Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348859/bmid_panenka-43W-348859.jpg 4 310 118

Myslela si, že útěkem to všechno skončí. Tím to ale teprve začíná… Lily poprvé za osm let neslyší cvaknutí zámku a hned ji to napadne: Taková šance už se nemusí opakovat! Po osmi letech se jí povede i s dcerou uprchnout ze spárů jejího učitele ze střední školy, který ji unesl, bil, znásilňoval a dokonce ji přivedl do jiného stavu. Když se však konečně dostane na svobodu, zjišťuje Lily, jak moc se za tu dobu svět změnil – otec mezitím zemřel, sestra, která si nikdy nepřestala zmizení svého dvojčete vyčítat, chodí s bývalým přítelem Lily, a jak se ukazuje, její věznitel si celá léta budoval dokonalé alibi.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Baby Doll , 2016

MarieH
06.05.2018 3 z 5

Také mám rozporuplné pocity, částečně se mi knížka líbila, ale je tam dost nepřesvědčivých pasáží a ten konec je jako z komiksu. Dávám 3 hvězdičky .

Denisa232623
27.04.2018 2 z 5

Nejsem si jistá jak knihu hodnotit. Líbil se mi příběh, který byl silný a Lily je velmi statečná žena, která ve svém věku zažila muka jaká si nikdo z nás nedovede představit. No na druhou stranu kniha byla taková táhlá a v podstatě se tam nic nedělo. Tedy nemohu říct, že by mě kniha bavila ani nudila. Dost průměrná kniha od které jsem určitě čekala více napětí a rychlejší spád.

stju
10.04.2018 4 z 5

Příběh unesené Lily mě zaujal nejen zvoleným tématem, ale i stylem autorčina psaní. Sama jsem z dvojčat (stejně jako autorka), takže jsem rozuměla i specifickému vztahu obou sester. Co mi trochu vadilo, bylo náhlé zjištění, že Rick zároveň unesl další dvě dívky. Při poměrně podrobném popisování jeho rodinného i pracovního života, včetně života v chatě, kde věznil unesenou Lily, bych čekala i zmínku o této součásti jeho života. Připadalo mi, že tato informace jakoby "spadla z nebe" trochu se záměrem ještě přitvrdit v popisu Rickova patologického chování. Ale celkově je kniha zajímavá a čtivá.

eva3695
02.04.2018 5 z 5

Osobně si myslím, že to je skvělá knížka. Člověk u příběhu zažije zděšení a prozření, co jsou někteří lidé schopni udělat. Můj obdiv získala Lily, která se snaží žít "normální" život, potom, co jí 8 let věznil Rick (její učitel angličtiny). Rick mi připadal jako velmi slizký muž už jen z toho chování, a myslím, že trest jaký nakonec dostal byl pro něj nedostačující... Pokud máte rádi krimithrillery, tak doporučuji!!!

biairicia
30.03.2018 4 z 5

3 nebo 4 hvězdy? Jelikož se kniha těžko odkládala, dávám nakonec 4. Téma knihy je děsivé a nikdo by toto nechtěl zažít. Kniha je čtivá a příběh se Vás dotkne. Už jsem v rukách držela lepší knihy, ale i tak si mě tato celkem získala. Líbila se mi oddanost dvojčat a jejich sesterská spřízněnost, ač to bylo svým způsobem již za hranicí. Oceňuji psaní z úhlu pohledu více postav, tak nějak to četbu okoření. Epilog je milým zakončením.

Rodaw
27.03.2018 4 z 5

PANENKA
Lily se spolu s dcerou Sky podaří utéct z vězení, kde byla 8 let. Držel ji tam její únosce - oblíbený učitel ze střední školy - který ji během té doby znásilňoval, bil a týral. Sky je jejich společná dcera, která absolutně netuší, co je skutečný život. Nyní se do něho i spolu s maminkou vrací...
Knížka vypráví, co se děje, když se člověk po tak dlouhé době naprostého teroru vrátí zpátky do civilizace, do normálního života. Řeší, zda je vůbec ještě možné žít "normálně" a nebo je vše zatraceno... Jak jedna událost dokáže zdevastovat životy a v podstatě i zničit (a nebo minimálně ovlivnit) budoucnost. Ovšem kromě toho je tu pořád naděje, že bude líp...
Od knížky nečekejte nervy-drásající thriller, dle mého jde spíše o psychologické drama. Prvky napětí tu jsou a hlavně to děsivé, co se stalo a my víme, že se stalo, se táhne celou knihou, ale v podstatě to zlé bylo vykonáno a v knížce se spíš řeší, co dál.. Jak vrátit život do starých kolejích a nebo se k nim alespoň co nejvíc přiblížit. Příběh je psaný z pohledu více postav, díky tomu to bylo dynamické a rytmické. Moc se mi líbilo, že tu byly i kapitoly z pohledu Ricka (učitel, který Lily věznil a otec Sky - jejich dcery) a my jsme díky nim mohli nahlédnout do hlavy šílence... Chytrého šílence, do kterého by to rozhodně nikdo neřekl, protože působil jako šarmantní, okouzlující až neodolatelný muž..
Knížku doporučuji, moc se mi líbila. Jen jak jsem psala - jde o hodně psychologický počin, ovšem určitě stojí za to. :-)

