Pán ze San Franciska

Pán ze San Franciska https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81793/bmid_pan-ze-san-franciska-j5h-81793.jpg 4 23 3

Výbor z povídek velkého ruského prozatéra-realisty, tvůrce hluboce pravdivých obrazů hynoucího předrevolučního Ruska, Antologie (Antonovská jablka, Bílý kůň, Suchodol, Noční rozhovor, Fedosevna, Hezký život, Světci, Jarnívečer, Pohár života, Brevíř lásky, Blahosklonná účast, Čangovy sny, Pán ze San Francisca) se soustřeďuje na povídky (většinou tvorba z let 1910-1917), v nichž vystupuje do popředí společenská problematika ruské předrevoluční vesnice a maloměsta, přičemž v titulní povídce jde o prostředí mimoruské, o příběh, v němž autor podává kritiku kolonialismu.... celý text

Pablo70
19.07.2022 5 z 5

Číst dnes klasickou ruskou literaturu? Jak poučné!
Tyhle obrázky z širé Rusi vám toho řeknou mnoho o „ruské duši“. Je jedno, že byly sepsány před více než sto lety. Tyhle typy lidí tam žijí stále, utilisticky přemýšlející, i když socialismus změnil mnohé. Bunin si pamatoval obrázky z rodné země velmi plasticky. Však také dostal za své psaní Nobelovku.
Jsou dnes noví Buninové? Pikantní je, že v Rusku některé jeho knihy zakázali, prý propagují volnou lásku. Myslím, že dnes by je zakázali z jiných důvodů: obraz Rusi je značně nelichotivý.

mol378
22.08.2019 5 z 5

Jedinečné, nadčasové, nádherným jazykem psané, jakým už dneska málokdo vládne. Ruská klasika, která neomrzí, nepodbízí se lacinou čtivostí, nádherně vykresluje ruskou duši, fatalismus, mentalitu vůbec. Šlechtic, nebo mužik, nic mezi tím, to je Buninův Rus. Ze samotné povídky Pán ze San Franciska mrazí. Přenese člověka přesně tam, kam autor zamýšlel a přiměje ho zamyslet se nad tím, že jednou vše pomine, vše se změní, a přijde to nečekaně, ach, nečekaně... bez ohledu na naše přání, předpoklady a pocit, že máme všecko v rukou a život a svět pod palcem. Velmi, velmi doporučuji.

Marbo
16.05.2016 3 z 5

Je zvláštní číst Bunina - od jeho současníků počínaje nejsem asi první kdo si to myslí. Soubor jeho povídek je vskutku labutí písní klasické ruské literatury, formou počínaje, náměty konče. Jen té lyriky a vykreslování je až moc - slovní leporelo kdy děj je spíš na obtíž či plní funkci popisku u výtvárného díla. Ale mnohdy to člověka dokáže dojmout

ruská literatura

Ivan Alexejevič Bunin