Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44596/bmid_pani-bovaryova-PTX-44596.jpg 4 1892 286

Flaubert začal psát Paní Bovaryovou na popud svých přátel, kteří mu radili, aby se stále neobíral jedním a týmž odlehlým námětem psal právě jednu z verzí Pokušení svatého Antonína aby si víc všímal současnosti a využil například jako námětu k románu zprávu z novin, že se blízko Rouenu otrávila žena venkovského lékaře a že jejímu skonu předcházelo manželské drama. Tak vznikla Paní Bovaryová, do níž vložil autor tolik svých osobních pocitů a představ, celou svou životní filosofii, poznamenanou skepsí jako výkřikem poraženého a pesimismem, že se s ní nakonec ztotožnil. „Paní Bovaryová, to jsem já, “ říká autor. Reálným motivem románu je drama manželské nevěry. Nezkušená dívka, která tráví celé mládí v odloučenosti, sama se svými sny a růžovými vidinami budoucnosti, se provdá za venkovského lékaře, rozvážného a usedlého muže, který není s to přehrát se na románového kavalíra. Ema se boří do šedi všedního života, který ji dusí a zároveň nutí hledat cestu ven. Tato cesta vede k milostným vzplanutím, která nakonec nikdy neodpovídají vysněným představám. Provází je deziluze, silnější než vůle žít. Paní Bovaryová ztroskotává při prvním nárazu na neúprosnou skutečnost. Provinila se tím, že chtěla vědět, co se skrývá za pojmy blaženost, vášeň a opojení, které ji v knihách připadaly tak krásné.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Madame Bovary , 1857

dasenka
dasenka
23.04.2022 5 z 5

Stále se opakující téma, stále aktuální- o ženě, která chce vše a zanechává za sebou spálenou zemi……a to vše v letech, kdy byla úloha ženy pevně stanovená.
Dnes už takové chování patří k naší zvláštní době- bohužel

janka2000
janka2000
21.04.2022 4 z 5

Paní Bovaryová je žena, která chce všechno, chce si užívat. Je to prostě zhýralá panička, která si to nemůže dovolit. Má zástupy milenců, ale v problému nemá přítele.
Klasický příběh se smutně příkladným osudem.

TaJeMa
TaJeMa
15.02.2022 4 z 5

Podle mého kniha určitě stojí za přečtení. Ano, jsou tam obsáhlejší, místy až nudné pasáže, první polovina knihy je pomalejší, ale mistrně popisuje postupnou zvrácenost pohledu hlavní představitelky na život, rodinu, její snění o lepším životě ve vyšší společnosti, o lásce, kterou doma nepociťuje, toužíc vždy po tom, co nemá. V druhé polovině její zvrácenost graduje a nevím, zda se najde čtenář, který by ji litoval.
Za mě perfektně popsaná zkaženost osoby, která za svůj osud může jen a jen sama.

fidji
fidji
07.02.2022 2 z 5

Knihu jsem četla kdysi jako povinnou literaturu a dnes po letech znovu - myslím, že jako povinná literatura, je to nesmysl. Dnes se mi knížky líbila víc - člověk možná musí mít něco odžito. Knížka je dobře napsaná - ale nečte se dobře kvůli příběhu - člověk cítí, jak se to všechno řítí do maléru. Přemýšlela jsem, jak by to vyznělo jako divadelní hra zasazená do současnosti - madam Bovary s mobilem v ruce věčně na instagramu sledující a postující :-) Možná tenhle náhled by teenagerum mohl knížku pochopit víc. Jinak zajímavý popis tehdejší situace - móda, cestování, divadlo (popis operního představení).

slaska77
slaska77
05.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že na více než 150 let staré dílo je stále velmi aktuální. Nečte se úplně lehce, protože autor nabízí přehled postav, které jsou téměř všechny charakterově závadné. SPOILER Charles - slepě milující a zcela naivní, Rudolphe - prototyp sukničkáře, kterému jde jen o vlastní prospěch, vypočítaví lékárník nebo lichvář říkající si obchodník. León je snad jediný jakž takž normální. No a titulní postava? Sice chytrá, ale zcela sobecká, zhyralá a bez jakýchkoliv zábran, bez špetky mateřské péče, prostě husa. Děj ubíhal hezky, některé popisné pasáže jsem přelétávala očima. Za mě doporučuji dospělému čtenáři, ale podobně jako u Zločinu a trestu mi přijde přehnané chtít, aby tohle četly 16leté děti, pro mladou duši naprosto nevhodné. Citace ze str. 100: "Mladý muž proklouzl za záclonou - byl vždycky stejně oblečen a nikdy neotočil hlavu."

monngoll
monngoll
02.02.2022 2 z 5

Jednoducho povedané, je to (až prekvapivo súčasný) román o jednej pipinke, ktorá nevie čo chce a nedá pokoj pokiaľ to nedostane.

