Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188406/bmid_pani-bovaryova-fsN-188406.jpg 4 1892 286

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Madame Bovary , 1857

Katy007
Katy007
07.01.2016 3 z 5

Hrdinka neměla charakter, ani šarm, ani nic, co by mě k ní vábilo. Možná to byl záměr - zdůraznění lidské sobeckosti a marnivosti - ale každopádně mi to úplně nesedlo. Kdybych nemusela (povinná četba) asi bych to nedočetla.

Dep8
Dep8
19.12.2015 4 z 5

Příběh o nekonečném hledání, nalézání a ztrácení. Útěk před realitou k iluzím. Imagination is the only weapon in the war against reality... Paní Bovaryová je ve skutečnosti částí každé z nás. Každá sníme o tom jediném vysněném z románů, přesně tak jako ona. Smutný konec, Charlesova obětavá a až ňoumovská láska je nádherná, Ema ale chtěla víc. Nádherně napsáno.

bimmerworks
bimmerworks
07.12.2015 4 z 5

Knihu jsem si po dlouhé době opět velmi rád přečetl. Flaubertův poutavý styl mě opravdu moc baví. Děj má rychlý spád a smutný závěr. Když opominu hlavní Emminu naivní touhu po dokonalém muži, je zde zobrazeno i mnoho okolních faktů. Například lichvářská vychytralost mazaného obchodníka Leureuxe, od kterého si Emma nakupuje ve velkém mnoho různých zbytečností, s cílem uspokojit své romantické choutky nebo si od něj půjčuje peníze. To postupně vede k likvidaci celého jmění Bovaryových. Dalším příkladem je patolízalství a doslova chronický kariérismus lékárníka Homaise, který si postupně za své nekalé praktiky v podobě štvavých článků nebo vynálezů různých léčiv nakonec vyslouží vyznamenání od krále. I přesto že je kniha skoro 160 let stará, dá se děj snadno aplikovat do dnešní doby. Doporučuji!

IŠ
13.10.2015 4 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla, když mi bylo 17let a vrátila se k ní, když jsem oslavila čtyři křížky. Můj vztah k Madam Bovary se nezměnil. Je pro mě neuchopitelná. Možná mé vnímání její osoby je spíše odrazem mě samé. Kolik žen by ji závidělo jejího spolehlivého manžela. Je tak předvídatelný. Ve své laskavosti a odevzdanosti. Odevzdanosti ke všem těm denním povinnostem a také ke své ženě. To asi musela být nuda, že Emo? Cítila jsem hnus. Odpor. Za ten nevděk. Za tu bolest, kterou způsobuješ lidem, kteří tě milují. A taky jsem měla pochopení. Pro to tvé srdce plné touhy. Pro tu chuť žít jinak. Nešťastná. Ztracená ve svých vášních. Ve svém nitru opuštěná. Kolik je mezi námi takových madam Bovary?

jakafe
jakafe
17.09.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších klasik. Zajímavé je, že autor čerpal ze skutečné události a přesto byl za svoji knihu odsuzován. To, co mělo být varování před útěkem ke snění a iluzím, které jednoho dne prasknou jako růžové bubliny, si lidé vzali přesně tak, jak možná autor předpokládal. Poselství tohoto románu je nadčasové, i když ne každý si je chce připustit. Dnes je doba mnohem liberálnější, takže prásknout dveřmi a začít "jiný, lepší život" je snazší než v 19. století. Důsledky těchto emocionálních rozhodnutí a představ luxusu vydedukovaných z bezduchých knih (či dnes navíc ze seriálů, filmů, časopisů, reklam) však mohou být stejně tragické, to moderní doba nezmění.

adorjas
adorjas
01.09.2015 4 z 5

Francúzsky realizmus ma nenadchol, a možno to len skazili povinným čítaním Otca Goriota. Ale toto, vážení, bolo iní čítaníčko. Psychologický román, perfektne časť po časti vykreslené nuansy ľudskej psychiky. Odporúčam!

wiix
wiix
27.07.2015 4 z 5

Aj keď som sprvu bola skeptická touto klasikou, čím som staršia, tým viac nachádzam v nej pochopenie a príjemne prežité popoludnie. Navyše nadčasovosť a psychologické pozadie hlavnej postavy vyvolávajú u mňa chvíle zamyslenia sa a dumania nad dielom. Pani Bovaryová býva neraz stotožňovaná s Annou Kareninou avšak hlavným rozdielom medzi ženami-nesprávne zamilovanými trpitelkami s trúdnomyselnou povahou-je v objekte a povahe ich vášne. Emma Bovary je poblúznená ženskými románmi podobne ako don Quijote tými hrdinskými a preto vo svojom živote hľadá vzrušenie na úkor svojho manželského vzťahu a zdravému rozumu, až sa nechá nakoniec opantať záletníckou povahou mužov a privedie seba i svojho manžela na finančné minimum i psychické dno svojich síl. Tragickosť i reálnosť príbehu je i v dnešnej dobe obdivuhodná.

lucie8168
lucie8168
26.07.2015 2 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala k této klasice. Byla jsem ale velmi zklamaná. Knížka byla neuvěřitelně o ničem a předvídatelná. Hlavní postava byla neuvěřitelně naivní slečinka, která měla hlavu v nebesích. Zbytečně jsem se na knížku těšila...

kuky921
kuky921
22.07.2015 3 z 5

Ema mi připadala jako naivní husička, která se na nikoho neohlíží a myslí jen na sebe. Knihu jsem na první pokus odložila po prvních stránkách, podruhé už to bylo lepší, ale má oblíbená knížka to určitě nebude. Myslím, že to byla i povinná školní četba a držím palce dcerkám, aby už pravidla pro výběr knih byla změněna.

