Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1963/bmid_pani-bovaryova-1963.jpg 4 1902 289

Tento realistický román známého francouzského autora byl napsán na základě skutečných událostí z let 1851–1856, o kterých se psalo v novinách. Autor byl za něj žalován pro ohrožení veřejné mravnosti a urážku náboženství. Žaloba však byla naštěstí zrušena. Hlavní postava, paní Bovaryová, přijme nabídku k sňatku od vdovce Karla Bovaryho, a přichází tím o své iluze romantické lásky. Vede nudný život, který si zpříjemňuje několika milenci, ale všechny vztahy dopadají špatně...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Madame Bovary , 1857

Pernice
08.10.2019 4 z 5

Kousavý pohled na maloměstskou společnost poloviny 19. století, bohatou na pokrytectví, strojenost a sobectví. Mistrovsky vyvedeným charakterům jednotlivých postav vévodí titulní hrdinka, která se s teatrálností a afektovanou tragičností vzepře nuzotě svého života. Zajímavá sonda, ale závěr, kdy už bylo zjevné, kam to celé směřuje, byl zbytečně rozvleklý.

JP
17.08.2019 4 z 5

Unikum v neuchopitelnosti rozmarů hlavní postavy? Samozřejmě, nejsem akademik a jejich učebnicový rozbory jsem vždy považoval za dost samoúčelné (mimochodem jako se spoustou klasik, díky za vyspoilování konce), ale i tak si myslím, že tahle kniha tak o level převyšuje intelekt jejího řadového čtenáře. V určitých segmentech je 'Madame Bovary' jako sen, který vás pomalu a lehce lapí do svých sítí, ale nebudu lhát, pro mě byl impulsem k jejímu přečtení Karl Ove Knausgård, podle něhož je kniha pravděpodobně nejlepším románem, jaký byl kdy napsán. Jinak bych se tomuhle, jako další protlačované klasice, nejspíš vyhnul - většina z nich ostatně stejně nebude vaše krevní skupina. U tohohle románu mě ale upoutalo, s jakým zaujetím o něm Karl Ove hovořil a tak jsem v období, kdy jsem si zakázal nakupovat jakékoliv nové knihy podlehl tlaku. Nějaké zvláštní nutkání ve mně přikývlo, protože Knausgård byl za posledních pár let jedním z toho nejlepšího, co jsem četl a tak jsem si řekl, dobrá tedy. Dokážu pochopit proč tak knihu vidí a proč o ní i tak smýšlí. Paní Bovaryová je zvláštně lehkou klasikou, která jaksi svádí k různým jemně odlišným interpretacím hlavní postavy, i románu jako celku... jak se na ně dívat, jak je kritizovat, či ne, celou dobu jsem musel přemýšlet o tom, co v rámci knihy bylo řečeno, co chtěl Flaubert vyjádřit, jak se na ni dívá určitá intelektuální elita a opět mě zaujalo, jak moc se mnohdy dá vyjádřit absolutním minimem, mě by to třeba absolutně minulo, nesnažím se v knihách hledat skryté významy, ale spíše je vnímat takové, jaké jednoduše jsou, jak jsou naservírovány. Paní Bovaryová má mnoho skrytých elementů, je to velmi melancholická a pocitová kniha, velmi vnitřní, i když není čistě jen o ústřední postavě, ale všech a všem okolo ní. Dost obtížné dílo ve své přístupnosti, pokud neznáte autora, souvislosti... je to nahoru a dolů, nahoru a dolů.

RyxiraAmyGinger
14.08.2019

Když jsem sledovala Emmu, jak se pomalu a neodvratně řítí do neštěstí, měla jsem chuť zatřást s ní a trochu ji "usadit na zem", aby se vzpamatovala. Měla v životě smůlu? Asi trochu ano. Udělal otec nějakou chybu v její výchově? Nemyslím si. Udělaly chybu jeptišky, u kterých poprvé přičichla k sentimentálním románům? Nevím. Jak se má člověk neznalý vnějšího světa zbavit povahových rysů, o kterých vlastně ani netuší, že ho mohou svést na špatnou cestu? To je otázka, kterou si po přečtení Paní Bovaryové kladu... a nenacházím na ni uspokojivou odpověď. Emma asi nebyla dobrý člověk, určitě udělala spoustu chyb, ale někdy se mi zdálo, že je k ní autor příliš krutý. Na druhou stranu mi bylo ve finále líto především Charlese, i když to byl pěkný bambula, Berthe a Justina - uvědomovala si Emma, co mu způsobí/způsobila a pokud ano, bylo jí to jedno nebo cynicky toužila, aby měl její čin (hodný románové hrdinky) aspoň nějakého očitého svědka? Co se týče stylu, jakým je kniha napsána, myslím, že se podobá Zolovu (četla jsem Zabijáka a Nanu), snad rozvláčností, snad tématem - připadá mi, že Emma a Nana mají dost společného.

