Panáčci na plátně

Panáčci na plátně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40924/panacci-na-platne-40924.jpg 4 4 1

Corso
13.09.2023 3 z 5

Urcene detom roku 1989, vcelku prehladne o historii animovaneho filmu hlavne teda v Ceskoslovensku. Len to treba brat v ramci kontextu tej doby. Strucne. Prehliadat alebo pousmiat sa nad vetami citujem:
"Nezavisle na sebe pokracovali ve zkoumani moznosti animovaneho filmu dva evropani, francouzsky karikaturista Emile Cohl a Rus Vladislav Starevic"... pripadne "Moderni animovany film dnes po boku ostatnich druhu umeni velmi casto bojuje za myslenky miru a pokroku."
Je tu dostatok ilustracii z animakov, ale vsetko len ciernobiele, a takej tej kvalite lacno publikacnych fotoreprodukcii. Od tretej kapitoly uz sa venuje kniha historii ceskoslovenskeho animfilmu, Bratri v triku, osobitne kapitoly pre J.Trnku, H.Tyrlovou, K.Zemana.
No, takze ako zdroj strucnych informacii ok, a popri tom si tie filmy mozete hned dohladat na nete. Co v roku 1989 neslo, takze aj tie obrazky mohli deti potesit. Sam som si Mickey Mousea hned vystrihol ked som ho niekde v casaku videl. Kdeze vtedy video v kazdej rodine, pocitac. Vecernicky, Filmarik a Filmuska, nedelne Podte s nami boli nase zdroje. Kua to bolo tak asi 4000 rokov pred Shrekom a Toy Story :)
Posledne kapitoly preletia celym svetom, doslova. Sovietsky zvaz na prvom mieste, az po dekadentny zapad a aj na Japonsko, Kanadu a kadeco exoticke pride. Ale stylom ten-a-ten vytvoril film XY, ten-a-ten v roku 1960 TO a TO. Plus par fotociek.

Kniha Panáčci na plátně je v