_Michelle_
_Michelle_
17.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Toto bohužel opravdu nebyl můj šálek kávy. Kniha mě nebavila, ale dočetla jsem ji, abych jí případně nekřivdila, kdyby se její kouzlo ukázalo až ke konci. Jak asi tušíte, kouzlo se nedostavilo. Jednání a smýšlení hlavní hrdinky se mi přímo protivilo. Pracovitost, naivita, bezmezná láska a dobrota pana Bovaryho až nepříjemně kontrastovala s charakterem jeho rozhazovačné a nudící se manželky. Děj mi byl nepříjemný a závěr lze označit za čistou depresi. Jedna znuděná a sobecká ženská zničila svým jednáním sebe i celou svou rodinu, přičemž okradla vlastní dceru o nadějnou budoucnost. Co dodat, snad jen že já osobně bych toto dílo jako povinnou četbu v rámci studia na střední škole nezařazovala. Jsou totiž mnohem přínosnější i čtivější knihy.

Doubravka1975
Doubravka1975
12.01.2022 5 z 5

Román napsaný podle skutečné události už roku 1857. Téma pořád reálné a aktuální, když prostě někoho pálí dobré bydlo a neváží si toho co má....

Bebe2004
Bebe2004
22.12.2021 3 z 5

Knihu jsem začala číst kvůli povinné četbě ve škole. Ze začátku jsem se musela hodně přemáhat, ale postupně mě to začínalo bavit. Bylo tam na mě možná trochu moc popisných pasáží a místy by si to naopak zasloužilo ještě rozvést. Celkově jsem si však čtení užila.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Naivní Bovaryová si žila nad poměry, dělala ze sebe to co nebyla, chtěla mít všechno nejlepší, byla rozmarná a zanedbávala manžela a dítě, kterých si nevážila a vsadila vše na špatnou kartu. Tajně se scházela s nesolidními milenci vyhledávajícími nezávaznou zábavu a žila v iluzích, chybných domněnkách a ve snách o princi, který jí vtáhne do lepší společnosti. Neuměla se správně odhadnout ani své možnosti a radovat se z toho, co bylo dostupné, nebyla pro rodinu. O vyznávání skutečných hodnot, o morálce neměla ani ponětí, měla chybně nastavený hodnot.žebříček, byla pravá maloměšťačka s malým vzděláním, která ze sebe dělala kdo ví co, přitom pro vysokou společnost byla nepřijatelná a neohrabaná. I když to spisovatel napsal tak, že jí lze rozumět, nelze s ní sympatizovat. Dnes by se ženy podobného ražení spíše rozvedly a dítě hodily na krk muži, i takové ze sousedství znám, existují dodnes a snad můžou být k chybám Bovaryové víc shovívavější.
Bovaryová je synonymum lehkovážné sobecké ženy, která si svými nerozumnými požadavky a kvůli pochybnému uspokojování potřeb zničí život svůj i život své původní rodiny. Trochu mi připomněla přece jen poněkud zodpovědnější a více mateřskou Annu Kareninu.
Knihu jsem poslouchala díky rozhlasovému zpracování, který se váže k výročí autora.

CAM
CAM
04.12.2021 4 z 5

Knihu jsem objevila díky čtenářské výzvě. Líbila se mi. Chvilkama bylo čtení zdlouhavé, ale příběh jsem dočetla do konce. Hlavní hrdinky mi líto nebylo, nevážila si toho, co měla.

Anette99
Anette99
08.11.2021 5 z 5

Knížka mi dlouho ležela v knihovně, pustila jsem se do ní až kvůli čtenářské výzvě. Je škoda, že jsem tak dlouho váhala. Knížka mě bavila, i když prokousat se občas všemi popisy hlavně pocitů (krajinné popisy mi vyhovovaly) bylo trochu náročnější, celkově to rozhodně není žádná lehká četba. Charles byl sympaťák, líbil se mi život v městečku. Ale Emma mě de facto od začátku dost štvala, a jak kniha postupovala, bylo to jen horší a horší. Znuděná, ufňukaná, naivní, nedokázala ocenit, že má hodného a váženého manžela, co jí má rád a šikovnou dcerku. Věděla jsem ze školy, jak dopadne, ale při četní jsem ji vůbec nelitovala, zničila se sama dobrovolně. Akorát to odnesl i manžel a dcera.

