Panenka, která řekla ne!

Panenka, která řekla ne! https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26846/bmid_panenka-ktera-rekla-ne-63L-26846.jpg 4 79 19

kniha má podtitul " Novodobé otrokyně ve světě prostituce" Když bylo Galině Valkové osmnáct let, byla unesena z diskotéky, kam ji pozvala kamarádka, s níž se nedávno předtím seznámila. Ocitla se v zajetí romského klanu Igovů, mafiánů, žijících v zchudlém Bulharsku devadesátých let životem boháčů, kteří si mohou všechno dovolit. Tento klan, korupcí propojený s místní policií, jehož nitky vedou až k vládním špičkám a jehož rodinní příslušníci přitom oficiálně využívají sociální podporu, se ve skutečnosti živí kuplířstvím, vymáháním výpalného a prodejem dívek určených k prostituci.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

Une Poupée , 2006

pogmanka
28.01.2023 5 z 5

Příběh, ze kterého až mrazí. Je příšerné, že se něco takového děje a číst o tom je masakr. Obdivuju autorku, že byla tak silná, aby promluvila o svém příběhu.

lalela
02.08.2022 4 z 5

Mohla mít obyčený život v obyčejné zemi, vdát se, porodit děti. A jen proto, že byla hezká, si ji vyhlédli. Nedovedu si představit tu bezmoc dělat to co ti přikážou, nechat si líbit všechny ty věci, které byly v knížce napsané. Stokrát opakovaná lež se nakonec stane pravdou a dostane se ti pod kůži tak, že už toho života nemůžeš nechat i když jsi svobodná. Jen ta ohromná vůle a síla tě přiměje začít žít jinak. Neuvěřitelně čtivě napsaná knížka o tématu, které je profláklé a přeci pokaždé jinak napsané.

PavlaA
04.04.2022 4 z 5

Četla jsem více už takovýchto knih, ale tuto bych stylem vyprávění zařadila spíše do průměru. Samozřejmě je strašné co se může v moderní době stále dít. Je mi líto všech dívek, které něčím podobným musela projít.
Kniha stojí za přečtení, aspoň jsem si uvědomila, že do Bulharska a zemí jemu podobných se určitě netoužím podívat.

TheEvelyn
19.07.2021 5 z 5

Je to hrozné, co se všechno v různých koutech světa děje, dokud se o tom nezačne více a více mluvit. Knížka jako taková je psána velmi čtivě, což mně velmi vyhovovalo, takže mě kniha velmi rychle pohltila.
Nicméně po obsahové stránce je to velmi strašné a soucítím s Galinou, jaké to pro ni teď musí být, žít v nejistotě a ve strachu. Snad alespoň tímhle krokem se toto téma dostalo více do podvědomí a začalo se o tom více mluvit. Stejně tak se to i týká prováděním patřičných úkonů, které by např. eliminovaly vznik podobných událostí.

martin3554
21.01.2020 5 z 5

Mohu jen doporučit. Bulharsko po těch zkušenostech asi už nenavštívím.

Guepp
30.08.2019 4 z 5

Fandím všem, kteří jsou ochotní, a hlavně natolik silní, že dokážou sdílet příběhy podobného rázu. Nepoužila pseudonym, což je dle mého dost odvážné gesto. Vlastně by mě i dál zajímal její osud...

Lenka8418
21.06.2019 2 z 5

Zajímavá kniha,děsivý příběh s ohledem na to,že se to děje dnes a denně. Koho toto téma začíná,určitě doporučuji k přečtení.

Pája699
29.05.2019 3 z 5

Příběh strhující, místy napínavý, představitelka zažila něco, co já bych nikdy ani v té nejhorší noční můře nechtěla zažít, ale chybělo mi tam něco..... trvalo mi se do knížky pořádně začíst. Nebylo to takové jééé to už je tři ráno, měla bych jít spát :-)

Marci70
06.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelné, co všechno hlavní hrdinka prožila..

monishek
07.04.2016 4 z 5

Knizku jsem cetla, kdyz jsem byla ve stejnem veku, jako Galina. Mela jsem ji prectenou za chvili. Byl to sokujici a svym zpusobem zajimavy pribeh. Hure napsane, co se tyce textu, ale to mi vubec nevadilo. Knizka se cte dobre. Nechtela bych neco podobneho zazit a Galinu obdivuji. Pokud radi ctete knihy s motivem prostituce apod, tak doporucuji precist.

