Pandemie

Pandemie https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453166/bmid_pandemie-hgV-453166.jpg 4 118 35

Koronavirová krize nemá v moderních dějinách obdoby: Miliardy lidí se ocitly v karanténě, desítky milionů se nakazily, statisíce zemřely. Tohle je příběh pandemie, jak ho ještě nikdo nevyprávěl. Co ovlivňovalo rozhodování o životech milionů lidí? Kdo je muž, který přiměl české úřady k rázné akci? Dvojice zkušených novinářů vás prostřednictvím zdravotníků, pacientů i vrcholných politiků vezme za kulisy událostí, které převrátily Česko i svět vzhůru nohama.... celý text

petra_ma_knihu
27.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha!

Bustedka
23.01.2021 5 z 5

Naprosto bravurní práce, asi bych klidně ten konec trochu zkrátila, ale chápu potřebu vše detailně vykreslit. To, že se nacházíme v další vlně koronaviru ty pocity z knihy vlastně trochu zesilují.

Katchun
05.01.2021 5 z 5

Je to dost zajímavé číst tuto knihu během druhé a třetí vlny koronaviru. Člověk si říká, že se vláda, odborníci a další ponaučili a budou ten dialog vést jinak, přitom opak je pravdou. Rozhodně stojí za přečtení.

hanucha
02.01.2021 5 z 5

Jedním slovem - super! Přestože jsme dál a vidíme situaci optikou aktuálního stavu, určitě doporučuju každému přečíst a nahlédnout tak do zákulisí rozhodování o našich životech na začátku pandemie. I když je kniha tak tlustá, nakonec se četla rychle, určitě by se dala zhustit do méně stránek tak, aby to případné čtenáře na první pohled tak neodrazovalo (taky se přiznám, že jsem dost váhala). A jak tu píše Babouš v komentáři přede mnou, že mu vadilo nekritické a nekomentované přejímání vyjádření AB a dalších, tak já to rozhodně vnímám ne jako "neúmyslně jim udělal píárko", ale napak jako poodhalení naprosté neschopnosti a nekompetentnosti zejména toho hlavního aktéra. Mazec.

sporran
28.12.2020 4 z 5

Velmi přehledně uspořádané zpravodajství letošního prvního pololetí a obrázek pandemie. Zaujaly mě hlavně kapitoly zaměřené na zahraničí - Čína, švédský model boje s COV, zákulisí událostí ve Velké Británii. Českou politickou scénu člověk tak nějak sledoval a má ještě v živé paměti. Nicméně rozkrytí zákulisí matematického modelu a následná práce týmu dobrovolníků, kteří byli zároveň hybateli vládních opatření... No... Velmi dobrý, ucelený přehled včetně jednotlivých případů v Čechách. Smutný příběh rodiny Filipů, ale zároveň zjištění, že žádné z úmrtích není jen o samotném Covidu. Vše nahlíženou optikou na konci roku, tj. po absolvování druhé vlny a všechny opatření (bez komentáře). Na šesti stech stranách vše podáno tak, že to dá něco rozhodně všem.

Babouš
13.12.2020 2 z 5

Když se v prvních kapitolách popisovalo postupné šíření viru, tak mě to hrozně bavilo a přišlo mi zajímavé i sledovat, zákulisní jednání "muže, který měl přijít, ale nepřišel" s premiérem a vládou. A výborně zvolený je způsob vyprávění v přítomném čase a přímou řeč, takže se to skvěle čte. Ale postupně mi čím dál tím víc začalo jít na nervy spojení "aby zabránili italskému scénáři", které se objevovalo asi na každé stránce dvakrát. Přitom zpětně víme, že "italský scénář" u nás proběhl na podzim, takže ta snaha stejně přišla vniveč. Jsem ten poslední, kdo by autorům vyčítal snahu udělat knihu čtivější a dramatičtější, ale tohle není román, a když jde o literaturu faktu, radši bych si přečetl něco míň emočně zbarveného.

V některých místech autoři až zbytečně ze čtenáře ždímali slzy - věty jako "netušili, že to je jejich poslední 17. listopad", nebo "měl to být víkend, kdy oslaví narození vnuka, místo toho budou chystat pohřeb" jsou už podle mě za hranou.

Můj další problém je s nekritickým a nekomentovaným přejímáním vyjádření Andreje Babiše, Romana Prymuly, Jana Hamáčka a dalších lidí. Nemyslím, že by autoři byli nějak podjatí, spíš neúmyslně svou touhou popsat zákulisí umožnili aktérům udělat si zpětně píárko. Takže se v knize dočteme, jak premiér včasným lockdownem zachránil zemi, ale prostor nedostanou živnostníci, kteří se z půlnoční tiskovky dozvěděli, že musejí zavřít své obchody.

A poslední problém, který s knihou mám, je samozřejmě ten, že na krizi nahlíží optikou prvních tří měsíců a některá vyjádření se po podzimním chaosu a bizarním sledu zákazů, příkazů a skandálů, zdají být až úsměvná. Opět naprosto chápu, že autoři chtěli zachytit kritické první tři měsíce nečekané krize, ale ze zpětného pohledu tahle kniha nezestárla dobře a to je venku ani ne dva měsíce.

