Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1180 285

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

Katerina015
Katerina015
27.01.2022 4 z 5

Moc pekna kniha... Terezin pribeh se mi tolik nelibil. Vice me zaujal Mariin.. Zvlastni kniha, asi ne uplne pro kazdeho.

bronulka
bronulka
24.01.2022 5 z 5

Lukášková prostě psát umí. I tento příběh se mi velice líbil.

Italkaaa
Italkaaa
24.01.2022 5 z 5

Dostala jsem všechny knížky od této autorky k Vánocům. Postavy a jejich přemýšlení jsou mi nesympatické, ale čtivé to je, proto nemůžu dát míň než pět.

Šebestová3
Šebestová3
14.01.2022 5 z 5

Líbí se mi neotřelé nápady autorky i přirozený styl psaní!

voracekb
voracekb
11.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Autorka musí mít asi hodně mommy issues. Ostatně kdo ne. Z konce knihy jsem trochu znejistělá, přišel mi moc uspěchaný. Stejně si ale kniha zaslouží plné hodnocení, neuvěřitelně mě strhla. Nejlepší byl autorčin styl psaní, ten mi sedl opravdu hodně. Hrozně mě také bavilo, že jsme mohli nahlédnout do myslí spousty lidí, bylo zajímavé vidět, jak o sobě lidé smýšlí navzájem a jak se liší perspektivy. Samozřejmě oceňuji i propletenost osudů. Skvělé byly ty paralely (starší muž a mladší dívka, práskač,...). Prostě doporučuji k přečtení a určitě zkusím ještě i jiné autorčiny počiny.

MiraRunaway
MiraRunaway
04.01.2022 4 z 5

Dobrá knížka. Takový lepší český průměr. Tereza mě moc nebavila, na svůj věk nevyzrálá osoba. Zajímalo by mě třeba, kdo jí financoval život. Ve svém věku by mohla mít minimálně brigádu. Jinak mě zaujal spíše příběh Tereziných rodičů. Tam bylo mnoho zajímavých interakcí a i napětí se tam našlo. Příběh Marie by byl na samostatnou knihu a jak už tu bylo psáno, možná bych uvítala více upřesnění a popisů života v dané době. Ale to je možná jen dáno mou nedostatečnou znalostí historie. Napsat rok mi prostě nestačí. Za přečtení určitě stojí. Tím, že má kniha více linek si jistě každý najde něco pro sebe.

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
30.12.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla na základě nějaké upoutávky buď tady nebo v knihovně. A musím napsat, ze se mi to líbilo moc. Jen je opravdu strašné co si můžeme od svých rodičů odnést.

clarkens
clarkens
18.12.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala proc tak vysoké hodnocení. Od půlky jsem pochopila. Propojení několika osob me pohltilo.

lištička123
lištička123
14.12.2021 5 z 5

Styl psaní Markéty Lukáškové mi moc sedí. Kniha je čtivá a moc jsem si její čtení užila.

Maky78
Maky78
06.12.2021 4 z 5

Zvláštní kniha … Krásně zvláštní kniha.
Přeskakování v ději za mě super. Propojení dvou dějových rovin a několika úhlu pohledu poutá vaši pozornost. Po přečtení jsem vděčná za svoji mamku.

Katulinka69
Katulinka69
27.11.2021 3 z 5

Pěkný příběh

madem
madem
20.11.2021 3 z 5

Tři příběhy: pro mě je nej ten z 50 let. Má spád a Marii držím palce. Pandě palce nedržím, není mi vůbec sympatická. Rodičům to dlouho přeji, aby spolu zůstali (pak po Itálii vůbec nechápu mámu). A konec ne mi nelíbí. Proč se tak spěchalo? Chci vědět víc o Marii.

DámaMáma
DámaMáma
19.11.2021 5 z 5

Neskutečně strhující kniha a pro mne velké překvapení. Toto rozhodně nebude poslední dílo autorky, které se objeví v mé knihovně. Doporučuji!

