Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1191 286

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

Lehrerin
19.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Od první stránky jsem se nemohla odtrhnout. Příběh Marie mě bavil o trochu víc, ale i Tereza si získala moje sympatie a držela jsem jí a jejím rodičům palce. Panda je čtivá, napínavá, je v ní humor i smutek - všechno hezky namixované, přesně tak, jak to má být. A pak přišel konec... Od začátku se v knize střídají dvě časové roviny - 50.léta a rok 2017. Oba příběhy jsou vyprávěny v ich-formě. Příběh z 50.let vypravuje Marie, ten současný Tereza. Zhruba 40 stránek před koncem nastane ve vypravování zlom - konečně se všechno (co se týká Marie) začne obracet k dobrému a vy jí držíte palce a nemůžete přestat číst. Forma se nezmění, hlavní vypravěčkou je stále Marie. Dokonce se posuneme v čase - z roku 1952 do roku 1953. A potom bílá postel - tři postavy - konec.
A v závěrečném epilogu se najednou dozvíte, že posledních 40 stránek byl jen sen, který běžel hlavou Tereze v kómatu... Pokud jste teď z mé recenze zmatení, tak jste na tom stejně, jako jsem byla já po dočtení knihy. Jako čtenář se umím smířit s tím, že se Tereze všechno zdálo a že Marie skončila špatně. Ale vadí mi ten podvod. To, že autorka nedodržela formu... Že mě dál nechala v iluzi, že mi příběh vypravuje Marie... Já chápu, že právě to mělo být to překvapení... Ale mě to spíš zmátlo a naštvalo. Musela jsem závěrečné kapitoly přečíst dvakrát, než jsem pochopila, co se vlastně stalo. Čekala jsem velké reálné finále a ne dovysvětlování v epilogu.

Mandlevest
17.08.2021 5 z 5

Další česká autorka, kterou určitě s touto knihou neopustím :-). Knížka Panda v nesnázích je první knihou, kterou jsem , na doporučení ženské části rodiny, od Markéty Lukáškové přečetla a určitě ne poslední. Knížka je , dle mého, dost originálně napsaná, jak vidno z komentářů, styl psaní každému nevyhovuje, ale mě bavil. Obsahuje tři příběhy a zejména u toho "historického", který se odehrává v 50.tých letech je třeba více představivosti. Specifický styl psaní Vás tam příliš nezavede, a tak příběh vyznívá, než si zvyknete, trochu naivně a nevěrohodně. Ale díky za něj, já si zvykla a nevadil mi. "Současné" příběhy dívky Terezy , přezdívané Panda a jejich rodičů, prožívajících krizi po víceletém manželství, která se vyhne asi málokomu, jsou skvěle napsané, některé situace jsou opravdu k zamyšlení i nad sebou samými (alespoň u mě to tak bylo). A tak odpouštím dosti nepravděpodobnou náhodu, která je ale pro další děj nutná, aby byla pointa knihy naplněna. Překvapivě originální kniha (a to se týká i samotné knihy s pěknou obálkou a ilustracemi uvnitř), která mě rozhodně zaujala. Zkuste ji.

skalek
16.08.2021 5 z 5

Zvláštní kniha....že začátku jsem se nemohla zorientovat v postavách a knížka mě přestavala bavit, ale potřebovala jsem ji do čtenářské výzvy,tak jsem vytrvala a stalo to za to až do konce................

dani.mertova
12.08.2021 3 z 5

Moc jsem se na knížku těšila, ale bohužel jsem zklamaná. V knize se vyskytovaly zbytečné nesrovnalosti, z disertačky najednou byla diplomka, z Jana se stal Tomáš.. Vyskytovaly se chyby, apod. Dvě dějové linie měly asi ve čtenáři vzbudit touhu číst dál a udržet ho v napětí, ale na mě to moc nepůsobilo. Za mě 3*, za motiv příběhu.

