Panenky z ráje

Panenky z ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2669/bmid_panenky-z-raje-0ua-2669.png 5 635 96

Příběh dívek z bohaté egyptské rodiny, které v poutech islámu a rodových tradic bojují za své právo na štěstí a vlastní životní cestu. Přes dobrodružství a tragédie následující po jejich útěku od rodiny se jim podaří najít vlastní identitu v práci a lásce. Vyšlo v dotisku pod isbn 978-80-721-8117-9

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Alpress

Virgins of Paradise , 1993

tatjana1737
04.10.2015 4 z 5

Knihu jsem dostala od maminky svého expřítele v době, kdy jsme spolu chodili. Říkala jsem si: "Ach jo, to bude nějaká pitomina, co mi to koupila, půjdu to vrátit." Slušnost mi ale nedala, knížku jsem otevřela a začetla se. A četla i přes noc, namísto abych spala. Autorka píše velmi dobře a překladatel odvedl skvělou práci. Téma pro mne bylo zajímavé - generační román několika žen v jedné rodině v muslimském světě. Možná proto, že neznám reálie, popisu egyptské společnosti v průběhu změn politických režimů jsem věřila. Na osudech jedné rodiny jsou de facto popsány politické dějiny druhé poloviny 20. století. K tomu motiv postavení žen v muslimské společnosti - ženy jsou vážené, ale v případě porušení některých tabu je rodina zavrhne, přestože za to ony samy nemohly... Kniha je plná několika zvratů, kapitoly jsou vypointované a nutí čtenáře pokračovat, i když si řekl: "Dočtu tohle a už jdu spát." :-) Woodová psát umí, čemuž odpovídá i její obliba mezi čtenáři, ale jiné knížky mne takhle silně nezaujaly.

TaLu
18.09.2015 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky četla. Dle mého názoru se jí podařilo velmi lidským způsobem popsat naprosto odlišnou mentalitu muslimského světa. Místy drsné, udržující v napětí a některé postavy nelze jinak, než litovat.

Schary
15.09.2015 4 z 5

Pěkná , čtivá kniha, která nahlíží do zákulisí života arabských žen.

Věrča18
09.09.2015 5 z 5

Skvělá knížka. Po své dovolené v Egyptě jsem se toužila seznámit s egyptskou kulturou a myšlením, islámem, což mi tato knížka, navíc velmi čtivá a zajímavá, splnila. Úžasný a silný příběh rodiny, kdy spousta skutků, ač původně s dobrým úmyslem končí katastrofálně, spousta bezpráví v zájmu cti rodiny.

akdar72
09.08.2015 5 z 5

Velmi čtivá, jako ostatně většina knih Woodové. Donutí Vás se zamyslet nad touto kulturou a náboženstvím. Po přečtení jsem pochopila proč se opět islám radikalizuje a jak je lehké získávat velké množství mladých mužů do řad islámského státu...

Ivetaa
22.07.2015 5 z 5

Skvělý příběh z poválečného Egypta, otázka rovnoprávnosti, ženské obřízky, korupce...

eeeror
20.02.2015 5 z 5

Nádherný příběh, moc dobře se čte.

Janičta
19.02.2015 3 z 5

Určitě zajímavá kniha.
Je poznat, že autorka netahá znalosti jen tak nazdařbůh z povětří. Ale trochu mi vadí, že je taková spousta postav a než si někoho oblíbím už je tam kopec jiných, pomáhají tomu i ty velké časové skoky...

alef
17.02.2015 5 z 5

Tahle kniha stojí za přečtení. Lidské osudy ve světě nám (Evropanům) tolik vzdáleném ... tenhle život asi nikdy plně nepochopíme - jejich obrovskou víru a lásku k Bohu a na druhou stranu tradici pomsty a nenávisti. Ani představit si neumíme (a jsem za to sakra ráda) kolik bolesti může přinést pětiletému děvčátu ženská obřízka, nedokážeme pochopit (a jsem za to sakra ráda) že muž pro svou (pochybnou) čest a hrdost (nevím jestli bych to tahle nazývala, i v tomhle mám diametrálně odlišné názory na hrdost a čest) dokáže vztáhnout ruku na svou manželku (bohužel často i zabít).

Naslouchejme těmto lidským příběhům, poznávejme jejich radosti a starosti, i když jim často nebudeme rozumět, nebo je nebudeme chápat, přesto bychom je poznat měli ... a hlavě o nich přemýšlet!