Tyrkysová
01.08.2019 3 z 5

Z dnešního pohledu nám Ema může připadat jako opravdu velmi nesympatická postava. Byť do jisté míry semletá okolnostmi, do nichž se dostává, často si za problémy může sama, chová se naivně, dětinsky, nezodpovědně a své chování má tendenci neustále omlouvat nemocí (samozřejmě patřičně dramaticky a teatrálně).
Je ale na čtenáři, jak moc se jí nechá "znechutit" - po stránce literární je dílo napsáno relativně čtivě, byť do jisté míry trochu rozvláčně. V některých místech by byl také zajímavý pohled "z druhé strany", který by více osvětlil chování ostatních postav.

iiiccc
29.07.2019 3 z 5

Z tohohle jsem měla ale takovou depresi! Snad nikdy ve mně knižní postava nevyvolala tolik různých pocitů. Paní Bovaryovou jsem obdivovala, nenáviděla, smála se jí, rozuměla jí a hluboce jí pohrdala. Zároveň ji nedokážu dostat z hlavy, mrchu.

Conely
25.07.2019 4 z 5

Poutavě popsané velmi nesnesitelné postavy, do kterých se člověk mnohdy moc vciťovat nechce...

DeepSea21
23.06.2019 4 z 5

Utíkání do světa snů,přetvářka,strach z vlastní osoby a charakteru.
Super kniha.

Jokrzeb
18.06.2019 1 z 5

Čteno z donucení na gymplu. Absolutně mimo můj šálek...

Gabri-88
08.05.2019 4 z 5

Po prvnim precteni bych Pani Bovaryovou ohodnotila na pet hvezd, ale kdyz jsem knihu precetla podruhe, najednou uz me tak neuchvatila, asi mi vic vadilo chovani nekterych postav. Pribeh jako takovy je poutavy

katka-kacav3318
07.05.2019 3 z 5

Šla jsem do toho s velkým očekáváním, ale ta se nenaplnila. Nemohla jsem se do toho moc vžít. Možná to bude tím, že mi na stole stála jiná kniha, kterou jsem si chtěla přečíst, a tak jsem cítila jako nutnost tuto knihu přečíst, a proto jsem si ji dostatečně neužila.

asanita
17.04.2019 3 z 5

Kniha ve mně vzbudila silný dojem a to především co se týče charakteru postav. Myslím, že pro autora muselo být těžké vylíčit všechny aspekty Eminy povahy, ať už její iluze a naivní představy, jako i její uvažování. Karla mi oproti tomu bylo poměrně líto, jelikož si podle mého názoru žádný milující muž ženu takového typu ani za trest nezaslouží. Závěr knihy byl tragický, což poměrně odpovídalo vývoji událostí v románu. Připadalo mi, že popisy okolí nebo různého oblečení chvílemi děj velmi zpomalovaly, a tak se v příběhu často vůbec nic neposouvalo. Přesto je ale jasné, že v knize popisy být musely, protože jinak by se nemohlo úplně jednat o realismus.

Palorizek85
08.04.2019 1 z 5

Tato kniha mě vůbec neoslovila. Její jedinou výhodou byl snad jen nízký počet stran.