Petruse21
Petruse21
14.06.2015 4 z 5

Chudák Karel a Berta. Aneb jak věčně nespokojená ženská dokáže všechno zničit.

Janule164
Janule164
16.05.2015 3 z 5

Rozmazlená panička. Kdyby měla co na práci, tak by se jí to nestalo...

Netorack
Netorack
15.05.2015 1 z 5

Ke knize jsem se dostal po své návštěvě Rouen, kde stojí Flaubertův rodný dům a v jehož okolí se román odehrává. Musím souhlasit s některými komentáři, kniha je možná skvělým dílem realismu, ale nějaké strhující počteníčko to aspoň pro mne nebylo, a jako povinná četba to musí lidi spíše od literatury odrazovat.
Asi nejvíc mě točilo, že Flaubert je schopen čtyři odstavce popisovat, co měl kdo na sobě, jaké nosí boty, manžety a klobouk, ale když si děj dovede do zápletky (roztržka mezi první paní Bovaryovou a Charlesovými rodiči plus jeho začínající náklonost k nové paní Bovaryové) a něco zajímavého by se mohlo začít dít, vyřeší vše naprosto lapidárně ve dvou větách a můžeme jet dál. To jsem si říkal opravdu WTF. A podobný pocit jsem měl z celé knihy.
Dočetl jsem to, protože mě zajímalo, jak to dopadne. Ale jinou motivaci jsem moc neměl. Hlavní postava je po většinu děje na pár facek, což byl zjevně záměr, takže to se autorovi povedlo na jedničku.

Bakelitka
Bakelitka
05.04.2015 1 z 5

Snažila jsem se k této knížce přistupovat objektivně, že to není jen titul k maturitě. Zadní přebal knihy vypadal zajímavě, tak jsem se do díla s chutí pustila. Ale několik prvních stran mě přesvědčilo o tom, že dokousat se ke konci mě bude stát neuvěřitelné množství sil a času. Paní Bovaryová mi přišla jako pořádně nevděčná, rozmazlená a nezodpovědná.

Kdyby však byla napsaná živější formou, byl by to určitě příběh, do kterého by se dalo dobře zakousnout. Bohužel... Nekonečné popisy jsem přeskakovala a byla jsem ráda, že jsem u konce. Knížku neodsuzuji, určitě si najde své čtenáře, ale mně se do ruky už nikdy nedostane.

sabixxxie212
sabixxxie212
04.04.2015 1 z 5

pro mě čtení o ničem

humberto
humberto
02.04.2015 4 z 5

Nežijeme nakonec všichni v nějaké iluzi jako Paní Bovaryová?

Trzka
Trzka
02.04.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem, byla jsem zvědavá jak to dopadne, ale zároveň jsem se těšila, až to dočtu, protože jsem z té knihy měla divný pocit... Abych se přiznala hlavní postavu jsem nenáviděla, nevážila si ničeho ... stále vyhledávala něco jiného, i když měla doma milujícího, pracujícího a věrného manžela a dceru, tak stále upadala do depresí a toužila po jiném životě. Byl to smutný příběh, ale asi to tak mělo dopadnout, ublížilila několika lidem, nikdy by se nezměnila...

Luxiee Axony
Luxiee Axony
24.02.2015

Tedy. Ta mne štvala od začátku do konce. Smutný příběh dokonale odpovídající tehdejší době.

Elleniel
Elleniel
10.02.2015 1 z 5

Takové problémy bych fakt chtěla mít.

kinee
kinee
09.02.2015

Knihu Paní Bovaryová jsem měla tu čest číst u nás vydanou v roce 1930. Možná by kdekdo řekl, že s tímto rokem souvisí spousta popisů a vůbec by se nemýlil. V dnešní době asi zřejmě generace nemá čas na popisy, nebo si její povaha žádá spousta děje. Flaubert sice píše o ženě, která si neváží svého muže a myšlenky a nejen myšlenky má u mužů jiných, ale zkusme se zamyslet nad tím, jak se nemálo tento děj podobá dnešnímu "Nevaž se, odvaž se", tomu, že se lidé rozcházejí při nejmenším konfliktu nebo při tom, když se nudí. A tak to bylo i v knize-Ema se dost nudila a můžeme jí nesnášet sebevíc, občas se ve vztahu nudí každý a každý nastalou situaci řeší jinak. Je báječné, jak Flaubert vykreslil ženu a její myšlenky, její naivitu... to, že jak se říká "Na koni vždy sedí jeden vzadu" a mohla bych vyprávět donekonečna. Naopak doporučuji naší mladé generaci, (kdo tedy přežije popisné odstavce, které ale zase vnáší tu kterou náladu do člověka), která občas potřebuje připomenout, jak může jejich nezodpovědné chování, dopadnout. Kniha se mi líbila, i když ve mně vyvolala dost splínu :)

Ivaksa
Ivaksa
03.02.2015 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení.(Výborný překlad Evy Musilové)
Asi do poloviny knihy jde vesměs o zdlouhavé popisky a seznamování s prostředím a postavami, poté však začíná napínavé dobrodružství. Hlavní hrdinka Ema je nešt'astná žena, kterou zmítá nespokojenost a snobismus větší, než na který její možnosti stačí. Povaha této ženy napovídá, že by nebyla nejspíš spokojena za žádných okolností.
Příběh je dík vynikajícímu autorovu vhledu do lidské duše uvěřitelný, se všemi krutými důsledky, vyplývajícími z neuváženého Emina smýšlení a chování.