Hanina61
28.12.2015 5 z 5

To jsem tak jednou na chvíli uvízla na vlakovém nádraží. A při čekání na další spoj mě zaujala malá knihovnička s několika desítkami svazků k vypůjčení pro cestující. Padla mi do ruky zrovna tahle knížka, s tím, že se na ni jen podívám a hned ji zase vrátím. Jenže jsem se začetla, odjela jsem s ní vlakem domů a během následujících pár dní ji doslova zhltala. Velmi mě zaujalo líčení poměrů v socialistickém a posléze kapitalistickém Bulharsku, několikanásobně umocněná divočina toho, co se dělo po revoluci tady. No a osudy samotné Galiny? Při představě, kolik dívek padlo a stále padá za oběť obchodníkům s lidským masem, a co se s nimi proti jejich vůli děje, je mi zle... Neskutečné, třebaže skutečné, neuvěřitelné, brutální, chce se mi z toho brečet...

"Když se ohlížím zpátky, s ohromením si uvědomuji, jakou necitelnost ve mně takový život vypěstoval. Stala jsem se stejná jako on. Už jsem necítila vůbec nic. A to mě dodnes trápí ze všeho nejvíc. Nejenom že mě mlátil, znásilňoval a připravoval o důstojnost tím, že mě nutil celá léta k prostituci. Taky mě zbavil všeho lidského, co ve mně zbylo. Připravil mě o všechny city. Udělal ze mě stvůru. Přetvořil si mě ke svému obrazu."

Morrighan
29.10.2015 4 z 5

Místy mi připadalo, že autorka-hrdinka se se vším vyrovnává tak nějak hůř, než by správně měla a zbytečně se v tom plácá. Takové lidi znám a vím, že každým dalším takovým dnem se ztrácí jejich možnost na normální fungování v životě. Na druhou stranu tomu rozumím. Inu, je to těžké...

Alienn
03.02.2015 3 z 5

Určitě zajímavý a smutný příběh jednoho života. Přečetla jsem, ale ke konci jsem se musela hodně nutit, nesednul mi vůbec styl psaní, který mi zjednodušeně přijde velmi slabý.

Johanita
17.11.2014 5 z 5

Velmi silný a smutný příběh, nabízí hezký vhled do krutého podsvětí, tolik utrpení si člověk dokáže těžko představit, knihu jsem přečetla jedním dechem.

Landys
11.12.2013 5 z 5

Silný a pravdivý příběh! Je strašné, že se ve světě dějí takové věci, o kterých nemáme ani tušení. Rozhodně doporučuji, stojí to za to!

Lenka 13
04.04.2013 4 z 5

Kniha je čtivá,hezky napsaná .Vyprávění Galiny neuvěřitelně šokující a drsné co vše musí dívky zažít.

tygrilady
28.10.2012 4 z 5

Braková literatůra,špatně napsaná,ale celkem mě bavila....dá se přečíst...

petrak
25.09.2012 4 z 5

Tak jak to vyjádřil pajonek.. kniha o lidských hovadech... je také smutné, že obětem takového násilí není nakonec poskytnuta žádná pomoc a jsou ponechání napospas sami sobě :-(

pajonek
30.11.-0001

........tak tohle není vůbec veselé počteníčko, je to totiž čtení o lidských hovadech
ukázka /30 stran/ je v pdf na této adrese http://www.ivysehrad.cz/data/products/ukazka-textu-1867.pdf

prostituce znásilnění únosy

Autorovy knížky

Galina Valkova
bulharská, 1976
2008  82%Panenka, která řekla ne!

Kniha Panenka, která řekla ne! je v