Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1963/bmid_pani-bovaryova-1963.jpg 4 1902 289

Tento realistický román známého francouzského autora byl napsán na základě skutečných událostí z let 1851–1856, o kterých se psalo v novinách. Autor byl za něj žalován pro ohrožení veřejné mravnosti a urážku náboženství. Žaloba však byla naštěstí zrušena. Hlavní postava, paní Bovaryová, přijme nabídku k sňatku od vdovce Karla Bovaryho, a přichází tím o své iluze romantické lásky. Vede nudný život, který si zpříjemňuje několika milenci, ale všechny vztahy dopadají špatně...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Academia

Madame Bovary , 1857

Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

Kniha je veľmi dobrá, zachytáva veľa detailov, ktoré nám nedovoľujú Emmu zatracovať za jej chovanie. Tieto detaily však neboli pretavené do filmovej verzie z roku 2014 a preto toto dielo veľa ľudí neoslovilo. Chyba. Najprv treba prečítať knihu, potom pozerať film.

ersilika
24.07.2021 2 z 5

Bylo to dlouhé, dlouhé, dlouhé čtení

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Dílo se četlo dobře, ale vzhledem k mé živé představivosti mi krapet dělaly potíže pasáže s lékařskými zákroky. Z počátku s Emmou soucitíte, kdy si uvědomujete v jaké je pozici, ale nakonec se stává někým, kdo postrádá veškerou čest. Jak by řekl Ostravák: "Dal bych ji do hlavy kopačku s otočkou," protože dvakrát podvádět manžela, dostat ho do dluhů, exekuce a nakonec se zabít a nechat ho v tom? To prostě není normální.

adelinka
24.06.2021 4 z 5

Trochu to čítanie išlo pomaly, potom sa rozbehlo, ale nakoniec neviem či mi má byť ľúto Emy, či jej manžela, no také na zamyslenie. Ale predsa len dobré čítanie.

BetSolo
20.06.2021 4 z 5

Povedená kniha. Zpočátku jsem měla problém se začíst, asi kvůli složitějšímu stylu jazyka a občas zdlouhavým popisným pasážím, nicméně jakmile jsem se začetla a na jazyk si zvykla, stránky mi ubíhaly pod rukama samy. Jen je mi trochu líto, že jsem již znala celý děj ze školy z nedávného referátu spolužačky, takže při čtení jsem si všechno postupně vybavila, a tak mě kniha ani nijak neohromila. Nicméně bylo to poutavé, zajímavé a pěkné počtení.

lernami
24.05.2021 4 z 5

Myslím, že na knize je hodně poznat, že autor čerpal i ze svých osobních prožitků. Psychologie dlužníka, ale i psychologie samotného podvádění je v knize popsána velmi autenticky.
Kniha se četla lehce, přesto se však nemohu zbavit dojmu, že už jsem v minulosti něco podobného děje/stylu četla, ale to vůbec nevadí, protože jsem si čtení užila.
Na závěr přidávám pár vět, které mě zaujaly.

„Sebevědomí je závislé na prostředí, v němž se projevuje.“
„Není dobře dotýkat se modly, pozlátko z ní utkví člověku na prstech.“
„Nalézala v cizoložném poměru všechnu všednost manželství.“
„Budoucnost je černočerná chodba, která má na konci jen pevně uzavřené dveře.“

chaera
15.05.2021 3 z 5

Nijak zvlášť mě nenadchla. Možná bych ji ocenila více, kdybych byla starší. 3.5/5

betth
26.04.2021 5 z 5

Nadčasovost. Úžasný jazyk. Perfektní popis doby, míst. Fantastické vykreslení postav. Vpravdě pan spisovatel.