madlenka3189
11.08.2021 5 z 5

Tak tahle kniha mě hodně bavila! O to víc poslední třetina, kdy jsem nebyla schopná přestat číst - i když se mi to vážně nehodilo (ale spát mužů až v důchodu :D)! Dva prolínající příběhy přidávali na intenzitě děje a výsledné propojení bylo excelentní! Navíc byl každý příběh stylem mluvy jiný a to mě taky moc bavilo. Zároveň jsem se po celou dobu dobře bavila, autorka se mi trefila do mého humoru, což ani trochu neubralo na vážnosti všech okolností. Sympatické postavy a samozřejmě i pohled na sobeckou matku - velmi zajímavá postava. Doporučuji všemi deseti! (;

january
11.08.2021 4 z 5

Milá a čtivá kniha o několika zásadních týdnech v životě sympatické pětadvacátnice. Myslela jsem si, že rozuzlení s Marií bude jiné (třeba dokonce, že Jaroslav s Milinkou utekli a hlavní hrdinky jsou tak příbuzné), takže na konci jsem chvíli byla nemile překvapená, ale pak jsem si uvědomila, že to byl vlastně konec smysluplný a fajn. Nerozumím zde komentářům, že Mariin příběh byl naivní a nerealistický: přečetli jste si konec?

kristyna3919
02.08.2021 5 z 5

Kniha mě velmi bavila. Od Markéty mám přečteného Lososa a Intymně a teď jsem dočetla Pandu. Za mě čtivé. Dějová linka rodičů mě vůbec neobtěžovala, právě naopak. A vždy jsem se těšila nejvíc na pokračování dl roku 1952. Jsem ráda, že se autorka do tohoto roku neopřela víc, protože ty hrůzy, co lidé zažily mi stačí jen tak "z vyprávění", nedělá mi to prostě dobře..... Její styl humoru a psaní mi prostě sedí! Jen tak dál :)

hrabenka
26.07.2021 2 z 5

Knihu jsme louskala týden, přeskakování dějových linek mě nevyhovovalo, vůbec celé se mi to moc nelíbilo.

Falda
25.07.2021 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a rozhodně né poslední. Netušila jsem, co mám od knihy očekávat a jsem naprosto nadšená. Kniha je velmi čtivě napsaná, poutavá a nešlo se od ní odtrhnout. Skvělé dílo české autorky :)

Conely
24.07.2021 4 z 5

Prolínání několika dějových linek mi přišlo skvělé, vždy když jedna začínala zavánět nudou přesunul se děj do jiných kolejí. Co mě však hodně odvádělo od příběhů byly ilustrace. Proč je tam ta polonahá slečna, která nemá s příběhem vůbec nic společného? Kdyby aspoň měla tmavé oči, tak bych ji aspoň mohl považovat za Terezu, ale takhle...

marie3541
23.07.2021

Mně osobně se knížka líbila více než Losos v kaluži . Kniha je čtivá ,četla se dobře. Čekala jsem možná ještě trošku lepší čtení , ale nelituji. A konec jsem čekala ještě víc rozvinutý a ne takto zakončený . Ale vcelku hodnotím docela pozitivně.

Hanule77
20.07.2021 3 z 5

Asi budu souhlasit s většinou komentářů. Je to čtivé, chytlavé, má to spád, baví. Pro mě ale těch několik "ale" bylo tak zásadních, že bohužel musím snížit hodnocení. Postava se chvíli jmenuje Jan a pak se z něj najednou stane Tomáš - snažila jsem se v tom najít nějaký hlubší záměr... ale je to prostě jen chyba kterou nechápu, jak mohla v knize zůstat. Pak pár nepřesností a nesrovnalostí - třeba soboty byly tenkrát pracovní, nikoliv volné. Nebo mi neseděl ten věk Milinky...ale vzhledem k dalším podobným nesrovnalostem mě pak vlastně ani nebavilo se k tomu vracet a zabývat se tím. Kdyby byly dotažené i všechny tyhle detaily, bylo by to dokonalé. Takhle je to jen čtivé. Ale to také není málo ;)

Kuxka
16.07.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Nestačila jsem se divit a neměla tušení, co očekávat. Všechny příběhy mi přišly zajímavé a chytlavé. Vždy jsem se nerada loučila s jedním životem a přeskakovala do druhého, ale hned jsem se začetla a nechtěla se odpoutat od toho druhého. Konec a co se doopravdy stalo s Marií mě taky překvapil. Stoprocentně doporučuji!