A tohle je jedna z možností, nebo příležitostí - podle mně krásný příběh z pera paní Woodové.

Leniiis
14.01.2015 4 z 5

Krásná knížka, krásnej příběh. Je zajímavý přečíst si o kultuře a zvycích v jiné zemi. Občas mi běhala husí kuže po zádech z toho, jak hezky to bylo napsaný. Trochu zklamání přišlo na konci. Ale jinak za mě jedna z nejlepších autorek.

estela1
07.09.2014

Knížka se mi líbila, tohle je správná "Woodová", bylo to svižné a čtivé, navíc jsem se i něco dozvěděla. Ovšem žít bych v tom prostředí nemohla, islámský svět je úplně jinde. Ale román se autorce opravdu povedl, přečtu si ho za čas znovu.

ritz
22.07.2014 4 z 5

Mám ráda knihy této autorky, vybírá zajímavá témata, čtivě psáno, mě se líbí.

Antoaneta
04.06.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha moc dobře se četla.vtáhne člověka do děje rázem se ocitnete v Egyptě poznáte jeho zvyky a dozvíte se jak to chodí v běžném životě žen i mužů nahlédnete do smýšlení lidí vyznávajících islám.Osudy všech členů rodiny jsou spletité osud si s nimi různě zahrává ,někteří mají svá tajemství a skryté touhy jiní mají své cíle a plány které ostatní nechápou.Opravdu knihu mohu vřele doporučit určitě stojí za přečtení.Nicméně nikdy nepochopím tohle náboženství a přístup k ženám v těchto zemích.Žena nemá právo téměř na nic přijde mi to strašně kruté je mi těch žen hrozně líto.Ano je to jejich náboženství a víra já vím ale stejně je to hrozné nechápu to nepochopím a ani nechci pochopit.

LéňaM
24.04.2014 5 z 5

jedno z ukázkových knih hodnotné literatury. Woodova je moje nejoblíbenější spisovatelka. Její knihy jsou bezkonkurenční

Terry11
22.04.2014 4 z 5

Podobná forma retrospektivy i vyprávění jako u Pod africkým sluncem. Jen země a lidé jsou jiní. Opět sledujeme prostřednictvím několika hlavních osob a především očima Amiry osudy žen jedné velké káhirské rodiny. Dovídáme se hodně o islámu, muslimských tradicích a zákonech, občas nesouhlasně a se smíšenými pocity obracíme stránky a rozhořčujeme se nad tím, co vše je možné, čím vším musí muslimka procházet, s čím se smířit.

" Pokud muž zabije svou manželku, pak kvůli tomu, aby ochránil čest rodiny. Žena však žádnou čest nemá."

Kniha mě bavila, poskytla mi informace o kultuře, o které příliš nevím, příběhy byly zajímavé, styl "woodovský". Ale pět nedám, na mne je to příliš roztříštěné, příliš osudů a příliš náhod sváděných na Boha. Tak trochu rutinní.

cie
07.03.2014 3 z 5

Pěkná knížka, četla se dobře, ale na mě tam bylo až moc postav...než jsem si stačila jednu oblíbit, už tam bylo dalších pět a v podstatě jsem ani jednu pořádně nepoznala. Občas jsem se v tom množství dětí ztrácela. Na toto téma jsem četla lepší knihy, proto jen tři hvězdy.

seredomi
16.02.2014 5 z 5

Téma, které nadchne většinu, výborně napsané a nanejvýš poučné...

Gabi10
10.01.2014 5 z 5

Krásná knížka,četla jsem ji jedním dechem.

monna
09.12.2013

Tato kniha patří mezi ty horší od Woodové, teda moc se mi nelíbila...Woodová má lepší knihy, ale možná je to tím, že nemám ráda knihy pojednávající o islámu a vše to kolem..

tori69
04.12.2013 5 z 5

Velice čtivá kniha,líbila se mi.Doporučuji.

Egypt pro ženy islám romantika muslimské ženy

Barbara Wood
americká, 1947
1998  90%Panenky z ráje
1999  91%Pod africkým sluncem
2001  92%Doktorka Samantha
2002  88%Plamen duše
2007  79%Věštkyně

Kniha Panenky z ráje je v

Přečtených1 141x