nového. Syntéza literárního mistrovství, nádherné popisy, vyvolávají až čichové vjemy. Tok textu svou intenzitou připomíná Bachovu fugu.

jant02
07.06.2017 5 z 5

Excelentní!
…musel jsem takhle začít, aby snad další má slova nevyzněla negativně. Kniha se totiž nečte vůbec jednoduše. Když jsem ji poprvé vzal do ruky a viděl, jak je útlá, měl jsem jasno; tři, čtyři dny a bude přečteno. Po 30ti stranách jsem pomalu začínal chápat, že ji budu muset věnovat mnohem více času (udělal jsem to velmi rád). Za těch 14 dní, které jsem nakonec k přečtení potřeboval, jsem ji přečetl nejmíň dvakrát, jak jsem se neustále vracel zpět, někdy o odstavec, někdy i o několik stran. Člověk se musí maximálně soustředit, odpoutat se od okolí a vnímat jen tok myšlenek postav. Ponořit se tak hluboko, až uslyší zvony Big Benu.
Knihu doporučuji všem, kteří se rádi nechají kolébat na vlnách a pozvolna unášet proudícím časem neznámo kam.

Kniha byla do češtiny přeložena 2x, poprvé Vlastou Dvořáčkovou (vydáno 1975), podruhé Kateřinou Hilskou (vydáno 2004). Já jsem sáhl po té starší.

(ukázka ze staršího překladu)
Povídavě, bouřlivě zněl zvon opozdilec, jenž přicházel ve stopách Big Benu s náručí plnou hloupůstek. Rozbitý, roztříštěný, jak na něj zaútočily vozy, surové náklaďáky, hbitý krok myriád hranatých mužů i nafintěných žen, dómy i špičaté věže úřadů i nemocnic, a poslední zbytky všech těch titěrnůstek jako by se roztříštily – jemná vodní tříšť rozlévající se vlny – přes slečnu Kilmanovou, stále ještě stojící na ulici a potichu šeptající: „Za to může hříšné tělo.“

(ukázka z novějšího překladu)
Užvaněně a rozbouřeně působily ty opožděné hodiny, jak se rozezněly po Big Benu, naložené samými maličkostmi. Ubité, rozbité nájezdem kočárů, brutalitou dodávek, dychtivým postupem myriád hranatých mužů, předvádějících se žen, kupolí a vížek úřadů a nemocnic, ty poslední zbytky tohoto nákladu drobností jako by se tříštily, jako sprška vyčerpané vlny, o tělo slečny Kilmanové, která chvíli nehnutě postála na ulici, aby zamumlala: "Jde o tělo."

baru_h
25.03.2017 4 z 5

Osobitý styl psaní patří k Woolfové, a proto nebylo lehké knihu přečíst, ale přesto jsem ji dočetla a zaujala mě. Ne tedy svým dějem, který není nijak zásadní, ale právě netradiční formou - tokem myšlenek postav.
Určitě to není poslední dílo od V.W. které jsem přečetla.

WoodyAllen
27.02.2017 5 z 5

Popis osob a jejich historie mi připomínalo kužel světla, který osvětluje lehce poletující smítka prachu, a ty pak jednotlivé střípky každého jednotlivce. Z takových částí jsme pak tvořeni my, naše celistvá osobnost, v celku neuchopitelná. Ale ten paprsek světla to na krátký okamžik dokázal. A pak se jednoduše zaměřil na někoho dalšího...

hellena1523
05.02.2017 4 z 5

V podstatě pár stránek, ale upřímně řečeno - dosti náročných. Zatím moje jediné setkání s autorkou, ale navnadila mě...jen je to přesně ten typ literatury, na kterou prostě MUSÍ mít čtenář náladu, jinak ho zklamání nemine.

dalia1769
03.10.2016 4 z 5

Metoda proudu vědomí mi v této knize nepřišla dovedená k takové dokonalosti jako v knize "K majáku", přesto je to opět příjemný čtenářský zážitek. Nahlédnutí do řady osudů postav, které přímo či nepřímo spojuje závěrečný večírek u paní Dallowayové, v rámci jednoho dne. Trochu překvapivě mi postava samotné protagonistky přišla méně výrazná než např. Rezia nebo Septimus.

Janek
20.09.2016 4 z 5

Fascinující, uchvacující, náročná četba.

Beltrix
20.07.2016 4 z 5

Čtení této knihy byl jednoznačně zážitek. Spousta popisů, pocitů, impresí, myšlenek. Nesmírně mě bavily ty přechody od jedné postav ke druhé, které, ač relativně náhlé, mi připadaly velmi přirozené a poklidné. Celkově mě k této knize napadá jediné slovo - klid. Ať už byl popisován Londýn a jeho ruch, nebo večírek, celé to na mé opravdu působilo tak klidně, zpomaleně, možná až líně.

wiix
18.06.2016 3 z 5

Nevedela som sa do toho zahryznúť, aj keď som cítila veľký potenciál a silu knihy. Každopádne Woolfová je špecifická, zvláštna spisovateľka a zároveň majsterka pera. Mrs. Dallowayová..prečo je taká? Čo ju vedie k tomuto životu? K životu v minulosti, v pozlátku a v povrchnosti, keď má taký bohatý a komplikovaný duševný život? Večná záhada pre mňa, táto postavička.