couscous
13.04.2021

Paní Bovaryová je realisticko-psychologický román z období světového realismu, jejímž autorem je francouzský spisovatel Gustave Flaubert. Dílo bylo vydáváno na pokračování v letech 1851-1857 a bylo psáno na základě skutečných událostí, o kterých se psalo v novinách.
Ema Bovaryová je velice romantická a naivní a chce žít městský život plný noblesy. Vdá se ovšem za venkovského lékaře. Z manželství není příliš šťastná, a tak hledá lásku jinde (Rudolf a Leon).
Román balancuje na pomezí realismu a romantismu, což je dobře vidět i u hlavní postavy, věčně žijící ve svých snech a představách (romantismus), ale následkem toho se potýká s těžkou finanční situací (realismus). Podle charakteru paní Bovaryové vznikl i literární typ zvaný bovarysmus (útěk od reality k iluzím).
Dílo je psáno er-formou a je rozděleno na tři části. Vypravěč příběhu je autor sám a je objektivní (hodnotí postavy na základě toho, jak se projevují na venek). Autor se ztotožňuje s hlavní postavou.
Flaubert přináší čtenářům, prostřednictvím hlavní hrdinky, typický příklad člověka, který utíká před svými problémy, až ho nakonec jeho počínání doběhne.

vipera
12.04.2021 4 z 5

Tato kniha na mne dlouho koukala z poličky. Vzhledem k jejímu stáří jsem se obávala její čitelnosti. Nakonec jsem si vypomohla audioknihou. Chvíli jsem knihu poslouchala, chvíli zase četla a nakonec jsem se zcela oddala přednesu paní Zawadské. Samotná bych se knihou prokousávala rozhodně déle, její jazyk bude dnes už málokomu blízký. A přitom si tento literární kus zaslouží pozornost i dnes. Ono téma marnotratnosti, marnivosti, hledání povrchního štěstí, utápění v iluzích, dluzích a nakonec i v bezmoci, je totiž věčné.

RoseJP
03.04.2021 1 z 5

Byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla. Dějová linka nebyla špatná, chvílemi mě i zajímalo, co se s hrdinkou stane. Ale asi nejsem ještě připravená číst knihy, které jsou pro mě složitě napsané. Autor občas na můj vkus zdlouhavě popisuje a občas jsem se ztrácela v postavách a nechápala jsem, proč jsou některé pasáže tam, kde jsou. Ale je možné, že jen nejsem cílovka :)
Překvapil mě konec, pořád jsem měla naději, že paní Bovaryová zvládne situaci vyřešit jinak.

Ester71
03.04.2021 5 z 5

Paní Bovaryová je přesně ten případ, kdy si člověk pro svou rozmařilost a naivitu neváží toho co má. Proto hledá stále nová dobrodružství, myslí si, že obklopováním se různými drahými zbytečnostmi dosáhne spokojenosti. Tím se dostává do bludného kruhu lží, dluhů a intrik, ze kterého se vymaní opět sobeckým rozhodnutím.
Můj tatínek má na toto dobré rčení : Když je oslu dobře, jde se klouzat na led.
Přestože je knížka napsaná jiným jazykem než jsem zvyklá, četla se mi moc dobře. Chystala jsem se na její přečtení léta, teď jsem ji díky výzvě zdolala.

MonicElli
18.03.2021 5 z 5

Za mne velice svěže a nenuceně napsaná kniha. Spisovatel má velký cit a jemnost pro popis prostředí, oděvů a postav, u mnoha knih toto chybí. Ale nikterak tím nenarušuje příběhovou linii. S hlavní hrdinkou soucitíte i zárověn ji nenávidíte. Je uvězněná v životní situaci, která ji nečiní štastnou. Neví jak se vymanit, jak dosáhnout osobního štěští, ztrácí morální zábrány. Jení vysněný život se neslučeje s drsnou relalitou, která je svázaná morálními zásady, společenským postavením a světem, který nic nepromíjí...již nemá další východisko.
Nádherný, nadčasový, za mne na jedničku.

Nicole_picole
08.02.2021 2 z 5

Tragický příběh nevěrné manželky. Ve své době možná skvělá kniha...ale příběh je tak obyčejný a zdlouhavý..bylo utrpení knihu dočíst.

Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Tenhle druh čtiva není pro mně. Mnohokráte jsem se snažila knihu přečíst, ale vždy odložila a nedočetla. Je to asi škoda, ale já se nemohla nějak vnořit do děje. Zřejmě jsem zvyklá na jiný druh literatury.

niknikita
10.01.2021 3 z 5

Konečně jsem se prokousala touto klasickou literaturou. Téma nespokojené a následně nevěrné ženy, která nedokáže řešit svoji zoufalou situaci jinak než zoufale. Téma staré, jako lidstvo samo.

