Panenství

První autorčin román, jenž vyšel poprvé r. 1907, vypráví tragický příběh mladé služky z pražské restaurace, která je pro svou krásu předmětem smyslné pozornosti hostí, starého chlípníka, hoteliéra i mladých bohémů, a která houževnatě hájí své panenství pro svého chorého milence, přičemž nakonec je zlomena a tragicky hyne.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221638/panenstvi-221638.jpg 3.541
Romány, Literatura česká
Vydáno, Svoboda

Kniha Panenství

Znedla
29.11.2019

Kniha velmi zdařile vypráví o osudech Hany, mladé a krásné pomocnice v pražské restauraci, kde se setkává s velkou láskou - nemocným Jimešem, pro kterého je ochotná vzdát se i toho nejcennějšího, aby se uzdravil...

Kniha se mi četla velmi dobře. Příběh byl smysluplný a ani se nechce věřit, že byl napsán již v roce 1907. Myslím, že jsem kdysi i viděla černobílý film - jen ta Lída mi tam moc nesedí :-).

niki-chan
31.10.2018

Příběh je zvláštní, přeci jen napsat knihu o tomto tématu - odvážné. Ale mám-li ji hodnotit, tak z celkového pohledu nijak převratná četba, ale ne ztráta času.

Továrna
06.05.2016

Panenství je velmi silná kniha, v níž je ukrytý dramatický a tragický příběh o osudu mladé a celostně krásné ženy Hany.
Marie Majerová knihu napsala velmi citlivě a čtivě. Děj, který rychle plyne dopředu, mě opravdu strhl a nedokázal jsem knihu odložit a přestat na ní myslet. Autorka opět potvrdila, že byla velmi talentovanou spisovatelkou, jenž uměla nádherně popsat niterní a duševní svět svých postav, přírodu i situace. K tomu všemu používala krásný jazyk, a tak vzniklo nádherné a silné dílo.

Tato kniha mě velmi překvapila. Nevěřil jsem, když jsem se dočetl, že vyšla už v roce 1907. Myslel jsem si, že to bylo mnohem později, jelikož je napsána opravdu otevřeně a syrově. Škoda, že paní Majerovou obklopuje její politická a ideologická šedá aura, která brání mnoha lidem, aby si k ní našli cestu, protože její dílo má mnoho co říct i dnes. Přinejmenším vypovídá o tehdejších konvencí a tehdejší době.

Pro mě nezapomenutelný a silný zážitek.

Petruse21
12.02.2016

Nic moc pozitivního, měla bych si dát nějakou optimističtější literaturu. Každopádně na svou dobu dost odvážné dílo.