1271
1271
02.10.2021 4 z 5

Kniha má pomalý začátek, který mě vůbec nebavil a dokonce jsem přemýšlela, že snad knihu odložím. Avšak kousla jsem se a pokračovala dál, za což jsem ráda, protože se mi nakonec líbila. Občas mě sice otravovaly sáhodlouhé popisy přírody a vesnice (někdy jsem to i přeskakovala), ale samotný příběh a postavy mě bavily. Ema je naivní, marnivá a znuděná žena, která kvůli své přehnaně romantické představě o lásce a vášni v manželství zničila nejen sebe, ale celou svou rodinu. Zpočátku jsem k ní chovala sympatie, ale ke konci už jsem s ní soucítit nedokázala a spíše jsem litovala Charlese a malou Bertu.

rennata
rennata
25.09.2021 5 z 5

Jedna z tých strašne slávnych kníh, ktorých posolstvo sa vám snažia vraziť v škole do hlavy....ale ono by sa to tak robiť nemalo a decko zložitú knihu plnú životných tráum, depresií a skúseností aj tak nemôže pochopiť (a už vôbec nie z nejakého naspamäť naučeného obsahu, ktorý aj tak zabudne). No skrátka, o knihe som vedela povedať dve vety, roky po škole som narazila na zaujímavý film Gemma Bovery a napokon som začala čítať knižku a bola som nadšená. Ema je naivná, romantická duša, ktorá nič nemyslí zle, ale zamotáva sa do svojich predstáv, stáva sa bezohľadnou aj voči sebe, nič ju neurobí skutočne šťastnou a samozrejme vieme i nevieme, kde je problém - má povahu istého typu a nemá vhodne naplnený čas; nemá sa s kým o svojich veciach dôverne porozprávať a ani nevie ako na to; dobrácky, zaľúbený manžel do nej nevidí a má smolu na ľudí, ktorí ju využívajú. Nie je to len o žene v jej dobe, ale aj mnohých dnešných.

katerina94958
katerina94958
17.09.2021 2 z 5

Kniha je jeden velký detailní popis všeho od osob, krajiny, okolí, děje..... Opravdu hodně špatně se mi četla, ale je možné že to je tím, že v knize nebyl prostor pro mou vlastní představivost, ale pouze pro to co se autorovi samotnému odehrávalo v hlavě když psal. Několikrát jsem si řekla, že knihu budu muset odložit, ale nerada něco vzdávám a proto jsem se od srdce zaradovala, když jsem knihu dočetla. Věřím že lidé, kteří mají rádi právě tyto popisy a nemusí používat moc fantazii tuto knihu ocení, ale lidé co si rádi představují, že v dané době jsou a prožívají příběh jako by tam byli oni sami, už tak nadšení nebudou, v knize na to dle mého není prostor a nebo jsem to prostě při čtení nedokázala já.

hroneczek
hroneczek
04.09.2021 3 z 5

Ano, kniha je velmi detailní, ale nikoli v detailech otravná. Nicméně paní Bovaryová mě neskutečně rozčilovala svým chováním, takže jsem se musela nutit knihu dočíst… přišla mi nekonečná…

kh1989
kh1989
03.09.2021 4 z 5

Od začátku bylo jasné, že to dobře nedopadne.

Zuna1990
Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

Kniha je veľmi dobrá, zachytáva veľa detailov, ktoré nám nedovoľujú Emmu zatracovať za jej chovanie. Tieto detaily však neboli pretavené do filmovej verzie z roku 2014 a preto toto dielo veľa ľudí neoslovilo. Chyba. Najprv treba prečítať knihu, potom pozerať film.

ersilika
ersilika
24.07.2021 2 z 5

Bylo to dlouhé, dlouhé, dlouhé čtení

ArkAngel
ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Dílo se četlo dobře, ale vzhledem k mé živé představivosti mi krapet dělaly potíže pasáže s lékařskými zákroky. Z počátku s Emmou soucitíte, kdy si uvědomujete v jaké je pozici, ale nakonec se stává někým, kdo postrádá veškerou čest. Jak by řekl Ostravák: "Dal bych ji do hlavy kopačku s otočkou," protože dvakrát podvádět manžela, dostat ho do dluhů, exekuce a nakonec se zabít a nechat ho v tom? To prostě není normální.