Poctivě přiznávám, že jsem se do čtení nutila a styl vyprávění byl na můj vkus zdlouhavý, příliš starodávný a nedokázala jsem ocenit autorovy košaté metafory.

Jsem asi z jiného světa a tak se omlouvám literárním géniům, že mi schází pořádná dávka trpělivosti a tolerance.

Blaník8
04.01.2021 5 z 5

Čtivá klasika, která může čtenáři dát hodně i dnes, právě podrobné popisy událostí, přírody, oděvů, povah a osobních pohnutek postav mne na tom bavil nejvíce. Myslím, že vždy má žena či muž v životě období, kdy je času málo nebo moc, romantiky málo, nebo moc, všeho světského málo nebo moc, lásky málo nebo moc, kdy bytostně pochybuje o sobě, o druhých...blízkých i vzdálených...a kdy neví jak dál...Zamýšlíme se nad příběhy hrdinů v knížkách a pak i nad sebou..jak jsme si podobní a nejsme....a tak to má asi být...všechno nás někam posouvá.../ jak říká Albus Brumbál/.....,,dál,,......:-):-)

101evca
07.12.2020 4 z 5

Několik let jsem si říkala, že bych si Paní Bovaryovou měla přečíst a konečně jsem se k tomu odhodlala. Kniha rozhodně nepopisuje jenom tragický osud hlavní představitelky, ale lze ji považovat za realistickou sondu do nitra člověka, který uvěří směšným představám o životě, lásce a štěstí a ty pak ovládnout celé jeho počínání. Ema ve snaze dosáhnout svých iluzí se v marném boji s realitou snaží najít štěstí. Zoufale se ztrací v objetí milenců, obklopuje se nesmyslnými věcmi, na které nemá peníze, a marně doufá, že konečně získala to, po čem touží. Samozřejmě místo, aby byla svému cíli blíž, tone a táhne celou svou nicnetušící a slepě milující rodinu ke dnu.

Navzdory tomu, že tato klasika z 19. století je bez nejmenších pochybností velmi nadčasovým dílem, měla jsem problémy udržet pozornost. Flaubertův jazyk sice oplývá nádhernými metaforami, ale přiznávám, že některé sáhodlouhé popisy jsem jen tak prolétavala.

Přes sem tam dlouhé pasáže chci povzbudit každého, komu podobně jako mně figuruje Paní Bovaryová na seznamu k přečtení už nějaký ten pátek, aby si ji přečetl a udělal si vlastní názor.

"Ano," zašeptala, skřípajíc zuby, "odpustí mi, on, kterému bych já neodpustila ani za milión, že mě kdy poznal! Nikdy, nikdy!"

Annicka
05.12.2020 5 z 5

Emma Bovaryová je nešťastné děvče. Do svého neštěstí se ale vlastně uvrhla sama. Jako vášnivá čtenářka romantické literatury vychovávaná v klášteře není příliš schopná rozlišit realitu od spisovatelových výmyslů, stále sní o světě plném dobrodružství, v němž se ani vteřinu nenudí. Proti tomu stojí v kontrastu maloměsto, kde všechny dny splývají a jakákoliv snaha o něco "velkolepého" končí směšně. Emma tak začne hledat něco, co neexistuje. A to skončí, jak jinak špatně.

Je pravda, že kniha obsahuje celkem dost popisných pasáží, někdy by člověk řekl, že příliš. Ale přesto mě kniha zaujala. I když spíš pro ten krásně popsaný kontrast příšerného maloměsta a Emminých snů, než kvůli Emmě samotné.

RADOST
29.11.2020 4 z 5

Postupně se vracím k dílům Světové knihovny, vydávané Odeonem na počátku sedmdesátých let, v době, kdy jsem si zakládala vlastní knihovnu. Kniha stojí za přečtení i dnes, v době nadbytku nových knižních titulů, v době naprosto se lišící od té, ve které se román odehrává. Je nadčasová. Přes všechny společenské změny jsou hlavní postavy mezi námi i dnes. Nebo jste ještě nepotkali novodobé paní Bovaryové, jejich zbožňovatele, lichváře, vyděrače, hlasatele morálky a jiné, tak podobné těm knižním?