VIVINKAR
11.07.2021 5 z 5

První knížka od této autorky. Vůbec jsem nevěděla, co očekávat, komentáře jsem před tím vůbec nečetla.
Jsem trochu rozpolcená - psáno je to velmi čtivě, ze začátku jsem se tedy musela “kousnout” a začíst se, ale pak to šlo samo, stránky rychle ubíhaly.
Jen mi příběh Marie, ač zajímavý, přišel trochu nepravděpodobný, a to mě rušilo.
Když to ale shrnu - do další knihy určitě půjdu :)

Haduwig
19.06.2021 3 z 5

Mám za sebou Lososa, Vlaštovku a teď i Pandu a s klidným svědomím můžu říct, že se s autorkou loučím.

U Pandy mi asi nejvíc vadila dějová linie rodičů, která zabírala opravdu dost prostoru, aniž by byla něčím zajímavá nebo objevná - její vyústění je jasné v polovině knihy. Navíc je tu opět nesnesitelná dávka naivity - takhle se diplomka opravdu nepíše, člověka ve sklepě činžáku tak snadno neschováte a tvrdit o 50letém profesorovi, že je důchodce, když mám stejně starého otce? K tomu je tu na mě dost vulgarismů a korunu tomu nasadil ten závěr, který Mariinu linii totálně pohřbil.

Autorčiny styl mě nijak zvlášť nebaví, knihy mě nepřimějí k zamyšlení a ani mě moc nepobaví. Takže opravdu poslední kniha.

whiolet
13.06.2021 4 z 5

Bylo to oddechové čtení se silnějším příběhem než bych čekala. Jakmile jsem se začetla, nešlo přestat, takže já knihu jako celek hodnotím dobře a rozhodně M. Lukáškova, co se beletrie týče v našem českém rybníčku patří k těm lepším :)

Klára90
13.06.2021 4 z 5

Kniha byla čtivá, oba příběhy se mi moc líbily a byly napínavé, zvlášť ke konci. Ale konec mě trochu zklamal tím, jak byl utnutý. Kniha se dobře četla, bavila mě, ale Losos v kaluži se mi líbil o něco více.

Capkomi
31.05.2021 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy očekávat. Obě dějově linky mě mile překvapily, ikdyz příběh Marie byl méně pravděpodobný a možná trochu naivní. Kniha se četla skvěle, ke konci gradovala a i konec mě zaujal. První setkání s autorkou hodnotím velmi kladně.

MíšaS.
12.05.2021 2 z 5

(SPOILER) Popravdě moc jsem nepochopila ten konec. Předpokládám, že vyústění příběhu se dozvím ve Vlaštovce, nebo alespoň doufám.
Příběh rodičů i Terezy byl takový všední a podobný spoustě jiných příběhů, které jsem četla. Příběh Marie nebyl špatný, jen jsem nějak nepochopila ten konec. To jako trestaná osoba překračuje hranice podle toho, jak se jí zlíbí? Vzhledem k tomu, že byla trestaná pro velezradu a utekla na "západ", tak by se jen tak mirnixdirnix nemohla vrátit a ještě se dobře vdát. Takže doufám, že tohle bude ve Vlaštovce pořádně vysvětleno. Nejsem historik, ale přeci jen v 50. letech a s cejchem za vlastizradu...
Když to tak vezmu kolem a kolem, nemohu dát víc než 2 *. A zase ta hovorová řeč, brr.

Ver1982
08.05.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení. Markéto, vy mě fakt bavíte :) Hned jdu číst další.