Sparkling
20.05.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem četla několikrát, poprvé snad ve 14-ti letech, naposledy právě teď, několikrát v češtině, teď poprvé v angličtině. Nikdy mě neomrzí, nikdy. Virginia mě do knihy zas a znova vtahuje, vězní mě mezi věty, slova, písmena, lisuje mě mezi stránkami, uzavírá mě do desek knihy. Pokaždé, když Paní Dallowayovou otevřu a absorbuju prvních pár stran, vnímám to, co čtu, odlišně od minulého přečtení. Snad u žádné jiné knihy neplatí ona otřepaná fráze, že při každém přečtení vám kniha dá něco nového a dosud nepoznaného, tak moc jako právě u Paní Dallowayové.

MayaBu
22.03.2016

Nevím, ale já se na Paní Dallowayovou těšila. Říkala jsem si, že půjde o zajímavý příběh a bude psán naprosto ojediněle. To druhé platilo, ale to první jaksi pokulhávalo. Prvních cca dvacet stránek bylo o "náhodných kolemjdoucích" než se autorka konečně dostala ke Clarisse. V příběhu jsem se ztrácela a místy jsem musela nějaká dlouhá souvětí číst několikrát, než jsem objevila jejich smysl.
Budu se určitě snažit tuhle knížku vzít za nějaký čas znovu do ruky a přijít jí na chuť.

kalinkacz
01.03.2016 4 z 5

Má cesta k Paní Dollowayové byla dlouhá a spletitá... Poprvé jsem se s Virginií Woolfovou a její tvorbou seznámila na střední škole, zde ji ale nebyla věnována velká pozornost a proto ani já po žádné z jejích knih nesáhla.. Jenže poté jsem shlédla film Hodiny, kde podstatná část děje je věnována jak životu Viriginie Woolfové, tak i jejímu románu Paní Dallowayová... Říkala jsem si, že abych ději plně rozuměla (jelikož se jedná o film dosti náročný) měla bych si tuto její knihu přečíst.. Jenže víte jak to chodí, mnoho z nás své plány nedodrží a tak se mi tato kniha opět vzdálila.. Ale potom jsem četla knihu Všechny malé zázraky, která opět připomněla osobnost paní Woolfové a já si konečně Paní Dallowayovou koupila a pustila se do čtení...
Musím říct, že kniha rozhodně nebyla takovou, za jakou jsem ji očekávala... Děj byl zvláštní, s tím jsem ale počítala, jelikož paní Woolfová měla dosti specifický pohled na svět... Ale zarazilo mě, že některé strany byly napínavé a jiné zase dějovou linku postrádaly... Proto jsem se také v knize mnohokrát ztratila a musela listovat zpět... Kniha nebyla ztrátou času, ale trvalo mi 10 dní, než jsem ji dočetla a určitě si ji budu muset pro plné pochopení přečíst znovu...

Honzeecheck
02.11.2015 2 z 5

Občas mám potřebu se, po několika zábavných a čtivejch románech, "potrestat" nějakou tou klasikou, abych intelektuálně nezakrněl. Občas člověk zjistí, že tzv. klasiky jsou někdy strašný sračky (naposledy Krakatit), některý jsou kupodivu nadčasový (naposledy Stepní vlk) a někdy jsou úplně přesně takový, jak člověk očekával. A to je přesně Paní Dellowayová - těžký, nečtivý leč hluboký a mistrovsky napsaný popis jednoho dne ničím zvláštní ženy. DLouhý odstavce, věty přes půl stránky, přeskakování mezi postavami a minimum děje z toho dělají celkem náročný čtenářský zážitek. Některý mikropříběhy mě dostaly (nábožensky založená guvernantka, depresivní pán) ale celkově mě to nějak nevtáhlo. Respekt, před sto lety to asi byla pecka, ale já mam rád úplně jinou literaturu...

ZajDa37
31.10.2015 4 z 5

"Mé prsty neklidně ťukaly do kláves, když jsem psal tuto recenzi. Ťukot kláves se rozplýval ve vzduchu jako olověné kruhy. Psal jsem na starém počítači, který jsem používal už několik let. Bylo chladné ráno, když jsem ho šel koupit. A teď sedím tady a píšu tu recenzi."
Bystrý čtenář možná pochopil, že jsem se snažil psát jako Virginie Woolfová, bystřejší si povšimne inspirace v podobě kruhů ve vzduchu, a nejbystřejší uvidí, že mi ta napodobenina moc nejde.
Ale zpátky k recenzi. Dlouho přemýšlím nad otázkou, proč mi u čtení nepřipadala důležitá slova, ale sled autorčiným myšlenek a obrazů? Na to si snad odpovím. Avšak na závěr (možná předčasný) poslední otázka: Jsem jediný, kdo po přečtení této knihy má úplně jiný vztah ke kapesním nožům?

anglická literatura modernismus proud vědomí

Virginia Woolf
anglická, 1882 - 1941