Teseme
Teseme
12.11.2021 5 z 5

Čtení jsem si moc užila a moc se mi líbila obálka.

v.michlickova
v.michlickova
10.11.2021 5 z 5

Tak tohle byla síla! Ze začátku jsem myslela, že to bude něco jako Losos. Ale nebylo. Bylo to mnohem intenzivnější až sem z toho v jednu chvíli měla husí kůži a v druhé zase brečela jak želva. Příběh vás tak pohltí, že v jednu chvíli se prostě dokážete cítíte uplně přesně jako Marie a v druhé zase jako Panda(Tereza) a takhle pořád dokola. Každá v hlavních postav je jiná a každé je ponořená v těch svých nesnázích.
Můj velký obdiv má ale hlavně Markéta, za to že se odvážila napsat knihu v takovém tématu.
Občas mi bylo nepříjemné se vracet do dějové linky která se odehrávala v minulosti, protože je tam popisováno všechno to násilí a z toho má člověk tu zmiňovanou husí kůži. Moc se mi líbilo, jak tam byla zapojena i třetí dějová linka v podobě řešení problémů mezi Terezinými rodiči. A musím říct, že Markéta naprosto bravurně popsala osudy obou inspirativních žen o kterých tato kniha byla.

1alena1
1alena1
04.11.2021 5 z 5

Knihy Markéty Lukáškové se moc dobře čtou, jsou napsány normálním současným jazykem, který je nám všem vlastní. A popisuje věrně problémy a vztahy dnešních mladých (které kolem sebe vidím, ale často je moc nechápu, protože tak dobře se mladí nikdy neměli a tolik možností seberealizace nikdy nebylo). Ale každá doba něco přináší a tak to má být. Prolínání příběhů hlavní hrdinky, jejích rodičů a jedné historické události je moc fajn a zvědavost čtenáře žene "k cíli". Doporučuji k přečtení a Markétě držím palce ať se jí i nadále daří.

PetraBery
PetraBery
26.10.2021 4 z 5

Kniha vypráví příběh mladé Terezy, která kromě osobních vztahů proniká do příběhu jiné ženy Marie, z doby padesátých let. A další doplňkovou linkou je pohled na život očima Tereziných rodičů. A jako celek to bylo prostě fakt dobrý, takže já si čtení užila.

jana9347
jana9347
17.10.2021 4 z 5

Markéta Lukášková opět nezklamala.

tyna_01
tyna_01
04.10.2021 5 z 5

Kniha mne moc bavila, četla se téměř sama :) Prolínání postav během příběhu mne bavilo, kdybych měla číst první jednu a potom druhou ženu, nebylo by to pro mne tak zajímavé.
Byla to moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. :)

Lehrerin
Lehrerin
19.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Od první stránky jsem se nemohla odtrhnout. Příběh Marie mě bavil o trochu víc, ale i Tereza si získala moje sympatie a držela jsem jí a jejím rodičům palce. Panda je čtivá, napínavá, je v ní humor i smutek - všechno hezky namixované, přesně tak, jak to má být. A pak přišel konec... Od začátku se v knize střídají dvě časové roviny - 50.léta a rok 2017. Oba příběhy jsou vyprávěny v ich-formě. Příběh z 50.let vypravuje Marie, ten současný Tereza. Zhruba 40 stránek před koncem nastane ve vypravování zlom - konečně se všechno (co se týká Marie) začne obracet k dobrému a vy jí držíte palce a nemůžete přestat číst. Forma se nezmění, hlavní vypravěčkou je stále Marie. Dokonce se posuneme v čase - z roku 1952 do roku 1953. A potom bílá postel - tři postavy - konec.
A v závěrečném epilogu se najednou dozvíte, že posledních 40 stránek byl jen sen, který běžel hlavou Tereze v kómatu... Pokud jste teď z mé recenze zmatení, tak jste na tom stejně, jako jsem byla já po dočtení knihy. Jako čtenář se umím smířit s tím, že se Tereze všechno zdálo a že Marie skončila špatně. Ale vadí mi ten podvod. To, že autorka nedodržela formu... Že mě dál nechala v iluzi, že mi příběh vypravuje Marie... Já chápu, že právě to mělo být to překvapení... Ale mě to spíš zmátlo a naštvalo. Musela jsem závěrečné kapitoly přečíst dvakrát, než jsem pochopila, co se vlastně stalo. Čekala jsem velké reálné finále a ne dovysvětlování v epilogu.