Mabie
02.04.2019 3 z 5

Nebyl to úplně můj šálek čaje.

trais
22.03.2019 4 z 5

Přiznávám kniha mě místy nebavila a do čtení jsem se občas nutila, ale úplně mě dostala. Pokud nejste příznivec líčení přírody či psychologie a baví vás převážně dějová literatura, tak vám můžu rovnou říct, že vás kniha bavit nebude, ale pokud vám alespoň částečně něco z toho říká budete knihou nadšeni a jistě se nebudete divit, že je kniha považována za klasiku a Flaubert za génia popisů. Člověk se občas musí odprostit od pohodlí a jednoduchosti aby pochopil krásu!

jfialova
18.03.2019 3 z 5

Ta ženská mi byla celou dobu tak protivná! Ale to bylo vlastně cílem, ukázat na lidskou sebestřednost, chamtivost, hloupost a sobeckost. Jazyk a styl psaní je poplatný době, kdy kniha vznikla, takže kdo nemá rád poněkud do detailů zabíhající styl, bude zklamán.

RemiBlack
05.03.2019 1 z 5

2019/14
Ugh. Ani při nejlepší vůli si nedovedu představit, proč zrovna mě se tahle kniha tak strašně nelíbila a musím kontrastovat s 5* hodnoceními níže. No nic:
Autor si potrpí na -naprosto nezáživné- popisy čehokoli kdekoli, jenom děje ne. Když budete číst jen přímé řeči, uděláte si docela slušný obrázek.
Chápu, že romantický hrdina má stát na okraji společnosti. Nicméně to snad neznamená, že hlavní postava musí být takhle nepříjemná a *zbytečná*. Ema je pokrytecká, sebestředná, hloupá a necitelná (popř. přecitlivělá) postava. Např. její vztah k dceři. Kdyby ji někdo v půlce profackoval, nezlobila bych se!
Charles, ze začátku dobrá postava, je popisován jako úplný idiot. Proč? Protože je spokojený (chudák).
Tak do poloviny se to ale dalo. Sem tam člověk něco přeskočil, a i přes bídný děj to nebylo tak zlé. Ale posledních sto stran jde od z deště pod okap, z tragédie do ještě větší, říkala jsem si jen "už umřete a hlavně rychle".
Nálada je místy podobná, jako např. v románu Otec Goriot. Tam se dá s trochou snahy najít nějaký smysl. Ale má-li Paní Bovaryová nějaké poselství, mně zůstane ukryto...

Knišíl
20.02.2019 5 z 5

Není divu, že je kniha zařazována do mnoha prestižních knižních žebříčků. Není divu, že někdo knihu nedočte a odloží ji, zvláště při studiu na střední škole. Tohle je Kniha s velkým K. Flaubert byl úžasný spisovatel, ony drobnosti, záchvěvy situací, které by se mohly zdát všední, dokáže vykreslit literárním jazykem tak, že vám málem i slza ukápne, jste-li romantická duše, a to i přesto, že Flaubert v Paní Bovaryové romanci kritizuje. V paradoxu, romantiku trhá s duší básníka.

Theresa28
15.02.2019 5 z 5

Tato kniha mi prirostla úplně k srdci. Moc se mi líbil děj, prostředí, postavy a zkrátka nádhera!

LiKa00
09.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hodně lidí říká, že je film ani kniha nebaví, ale mě to bavilo a bylo to super. Sice smutný konec, ale jinak moc hezké.

Denny45
17.01.2019 4 z 5

Bolo mi úplne jedno, že Flaubert opisoval počasie nejakého dňa ako pekné, slnečné, teplé. Nad hlavami postáv som si predstavoval zatiahnutú oblohu, šerosvit, mrholenie, vlhko a chlad. V daždi nakladali mladí Bovaryovci svoj majetok na koč, pršalo aj keď si ten zazobaný boháč bafkal cigaretu pri teplom krbe a pani Bovaryová na pokraji šialenstva ho prišla prosiť o almužnu. A nehovoriac, ako sa v srdci tejto ženy doslova parilo z neskutočných a nerealizovateľných snov, inšpirovaných červenou knižnicou. Z pary sa zrodili ťažké oblaky, z ktorých sa lialo ako z krhly a voda zaliala celé jej vnútro. Voda zamrzla na tuhý ľad, ktorý na konci explodoval a premenil sa na jemný poprašok. Vietor si s ním poradil. Potom nezostalo nič, ani matná spomienka...
Dej vynikajúci, priam rozbíjajúci posledné zvyšky romantizmu v realistickom svete. Ale ten zvláštny štýl v niektorých pasážach a slovná zásoba nudili a kazili dojem. K ťažkému príbehu ťažký štýl patrí. Stačí, že ma to zas donútilo premýšľať.