PetrzOlomouce
07.12.2020 5 z 5

Výborné čtení, hlavně ty kapitoly ze světa. Ty domácí "svodky" si ještě vybavuji a moc mě nebavily. Naštěstí jich tam není moc. Snad bude i pokračování.

Svobik1977
24.11.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Člověk si poskládá celou mozaiku, dozví se mnoho i zákulisních věcí, faktů a poznatků nebo věcí, které mu v záplavě informací z médií unikly nebo nebyly prezentovány vůbec. O lidech, kteří zachránili životy mnoha lidí, nezištně pomohli, ale i osudy a příběhy konkrétních lidí, ať už zachráněných, přeživších, záchranářů a mnoha dalších.

iam.sokol
15.11.2020 5 z 5

Přečteno doslova jedním dechem, kdy člověku zpětně postupně dochází, jak všechna rozhodnutí a opomenutí do sebe zapadají v kontextu jarních událostí kolem koronaviru. Tajně doufám, že Michal Kubal s Vojtěchem Gibišem už připravují druhý díl, který bude bezesporu ještě výživnější a snad vysvětlí chování některých hlavních aktérů během léta a především podzimu s nástupem druhé vlny.

JanC578
14.11.2020 5 z 5

Wow nemám slov. Dokonale popsáno, co se to tenkrát vlastně stalo (a bohužel stále děje). Jak to vzniklo, jak to postupovalo, jak se zachovaly vlády. Kniha je velmi čtivá a doporučuji všem. Hlavně těm, co mají pořád nutkání nemoc zlehčovat. Kniha odpověděla na všechny mé otázky, ohledně začátku viru ve Wu-chanu, nebo jak se mohla stát taková katastrofa v Itálii, či ve Španělsku.

kozisek1
11.11.2020 5 z 5

Jak už se píše níže, je to jedinečná kniha. O to víc, že jsme součástí tohoto děje. Přečteno velmi ryhle. I když má hodně stran, děj vás vtáhne.

Svobik1977
10.11.2020 5 z 5

Knihu mám doma a má 644 stran, nikoliv jak je zde uváděno 464.

Pan_Švec
03.11.2020 5 z 5

Pandemie Michala Kubala a Vojtěcha Gibiše. Famózní epos o události, která změnila náš svět. Musím se přiznat, že jsem utrpěl tvrdý direkt. Zásah na emoce a smysly jak blázen. Čtu o tragédiích, přelomových událostech a dějinných zvratech nejčastěji, vlastně pořád. Letos to byla z těch mých knih tak dvacítka, možná vic. Ale až při čtení Pandemie jsem si uvědomil, že tohle je první, která se týká mě osobně, mého života, že jsem ji zažil. O to silněji zasáhne. Takže přátelé, nejenže se dozvíte detaily ze zákulisí, nejenže proniknete do hloubky situace, když to všechno začalo, nejenže zjistíte, kdo v pozadí stál za odvrácením tragédie první vlny, ale také si dopřejete silný čtenářský zážitek. Michal rozložil jednotlivé příběhy na dílky, které pak pospojoval v dramatický celek. Pospojované velké a malé dějiny, velké a malé osudy, příběhy státníků i obyčejných lidí, kteří se brzy stanou nepostradatelnými.

Půjčím si citaci: "Každý ví, že o těch dnech a týdnech bude jednou vyprávět. Jenom si nikdo není jistý, jestli vyprávění bude začínat slovy 'Neuvěříte, co se tenkrát stalo' a bude dodávat historky z doby, kdy se svět vymknul z kloubů. Nebo jestli ten příběh bude 'o dnech, kdy tohle všechno začalo' a tím nejpoutavějším na něm bude líčení, jak moc se život předtím lišil."

Ano, je tu druhá vlna, kterou kniha nezachycuje. Ale o to cennější je číst o tom, kde jsme to předtím zvládli a kdo uspěl. A cenné je to číst právě proto, že to není zatíženo zkušeností z druhé vlny. Už žádný jiný text nezachytí to jaro roku 2020 tak autenticky. Žádný z aktérů knihy už to nepopíše tak, jako Michalovi na jaře...

Usmivamse
24.10.2020 5 z 5

Skvela , poctivě a dobre napsána. Poučna a aktuální .

Jandys707
23.10.2020 5 z 5

Když pánové knihu psali, netušili, že v době vydání budeme uprostřed 2. vlny a právě proto je kniha svým způsobem jedinečná. Poctivě odvedená práce, vtažení do děje i zasazení do mezinárodního kontextu.
Bylo svým způsobem morbidní v knize při čtení sledovat nárůsty nakažených a zemřelých, když dnes máme denně násobky jarních čísel(u pozitivních x100, u mrtvých zatím x10 i díky jarním zkušenostem a lékařům) Na jaře to bylo naše “poprvé”, bohužel ve velkou skupinu lidí jaro utvrdilo v názoru, “mě se to netýká” za což tisíce lidi zaplatí životem. Pro někoho bude velkým překvapením způsob řízení státu v době epidemie (mediální obraz je dost odlišný od reality - mám osobní zkušenost za různých premiérů a pro nezasvěcené malý tip - zasedání vlády je jako domovní schůze, jen dražší pro nás všechny)