Evca2899
16.03.2018

Skvělá kniha!
Přečetla jsem to jedním dechem. Neuvěřitelně silný příběh o tom co se děje "potom". Silná hlavní hrdinka, lidská a chybujici a neskutečně statečná. Ona i její rodina, klobouk dolů. Ja takhle na 8let přijít o dceru, tak mi buď hrabne, nebo skocim. Nikdo z nás si nic z toho co prožili nedokážeme představit!
Mě to přehnané teda nepřišlo vůbec.
Opravdu skvěle napsané...

krejzina
08.03.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden nádech. Některé části byli krapet "přehnané" (pro ty, kteří se chystají číst, nebudu dále rozepisovat), ale i tak se mi kniha líbila. Byla napínavá až do samého konce:) Určitě doporučuji.

sabiburesova
05.03.2018 4 z 5

Knižka mě bavila a měla jsem ji přečtenou hned :) doporučuji všem. Konec jsem čekala úplně jiný, proto jsem nadšená, že mě konec překvapil. :)

Dashow
02.03.2018 5 z 5

Přečteno během jedné noci... nemohla jsem knížku odložit, naprosto mě pohltila. Mohu jen doporučit :-)

Anahk1
26.02.2018 4 z 5

Velmi čtivý, zajímavý a zároveň velmi děsivý příběh.. kniha se mi moc líbila, mohu doporučit...

MiliKry
06.02.2018 4 z 5

Knižka se mi líbila. Příběh, který se odehrává až po útěku hlavní hrdinky z "vězení", což bylo aspoň zase trošku odlišné. Pěkně napsáno, ale čekala jsem trošku víc.

alnahu
06.02.2018 4 z 5

Dobrý psychologický thriler ,který je napínavý od začátku až do konce.Děsivý příběh Lily,která je unesena svým učitelem ,který si z ní chce udělat svoji hračku poslušnou Panenku.Lily se podaří utéct od svého věznitele ,ale již není sama má s ním malou dcerku Sky .A tím se teprve příběh začíná a rozvíjí se příběh dvojčat sester Lily a Abby.Na prvotinu velmi čtivě napsaná.

Marekh
02.02.2018 4 z 5

Ačkoliv je to první kniha, kterou autorka napsala, tak je čtivá a dobře napsaná.

Příběh ženy, kterou drží její profesor ve sklepě po dobu 8 let. Během té doby ji ubližuje, znásilňuje, narodí se jí dcera. Ženě se podaří uprchnout a navrátit se k její rodině... Konec knihy byl překvapující, neočekával jsem takový konec.

Kniha se řadí do žánru thriller. Možná by někdo mohl očekávat od thrilleru více napětí, ale já jsem byl spokojený.

Zlatovláska
28.01.2018 5 z 5

Tento titul mě zaujal svou anotací a velmi zajímavě zpracovaným přebalem... a já rozhodně nelituji, že jsem si ho koupila. Zásadně nesouhlasím s předešlými komentáři o jakémkoliv zklamání z této knihy či zvláštně zpracovaném tématu, atd. Autorka naopak téma velmi skvěle vypravěčsky zpracovala; kniha se četla lehce (pominu-li téma), její psychologické pojetí i dopad celého titulu je vynikající, k čemuž však přispěl i výborný překlad do češtiny.
Kniha se mi líbila, hodnotím na pět hvězdiček a doporučuji k přečtení všem milovníkům psychologicky zpracovaných titulů. :-)

KIKI33
20.01.2018 2 z 5

Čtivé, ovšem čekala bych větší spád a hloubku. Za mě spíše zklamání.

Kamienkova33
17.01.2018 4 z 5

POZOR, SPOILER!
Knihy o unosoch mam preluskane asi všetky, minimálne väčšiu polovicu :) Táto sa ku mne dostala náhodou, zaujala hned na začiatku, lebo sa naozaj dobre čítala (aj napriek nie veľmi príjemnej téme). Je pravda, že niektoré veci sú trosku preexponovane a prehnane, niektoré reakcie postáv zostávajú nevysvetlene, ale okrem konca, ktorý má sklamal, hodnotim dobre.
Bodaj by všetky takéto príbehy takto končili (dobre, okrem niektorých detailov :-D)

Uan
17.01.2018 5 z 5

Výborná. Četlo se samo.

Urbana
30.12.2017 4 z 5

Pěkně napsaná, dobře se četla, ale dle názvu jsem čekala něco víc.

petra.kind
20.12.2017 3 z 5

Bohužel i já se musím přiklonit k těm, které kniha spíš zklamala. Dokážu si představit několik možností, jak by se děj knihy mohl po útěku hlavní hrdinky vyvíjet, ale ta, kterou si autorka vybrala, mě nemile překvapila. Neřekla bych, že se jedná o thriller. Škoda.

prvotina smrt útěk thrillery dvojčata týrání únosy

2018  87%Za zdmi
2017  79%Panenka